Prima clanek a k tomu vysla i Beta F15:
http://fedoraproject.org/en/get-prerelease
Diky
Má systemd ještě nějaký další důsledek, kromě zrychlení startu? Protože pokud ne, tak mi to přijde jako hodně slabý argument k tomu, aby se zahodilo něco, co tady normálně funguje už přes 30 let a všichni tomu rozumí. Co budeme nahrazovat příště - /proc adresář nahradíme webovou službou, nebo /dev objektovým správcem zařízení v javě?
V clanku je to napsane, systemd zajistuje supervizi sluzeb, jejich korektni retezeni. kontejnerovani, a v blizke budoucnosti i omezovani zdroju. Systemd je srovnatelny s launchd (MacOS) a SMF (Solaris). V mnohem je predci vyuzitim jedinecnych Linuxovych vlastnosti. Doporucuji procist odkazovany Lenartuv serial.
Díval jsem se na ten seriál a opravdu mi nepřipadá, že by to mělo nějakou přidanou hodnotu - většina článků jenom popisuje, jak se udělá nějaká věc z init skriptů jiným příkazem pod systemd. To, aby se mi při /etc/init.d/networking restart restartovalo ještě 15 daemonů opravdu nepotřebuju, i když si tím můžu přivést systém do nesprávného stavu.
No hlavni vyhodou by melo byt prave to lepsi reseni zavyslosti. Coz si dobry admin umi udelat sam tim ze priradi skriptu spravne cislo, resp. ho zapise do spravneho mista v init skriptu. Ale pro obecneho tvurce distribuce, nebo jakehokoli jineho programu je monost definovat -> uz nastartovala sit, ale jeste nenastartovalo tohle, a nastartoval tenhle program atd. docela vyhodna moznost.
Takze hlavni nejvetsi vyhoda je pro BFU, ktery nema tuseni jak pracovat s jakykoli initializacnim toolem, tak tenhle by mel byt schopny to udelat uplne bez jeho zasahu.
Nicmene mne docela ser.. protoze na UBuntu, kdyz chci spravne nastartovat sit, sambu, mysql a mythbacked a pak jeste startnout textove konzoel, je to docela porod. Hlavne protoze inicializace probiha ve vice vlaknech, takze zjistit co prave spadlo a proc, je dost obtizne.
No, to je prostě tak. Taky mne mrzí, že se ve Fedoře (nevím jak třeba v Ubuntu) trošičku jakoby mrhá silami. To máme v F14 upstart, ale někdo (zajímalo by mne kdo?) rozhodl, že je vlastně naprd, tak se vrhneme pro další release (F15) na systemd, horko těžko se to bude různě přiohýbat, no už to vidím. Pak se zjistí, že je to naprd,a do F16 se nasadí něco jiného. Gnome 3 to samé (až na to, že ho asi jen tak z distribuce neodstraní). Pročpak by tam nemohlo zůstat i Gnome 2? Stále jsem se nikde nedopátral, zda-li může koexistovat Gnome 2 a Gnome 3 (ale i kdyby mohlo, tak Fedora určitě nebude buildit balíčky :-( ). KDE3 s KDE4 (ve Fedoře) nemohlo koexistovat, ale budiž, KDE nepoužívám, tak mi to je celkem jedno. Fedoru 15 si asi nechám ujít, spíš doma vyzkouším Scientific Linux 6, a pokud bude vyhovovat, tak ho budu používat. Pokud nebude, tak zůstanu u F14, a počkám si na F16, protože, jak je u Fedory zvykem, liché verze vždy "stojí za to". A to prosím píše člověk, který je s Fedorou od začátku a přežil jsem s ní už ledacos :-) .
Dá se systemd nahradit initem? neco jako yum remove systemd && yum install init-v5 ?
Na notebooku nemám problém dělat pokusné morče a sledovat, jak se to všecko pseudoparalelně spouští, čeká na sebe, vytváří si to naoko sockety a doufat, že někde vývojáři nenechali hlavu 22. Ale na serveru ne. Ten rebootuju jednou za uherský rok a naopak jsem velmi rád, když vidím ty služby postupně vyskakovat s OK v předem jasném a nezáludném pořadí. A když něco potřebuje něco jiného, tak je v pořadí za tím a prostě si počká. A když potřebuju udělat něco ručně s nějakou sloužbou, tak si to prostě udělám sám a nechci, aby mi něco pod rukama dělalo víc, než jsem si objednal. Stejně tak na serveru používám network skript místo NetworkManageru a pod.
