Muzu se zeptat co za aktualni verzi Fedory pouzivate a na jakem Lenovu?
Protoze ja jedu na IdeaPad 720s s Fedorou 29 (ano vim, ze je EOL), ale funguje mi tam uplne vse paradne vcetne hibernace apod., takze se stale zdraham upgradovat na novejsi... a ted po precteni clanku o novinkach F34 jsem zase na rozcesti, zda se o to pokusit nebo zda si nadale uzivat perfektni pouzivani Fedory 29 :-)
A zkoušel jsi udělat dualboot? Klidně si můžeš tu starou Fedoru nechat a vedle ní nainstalovat novou k otestování. Pokud ta nová pojede bez problémů, tak se ti bude líp rozhodovat. Případně můžeš před upgradem udělat zálohu systému a pokud by něco selhalo, tak vrátit starý systém zpět.
Sice jsem Fedoru nepoužíval, ale měl jsem v dualbootu různé verze Mintu na pokusy a i to obnovení systému z tar.gz není velký problém.
Celý ten projekt má trochu porodní bolesti zhoršené covidem. Lenovo mělo kvůli covidu jednu dobu problémy se zásobováním součástkami, kvůli čemuž muselo omezovat některé modely. Tomu padly za oběť modely P1 a P53, které měly s Fedorou taky původně vyjít.
Taky tam cítím určitou menší ochotu nasazovat nové produkty. Jsou tu obecně známé problémy s dostupností některých počítačových komponent a výrazně zvýšená poptávka po noteboocích kvůli lockdownu, takže momentálně vyprodají cokoliv, aniž by se museli nějak víc snažit, tak proč riskovat s novými projekty?
S obchodní stránkou nic neuděláme a moc s ní neudělá ani linuxový tým v Lenovu, který ten projekt má na starosti. Důležité je, že pořád počítají s dobrou podporou Linuxu na svých noteboocích. Dál pracují s partnery na opensourcování ovladačů, pracují na různých upstreamových projektech, dál počítají s Fedorou. X1 Carbon deváté generace, který je teď čerstvě dostupný, by podle Marka Pearsona měl být s Fedorou dostupný během několika týdnů.
Bohužel co se týče dostupnosti jejich notebooků s Fedorou, je to pořád omezené na jeden model (X1 Carbon) a pouze na USA a Kanadu. Kdy se to rozšíří, netuším. To je plně v rukou Lenova. Bohužel i kdyby to začali nabízet globálně, jak byl původní plán, tak Česka se to pravděpodobně týkat nebude, protože u nás Lenovo neprodává na přímo, ale přes prostředníky a tam už jde o to, co za modely si od Lenova objednají a u nás nabídnou. Přímý prodej má Lenovo nejblíže v Rakousku a Německu.
Jinak co Lenovo rozjelo, jak slibovalo, jsou slevy pro přispěvatele do Fedory, ty dělají klidně i 20 % a platí na celé jejich portfolio. U notebooku za 40 tisíc už to nejsou malé peníze. Bohužel opět to platí pouze v zemích, kde má Lenovo přímý prodej, takže člověk musí objednávat přes Rakousko, Německo, Velkou Británii...
To ze je Fedora dobra si mysli i Linus, ale po instalaci si vymeni jadro.
Cituji z https://www.tag1consulting.com/blog/interview-linus-torvalds-linux-and-git
"I use Fedora on all my machines, not because it's necessarily "preferred", but because it's what I'm used to. I don't care deeply about the distribution - to me it's mainly a way to get Linux installed on a machine and get all my tools set up, so that I can then replace the kernel and work on just that."
Komprese BTRFS je vytloukani klinu klinem.. jak jsem pri posledni aktualizaci zjistil, uz jsem na 30G oddile nebyl schopen aktualizaci provest. Skutecne cast problemu je napr. veliky balik linux-firmware, ale hlavni problem je to, ze pred casem Fedora v DNF nastavila jako vychozi instalaci weak dependencies, takze s kazdou instalaci ci updatem se instaluje dalsi a dalsi balast. Takze jsem zjistil, ze misto obvyklych 2000 baliku mam najednou baliku temer 4000 a protoze to jsou ruzne lib, perl, python moduly apod. tak vyhazet to neni uplne hracka. Kazdemu doporucuji po instalaci pridat do dnf.conf install_weak_deps=False, jinak ani btrfs komprese nic nezachrani.
