ff se na 1/2 z nich zhrouti, cast vytimeoutuje, u casti se spusti jak flash tak html ... njn, panove v Mozille to pro vsechno to pridavani novych uzasnych smirovacich nastroju pro bezpeci a nohy v teple nestihaji.
Kdy necham na yt zaplej flash, tak to "proste funguje".
Navic FF neumi nic vic nez 720p. Pokud se to clovek pokusi obejit a postelovat v about:config, tak se frekvence padani zvedne na 95% (a zbuchne i celej prohlizec).
Nemluve o tom, ze flash zacne prehravat hned, a cachuje az potom, kdezto html5 nejdriv postahuje aspon 1/2 videa ... a teprve pak zacne milostive prehravat.
Myslim ze to nesouvisi prilis s reklamami - ja osobne mam bezne flash blokovany, ale bohuzel hrozne casto narazim na stranky ktere jsou 100% ve flashi. A pokud jediny prodejce nejakeho zbozi v CR ma stranky ve flashi, tak te strance holt flash povolim. Navic u mensich ne-IT firem je casto 100% flashova www prezentace vnimana jako hodne moderni a trendy, a pokud jim neco reknu, tak vicemene nechapou o cem mluvim - "ostatnim to preci funguje, ne?".
Takze prestoze verim ze "velci" hraci prejdou na html5 kompletne, tak bude spousta malych firmicek a soukromych osob, ktere flash na svych strankach budou mit jeste za 10 let..
Tj. jak psal v puvodnim prispevku - pro me je take jedina spravna moznost "Flash nechci pouzivat, a bezne ho blokuji, nicmene existuji vyjimky, se kterymi nic nenadelam" - a nejsem fanatik jako R.M.S. abych si objednaval zbozi z ameriky jenom proto, ze ceska firma ma stranky s "nesvobodnym" flashem..
Mě na starých PC flash rád. Dalo se to zapínat na kliknutí (hlavně v opeře, ve firefioxu udělali nějaké debilní potvrzování vedle URL řádku), dalo se to vypnotu najednou přes správce úloh. Na XP a starých PC mi flash běhá lépe než HTML5 (méně se trhá :D).
Nevím jestli se dají videa v html5 aktivovat až po kliknutí.. .)
A když si chci pustit film na ivio.tv tak to po mě chce nějaký doplněk Widevine Media Optimizer který nejde stáhnotu a nainstlovat :D
Ve flashi jsou dělány pořád blikavé otravné reklamy. Naštěstí tyto výplody se mě na počítači nezobrazují, protože nejsou vidět. Flash nemám a nikdy jsem ho neměl nainstalovaný. A chyběl mě jenom málokdy. Problém bude, že blikavé a otravné reklamy budou psány čím dál víc v HTML5. Kvůli tomu budu muset řešit blokování těchto výplodů. Trochu komplikovaněji. Dříve jenom stačilo nemít flash a stránky byly bez reklam.
Flash je děsně rozežraný a plný chyb.
Proto je třeba jej nahradit řešením přes HTML5, které je ještě nenažranější, také plné chyb, má problémy s hw akcelerací a promořené DRM je možná už ještě více než flash.
A pokud přece jen flash budete potřebovat, nahradíme vám jej úplně nejvíc nenažraným, totálně zabugovaným najlepčejším řešením, zbastleným v JavaScriptu.
To je pokrok, je třeba zahodit vše staré.
Není problém:
Ponechat to, co aspoň trochu funguje a nahradit jinou technologií tehdy, až bude dostatečně zralá a prokáže, že je za ní nějaký pokrok či výhoda.
Jenom blbci a nezralé děti se domnívají, že vše je nutné neustále měnit a že vývoj/kvalita v čase má vždy kladnou derivaci. Opak je velmi často pravdou.
Jenomže Flash funguje korektně jenom na jedné platformě, desktopu s jedním konkrétním OS.
A tam jednak vyjde update až na desátý pokus, druhak člověk přijde do práce, vybalí snídani, mrkne při tom na netu na zprávy z oboru a řekne si: "Hmmm, kritická zranitelnost ve Flashi. Tak už je zase další týden v čudu..."
https://www.mozilla.org/en-US/security/known-vulnerabilities/firefox/
SW jako SW, ale to ti dojde až za nějakej čas. Flash ve své době uměl víc než se dneska dá vytvořit v html+js a ještě to bylo plynulý.