"""Test Case Management nástroj Nitrate (TCMS) založený na Djangu a Pythonu, který by měl sloužit ke správě automatických testů..."""
Já jsem teda nabyl dojem, že Nitrate je právě pro NEautomatizované testy. Řeší se tam právěže recepty, výsledky a statistiky. O nějaké automatizaci testů samotných nemůže být řeč.
Spíš by to mělo být napsáno "sloužit k jisté automatizaci (ručních) testů..."
Opravte mě jestli se teda mýlím...
Jenže tohle uživatel z Windows nebo Mac OS nezná. Tam nikoho netlačí termín vydání a vydají to, až je to hotové a odladěné.
A uživatel si tudíž oprávněně říká, nemají to odladěné, tak to neměli vydávat.
"Nestěžovat si a používat to, co mu funguje." - Tedy Windows nebo Mac OS. ;-)
"Pokud tedy ve své nevědomosti doufáte, že testování provede někdo zrovna u vaší distribuce za vás, je to představa veskrze naivní." - Nevím, proč by měl běžný uživatel cokoli testovat. Vy linuxáci jste zahledění do sebe. ;-)
nezakládej další bezúčelný flame. Bez diskuze linux může stabilitu WinXP+ jenom závidět. Je to dáno ale komerčním charakterem. Firma s obratem 15 miliard $. se už nemusí věnovat jenom ladění jádra, ale může se věnovat ribonům a podobným sra.čkám.
Komu se bordel v linuxu nelíbi, tak ať si jde okna koupit (ukrást) a my ostatní to překousneme, protože umíme zvládat chaos.
Mam pocit, ze flame zakladas ty. Lebo Microsoft urcite nevydava nieco az ked to ma poriadne odladene a otestovane. Priklad Windows Vista alebo prve XP... To bola hroza. Dodnes si pamatam co som zazival s prvymi XP, ktore mi niekedy skolabovali s hlaskami o zlom ovladaci zvukovej karty a zacali ignorovat CD mechaniku. A tak dalej.
A ze linux moze stabilitu WinXP iba zavidiet? To by som urcite netvrdil. Zatial co pri windowsoch je modra obrazovka smrti prakticky legendarna, tak pri linuxe...sa o niecom takom akosi ani nevie. Ja som nic take za 4 roky nespozoroval. Praveze windowsy mozu zavidiet stabilitu linuxu a ako si spravne povedal, je to dane komercnym charakterom. Zatial co windows je uzavreta vec a nikto v tom nema ako hladat chyby a nebodaj ich opravovat, tak pri linuxe plati presny opak. A prave vdaka tomu ma logicky naskok. Pretoze do neho prispievaju jeho samotni pouzivatelia. A to je bez diskusie.
nemáš používat xindly typu acer a aušus. Já jsem nikdy neměl na delech a tehdy ještě autocontech problém.
to co popisuješ byl spíš problém ovladačů a za to poděkuj výrobci zvukové karty.
o druhém odstavci nemá smysl diskutovat, holt každý máme jiný názor. (ale když mi 3x za den spadne compiz, firefox odmítne ukládat obrázky, nebo gimp hlásí, že ve schránce nic není...).
PS:
Co je to modrá obrazovka?
>>o druhém odstavci nemá smysl diskutovat, holt každý máme jiný názor. (ale když mi 3x za den spadne compiz, firefox odmítne ukládat obrázky, nebo gimp hlásí, že ve schránce nic není...).
No, a jestlipak jsi ty chyby (alespoň jednu) nahlásil do bugzilly? Protože jestli ne, tak můžeš sice chvalořečit Windows a (třeba) nadávat na linux, ale jakpak se to mají autoři těch programů dozvědět, že zrovna v tomhle programu je chyba, ale zrovna tahle se vyskytuje jen Pepovi z Horní Dolní, protože má (třeba) nějakou exotickou konfiguraci HW a SW.
Přesně tak.
Flamování o stabilitě win vs. lin je jen mlácení prázdné slámy a kdo to dělá, má za realitou zpoždění 5-10 let.
Lidé, kteří preferují Linux (Windows, MacOS) by si měli normálně přiznat, že tak činí proto, že je to prostě baví, další "argumentace" proti ostatním je zbytečná.
