Když jsem takhle zkoušel poslední verzi opensuse 10, tak jsem si taky připadal jako betatester, myslím že by to chtělo víc dotahovat a míň vydávat, obzvláště potom co jsem slyšel o problémech s KDE.
Myslím si ale že největší problém Linuxových distribucí jsou Fonty, ne každý má doma monitory o rozlišení 1600x1200, bohužel v tomto duchu se veze i celé gnome, tlačítka jsou zbytečně velká atd... Nechápu proč to prostě vývojáři ignorují, když někam Linux nainstaluju na monitor s rozlišením 1024x768, tak je mi z toho skoro na blití, musím cca půl hodiny přenastavovat fonty na truetype aby se na to dalo dívat.
Jinak doufám, že Ubuntu 6.06 bude o dost vychytanější, zkoušel jsem flight 5 a dá se s ním hodně dobře pracovat, tak snad to doladí do uplných detailů.
:D no to si pis ze jsi v podstate beta tester. V techto dist mas nejnovesi balicky a vetsinou ty velke ditribuce (RHEL), ktere zastresuji ty mensi(fedora), si na nich otestuji jak to bude chodit....
Tak to je tim, ze vetsina dnesnich monitoru uz podporuje vetsi rozliseni. Dneska se prodavaji 15.4" LCD (v notebooku) s rozlisenim az 1920x1200, takze si asi dovedes predstavit, jak by tam vypadal text optimalizovany pro 1024x768....
No sám doma používám 24 palcové LCD s rozlišením 1920x1200, ale stejně to tam vypadá strašně, používám uplně stejně nastavení, jaké vytvořím na tom 15ti palcovém LCD, prostě to chce trochu víc zamakat na celkové ergonomii, tohle spíš vypadá že se snaží jen ukázat jak to vypadá, ale používat se to moc nedá...
A ikdyby, tak co já vím, je stále nejpoužívanější rozlišení 1024x768 a hned poněm je 1280x1024, ani na jednom to nevypadá vůbec dobře, neznám Linuxovou distribuci kterou bych zkusil a neměla takhle špatné fonty, je to už asi zažitá vlastnost, jediné písmo které se mi zdálo jako super je to v E17, který používá nějaké speciální vyhlazování a tak dosáhne lepších výsledků.
Až bude firefox na monitoru s rozlišením 1920x1200 vypadat v nějaké distribuci (mimo WinXP, které k tomu mají hodně blýzko) třeba takhle, tak mi řekni.
Používáme E17, ale to o čem mluvím je prostě ve všech distribucích s gnome i kde, podívejte se znovu na ty obrázky, vždyť to písmo uplně mlátí do očí, alespoň teda do těch mých.
Tak přidej odkaz na screenshot, ale stejně jsi si to musel nastavit složitě sám, já neprotestuju proti tomu že to nejde, ale že to není rovnou tak aby člověk dokázal lépe využít všechno místo.
Chapu vase rozhorceni nad fonty, nad AA jsem tez nikdy nejasal, to co je ale na vasem obrazku tak to jsou podle meho soudu fonty bitmapove.
Vyhodou Linuxu je to, ze velikosti, AA a nakonec i typ pisma si muzete nastavit. Ze mate jine preference nez vyvojari je neprijemne ale default se nemuze zalibit vsem.
Ahoj, díky za reakci, no to co je na mém obrázku je poslední firefox, který používá vynuceně písmo Arial (z microsoftích truetype fontů), spolu s vypnutým AA. Až budu mít chvilku tak postnu na porovnání obrázek z Ubuntu a poslední Fedory bez upravení nastavení
To je jednoduche, kup vyvojarum kvalitni fonty s kresbou optimalizovanou na obrazovku, ktere budou moci volne sirit a oni je radi pouziji, alternativne vezmi font editor a takove fonty jim sam nakresli (bude ti to trvat par let). Do te doby se musis smirit s tim, co je k dispozici. BTW ja yhlazovani preferuju, nevyhlazene pismo je osklive kostrbate, kdyz vidim screenshot z windows v linuxu, vzdy me to desne prasti do oci :-).
Ne, utrpení je to proto, že se mi na obrazovku nic nevejde. Kolik řádků textu v rozumně čitelném fontu se vám do těch 768 pixelů vejde? Dostanete na obrazovku dvě terminálová okna o standardní šířce 80 znaků (případně terminál a editor)? Dá se v tom rozumně editovat obrázek (ne ikona), abyste neměl pocit, že se na něj díváte dalekohledem? To opravdu nezáleží na systému, naopak ve Windows mám oproti Linuxu (používám KDE a Plastik) daleko víc než pocit, že jsou všechny ovládací prvky zbytečně velké.
To vite, ze dostanete. Zalezi napr. na sirce ramu oken, ... Ale verte mi, ze se s tim pracovat da. Nevim jak Vy, ale ja osobne nejvic pouzivam k editovani textu konzolovej vim.
Vážně? Ať počítám, jak počítám, 1024 / 160 = 6.4 (i kdyby byla okna zcela bez dekorací). Font, který má na šířku znaku 6 pixelů (včetně mezery mezi znaky, tj. pět na vlastní znak) jsem si pod označením rozumně čitelný rozhodně nepředstavoval, takové jsem používal naposledy na PMD-85…
ve winXP je to taky des. pri tomto rozliseni ti start buton zabira spoustu mista, kazdy okno ma oramovani jak pro slepce (hlavne ty 3 ikony vpravo nahore), navic s tou jednou plochou je to des.
Ad Ubuntu: To tedy opravdu je, od Flight 3 s ním problémy nejsou v podstatě vůbec, když jsem to viděl, nebyl důvod zůstávat u stable Breezyho...zejména když má být Dapper odložen do června...no, opravdu je na co se těšit :-) J