Toto omezení pořád trvá. Flatpaky ve Fedoře fungují trochu jiným způsobem než třeba ty z Flathubu. Nejsou distribuované jako OSTree repozitář, kde lokalizace jsou rozšíření aplikace a doinstaluje se vždycky jenom ta, kterou má uživatel nastavenou v systému. Flatpaky z Fedory jsou distribuované v OCI formátu jako jeden archiv a ten zatím lokalizace neobsahuje. V plánu je to vyřešit do Fedory 33 stejně jako delta aktualizace.
Firefox ve Flathubu používá kodeky ve formě rozšíření pro GNOME runtime. Něco podobného by šlo udělat i u Fedora runtimu, že bychom komunitě umožnili ten runtime rozšiřovat. To je ale mimo naši kontrolu, takže momentálně se naše úsilí upíná k tomu dostat do Fedory ffmpeg, který bude obsahovat pouze pantentově nechráněné kodeky. Dnes je drtivá většina obsahu na Internetu v H.264 a VP8/9 a dá se předpokládat, že se to bude přesouvat k AV1. Všechny tyto kodeky už ve Fedoře máme, jen je zatím Firefox neumí používat, protože on je umí používat pouze skrze ffmpeg.
Než se nám to podaří, tak je lepší na Silverblue používat Firefox z Flathubu.
Podla mňa to, že na trh sa dostávajú notebooky a počítače s predinštalovaným Linuxom je len dobre... už roky v podstate pre laika bol nanútený Windows a nemal možnosť slobodnej voľby. Niektorý totiž nemajú skúsenosti na to aby si vedeli preinštalovať OS, alebo na to nemajú čas. A tak sú nútený používať konkrétne to čo im je dané. Navyše poslednou dobou jak je Windows 10 problematický,... a navyše stojí 100€ a keď si chcete kúpiť notebook, tak poriadne ani nezoženiete notebook, s určitými parametrami bez OS, furt je tam ten Windows, čo predraží notebook o ďalších 100€.
S UEFI som este problem nemal, takmer vsade staci vypnut secure boot a prepnut disk z "RAID" na "AHCI" alebo "SATA" a BIOS issues no problem,
zato HW/driver problemov nespocetne... moje najoblubenejsie boli notebooky par rokov dozadu (zaciatky skylake) kde bez pridania `acpi_rev_override=1` alebo podobnych veci do kernel cmdline sa notebooky zasekli pri starte X11 a videl som to v tej dobe asi na kazdom notebooku na ktory som linux instaloval
Po letech mne to nalomilo a zkusím ji nahodit na notebook... (I use Arch, btw.)
U vydání Fedory 29 jsme si psali, že Silverblue je zatím experimentální projekt a zatím nepatří do rukou běžným uživatelům. V jakém stádiu je Silverblue nyní? Je už i pro běžné užívání?
Osobně to běžně používám (vývoj Python, C++, rekreačně Rust, občasné hraní her)
Je pár věcí které se musí dělat trochu jinak než je zvykem, pokud uživatel nechce spoustu layered balíků (nechce). Třeba používání https://docs.fedoraproject.org/en-US/fedora-silverblue/toolbox/ (clion spouštím v toolboxu, kde jsou nainstalované vývojové nástroje, protože ostree image Silverblue je nemá). Ve výsledku je i tohle docela praktické, protože mi to líp oddělí kontext od zbytku systému. Momentálně mám vývojový toolbox a toolbox používaný v práci :) Přejít zpátky na čistou Fedoru, toolbox používám dál.
Občas to chce trochu hledání co a jak dělat. Jinak ale spokojenost, nic zásadního mi mechybí :)