Někdy pracuji ve Windows, někdy v Linuxu, podle nálady (a částečně podle typu práce). FreeBSD jsem ještě nevyzkoušel, přestože chápu, že je to jediný pořádný OS ;-), stejně tak jsem ještě nevyzkoušel MacOS, přestože chápu, že je to jediný unix s pořádným GUI ;-). That's freedom.
Fedora není GNU/Linux, to za prvé, je pouhou distribucí. Jiné distribuce fungují tak, že jim WinXP mohlo (a leckde ještě může) závidět. Ve známých komerčních nasazeních linuxu je kromě charakteristické úspoře nákladů ceněna stabilita a snadné řešení případných problémů. Pouze amatéři mají s linuxem problémy, za něž si v mnohém mohou sami svou ignorancí požadavků funkčnosti toho, co hodlají používat. Sorry, to jsou fakta.
"
"Nestěžovat si a používat to, co mu funguje." - Tedy Windows nebo Mac OS. ;-)
"
Ano, tak to bylo presne mysleno. Pokud nechapete, ze pouzivani svobodnych OS pro Vas neznamena se jen vezt, ale musite k jejich fungovani taky prispet, protoze jste za ne nic nezaplatil, pak pouzivejte OS, ktere si musite koupit.
další nic neříkající vypuštěná hláška bez argumentů.
Ano, na desktopech je linux skutečně dražší, protože ušetřené peníze za licence vydáte v mnohem větší míře za IT pracovníky. A stejně to nebude fungovat.
Proto to kromě pár zoufalců a několika škol nikdo nepoužívá.
(A já věřím, že ani nebude, protože linuxu v podstatě dost ujíždí vlak v porovnání s Win).
Ale třeba do ARMů jsme Wokna vypoklonkovali a Linux/uClinux je jasná a mnohem levnější volba (licence, vývojové nástroje, podpora...). Taky si neumím někjak představit, že bych měl ve všech routrech, switchích a APčkách wokna - to bych se asi zbláznil
Je to diskuse pod článkem o nové Fedoře, mluvím proto o obyčejných domácích uživatelích (firma nebude nasazovat Fedoru na stanice a na routeru si ji taky nějak nedovedu představit).
Domácí uživatelé svobodné OS nepoužívají, protože si lidé jako autor článku představují pod pojmem "uživatel" oddaného betatestera nebo dokonce vývojáře. Takových "uživatelů" se ovšem najde minimum. Proto svobodné OS nikdo ne-POUŽÍVÁ.
Pořád se vám to zdá jako hláška bez argumentů? Nebo jste si prostě potřeboval rýpnout do někoho na netu, abyste si zpříjemnil den?
Ano, v případě Windows když to nefunguje, tak má uživatel právo držet hubu a krok a doufat, že snad jednou v budoucnu se Microsoft uráčí vydat opravu.
Windows že netlačí termín vydání a vydají to až je to hotové a odladěné? Vážně? Windows 95, Windows ME, Windows XP, Windows Vista - co jméno, to průser. Pokud jsou tohle ukázky hotového a odladěného OS, tak to nechci vidět, jak by vypadal neodladěný a nehotový... Win95 a WinME byly tragické systémy od základů po střechu. WinXP musely počkat na SP2 aby z nich byl hotový a odladěný systém a v případě Visty i Microsoft neochotně přiznal, že to bylo šlápnutí vedle.
Ani Windows 7 rozhodně nejsou hotový a odladěný systém ale jsou na tom poměrně dobře, zvlášť s přihlédnutím k tomu co bylo před nimi.
Hotový a odladěný systém je utopie, vždycky je tu něco, co se při testování neprojevilo. Ostatně, jen za duben se mi do W7 stáhlo přes 2GB aktualizací, většina ve formě opravných balíků a bezpečnostních záplat - k čemu to, pokud je to hotový a odladěný systém?
Pokud nějaký systém potřebuje neustále nové a nové bezpečnostní záplaty, tak asi nebude "hotový a odladěný".
Můj Debian například funguje bez problémů už pár let, bez jediné reinstalace, bez jediného kernel panic, bez jediného pádu systému. A za ty roky stále umí všechno co potřebuji (respektive - umějí to aplikace, které používám). A nikdy jsem ani nemusel řešit problémy s ovladači HW. Při nákupu nového PC jsem navíc prostě jen flashnul nový disk stávajícím systémem a jede se dál.
