„A preco si rovno nedat cely Debian?“
Záleží, co má kdo za HW. Já jsem se před necelými deseti lety rozhodl pro Ubuntu kvůli tomu, že mi na tehdejším notebooku Debian měl problémy s ovladači. Při experimentování jsem zkoušel různé verze a když mi po čisté instalaci Testing nefungovala klávesnice (která ale fungovala v samotném instalátoru), dospěl jsem k závěru, že na toto nemám náladu.
Chápu důvody, proč Debian nemá takovou podporu, ale protože pro mě má Linux primárně účel nástroje a jen sem-tam někdy je to hobby-hračka, přístup Ubuntu „co největší podpora HW“ je pro mne důležitý. Obzvlášť, když nerad vyhazuji plně funkční HW jen proto, že nemá otevřený ovladač, přestože chápu, proč to není ideální situace.
Detaily si už samozřejmě nevzpomínám, ale mám dojem, že non-free jsem zkoušel (zkoušel jsem kde-co), avšak ruku do ohně bych za to nedal. Ale co si pamatuji určitě je, že jednou (pár let po zkoušení Debianu) jsem zkoušel i Linux Mint. Domníval jsem se, že když je založený na Ubuntu, bude tam stejná podpora HW, což se ukázalo, jako mylný předpoklad a něco mi tam nejelo (už si nevzpomínám co, ale obvykle to byla grafická akcelerace a WiFi).
Nicméně bych chtěl podotknout, že se jedná o přes deset let starý notebook, low-end. Tehdy podpora notebooků byla obecně špatná (nejčastější reakce, kterou jsem na fórech viděl, byla ve stylu „ty máš notebook? <nějaká nadávka>, pořiď si jeden z toho mála podporovaných typů nebo pořádný desktop a necpi Linux kam nepatří,“ což mi, jako studentovi VŠ a člověku, co přes týden pendloval mezi třemi lokacemi, bylo na dvě věci) a ten můj měl takové obskurnosti, jako Intel integrovaná grafická karta (tehdy měla velice špatnou podporu).
Když k tomu připočítám nižší výdrž baterie a problém tehdejšího Ubuntu vypnout reproduktory při zapojení sluchátek, nakonec jsem stejně utekl zpět na Windows XP a k trvalému přechodu na Linux jsem se dostal až když jsem se „usadil“ po studiích s desktopem... Z té doby mi na veřejnosti zůstal takový tik, že kdykoliv si zapojím něco na sluchátka, vždy si kontroluji, že mi fakt nehlučí reproduktory zařízení.
Je zajímavé, jak tu všichni lámali nad Solusem hůl, přičemž ta distribuce i po pěti letech stále existuje a autoři se dokonce chtějí zbavit i gtk knihoven. Škoda těch malých repozitářů, ale budgie desktop jde na druhou stranu používat i v jiných distribucích, takže třeba s Manjarem mi to funguje výborně, jen je třeba si tam upravit vzhled, protože vše, co je tam změněné, je změněné k horšímu.