Pidgin toho taky muze umet hodne, kdyz cloveku nevadi buildit pluginy ze zdrojaku...
"nevadi buildit pluginy ze zdrojaku"
Smutný, je velký problém to nějak zautomatizovat a dát to třeba do https://build.opensuse.org/ nebo tak něčeho?
Nešlo by více ram a ušetřit si práci použitím WebViewb daném systému?
Ono většinu komunikace dnes člověk dělá z androidu.
A webové stránky nejsou asi tak bezpečné jako nativní aplikace.
Ale když notifikace na platformě sleduje NSA nebo tak někdo tak je spíš problém ohledně bezpečnosti s celou platformou sw i nesvobodným hw a jeho sw (minix v CPU intel atd..)..
Také nevím jak je v případě webů pro komunikátory řešený režim off-line nebo cache dat případný výkon, funkce a optimalizace, zejména co se týče VoIP a videohovorů. Vím že máme WebRTC.
Spousta lidí to tak dělá. Nikdo si neinstaluje WhatsApp do počítače. A nejen komunikaci, většina lidí i pokud náhodou sedí u PC, tak třeba do bankovnictví chodí zásadně přes mobilní aplikaci a do webového bankovnictví by ani nevěděli, jak se dostat. Mimochodem, už je u nás první banka, která webové bankovnictví vůbec nemá, pouze mobilní aplikaci.
Telefon je už dnes prostě to základní zařízení na všechno, naopak počítač je zařízení se specifickým použitím (práce, videohry) u kterého se už ani neočekává, že ho musí a bude mít každý (na rozdíl od telefonu).
Včera byl na Radiožurnálu učitel (oceněný jako Zlatý Ámos) a říkal, že mnoho mladých dneska moc nezná počítače, protože často žijou v domácnosti, kde žádný počítač není a vše se řeší přes mobil.
Já osobně sedím u počítače celý den a přesto na některé věci používám telefon. Třeba chci poslat přes WhatsApp fotku, kterou v něm mám nebo jsem prostě zvyklý používat danou aplikaci v mobilu a ne na počítači (u mě třeba předpověd počasí a jízdní řády - z hlavy ani nevím, kam bych se podíval na meteoradar na webu).
Jasně, když potřebuju něco vyfotit a poslat, tak to udělám mobilem. Ale psát na mobilu text delší než tři slova je pro mě utrpení.
Meteoradar je na https://www.meteoradar.cz/ a když mám možnost, radši se na něm podívám na počítači, kde mám pohodlnou velkou obrazovku, než na titěrném displeji mobilu.
Ono hodně záleží z jaké jste generace. Taky nedám na PC dopustit, ale taky je fakt, že můj první telefon byl tlačítková kalkulačka, kterej ani tu blbou kalkulačku neuměl.
Dnešním mládežníkům kolem 20ti dost možná stačí pouze mobil a nějaký ...station na hry. Na věci do školy si můžou půjčovat fotrův pc.
A co teprve generace, která se nedávno narodila nebo narodí. Umím si představit, že těm jednou bude stačit opravdu ten mobil na vše, pokud to půjde připojit k nějaké obrazovce jako třeba Samsung Dex...
Kým na Androidu je kopírovanie IBAN, variabilného čísla, špecifického čísla, sumy atď, retardované prepínanie medzi dvomi aplikáciami a zdĺhavý proces náchylný na chyby (zle okopíruješ, označíš), tak na počítači to mám na jeden klik.
Na Androide sa toľko vecí kopíruje tak blbo, a tak blbo sa pracuje s textom, že nechápem ani ako to môže byť primárny chatový komunikátor. Ale vlastne chápem, väčšina populácie sú masochisti...
Z Ramboxu se stal closed source a poslední community edition je už dost stará a bez podpory. Ještě několik let po zavření Ramboxu jsem s ním vydržel, ale pak přišel Whatsapp, který chtěl novější verzi toho Chromia pod tím a v Ramboxu odmítal fungovat.
Ferdium je opensource a normálně funguje bez jakýchkoliv cloud účtů pro sycnhronizaci. Přihlašovací údaje se zadávají rovnou do těch služeb a nejde to přes UI Ferdium, takže pokud probíhá nějaká synchronizace v pozadí, spíš se vyměňují jen přihlášený tokeny, než samotné údaje, ale v tom kódu může být samozřejmě cokoliv...
Zvláštní jak IM služby považujeme za "sociální síť" . Je GSM telefonie také sociální síť? Případně se hází do jednoho pytle micro-blogovací platformy s video\foto portálem. No nic každý nástroj jde použít jako kladivo.
Jinak použití alternativního nástroje je stále demoklův meč a je za ním i BANán. Je se tím tolik lidí nechlubí.
Už to tady v minulosti někdo rozebíral myslím v souvislosti s YouTube. Je to služba jako celek a přístup k ní je podle podmínek možný pouze přes oficiální webové rozhranní nebo aplikaci. Vše ostatní je akorát z právního hlediska nepodstatná technická omáčka. U těhle věci platí, že co není povoleno to je zakázáno.
Kde jsou hranice mezi komunikátory a sociálními sítěmi?
SMS se připojili s RCS a umí vesměs to samé co telegram. A telegram se v médiích prezentuje jako sociální síť. Nevím jak prezentuje sám sebe..
Matrix je také primárně na chat a je to tuším prezentované jako sociální síť, ale nejsem si teď jistý..
Do ICQ také přidali sociální prvky léta páně..
Vesměs i mail se prezentuje v médiích jako sociální síť pro důchodce..
Do Gmail a dalších velkých mailů se integrovali chaty a voipy, RCS, kalendáře, a skupiny tam byly vždy.. I ty které mají webové rozhraní a jsou přístupné z webu.
