Proč se při ukončení vývoje Firefox OS nikdo neptal komunity na názor? Jaká je současná role dobrovolných přispěvatelů?
Situace na trhu a zpětná vazba od uživatelů byla velmi jasná. Neuspěli jsme. Z pohledu byznysu bylo rozhodnutí velmi jednoduché. Měli jsme velké problémy a své cíle jsme diskutovali během celého roku. Rozhodnutí bylo výsledkem dění za celý rok. Také bych chtěl ale říci, že musíme zlepšit i svou otevřenost. Nicméně obchodní rozhodnutí jsou vždy v rukou Mozilly, ovlivněná našimi rozhovory s partnery, zákazníky a přispěvateli. Co se týče role dobrovolných přispěvatelů, myslím, že je velmi důležitá. Mozilla je unikátní v několika směrech a jedním z nich jsou naši dobrovolníci. Jejich roli bychom tedy rádi ještě posílili.
Vypadá to, že plány pro chytré telefony se změnily po Mozilla Work Week v Orlandu. Co to způsobilo?
Je to tak. V Orlandu jsme řekli, co už dále nebude pokračovat v distribuci přes spolupracující mobilní operátory. Nyní tento program zcela ukončujeme. Po Orlandu jsme chtěli ještě nějaký čas. Chtěli jsme vyzkoušet, zda bychom přeci jen nemohli pokračovat jinak. Žádná z možnosti by ale nepřinesla požadovaný výsledek. Po Orlandu jsme tedy zvážili možnosti a padlo rozhodnutí.
V prohlášeních během týdne jsme viděli několik nejasností – na jednu stranu bude vývoj Firefox OS pro chytré telefony ukončen, ale program Foxfooding s chytrými telefony bude pokračovat. Co se tedy přesně stane?
Program pro chytré telefony končí – nebudou už žádné telefony ani operační systém od Mozilly. B2G je open source projekt, který zaměříme na chytré TV a některé experimenty nebo jejich část. Firefox OS jako značku budeme dále používat v kontextu TV a možná i jinde. Většinu ze současných členů programu Foxfooding bychom rádi zapojili do nového testování pro Connected devices. První fází budou nějaké dotazníky, které nám pomohou zjistit, jaký je jejich zájem. Jako zajímavá možnost vypadá i Raspberry Pi.
Jak bys popsal komunitu Mozilly a její misi vlastními slovy?
Komunita je hlavní součást Mozilly. Tvoří zásadní rozdíl v porovnání s mnoha ostatními firmami a projekty. Komunita je způsob, jakým pracujeme. Nicméně otevřenost a samotná rozhodnutí jsou dvě rozdílné věci.
Ohledně vývoje jsem vyrozuměl, že koncept Open Web aplikací je mrtvý.
V prosazování webu jako silné platformy s webovými aplikacemi pokračujeme, společně s Googlem i Operou. Silný web na TV je důležitý, a něm teď pracujeme.
Pokud byl Firefox OS ukončen, je tu nějaká možnost jeho pokračování ve formě komunitního projektu?
Jakmile to půjde, oznámíme potřebný plán. Není to ale jednoduché a máme před sebou ještě hodně práce.
Proč myslíš, že můžeme zvítězit s Connected Devices v komerčním ekosystémemu, když Firefox OS selhal? Jaký je v nich rozdíl?
Nejdříve si musíme určit, co přesně znamená „zvítězit“. Je mnoho způsobů, jak může Mozilla komerční ekosystém ovlivnit. Nejviditelnější je přímo pomocí produktů (chytré TV), ale vítězstvím je i ochrana uživatelů před uzavřeným a centralizovaným trhem. Letos si chceme najít místo na trhu s minimálně dvěma produkty.
Další otázky a odpovědi naleznete na Mozilla Discourse.