Poprvé se mi stalo, že po upgradu mi systém nenaběhl. Po několikahodinovém zápolení se mi podařilo nabootovat z příkazové řádky Grubu (grub2+infrastruktura konfiguráků vybudovaná kolem něj je šílenost) a následně po přegenerování konfigurace Grubu už systém bootuje normálně (netuším proč).
Nové ikonky XFCE jsou docela pěkně barevné (díky bohu nebyly zčernobílněny, ano mluvím o ThunderBirdu a všech ostatních), zato pokračuje v rámci borgské asimilace rozmach "CSD" a to nejen v ne-XFCE aplikacích (Evince) ale i v XFCE aplikacích. Nevím, jestli za to může GTK, spíš myslím, že to dělají XFCE developeři. Nechápu, proč. Chtějí si naštvat uživatele, co utekli od GNOME tím, že se snaží být "moderní" jako GNOME?
CSD je jediná možnosť, ako zosynchonizovať vykreslenie dekorácií a obsahu. Pokiaľ jedno kreslí jeden proces a druhé druhý, vždy sa bude stávať, že to bude o nejaký ten frame rozhodené. No a keď už to vykresluje jeden proces, nemusí riešiť žiadne šialené orezy; svojho času to na reddite dosť dobre popísal Rasterman (autor window managera Englightement).
A to, že či si aplikácia vykreslí klasickú dekoráciu alebo nejakú šialenosť, to už je úplne na nej.
@Jiri_Svoboda [...] XFCE [...] pokračuje [...] "CSD" [...] i v XFCE aplikacích. Nevím, jestli za to může GTK, spíš myslím, že to dělají XFCE developeři. Nechápu, proč.
GTk3 to umoznuje, vyvojari Xfce na to postupne u vsech komponent prechazeji, i jako dlouuholetemu uzivatel Xfce mi to "naprosto(az na file dialog save nahore ;)" vyhovuje, pokud tobe ne, muzes zkusit najit ve Fedore baliky: gtk3-nocsd libxfce4ui-nocsd
"GNOME by teď také mělo naběhnout přímo do Činností, aby pro nové uživatele bylo intuitivnější přijít na to, jak spouštět aplikace atd. Praktičtější to bude i pro zaběhlé uživatele, protože do Činností stejně musí přepnout, aby si otevřeli aplikace, s kterými chtějí pracovat."
A ti kteří používají automaticky spouštěné aplikace mají smůlu. Respektive si musí doinstalovat rozšíření "No overview at start-up by fthx" (8. v pořadí dle popularity).
Nemám ta extra rozšíření rád, při upgrade GNOME se dost často rozbíjejí a je s nimi jen mrzení. Ale co člověk nadělá, když vývojáři nedají možnost volby...
Ani by mě nepřekvapilo, kdyby to spolu s vertikálním uspořádáním náhledů ploch probublalo za X dalších verzí do normálního nastavení. Už se to v minulosti stalo víckrát, že v základu ořezané věci našly řešení v podobě rozšíření a když to začalo používat hodně lidí, tak to vývojáři kupodivu(?) umožnili nastavit nativně přímo v GNOME.
Fedora 34 se povedla, dokonce přes počáteční odpor jaksi předem jsem si zvykl na Gnome 40 a koukám, ono to není tak špatné. Jediný skutečný problém je, že od přechodu na PipeWire nefunguje zvuk v MS Teams. Je to známý problém a chyba bude dost možná na straně Teams, ale i tak, kdyby někdo měl nějaký trik, jak to zatím řešit, předem děkuji (tedy kromě evidentní možnosti zůstat u Fedory 33 dokud se to nevyřeší).