O Windows to samé říct nemůžu. BSOD jsem v XP viděl mnohokrát a pády explorer.exe také nebyly výjimečné. Vistě jsem se vyhnul a Windows 7 nešly nejprve vůbec nainstalovat a potom ihned po instalaci spadly do BSOD. Naštěstí potom jely téměř rok opravdu bez potíží (skoro jako ten Debian) a jediná chybička byla jejich aktualizace driverů pro síťovou kartu a zvukovku (obojí aktualizace znefunkčnila). Skoro bych Microsoftu pogratuloval k velmi povedenému OS, nebýt toho, jak postupem času ztrácí systém rychlost.
A nedávná reklamace základní desky byla taky sranda - Windows tak nějak nedokázaly s novou deskou nabootovat. To je trochu hloupé ne? :)
Mne Windows už od čias W2kfunguje bez reštartov, bez mrznutia, bez BSOD a roky bez preinštalúvania. A to v práci bežne dostávam komp dva roky používaný nejakým BFU bez možnosti si ho preinštalovať.
Obávam sa, že u teba bude skôr prianie otcom myšlienky. Alebo tu bude úradovať známy fenomén, že pravovernému linuxákovi budú Windows padať omnoho častejšie ako človeku, ktorý nad tým nepremýšľa.
A samozrejme, že všetci linuxáci neustále menia dosky, ešte som tuším v diskusiách nenarazil na žiadneho, ktorý by základnú dosku nedávno nemenil :-)
Takže jsi jen vzal disk ze starého PC, dal do nového a jel dál? Gratuluji. Neznám nikoho jiného, kdo by tohle dokázal. O reinstalacích kvůli tomu jak systém stojí za hovno nemluvím - to je v 90% způsobeno hromadou balastu, který si tam uživatel dobrovolně natlačí.
Zklamu tě, nejsem pravověrný linuxák. Ikdyž Windows mám už jen na hry a testování některých čistě Windows záležitostí.
Ano, měním často desky, paměti, CPU... Máme tu totiž PC na testování reklamovaných dílů. Navíc ve svém PC měním HW tak dvakrát za měsíc - abych mohl klientům doporučit/nedoporučit nějaký nákup.
A nějaké zdroje k tomuto tvrzení? "It's not a bug, it's a feature" používá Microsoft poměrně často, stejně jako hromada dalších firem i vývojářů. A to dost dlouho. Například když se snaží zakrýt fakt, že něco posrali a uživatelé nejsou ze změn nadšení. Něco jako změny UI v MS Office (někdo z toho teče radostí ale většina lidí a firem se toho děsí) nebo file dialog v Gnome ;)
Pán je pitomec. Osobní zkušenost: Jistý skener ... (jméno nemá cenu uvádět, bylo jich více), ve starých woknech chodil (verze X), přišla nová (verze Y) - nechodí. Trochu z cesty? Toto je Vaše argumentace a moje zkušenosti. A nešlo jen o skenery, ale i o další kusy hw - tiskárny, základní desky, karty, ...
A prave preto som presiel k Apple (Mac OS X) !
Tu je vsetko odladene ;)
Naozaj je pravda, ze odladit kazdy kus HW pre PC je proste nemozne.
S tym som sa potykal 10 rokov co som bezal na Linux-e.
Kazdy upgrade bol pre mna vyzvou a obavou, co mi zas nebude chodit a ako to teda opat sprevadzkovat a ci vobec upgradovat ...
A teraz mam silu *NIXov v nadhernom uzivatelskom GUI a mozem upgradovat kolko chcem, stale mi kazdy HW (podpisany Applom) pojde.
Inak pekny clanok.
jaka je cilova skupina lokalizovaneho webu do cestiny? me osobne to naopak velmi obtezuje. ano, uznavam, s prekladem je hodne prace a pro nekoho to ma smysl - kdyz pak ale vlezu na web, ktery je na pul cesky a na pul anglicky, protaci se mi oci. kdyz si pak nastavim jazyk na anglictinu a prejdu na druhou stranku, ktera je opet polocesky, tak akorat zurim.
nemelo, ale stava se to... zkousel jsem to proklikat a uz asi vim, kde je problem:
1- jdu na fedoraproject.org
2- zvolim jazyk 'en'
3- prejdu na: /en/get-prerelease
4.1- zjistim, ze sem nenasel co chci
4.2- chci na uvodni stranku
4.3- kliknu na logo fedory (odkaz na /)
... voila - cestina.
zda se, ze jazykove nastaveni se prenasi pouze pomoci odkazu, neuklada se do session / cookie.
pouzivam firefox 3.6, cookies povolene.