S jedním konkrétním OS? Blbost. OSX a Win pokud počítám správně rovná se 2, o portování na linux psali lidi z Macromedia/Adobe blog - celkem doporučuju. Ono na fork platformu jako linux kde je v každým distru něco jinak se to halt dělá blbě resp. dělá se to daleko líp na té sjednocené.
muf má pravdu, nažíme se dohnat dost vyspělou technologii a za 20 let se nám to nepodařilo. Není něco špatně?
Na Linuxu je verze 11.2 pořád udržovaná - funguje bez větších problémů, funguje i akuální verze v Chromiu nebo v Mozille přes wrapper, je možno používat i verzi pro Windows přes wine a Pipelight.
Opravdu jsem nikdy žádný velký problém neřešil ani jej neviděl v okolí. Na mnoha PC s velmi odlišnou konfigurací. Dost dlouho funguje i HW akcelerace.
Píšu o přehrávání videa, což je dnes drtivá většina. To ostatní mě nezajímalo.
Flash nijak neobhajuju(mám samozřejmě raději otevřený software), jen mně přijde ulítlé jej fanaticky potírat, nemám li za něj plnohodnotnou náhradu.
___
Někdo z frikulínství vyroste, jiný je holt blbý celý život.... Nové ani náhodou neznamená automaticky lepší.
Asi tě zarmoutím ale leckteré imlementace html5 se vydávají podobnou cestou - rychle zprovoznit základní funkcionalitu bez ohledu na bugy a bezpečnostní problémy v okrajových případech. Výhoda flashe byla ta, že problém se opravoval (byť nijak kvalitně) pouze v jednom software. Jsem zvědav jestli se s html5 bude opakovat roztříštěnost prohlížečů jako byla v době "počátků" javascriptu v prohlížečích. Prostě jestli zase bude potřeba znát bugy každého prohlížeče kvůli tomu aby aplikace fungovala pořádně. Tím nechci obhajovat flash jako kvalitní software (to nebyl), ale také se mi ten přechod nezdá.
Ano, Mozilla už konečně doimplementovala H.264 :) Viz také: http://caniuse.com/#search=video
Teď už se budu pouštět do vod které neznám, ale tak namátkou:
Umí většinu formátů? Neinzeruje, že umí formáty, které umí jen polovičatě? Dá se to z javasciptu ovládat nějakým standardizovaným způsobem, aby kolem toho šel udělat nějaký slušný přehrávač? Se správným bufferováním? Dá se tam implementovat rozumná podpora fallback formátů (tak aby uživatel nemusel čekat několik sekund než se vyzkouší ty nepodporované)?
Standardizované jsou tři formáty (H.264, OGG, WebM), původně IE uměl jen H.264 a ten zase neuměl FF, nedávno se FF H.264 konečně naučil.
Ovládat se to dá standardně, jsou proto i free knihovny (na jednom projektu používám knihovnu s Flash fallbackem), které to trochu zapouzdří. Ale co se tak pamatuju, tak i bez jakékoli nadstavby se to dá normálně ovládat, ty nadstavby jsou jen pro customizaci ovládání / jeho grafiky.
Bufferování funguje.
Formáty fungují tak, že tomu dáte seznam formátů ve kterých to video máte a pro každý URL - prohlížeč jde "najisto".
Dokonce to umí i thumbnail a titulky :)
Flash měl loni odhalených víc závažných bezpečnostních chyb než celý FireFox. Takže tak.
http://www.gfi.com/blog/most-vulnerable-operating-systems-and-applications-in-2014/
Dobry den,
nevite nekdo o moznosti kterak prehravat video z facebooku bez Flash? Jedine, co vim ze funguje, je nacist si konkretni stranku nahrazenim 'www' za 'm'. Tento trik sice funguje, ale je trosku nepohodlny. Zkousel jsem najit jine moznosti, jak facebook obelstit (bez nutnosti menit stranky na ty pro mobilni telefony), ale neuspesne. Diky
Je to tak strašný paskvil, že narozdíl od HTML5/VP8,VP9 nabízí uživateli HW akceleraci přehrávání videa pomocí VDPAU, což funguje v pohodě nejenom na kartách nvidia, ale např. i na intelu (sám to tak používám).
A když už jsme u toho Linuxu, HW akceleraci videa má zatím pouze Firefox a to pomocí GStreameru (např pomocí gstreamer-vaapi). Chrome na intelu nikoliv a to ani u jejich slavného pepper flashe.
Jenomže i o toho Firefoxu je to logicky omezené pouze na H264/MP4 a jako bonus pouze bez MSE. Aby fungovali MSE i pro H264/MP4, musíte si zapnout ffmpeg MSE a to už akcelerované není.
