Fedora 41 není jen Secure Boot s GeForce či PipeWire ve Firefoxu

1. 11. 2024
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Jiří Eischmann
Nejnovější vydání linuxové distribuce Fedora je sice obyčejnou evolucí, ale evolucí zpříjemňující život uživatele v několika podstatných oblastech. Vévodí jí samozřejmě nové GNOME 47.

Hned úvodem tak dovolte usnadnit si práci tím, že v rámci novinek, které přináší samotné GNOME 47, si dovolím laskavého čtenáře odkázat na přehled napsaný na konci září přímo naší brněnskou spojkou v Red Hatu.

Tvůrci projektu Fedora ve stručnosti v přehledu novinek 41. vydání vyzdvihují akcentové barvy, lepší zobrazení prostředí na displejích s malým rozlišením či nový styl dialogových oken.

Novinky samotné Fedory

Distribuce jako taková staví na aktuálním jádru Linux 6.11.x, novějším Grubu 2.12, dále třeba balíku Mesa 24.2.4 přinášejícím vylepšení podpory pro různá (i)GPU, na Qt straně novější verzi frameworku Qt 6.7.x apod.

Systém používá nového démona napájecích profilů, kdy tuned nahrazuje dosluhujícího předchůdce power-profiles-daemon a umožňuje tak ještě lepší vyladění spotřeby systému pro pokročilejší uživatele. API kompatibilita je zachována. Distribuce přechází na novější balíčkovací nástroj DNF 5, který je rychlejší a úspornější, vyžaduje i méně podpůrných balíčků. Ve svém důsledku tak eliminuje nutnost existence microdnf, a tak je DNF 5 možné používat pro desktopy, servery, kontejnery i různá zařízení.

Nově přibyla podpora pro další IPU6 MIPI webkamerky využívající CSI-receiver, v kombinaci s podporou v libcamwera 0.3 a běhu kamerky ve Firefoxu skrze rozhraní PipeWire. Jde o kamerky postavené kolem modulů OmniVision ov2740, ov01a10 a Hynix hi556. Pro uživatele to znamená, že i novější webkamerky poběží a GNOME umí v horní liště informovat, zdali je kamerka v chodu.

Do Fedory Workstation se dále v jednačtyřicítce navrací podpora instalace uzavřených ovladačů Nvidia s podporou Secure Bootu. Ta využívá nástroj mokutil pro sefl-signing ovladačů, kdy po restartu systému uživatel proces dokončí a Fedora je schopna bezpečně bootovat i s ovladačem od Nvidie. Proces je náležitě popsán v dokumentaci.

Mimochodem, verze Workstation už nepodporuje X11 sezení, Fedora 41 už jen s Waylandem.

Novým terminálem ve Fedoře je Ptyxis, emulátor terminálu s podporou kontejnerů / flatpaků (jde u něj o preferovanou distribuční cestu). Nechybí mu nativní podpora pro světlé/tmavé téma a uživatelsky nastavitelné klávesové zkratky.

Zdroj: Youtube.com

Další Spiny

KDE Spin nové Fedory si přechod na Plasmu 6 prodělal s vydáním verze 40, nyní se hlavně aktualizuje, a to na Plasmu 6.2 s mnoha vylepšeními a odpovídající novější verze aplikací. Jistě netřeba obšírněji popisovat další pokroky v podpoře běhu na Waylandu, shrnutí KDE novinek od Nate Grahama se pravidelnou součástí nedělních přehledů. Fedora 41 specificky pak dostává vylepšení pro běh s KDE na ARMu, konkrétně jsou jmenovány stroje typu Raspberry Pi a s Apple Silicon. 

Nově je odteď běh KDE Spinu na Aarch64 “release-blocking”, tedy při jeho potížích (bugy, přes které nejde vlak) bude pozdrženo vydání celé Fedory, čímž se zajistí vyšší míra podpory i pro Fedora Asahi Remix (pro Apple Silicon).

bitcoin_skoleni

S KDE Plasmou se pojí také varianta využívající prostředí KDE Plasma Mobile, kterou Fedora nabízí. Ač původně cílila na telefony, konstatují tvůrci, že jde o rozhraní dobře uzpůsobené i pro tablety či notebooky typu dva v jednom, tedy s dotykovým displejem. Tato varianta bude dostupná jak v podobě klasického spinu Fedory, tak v podobě Atomic Desktop s kontejnerovou architekturou, pod názvem Kinoite Mobile (pro tuto verzi nebyl instalační obraz ještě vyán, bude dostupný o něco později).

Pro zájemce je k dispozici i nová varianta Fedora Miracle, postavená na dlaždicovém rozhraní Miracle využívajícím Mir/Wayland.

Autor článku

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.