Hledal jsem obdobu Salamandera pod Linux, takze mi
clanek prisel vhod.
Stahnul jsem si emelfm, ale nepodarilo se mi ho prelozit
(kompilator vyblil asi dve stranky plne erroru)
takze jsem hledal na netu jiz zkompilovanou verzi
ve formatu RPM. Bude se hodit jednak pro lidi se
stejnymi problemy jako jsem mel ja a jednak proto,
ze je lepsi instalovat z RPM balicku nez 'make install'
protoze si udrzite v systemu vetsi poradek
ta adresa je:
http://rpmfind.net/linux/RPM/cooker/cooker/contrib/RPMS/emelfm-0.7.2-2mdk.i586.html
Je tam napsany, ze je to pro distribuci Mandrake,
ale pod mym RH to v pohode bezi :-)
Jsem překvapenej veřejnou prezentací odporu vůči souborovým manažerům se stromovou strukturou. Dovoluji si prohlásit, že je zatracujou především lidi (a dnes už jich je hodně málo), co NEUMÍ pracovat s těmito jendnoduchými nástroji. Protože pak by nemohli jen tak odsoudit Průzkumníka (explorer) z Windowsů - levá ruka připravená v přirozené poloze stisknout CTR nebo SHIFT a pravá ruka na myši Vám zastane 90-95% činností spadajících k přístupu k souborům, a to daleko efektivněji než u dělených souborových manažerů. Přesto, že se jeho vývoj zastavil v roce 95 u prvních Woken a je podle mě nedokončenej, je to podle mě nejlepší nástroj ve Woknech pro běžnou práci se soubory.
V dnešní době, kdy mám na disku desítky GB dat mě nikdo nedonutí zapisovat složitý cesty ručně nebo je hledat postupným procházením (to znám z Gnome aplikací a podle mých zkušeností to trvá tak 5-krát až 10-krát dýl), který Vám prakticky jako jedinou možnost tyto souborový manažery nabízejí.
Co se týče KONQUERORA, je v mnohém lepší než Průzkumník, i když v některých detailech je zatím taky nedotaženej. Lištu Záložky můžete použít jako nástrojovou - stačí si tam dát jako zástupce odkazy na disky (C:, D:,...) a na důležitý adresáře. Navíc lišta tlačítek je výborně konfigurovatelná, můžete vyhodit zbytečný tlačítka jako "kopírovat" apod. (každej zná zkratky CTRL-C, CTRL-X, CTRL-F,...) a vložit si důležitější tlačítka. Další velmi podstatná věc je, že si můžete schovat celou řádku Menu, kterou běžně nepotřebujete a ušetřit tak místa na obrazovce, kterýho je vždycky málo.
KONQUEROR Vám samozřejmě umí ihned zobrazi jakýkoli běžný obrázek, HTML nebo TXT dokument, archiv,...
Pokud máte zobrazenou doplňkovou nástrojovou lištu, můžete si okno rozdělit na libobolnej počet jak svislých tak vodorovných oken, mezi kterýma můžete se soubory manipulovat.
A na závěr - změnou zobrazení ikon na strom proměníte v sekundě KONQUEROR tak, že ho nepoznáte od zde preferovaných souborových manažerů. I to je důkaz široké přívětivosti a tolerance k uživateli.