Ono to v prohlížeči funguje - ale jen naoko. S Firefoxem vás to pošle do háje rovnou a v chromiu to funguje jen pokud si nainstalujete "openh264" plugin od Cisca (na kterém není open vůbec nic). Pravda, nezkoušel jsem konqueror, ale to snad ani není potřeba. Prostě pokud máte čistě open source webový prohlížeč, můžete v MS Teams zapomenout na video. Vinu nesou společně Microsoft (který se rozhodl ignorovat vp8/vp9 a podporovat výhradně H.264) a Google (který se rozhodl, že ffmpeg sice bude používat na přehrávání videa, ale pro encoding WebRTC bude podporovat jen openh264).
na kterém není open vůbec nic
Jakto? Je to normálně pod BSD licencí, má to veřejný git repozitář, do kterého přijímají příspěvky (my jsme do něj přispěli dost podstatně tím, že jsme doimplementovali podporu pro High Profile, aby kromě video konferencí zvládl také přehrávat klasická videa v H.264).
Co se týče kódu, tak je to naprosto otevřené. Ano, pokud to chcete legálně distribuovat v zemích jako USA, tak binárku musíte stahovat ze serverů Cisca. Takové je to licenční ujednání Cisca s drželi patentů. Nevím, v čem by to mělo být méně otevřené než třeba x264. Obojí si můžete sestavit a distribuovat, jak chcete, na vlastní riziko bez licence na patenty.
Ve Fedoře musí být jakýkoliv software (s výjimkou nějakých firmwarů) sestavený v naší infrastruktuře, takže se to dělá tak, že openh264 se sestaví a podepíše u nás a potom se to nahraje na servery Cisca, odkud se to distribuuje k uživatelům, aby se splnily podmínky patentové licence.
Teoreticky... v praxi to bohužel tak růžové není. Např. tady čtu: "Fedora’s Chromium package does not support h264, mp3, or aac because of legal concerns." a ve zdrojácích chromia vidím
rtc_use_h264 = proprietary_codecs && !is_android && !is_ios && !(is_win && !is_clang)
S ffmpeg by ten problém byl snadno řešitelný, ale v Googlu bohužel rozhodli, že H.264 pro WebRTC budou podporovat jen s openh264 a ještě jen se staticky nalinkovaným.
Pokusím se to vysvětlit:
Jedna věc je samotná implementace kodeku. Máme tu x264 a openh264. Oba ty kodeky jsou pod open-source licencí, mají otevřené zdrojáky a otevřený vývoj. Pokud neřešíte patenty, můžete oba použít zcela volně.
Druhá věc je patentové právo. Abyste ty kodeky mohl jako binárky legálně distribuovat zákazníkům, musíte mít licenci na patenty na H.264. To vám ani jeden projekt nedává. U openh264 se ale můžete dohodnout s Ciscem, že tu binárku budete distribuovat přes ně, protože oni mají patentové ujednání, které jim to umožňuje. To není nějaké omezení openh264 oproti ffmpeg/x264, ale věc navíc, kterou ffmpeg/x264 prostě nenabízí.
A to je ten hlavní důvod, proč řada projektů preferuje openh264, protože je to kryje z pohledu patentového práva. A přesně z toho důvodu používáme ve Firefoxu nejen na WebRTC, ale nyní i na přehrávání videa openh264 a máme to i jako plugin do GStreameru, protože to můžeme právně bezpečně dát uživatelům out-of-the-box.
Nevím, jak si vykládat tu poznámku o Chromiu. H.264, MP3 i AAC jsou všechno kodeky, které jsou ve Fedoře podporované by default. Problém bude asi v tom, že Chromium natvrdo závisí na ffmpeg, který je pro Fedoru ve formě "buď všechno nebo nic", člověk si tam nemůže jednoduše vybrat jako rozinky ty kodeky, které jsou pro něj bezpečné. Vím, že openSUSE má vybrakovaný ffmpeg, aby tam byly jen kodeky, které nejsou patentově chráněné. My jsme to taky zvažovali a nakonec od toho upustili, ty kodeky poskytujeme jinou formou, ale nás zajímá Firefox jako výchozí prohlížeč a GStreamer.
