Nejde mi o to tu rozpoutávat vášně, který OS je lepší, protože každý máme jiné parametry. Pravděpodobně nemáte na výběr, protože zaměstnavatel má vždy poslední slovo, ale mít něco takového dobrovolně, to mi hlava nebere. Nebo proč při takových zkušenostech ještě tuto distribuci trpíte? Díky za odpověď.
mít něco takového dobrovolně, to mi hlava nebere
spis si nepochopil co tim chtel rict...
1. pokud se nekdo chce vyhnout "porodnim bolestem" po vydani jakekoliv (nerolovaci) distribuce, pocka par tydnu
2. protoze se stihlo vydat vcas, rejpnul si ze "porovni bolesti" mozna budou delsi
Dva stroje, z toho jeden produkční, jsem aktualizoval pár dní po vydání a až na bug v dnf, který se musí obejít ruční aktualizací balíčku nss-pem lítá všechno parádně. Asi největší radost mi udělala přítomnost LLVM a Clangu 6. Popravdě si nevzpomínám, kdy by mi aktualizace na novější Fedoru něco zásadně rozbila, dříve byly problémy akorát s RPMFusion repozitáři, kde nebyly všechny balíčky připravené pro novou verzi.
Suhlasim. Moje casom overene pravidlo je, ze pouzivam Fedoru o jedno cislo mensiu s tym, ze s updatom pockam tak mesiac po vydani 28, aby som presiel na Fedoru 27. Potrebujem pracovat a nechcem riesit v pracovnej dobre problemy s Fedorou. A ano, nepouzivam Gnome a zakladne nastavenia, ktore su asi jedine ako-tak otestovane. A samozrejme rolling update z jednej verzie na vyssiu je vo Fedora svete fuj fuj.
dnf system-upgrade je v pohodě, pokud má dost místa na HDD. NA jednom stroji (dual boot s W7) je furt 26ka, protože 27ka potřebuje víc místa na /boot. Instaloval jsem tehdy 25ku. A potřebuje to dost místa na stažení balíčků a instalaci (ve virtualizaci na jednom stroji jsem to podcenil).
Nejnovější verzi používán po dvou měsících (hned po vydání obvykle chybí pár balíčků a nemám moc času to řešit).
A pokud chceš něco víc stabilní než Fedoru, proč si tam nedáš CentOS?
Úplně na začátku byl autor článku, který zjistil po koupi notebooku Dell XPS 13, že je potřeba v BIOSu vypnout zabezpečení Thunderboltu, aby přes něj mohl v Linuxu připojit USB zařízení.
Opravdu USB zařízení? Nejde ve skutečnosti jen o Thunderbolt zařízení?
Mně v XPS 13 9370 fungují USB zařízení v Thunderbolt portech bez ohledu na nastavení v BIOSu, jen je potřeba mít v kernelu povoleno PCI-express hotplugging - každé odpojení USB zařízení se projevuje jako odpojení celého USB řadiče z PCI sběrnice.
Pak by mě taky zajímalo, jestli tam je nějaký patch jádra pro podporu thunderboltu. Vanilkové jádro 4.16 má totiž v popisku modulu thunderbolt, že jde o ten applácký a na ten v mém počítači se vůbec nijak nechytá.
Měl jsem na mysli USB zařízení připojená přes Thunderbolt dock (konkrétně Dell TB16), ta opravdu nefungovala, pokud to zabezpečení v BIOSu člověk nevypnul a systém je nebyl schopný autorizovat. Jediné, co fungovalo, byl DisplayPort.
Jinak abych to upřesnil, bavím se tady o Thunderbolt 3, které dnes nasazuje řada výrobců, předchozí verze TB byly záležitost spíš jen Applu, možná na ty je ten modul thunderbolt v jádře. Jinak jak Fedora funguje s TB od Applu netuším. Já osobně jsem zkoušel jen dockiny od Dellu a Lenova a obě fungovaly s notebooky obou značek. Naopak s Macbooky si ani nevrzly. Teoreticky by tam neměl být problém, ale macOS je zablokoval jako necertifikovaná zařízení :)
Aha, ono nejspíš USB v TB docku bude řešené jako PCIe USB řadič připojený přes TB.
Já právě naopak nemám žádné TB zařízení a pro přímo připojená USB zařízení všechno funguje bez ohledu na nastavení. Tedy s jedinou výjimkou a to je bootování s flashky připojené do TB portu, což nefunguje, pokud se v biosu nepovolí automatická aktivace TB pro všechna zařízení připojená během bootu (což je zase ohromné bezpečnostní riziko pro nějaké cold boot útoky).
TB3 radic ma v sobe integrovan USB 3.1 Gen2 (10Gb/s) - tento se pouzije, pokud na TypeC pripojite USB zarizeni. A je jedno zda na strane pocitace, nebo na strane docku (daisy chain, skrze vzdaleny TB3 kontroler), bez ovladacu na TB radic si nevrznete.