Takže si tu dál všichni nadávejte na Flash a obdivujte technologie, které jsou na úrovni funkčnosti Flashe v oblasti přehrávání videa (alespoň na Linuxu) někde v roce 2009.
PS: Co ta poznámka o 64bit verzi Flashe na Linuxu? To jste vážený Trole pár let zaspal.
Ta Flashí HW akcelerace je na Linuxu taky taková malá katastrofa, kterou Adobe s nVidií po dlouhé době a dvou brutálních hackách v libvdpau dovedli do stavu, kdy funguje na YouTube. Např. u videí z blip.tv nemám na nVidií kartě nejmenší šanci - flashplugin obvykle zhavaruje do několika vteřin. Současná situace představuje takový malý souboj technologií, které jsou různými způsoby rozbité. HTML5 má ale IMHO tu podstatnou výhodu, že jeho implementace nevisí na jediné firmě.
https://java.com/en/download/faq/chrome.xml
odstranenie NPAPI == smrt Java pluginu
Dokud nekdo neprepise Java plugin pro nove API, tak konci. No a co mam informace, tak se do toho nikdo nezene, coz je nekdy pochopitelne z marketingoveho hlediska (Google to nechce, Apple uz vubec ne, Oracle by rad cely JavaFX) a ty firmy, co maji postavene reseni na Java pluginu, tak asi nemaji schopnost (lidi, penize) do toho vlozit nejakou praci, takze tak ;p
No, ono to možná zas tak složité nebude ...
Já používám na Linuxu ve Firefoxu Flash verze 16.0.0.305 tzn. s PPAPI
Rinat Ibragimov píše mezivrstvu NPAPI (Firefox) <=> PPAPI (Flash) a ta funguje parádně. Jinak by se například z linuxu nedal ovládat VMware vSphere protože pro Chrome není VMware remote console plugin ... ;-)
viz. https://github.com/i-rinat/freshplayerplugin a http://www.webupd8.org/2014/05/fresh-player-plugin-pepper-flash.html
Vzhledem k tomu, že je to téměř one-man show, tak podobný projek
PPAPI (Chrome) <=> Java (NPAPI) mohl být realizovatelný.
Jen by to chtělo někoho kdo umí C ... a to já nejsem ...
Jasne, ja taky netvrdim ze je to nejaka rocket science predelat plugin, ale to, ze se do toho zadna firma nezene a taky si myslim, ze problemy budou s udrzovanim toho projektu, tedy jestli vznikne/forkne se.
Java plugin (IcedTea-web) ted z vetsi casti udrzuji kolegove z RH, ale plany na PPAPI nejsou, protoze - z celkoveho pohledu - k tomu nikdo s rozhodovacimi pravomocemi nevidi duvod.
no, ano i ne
ano - Dobrý nápad to je, předtím šlo reálně ovládat vSphere jen z Windows clienta (který je napsaný v javě (J++) přesto uniplatformní)
ne - Špatný nápad bylo využít Flash, zvlášť v době kdy už byl na ústupu...
Na Linuxu je paradoxní situace:
Firefox oficiálně nemá potřebnou verzi Flashe
Chrome má Flash, ale zase se do něj nedaji nainstalovat VMware extension a console viewer ...
Prostě firma která začala na Linuxu, celou historii využívá Linux a nyní se snaží své prokukty vrátit z Windows na Linux, tak dělá vše aby z Linuxu nešla ovládat ...
Je vidět, že nepracuješ s VMwarem. Rozhraní pro administraci je nyní kombinací Flashe a Javy. Jak potom chceš zpřístupnit instalační CD do virtuálu?
Ano, nepracuju, tudíž tahle debilita není můj problém. Ostatně až tyhle dvě kokotiny z prohlížečů zmizej, tak se problém velmi rychle vyřeší a to hovado, co to vymyslelo, bezesporu dostane padáka.
Jak bez této technologie, která podle tebe patří na smetiště dějin, přehraji akcelerovaně HTML5 video na Linuxu? Mám grafický čip intel sandy bridge.
Odpovím si sám: V Chromu vůbec. Ve Firefoxu ano, ale pouze H264/MP4.
Slavné VP8,9/WEBM, výchozí např. na YouTube, nebo na Stream.cz, akcelerovaně neumí zatím nikdo na žádné desktopové platformě. Vskutku pokrok.
Ale např. takové internetové bankovnictví by se ve Flashi už dělat nemuselo.