Takže kde jsou hranice?
Jako sociální sítě se chápe všechny platformy kde se lidé spojují a komunikují.
Myslím tím média a komunikace lidí z mého okolí..
Jinak já PC na sociální sítě nebo komunikaci nepoužívám. A to dělám jediného admina fb skupiny kde je přes 1500 členů.
Web většinou čtu na PC a komunikaci s lidmi také na PC. Občas otevřu na PC webmail, nebo datovku. Na PC se li líp pracuje s PDF. Ale v mobilu datovku také běžně používám.
PC je něco co dlouho nabíhá, žere hodně elektřiny. Když bych chtěl klávesnici tak si ji k mobilu také můžu připojit.
Hry můžu hrát na přes GeForce Now na androidu stejně jako já PC. Ale na PC to dělám kvůli většinu monitoru.
Můj starý mobil má 6GB ram, PC 4 GB ram..
Můj první mobil byl Siemens MT 50 koupený od kamaráda. Černý text na modrém dispelji. Měl jsem tam připojení GPRS a používal tam posílání SMS přes net za 0,06 Kč a měl tam XMPP s transportem pro ICQ..
Takže pro mě mobil asi představoval vždy hlavní komunikaci nástroj co je vždy po ruce. Ale tehdy hry a teamspeak2 bylo také časté.
Myslím že režie s tím zapínat nějaké komunikátory je velká režie a oddělit to od PC je praktické (nechci aby mi zvonili repráky i mobil, chodili notikace do víc zařízení atd..).
PC je také víc sdílený. Není kapacita na to mít víc účtu a udržovat víc uživatelů. Takže je to více sdílená věc (ne že bych neměl heslo od přítelkyně mobilu nebo měl problém sdílet s plánuji rande), ale kvůli otrávenému přihlašování a odhlašování. Už je otrava s přepínáním správce hesel nebo neodhlasenymi webmaily..
3. 4. 2024, 23:18 editováno autorem komentáře
S tím Ferdi to tehdy bylo nějaké složitější... mám pocit, že autor se z nějakého důvodu pokusil ten projekt ukončit; vypnul ten server s účtem, myslím že snad i zmizely zdrojáky v tu dobu...
Jinak v souvislosti s touhle aplikací jsem narazil na jedno poměrně zásadní omezení v Electronu, které mě u toho docela štve: nefunguje v něm FIDO/webauthn. Takže zatímco v prohlížeči se do všech služeb s 2FA přihlašuju tím, že odmáčknu tlačítko na HW tokenu, tak ve ferdiu to bohužel kvůli téhle limitaci nejde a je potřeba zvolit nějakou jinou metodu pro druhý faktor...
Sice s rizikem že tu budu za debila, ale stejně se zeptám:
Jak se použití takovéhle Electronové aplikace prakticky liší řekněme od toho, že si (coby běžný uživatel) v nějakém WYSIWYG HTML editoru vytvořím statickou html stránku kam umístím odkazy na všechny služby co používám, a tuto stránku si nastavím v prohlížeči buď jako domovskou stránku nebo přidám mezi oblíbené.
Zmatečnostem způsobeným otevřenými kartami se dá vyhnout jednoduše tím, že budu prohlížeč spouštět ve dvou instancích.
To je vážně pro někoho výhodnější/pohodlnější kvůli takovéhle pitomosti řešit nějakou externí aplikaci (kord ještě když ten někdo je ajťák), nebo mi zase něco uniklo ???
Mňa táto aplikácia zaujala. Momentálne sa mi v browseri miešajú karty Gmail, messenger, WhatsApp a meta Business s ostatnými webmi. Často sa mi stáva, že mám niečo otvorené dokonca vo viacerých taboch, lebo som zabudol, že už som to otvoril. Keď som si skúsil vyhradiť iný browser na komunikáciu, tak som sa v zápale práce pozabudol, stlačil som ctrl+t a mal som veci pomiesane ešte aj v dvoch browseroch.
K čemu tvořit stránku s odkazy, dá se načíst složka se všemi oblíbenými nebo jednotlivě oblíbené a dá se to připnout.
https://www.mozilla.org/cs/firefox/features/pinned-tabs/
Hodně prohlížečů má i lišty kde ty webové komunikátory jsou..
Nebo web panely
https://help.vivaldi.com/desktop/panels/web-panels/
Kde jde dávat i klávesové zkratky..
To, co popisujete je samozřejmě způsob, který spousta lidí používá. Není divný, není špatný. Ale v článku je zmíněno, proč se zamyslet na použitím Ferdia. Oproti stavu s záložkami, který popisujete je tu několik rozdílů a výhod :
- menší paměťová náročnost aplikace vs prohlížeč Vivaldi (mým osobním měřením 10 - 15%)
- notifikace v systémové oblasti vašeho operačního systému
- možnost připojení se k jedné službě z více účtů zároveň
- není nutné klikat na odkazy a otevírat služby
- řízené uspávání aktuálně nepoužívaných služeb
Za mně osobně je ten chaos v tabech a to co tu někdo popisoval dál (otevřu si něco dvakrát, všechno nechtíc zavřu) strašákem a Ferdium to jednoduše řeší.
Není možné říct, že je správné to, či ono, vysvětluji jen mé důvody proč radši Ferdium než záložky v prohlížeči.
4. 4. 2024, 08:10 editováno autorem komentáře
Dobrý den,
Tasks jsou součástí Kaledáře (nebo alespoň nevím o samostaném webu).
Každopádně lze Tasks přidat takto:
+ Add new service (Ctrl+N) -> All services -> Vyhledat "Custom Website" -> Vložit "https://calendar.google.com/calendar/u/0/r/tasks" do políčka "Custom server", změnit si název služby, a další nastavení dle libosti