Používáte Windows? Myslíte, že jsou lepší? Ok. Neberu vám to.
Ale tohle je veb zaměřený na *nix a na to vaše trollování tu nikdo není zvědavej.
Jděte si spamovat na vlastní weby a fóra!
Ps.
Rozumnou diskusi na toto téma beru, ale ještě jsem takovou neviděl... Všechno byly neopodstatněné a nepodložené výkřiky.
Velmi nesuhlasim so zaciatkom clanku. Jedinecny hardware nesposobuje vsetky rozbitia medzi updatmi. Ak sa mi rozbije nastavenie Gnome(a to sa mi stalo u Fedory niekolkokrat), tak za to nemoze hardware, ale spravcovia balickov, ktori neurobili dostatocne konverzne scripty pre zmeny v nastaveniach. Mimochodom aktivne a denne pouzivam aj Debian testing a nepamatam si, ze by som musel po kazdom update nieco znova konfigurovat.
Stáhl jsem si živé CD patnáctkové bety a hraju si s tím. Není mi jasná jedna věc: je nějak možné jednoduše otevřít z Activities nové okno terminálu, aniž bych musel sahat na myš? Autor píše, že napíše "te", zmáčkne Enter a otevře se terminál. Napoprvé se to stane, ale příšte se jen aktivuje už otevřené okno. Pokud chci otevřít nové, musím na to jít přes pravé tlačítko myši, což je pro mě zdlouhavé.
Je na to nějaký fígl (myslím mimo Shift+Ctrl+N přímo v terminálu), nebo to prostě nejde?
Tak jeste relevantni odkaz: http://www.osnews.com/story/22107/GNOME_3_Launchers_Change_Behaviour
Spravne reseni je tedy ctrl+shift+n.
Zajímavá je ta diskuse pod tím. Ctrl+Shit+n (nebo ekvivalenty) nefungují ve všech aplikacích, takové VLC nebo i ta pitomá kalkulačka zmíněná ve článku to prostě neumí. I já mám občas otevřeno několik instancí kalkulaček a počítám na nich paralelně. Nevím, tohle mi přijde poněkud ujeté a souhlasím s těmi, kteří v diskusi psali, že tohle by se nemělo snažit řešit Gnome, nýbrž že je to záležitost aplikace.
Ale co. Buď zjistím, že mi to vadí natolik, že se začnu rozhlížet jinde, nebo si na tohle nepohodlí zvyknu. Alespoň dokud půjde nadefinovat vlastní spouštěče přes klávesové zkratky... :-)
Je to o zvyku.
Původně jsem plánoval použít dockbarx pro rodiče (protože se obtížně vysvětloval rozdíl mezi otevřením okna se skypem pomocí menu, ikony na ploše, ikony v panelu či kliknutím na ikonu v panelu notifikací), ale nakonec se mi ten styl zalíbil natolik, že to mám všude.
A dockbarx běží i bez akcelerovaného desktopu (což je při remote desktopu celkem zásadní), jsem zvědav jak si s tím poradí to "fall-back" řešení Gnome3.
Bohužel se to liveCD Fedory sice nabootovalo, ale X.org se už nespustí. Asi problém s intel ovladačem pro sandy bridge.
Souhlasím, chtěl bych také informovanému autorovi poděkovat. I mne překvapila netradičnost této recenze, která nezačíná obvyklými skrýny instalace, popisu Gnome/KDE + výchozím irelevantním programovým vybavením. Když jsem si před rokem vybíral svoji distribuci Linuxu, tak mi chyběly takovéto pohledy pod kapotu, neboť se pak všechna distra jeví víceméně stejná. Bohužel se obávám, že toto je opravdu výjimka. Takovéto recenze existují, ale musí se po nich člověk vysloveně pídit. Přitom by to měl být nepsaný úzus.
"Uživatelé si totiž ve většině případů neuvědomují, že se zpravidla nejedná o chybu distribuce verze Y, ale např. problém s jádrem, ovladačem grafiky nebo firmwarem jejich WiFi. A jediný kdo je v současné záplavě HW schopen otestovat zrovna ten jejich kus v nové verzi Y, jsou oni sami." - Vlastne ano, a ja som si myslel, ze linux je proste polepena sracka a ono je nakoniec dobre, ze tam neustale nieco nefunguje a treba to riesit.