Miluju, když na sebe lidi v arogantně sebevědomém příspěvku prásknou, že o problému vlastně nic netuší :D Říct o Javascriptu že je "dobrý jazyk" nemůže nikdo, kdo v něm napsal víc jak "hello world". Jeho autoři měli extrémní talent na pouštění se slepými uličkami.
Naopak, jeho použití v prohlížečích je super, umožňuje vytvářet multiplatformní vzdáleně ovládané aplikace. Jasně, jde s ním prasit, ale to jde s každým jazykem.
Jazyk jako takový je docela dobrý (věci se v něm zapisují snadno (pole, asociativní pole/objekty), lze v něm dobře psát objektově, ale přitom to jazyk nevyžaduje. Lambda se dá uložit do proměnné a dokonce si nese sebou kontext (closures). Přitom má celkem "přirozenou" (C-style) syntaxi (na rozdíl třeba od Lispu.)
Naproti tomu knihovní funkce a hlavně jehich (h)různá implementace v prohlížečích, obzvlášť pokud jde o práci s DOMem, je to s čím raději nechci mít nic společného. Ve chvíli kdy je to obalené nějakým frameworkem, který odstíní různou implementaci, tak už se v tom jakž takž psát dá. Ve chvíli kdy se to nepoužívá pro web, tak už se v tom píše docela dobře.
Ne, jazyk je to příšerný, vhodný maximálně tak na drobné skriptovací bastlení:
- je slabě typovaný (neodhalí statickou analýzou chyby + to prakticky znemožňuje rozumné našeptávání v IDE)
- v defaultním módu dokonce dovoluje používat nedefinované proměnné!!!
- objekt se definuje programátorským ekvivalentem rituálního tance okolo ohně a podříznutím kozy
- nemá žádné zapouzdření (pro prasení výhoda, taky to občas použiju, ale ve větších projektech musíte lidi neustále mlátit přes ruce, aby neprasili)
- je netriviální napsat volání implementace přetížené metody v rodičovské třídě - ekvivalent:
@Override
public void funkce() {
super.funkce();
(můj kus)
}
- do closures se nepřenáší automaticky ukazatel na objekt (this), pokud ho tam člověk potřebuje (jako že většinou ano), musí ho tam explicitně bindovat
- v jazyce není nahrávání dependences (potřebné soubory), musí se to řešit externě
A tak dál. Ostatně, když je tak dobrý, proč nad něj vzniklo tolik nadstaveb?
Funkce pro práci s DOMem se naopak už chovají docela konzistentně, viz zrovna nedávný článek na sesterském Zdrojáku: http://www.zdrojak.cz/clanky/javascript-restart-queryselector/
> - je slabě typovaný (neodhalí statickou analýzou chyby + to prakticky znemožňuje rozumné našeptávání v IDE)
To neni samo o sobe nevyhoda (neni to stejne jako v popularni Ruby?). Naseptavani neni tak spatne, napr. WebStorm to myslim umel celkem pouzitelne. Samozrejme context-aware naseptavani bude obtizne.
> - v defaultním módu dokonce dovoluje používat nedefinované proměnné!!!
Neni tohle celkem bezne u slabe typovanych dynamickych jazyku? Treba v PHP se vytvori promenna proste prirazenim, taky nebyla explicitne definovana/deklarovana.
> - objekt se definuje programátorským ekvivalentem rituálního tance okolo ohně a podříznutím kozy
Osobne mi to prijde taky zajimave, ale je to jen jiny pristup k OOP. Ze je jiny z nej ale nutne nedela spatny pristup.
> - nemá žádné zapouzdření (pro prasení výhoda, taky to občas použiju, ale ve větších projektech musíte lidi neustále mlátit přes ruce, aby neprasili)
Mozna ne na urovni jazyka, ale vim jiste, ze existuji pristupy jak to vynutit. Pri funkcionalnim pristupu k tvoreni objektu se to delalo tak, ze privatni fieldy byly vlastne parametry z funkce, ktera provadela vytvoreni instance (vice v posledni prednasce od Douglas Crockford, je dostupna i na YT). Firefox pouziva taky neco k tomuto ucelu, jmenuje se to myslim trait, ale netusim jak to funguje.
> - je netriviální napsat volání implementace přetížené metody v rodičovské třídě - ekvivalent: ...
Zrovna tohle je myslim pripad, kdy se nekdo snazi roubovat mysleni z Javy s klasickou dedicnosti na JavaScript s prototypovou dedicnosti. Ale mozna se pletu, v JS delam jen okrajove.
> A tak dál. Ostatně, když je tak dobrý, proč nad něj vzniklo tolik nadstaveb?
