Fedora KDE Plasma povýší na edici, FreeBSD bootuje na na PinePhone Pro

18. 11. 2024
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: PINE64
Fedora 42 povýší spin s prostředím KDE Plasma na edici. Operační systém FreeBSD bootuje na telefonu PinePhone Pro. Týmu projektu Redox OS se podařilo systém Redox spustit na počítači Raspberry Pi 4.

Fedora KDE Plasma povýší na edici

Fedora Linux 42 povýší spin s prostředím KDE Plasma na edici a postaví ho tím na úroveň GNOME, čímž mu poskytne stejnou podporu na všech platformách Fedory. Fedora je všeobecně známá jako projekt, který se těší značné podpoře společnosti Red Hat. Méně se však ví, že společnost Red Hat věnuje značné prostředky také projektu GNOME.

Proto je významnou událostí, že prostředí Fedora KDE Plasma Desktop Spin oficiálně získalo status edice. Toto povýšení nedávno schválil plnou většinou devíti hlasů FESCo, klíčový řídicí orgán v rámci projektu Fedora, který dohlíží na různá technická rozhodnutí související s vývojem Fedory, na základě otevřené žádosti Neala Gompa, jednoho z členů FESCo.

Fedora 41 s KDE PlasmaFedora 41 s KDE Plasma

FreeBSD bootuje na PinePhone Pro

Projekt FreeBSD vydal čtvrtletní zpravodaj za měsíce červenec až září. Mezi nejdůležitější novinky patří multiplatformní ovladač FUSE pro souborový systém UFS, grafický správce virtuálních počítačů bhyve a podpora pro spouštění FreeBSD na telefonu PinePhone Pro. Současné obrazy FreeBSD již na PinePhone Pro bootují, ale není podporován výstup na obrazovku ani jiná zařízení.

Cílem je postupně podporovat další komponenty, aby zařízení mohlo být jednoho dne použitelné jako mobilní telefon s FreeBSD. Během posledních několika týdnů byly provedeny základní práce a také přepínání LED diod. Také podsvícení LCD již lze zapnout a rozbočovač USB-C je povolen, i když zatím není funkční kvůli chybějící podpoře správy napájení.

PinePhone Pro

Redox OS na Raspberry Pi 4

Tým Redox OS v uplynulém měsíci usilovně pracoval na portování svého softwaru a důležitých nových nástrojů. Díky Jeremymu Sollerovi se podařilo systém Redox spustit na počítači Raspberry Pi 4. Sestavení na Pi je stále v rané fázi a pro správné použití na jednodeskovém počítači potřebuje podporu USB. Redox také pokročil v systémech RISC-V.

Andrey Turkin odvedl rozsáhlou práci na podpoře RISC-V v jádře, toolchainu i jinde. Jeremy Soller začlenil podporu RISC-V do řetězce nástrojů a procesu sestavování, zahájil některé refaktorizace jádra a ovladačů zařízení, aby lépe zvládaly všechny podporované architektury. Tým Redox také oznámil, že se jim podařilo portovat softwarové centrum COSMIC Store a nové balíčky Redox lze instalovat pomocí tohoto softwarového centra.

COSMIC Store na Redox OSCOSMIC Store na Redox OS

Archinstall přepracovává textový instalátor

Archinstall je pohodlný textový instalátor Arch Linuxu, který umožňuje snadnou instalaci linuxové distribuce během několika minut. Nedávno byl vydán Archinstall 3.0, který přepracovává instalátor Arch Linuxu, přičemž pro vykreslování textového rozhraní nyní používá knihovnu curses.

bitcoin školení listopad 24

Archinstall 3.0 přešel na používání knihovny curses pro vykreslování textového uživatelského rozhraní. Využití běžné knihovny curses umožňuje složitější rozvržení a další funkce a zároveň poskytuje známý vzhled. Přináší také různá vylepšení kvality kódu, opravy a další vylepšení, ale jeho nejvýznamnějším prvkem je nové textové uživatelské rozhraní.

Archinstall 3.0Archinstall 3.0

Nově vydáno

Vyšel Debian 12.8.0, který přináší nové aktualizované obrazy této linuxové distribuce. Vyšel SparkyLinux 2024.11, nové vydání lehké distribuce s přizpůsobenými prostředími Enlightenment a LXDE. Firma Tuxedo Computers GmbH oznámila vydání Tuxedo OS 4–20241106, nové verze svého na Ubuntu postaveného operačního systému. Peropesis, minimalistická linuxová distribuce ovládaná pouze přes příkazový řádek vyšla ve verzi 2.8.

Debian 12.8.0Debian 12.8.0
ikonka

Zajímá vás toto téma? Chcete se o něm dozvědět víc?

Objednejte si upozornění na nově vydané články do vašeho mailu. Žádný článek vám tak neuteče.

Autor článku

Filip Zatloukal vystudoval automatizaci na Univerzitě Tomáše Bati a už od studií se zajímá o vše kolem svobodného softwaru. Vždycky ho zajímaly technologie a žurnalistika, tak se rozhodl tyto dvě vášně skloubit dohromady.