Taky mi není jasné, co je tak jednoduše řešitelné s ffmpeg, ale není s openh264, protože to, co řeší openh264, právě ffmpeg vůbec neřeší. Ano, můžete zcela legálně distribuovat x264, ale pak to musíte udělat jako Google, který si platí licence k patentům za použití v Chromu. Jenže Google vás pod svá křídla nevezme, Cisco s openh264 ano.
Taky mi není jasné, co je tak jednoduše řešitelné s ffmpeg, ale není s openh264, protože to, co řeší openh264, právě ffmpeg vůbec neřeší.
Já to vidím spíš naopak. S ffmpeg mám možnost (tak, jak to dělá openSUSE) dát do distribuce "právně bezpečný" build, proti kterému se dynamicky linkují aplikace, takže uživatel si ffmpeg může snadno nahradit plnohodnotnou verzí, ať už z Packmana nebo vlastnoručně přeloženou. Díky tomu mi H.264 ve Firefoxu funguje i bez openh264 - ale MS Teams se s Firefoxem bohužel nebaví.
Na druhé straně si sice můžu přeložit openh264 jako dynamickou knihovnu - a nebo třeba stáhnout tu od Cisca, ale zatím jsem nepřišel na způsob, jak donutit distribuční chromium, aby ji použilo. Ať jsem zkoumal, jak jsem zkoumal, vypadá to, že chromium prostě natvrdo počítá s tím, že se do něj staticky nalinkuje to, co mají zkopírované ve zdrojácích pod third_party/openh264
. A to je problém, protože v distribuci tahle věc musí být vypnutá, takže jsem odkázán na to, že si buď někde stáhnu hotový build od někoho, kdo za mne zaplatil výpalné, nebo si pokaždé sám přeložím celé chromium (teď jsem to zkoušel, 102 minut na Ryzenu 5900X s buildrootem v tmpfs, při frekvenci updatů chromia nic lákavého - a do OBS to téměř jistě offloadovat nesmím).
Perlička na závěr: teď jsem s tím vlastnoručním buildem zkusil nějaké webové testy a vypadá to, že H.264 ve WebRTC stejně nefunguje. :-(
Jediný skutečný problém je, že od přechodu na PipeWire nefunguje zvuk v MS Teams
Říkal jsem si, že to u sebe vyzkouším. Nainstaluju aplikaci MS Teams, bude to rychlé, účet u Microsoftu přece mám. Jenže aplikace mě k nějaké dodatečné registraci přesměruje na web, tam po několika krocích zjistím, že Firefox není podporovaný prohlížeč. Otevírám tedy Chrome, registraci dokončím a mám před sebou webové rozhraní Teams. Otevírám aplikaci, přihlásím se a dostanu hlášku "V aplikaci Teams ještě nejste zařazeni, ale můžete vytvořit účet pro vaši organizaci".
Vzdávám se. Na toto nemám nervy. Je divné, že si Teams s PipeWire nerozumí. Pokud to používá správně používá API pro PulseAudio... Jinak doporučuji vyzkoušet nejnovější verzi. Třeba s verzí 3.26-3 mi zmizely veškeré drobné problémy s Bluetooth a už je venku 3.26-4, která zase přináší řadu fixů.
Ja mám od update na F34 poprehadzované vstupy a výstupy. Napríklad na svojom default výstupe (usb soundbar pod monitorom) som musel zmeniť výstup z Analog na Digital - aj keď som na železe nič nemenil a výstup je stále reálne analógový.
No a konkrétne v Teams mi nikdy nefungovalo zdieľanie obrazovky. Zobraziť powerpoint to vie, obrazovku vyzdieľať nie.
Fedora je skvela, ale nechapu jak mohlo projit pres UX to ze narazim do praveho horniho rohu a dock mi vyjede dole. To je totalni UX nesmysl. Ma to fungovat tak ze narazim na spodni okraj nikoli nekde nahore. Ale je mozny ze se to jenom nestihlo.
Mimochodem dock dole mi nedava smysl nikde. Na MacOS si ho taky dam vlevo. Vertikalni misto povazuju za vice cenne nez horizontalni. To je ale muj nazor a nikomu ho nenutim.
Jinak gratulace Fedora je pro me absolutne nejlepsi desktop system. Pouzivam z praktickych duvodu i na domacim serveru :)