Názor k článku Fakta o faktech Microsoftu od tvi - Nevím nevím, Pokusně jsem si nainstalil W2003 SBS na...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 16. 11. 2004 11:23

    tvi (neregistrovaný)

    Nevím nevím,

    Pokusně jsem si nainstalil W2003 SBS na svůj stroj (Athlon 2600+, 1GB RAM, 7200k rpm IDE HDD) a tyto Widle tam jely subjektivně VÝRAZNĚ pomaleji než poslední verze Linuxu (Fedora 2, Slackware 10 - s jádrem 2.4 i 2.6). Je pravda, že jsem u Win neprováděl žádnou optimalizaci, ale tu jsem nedělal ani u těch Linuxů - navíc mi na každém simultánně běží zároveň náročný desktop (KDE + Mozilla) a Zope/Plone2 s MySQL (vyvíjím v tom nějaké sajty). Podotýkám, že Widle byly holé, jen s IIS, bez nějakého dalšího zatěžujícího software. Ale to je jen letmý a subjektivnéí pocit.

    Jádro 2.4 je koncepčně záležitost někdy z roku 2000 - 2001 a to by mělo být dáno v potaz při jakýchkoliv testech. Zvláště na víceprocesorových strojích je Linux dnes někde trochu jinde. Sice je pravda, že přirozený (a z určitého úhlu správný) konzervatismus brání řadě správců nasadit jádro 2.6 do ostrého serverového provozu, nicméně je to srovnatelná platforma právě pro W2k3.

    Jen tak pro zajímavost: četl jsem někde benchmark AMD Opteronů vs. poslední Xeony - zatímco v případě Linuxu (SuSE ES 8 a RHEL 3, tedy jádra 2.4) byl náskok Opteronů velmi brutální (testy s MySQL, Sambou a nějaké výpočty), na Widlích (v benchmarcích týkajících se spíše workstation - zpracování videa) už se celkem dral dopředu i Intel. Ani kvalitu těchto testů nehodnotím: nicméně z toho vyplývá, že zátěžové testy velmi závisí také na použitém hardware (pomineme-li spekulace, do jaké míry použití Windows degradovalo 64bit platformu). V low end server computingu je sice stále nejdominantnější platforma IA 32, to se však může v brzké době rychle změnit.

    Zajímal by mě ten benchmark s jádrem WOLK, který tu někdo chce zkusit. Patch WOLK je snůška nejparanoidnějších záplat, které na Linux existují spolu s některými serverovými optimalizacemi a velmi zajímavý by určitě byl test třeba pro srovnání s běžným "vanilla" jádrem.

    Považuji za nutné upozornit všechny, kdo by si se zátěžovými testy chtěli hrát, že součástí licence k Windows je zákaz jakýchkoliv zátěžových testů bez vědomí a výslovného souhlasu fy Microsoft Corp. Proto se argumentačně použitelné objektivní benchmarky dají realizovat poměrně obtížně.