Názor k článku Fedora 8: nekonečno na dosah ruky od Pavel - Musim priznat, ze me popisovane zmeny prijemne prekvapily....

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 8. 11. 2007 10:41

    Pavel (neregistrovaný)

    Musim priznat, ze me popisovane zmeny prijemne prekvapily. Moje pocity z pouzivani Fedory 7 jsou totiz dost smisene. Osobne mi vadi predevsim:

    1. Zamereni na Gnome. Samozrejme se da pouzivat i KDE, presto mam pocit, ze Gnome predstavuje vyladenejsi variantu.
    2. System aktualizaci je uplne peklo. Kazdy tyden se stahuje alespon 100 MB balicku. Opravdu netusim, co vyvojare vede k nutnosti aktualizovat BIND minimalne 2x tydne, kernel kazdy tyden. Navic neexistuji delta baliky, stahuje se vzdy cele rpm. Vyvojari zastavaji filozofii nejnovejsich balicku, na rozdil treba od Opensuse, ktere prohlasi jednu verzi za stabilni a potom uvolnuje jen opravy (nebo backporty oprav), krome vyjimecnych pripadu, kdy se meni verze balicku. Fedora u mnoha baliku instaluje stale nejnovejsi verze (tyka se treba jadra). Nektere veci po upradech prestavaji fungovat. Napr. mne ted Fedora pri provadeni ukoncovacich skriptu firewallu vyhazuje chybu, protoze nejde odstranit (unload) nektery modul iptables.
    3. Konfigurace je kapitola sama pro sebe. Zkuste nastavit firewall. Graficka utilita system-config-security vam neumozni rozumne zabezpecit cokoli jineho, nez typicky desktop. Zapomente na to, ze byste meli moznost zaridit treba NAT. Na druhou stranu konfigurace v textovych souborech (pripadne nekde ve skriptech) je taky komplikovana, protoze pri prvnim ulozeni pravidel v system-config-security je cely soubor s pravidly pro firewall prepsan, takze asi tusite, kde vase rucne vytvorena pravidla ted jsou. Distribuce je tedy na pul cesty, snazi se zajistit konfiguraci v GUI, ktera je zatim nepouzitelna a navic vam znemoznila pouzit rucni konfiguraci.