Nesmysly o líných programátorech, Intel lobby, chybějících optimalizacích, teoriích o mučení zákazníků, … se táhnou hluboko do minulosti. Většinou takové debaty končí absurdním návrhem přechodu, bez ohledu na celý dodavatelský řetězec (PLM/PDM). Potíž je v tom, že ono to vlastně nejde jinak udělat už v samotném principu. Těžko zahájíš XY návazných výpočtů bez znalosti předešlého výsledku. Úspěšně se zdokonaluje paralelizace, rychlé výpočty, větvení apod. ale ne všechno jde udělat, protože některé přepočty zkrátka probíhají chronologicky v přesně stanoveném pořadí. Tak tomu vždy bylo a bude. Zcela stejně to bude počítat i Catia, Creo, nebo NX.
V minulosti, poté jsem to přijal jako fakt a dál se po tom nepídil. Můžeš v sheduleru přiřazovat natvrdo co chceš, ale jakmile to začne tepelně namáhat jedno jádro, tak ti to začne lítat mezi vlákny jak horká brambora. Přetaktuj a poznáš to ještě rychleji. Při běžných přepočtech si toho moc nevšimneš, ty jsou hned, ale pokud potřebuješ přepočítat celou strukturu stromu u opravdu velké sestavy, potom velice rychle pocítíš sílu krále W-1390P (v minulosti kralovala dlouhé roky i7-2600k). Zajímavé je, že TR 1920x s tím problémy neměl, vlastně ani nové generace TR neprovádí žádný jaderný ping-pong. Děje se tak pouze u Ryzen 9.
Popravdě řečeno, já už to ani zkoumat nechci. U pracovní stanice stejně moc na výběr nemám, tam jde o certifikace (jak to nemá certifikace, tak se podpora nepřetrhne) a přirozeně stabilitu v produkčním prostředí. Chybí mi motivace, natož čas. HP Z2 mám prakticky novou, domů jsem si pořídil R5-8600G a už se tím nezabývám. Právě pracovní stanice Integra s on-site a ISV certifikací postavené na Ryzen 7/9 mi nabízeli, po vyzkoušení jsme se dohodli na HP Z2 a tím to pro mě skončilo. Podobně jak už neřeším, proč na HP 845 s Ryzen Pro nefungují sériové Socomec (stejně se to chová na T14 – pošahané USB-C).
Nechce se mi to zkrátka řešit, servery mám dlouhé roky na AMD (Tyan) a jsou zlaté, ale jak jde o pracovní stanici, nebo NTB a potřebu připojovat měření, převodníky, tak je Intel jednoznačnou průmyslovou volbou.