Takze cim vic nadstaveb, tim horsi jazyk? Predpokladam, ze za nadstavbu povazujete knihovny a frameworky. Tzn. ze takovy C# nebo Python jsou podle teto logiky ohavne jazyky, ktere mely skoncit v propadlisti dejit (spolu s PHP, ktere by si to IMO i zaslouzilo)...
A naopak, takovy BrainFuck je snad dokonalost sama, kdyz pro nej neexistuje skoro nic?
Ta logika mi neprijde spravna. IMO pocet, komplexita a kvalita knihoven odrazi pouze popularitu jazyka.
Slabé typování: Že Javascript není jediný, který má ty blbé vlastnosti neznamená, že nejsou blbé (bavím se v kontextu složitějších aplikací). Ono IntelliJ Idea co používám taky "nějak" napovídá, ale bez znalosti kontextu mi samozřejmě napoví milion možností a to je dost na "píp".
Prototypová dědičnost: Pokud je "jinost" jediné co o tom přístupu můžete říct dobrého, tak to evidentně _je_ špatný přístup. Opět, kdo v něm zkusil napsat něco složitějšího, kde potřeboval třeba právě to volání super-implementace, tak mi dá za pravdu. Jinak, to není žádné "roubování myšlení Javy", to je prostě design pattern. A jelikož co jsem viděl, tak všichni se to snaží nějak obcházet a nikdo nepřišel s nějakým elegantním JS řešením. To opravdu nebude myšlením programátorů, ale autorů jazyka.
Zapouzdření: No právě. Jazyk, u kterého musím dělat složité tanečky abych překonal jeho omezení je prostě špatný.
Nadstavby: Ne, nemyslel jsem knihovny a frameworky. Myslel jsem různé jiné jazyky, které se kompilují do Javascriptu a jejichž společným jmenovatelem je snaha pokrýt alespoň ty nejhorší problémy JS.
Asi vás baví mít nějakého virtuálního nepřítele, ale zkuste bojovat proti něčemu, o čem nemáte jenom silně mlhavé představy - nebudete se pak dobrovolně ztrapňovat v očích lidí, kteří místo představ mají konkrétní zkušenosti. Tvrdíte samé nesmysly a domněnky. Toť vše, virtuální bitvy se účastnit nehodlám.
Javascript ostatne nebyl minen na "neco vetsiho", a u skriptovacich jazyku je obecne silne typovani spise prekazkou pri psani. Ale daji se v tom psat "stredne" velke veci. A k tem objektum - javascript pokud vim se nesnazi pokryt u objektu vse. Pokud chcete od objektu neco navic musite si to napsat - a javascript to umoznuje, nebot do vseho lze priradit.
A kompilace jinych veci do javascriptu? Javascript je jednim ze scriptovacich jazyku (ja mam na skriptovani radeji asi jen Lua), bohuzel se stal ale i "kodem virtualni masiny" prakticky ve vsech prohlizecich (ty totiz nic jineho spolecne nepodporuji). Takze do nej (jako do kodu virtualni masiny) kompiluji progamatori z tech jazyku, ve kterych se jim pise dobre.
To jsem psal už na začátku, že na drobné bastlení je JS v pohodě. U středních věcí už začnete narážet na problémy a velké jsou peklo.
"Nesnaží se pokrýt u objektů vše" považuju dost za eufemismus. Spíš bych to viděl tak, že jakous takous podporu objektů má, ale že je hodně základní. To je ovšem v rozporu s tím co jste psal výše že "v něm jde dobře psát objektově", což bylo to, u čeho jsem nadskočil. Ne, v jazyku, ve kterém ve výchozím stavu ani pořádně nefunguje dědičnost a zapouzdření vůbec se mi objektově dobře nepíše.
Ano, do JS se kompilují jazyky, ve kterých se programátorům píše dobře. Ale proč si komplikují život a nepíšou to přímo v JS? No protože se jim v něm píše blbě, jelikož to není dobrý jazyk. To je ta pointa.
Jak říkám, jako skriptovací jazyk na drobné bastlení nemusí být špatný, ale pokud ho nechci provozovat v prohlížeči, tak nějak nevidím zásadní důvod, proč ho preferovat místo jiného skriptovacího jazyka (PHP / Python / Ruby / Lua, případně i Perl). O všech platí to, co jste psal jako výhody JS: "věci se v něm zapisují snadno (pole, asociativní pole/objekty), lze v něm dobře psát objektově, ale přitom to jazyk nevyžaduje". Implementaci closures takhle z hlavy nedokážu posoudit, ale nepřijdou mi pro menší projekty až tak podstatné.