Az pokud ma dock vice portu, tak je tam zminovany PCIe-USB (a taky PCIe-ETH). Nejhorsi zverstva pak jsou kdyz na takovem USB je pak hub a v tom hubu pripojena DisplayLink grafika pro HDMI a VGA. Ale porad to nema na reseni Dellu, ktery do toho namisto TB spojeni s PC pouzil PCIe-over-wireless (60GHz pasmo). Jojo.. grafika povesena na bezdratu :) Tohle se jmenuje D5000 a celkem jsem koukal na vrstveni protokolu kdyz jsem to rozebiral - https://www.notebookcheck.net/Review-Dell-Wireless-Dock-D5000.93907.0.html
Dnešní buzzword bingo vyhrává stratis:
Stratis is a new tool that meets the needs of Red Hat Enterprise Linux (RHEL) users (among
others) calling for an easily configured, tightly integrated solution for storage that works within
the existing Linux storage management stack. To achieve this, Stratis prioritizes a straightforward
command-line experience, a rich API, and a fully automated, externally-opaque approach to
storage management. It builds upon elements of the existing storage stack as much as possible,
to enable delivery within 1-2 years. Specifically, Stratis initially plans to use device-mapper and
the XFS filesystem, but may incorporate other technology in the future.
Redakční systém roota vyhodnotil výše uvedené jako spam, což si myslím, že není daleko od pravdy :-)
Umí mi někdo vystvětlit pár českými nebo anglickými jednoduchými větami, k čemu tohle vlastně je, co to přináší navíc proti filesystému nad diskovou partition, resp. nad LV?
Díky,
-Yenya
(Předchozí buzzword bingo vyhrál Project Atomic, ale dívám se, že už přecejen na titulní stránce jsou i nějaké věty s významem, nejen
buzzwords :-)
Ahoj,
já používám (K)StatusNotifierItem/AppIndicator Support a funguje mi ... https://extensions.gnome.org/extension/615/appindicator-support/
Někdo teda v diskuzi píše, že nefunguje, ale mě jo :D
A k čemu jsou vůbec ikony na ploše dobrý?
1) Jsou promíchaný s dokumentama, adresářama,... protože BFU je kus vepřovýho. Pak je radost to sdílet na víc strojích a řešit, proč ikona od aplikace XY na jednom ze tří strojů nefunguje... Nebo řešit, proč plocha/faktury na jednom stroji je a na druhým ne.
2) Spustit něco plochy znamená ruku na krysítko, minimalizovat všechno (nebo několik oken), najít ikonu, rozkliknout,... Když chci spustit třeba LO Write, je rychlejší <Super>Wr<Enter>
3) Právě když si zvykneš, kde ta ikona na ploše je, přijde update, obnoví se záloha, synchronizuje se s jiným strojem, připojíš/odpojíš monitor nebo videoprojektor a jediná jistota, kterou máš je, že tu ikonu na tom místě nenajdeš...
Ale na druhou stranu, je plno věcí, u kterých nechápu, jak je může někdo vyhledávat. Třeba roubík ve tvaru penisu....
ono je to i mnohem jednodusi, ikony na plose jsou proste a jednoduse rychle a snadno dostupne, kdo neumi schovat okna, muze se prepnout na dalsi plochu bez oken...
zesmesnovat nekoho proto ze pouziva ikony na plose (kdyz "ty" ne) je podobne jako by tebe nekdo zesmesnoval ze pouzivas klavesnici jak v minulem stoleti protoze on prece vse diktuje pres mikrofon ;-)
komunita kolem GNU/Linuxu je primarne o OpenSource, otevrene licenci, otevrene spolupraci a sdileni kodu i zkusenosti... to je presny opak Mikrosoftich produktu ktere jsi vyjmenoval, ktere jsou ClosedSource, uzavrena/omezujici EULA, nulova spoluprace, nulove sdileni kodu...
jestli je tedy nekoho chyba ze Mikrosofti produkty nejsou pro GNU/Linux tak tech uzivatelu Mikrosoftich produktu ktere jsou jeho nevyhody ukradane, tzn. muzes za to mimojine TY ;-)
problem neni zadnej, jen necekej ze komunita kolem Linuxu ti to zaridi, natoz aby jsi ji z neexistence toho komercniho sw obvinoval, pokud se spojis s dalsima lidma co MS produkty (nebo Adobe, nebo jakekoliv jine komerni firmy) chteji pro GNU/Linux a budete spolecne tlacit na vyrobce, nikomu to samozrejme nevadi...
Linux nemá s closed source problém. Problém je jenom v tom, že komunita nemůže vzít a přeportovat na Linux, protože se buďto nedostane ke zdrojákům, nebo nemá právo ty zdrojáky použít. Takže ty komerční programy musí naportovat a nabídnout jejich autor.
Pokud vážne potřebuješ pod Linuxem SW na úrovni Hovorkova komixu, překecej si kluku v Redmondu.
Bylo by super, kdyby se někdy v budoucnu objevili Microsoft Office, MS Edge, MS OneDrive, MS Visual Studio (ne Code...) pro Linux (Ubuntu, Fedora).
Dokážu pochopit Office, dokážu pochopit i OneDrive, i když ten se dá (nebo ne?) 1:1 nahradit DropBoxem nebo gDrivem, a Visual Studio by se občas hodilo. Ale Edge? Jakože vážně? To je jako bych si přál mít ve Windows Epiphany.