A nakonec všichni vynalezou kolo a udělají to tak, jak to má macOS už 15 let - každá aplikace má svůj adresář se vším co potřebuje a hotovo. Zadně zasvinění /usr/lib,bin,sbin kde čím. Jediná věc co se potenciálně zasvinit může je ~/Library což je userspace a to zasvinění se rovná akorát tak úbytku místa na disku.
No a aplikace vyžadující nižší úroveň přístupu (drivery, VM) můžou využít systémový installer a předepsaný pkg formát (což je jen varianta opensourcoveho XAR, což je defacto MS Windows style instalátor). Opět všechno co potřebují musí mít přibaleno, spolehnout se můžou pouze na default systémové knihovny.
Tak nějak to mám i na Mintu 17. Některé programy stažené jako archív (např. prohlížeč Basilisk), jen rozbalím do složky a používám. Aplikace se aktualizuje sama (bez práv roota) mimo systémové aktualizace a k jejímu odstranění stačí jen smazat danou složku. Podobně např. asi i ḧra WarThunder... vytvořím složku, stáhnu launcher, ten si natahá co je potřeba a vše se odehraje s právy běžného uživatele. V podstatě to funguje jako PortabbleApps ve Windows.
to vubec neni pravda - presunutim aplikace do kose klidne zustanou dalsi soubory aplikace v \Preferences, \Application Support, \Library, \˜Library a dalsich adresarcich atd. , samo to nic neodinstalovava jen to presune *.app do kose, takze klidne zustanou i sluzby, demoni atd ...
proto se pouziva aspon AppCleaner
nejhorsi byva situace pri pokusu o odinstalovani neceho co se instalovalo pres instalator.pkg
je to dost podobne jako to byvalo na Classic Mac OS 9.x viz peklo s Extensions, Control Panels ..
zkratka OS na Macu nikdy neumel odinstalovavat
Kecas. Pkg v pohode odinstalujes pres pkgutil a mnoho aplikaci nabizi i komfortnejsi uninstaller (ktery stejne spusti jen pkgutil). Co se tyce smeti po odhozeni app do kose, tak uz bylo psano ze jde o userspace, klidne to muzes smazat nebo se na to vysrat, nema to vplyv na system. AppCleaner a pod. zajima tak pouze lidi co maji 128G disk a 5 let nemeli cisty install systemu :-)
to by mne zajimalo jak odinstalovavas pres pkgutil, nejlepe podrobny navod (samozrejme uz puvodni installer.pkg nemas)
https://wincent.com/wiki/Uninstalling_packages_(.pkg_files)_on_Mac_OS_X
99% mac os aplikaci zadny uninstaller nema
1. uninstaller maji zpravidla aplikace co se instaluji pres .pkg a ne kopirovanim do Applications (treba tady https://i.stack.imgur.com/O5vyT.png )
2. Ta linka je v pohode nechapu co nerozumis, pres pkgutil si vylistujes slozky a fajly a pres pipu mazes. Ti bystrejsi si udelaji shell nebo automator script. Pokud si pouze klikac, mas na githubu par utilitek co to udelaji za tebe.
To neni zadna sprava balicku ty stehno :-) To je navod na odinstalaci aplikace az dotycny nema po ruce originalni uninstaller. Ono mezi nama je tam skryta volba "pkguitl --unlink nazev.pkg" ale pred par lety to radeji z man stranky vyhodili aby to bfu nepouzivali a neco nepokazili :-)
Skuste tak odinstalovat Virtualbox, MS Office alebo hocico od Adobe, ci vam to pojde bez toho, aby vam ostal v systeme bordel.
A to je presne ten problem: v macOS neexistuje moznost cisto odinstalovat aplikaciu, ktora ma svoj instalator (a to je 50:50, instalator vs app bundle). Treba dufat, ze po sebe zabechala aspon lsbom info a je mozne vycistit ju rucne.
Ja spravuji cca 50 macu a 90% uzivatelu jsou BFU kteri zadny .pkg nepotrebuji a ziji z AppStoru nebo klasickych .app . Ale s Adobe Suite ci MS Office mas recht, tam je to spatny a je treba nekdy rucne smeti poresit. To ale stezi muzes dat za vinu macOS, proste je to instalator co chce roota a delat to nejak inak.
myslíš tím adobe třeba photoshop, co nejde nainstalovat na case-sensitive filesystem a když googlíš, zjistíš, že jim to cca 7 let zpátky něco rozbilo a než aby to opravili, udělali podmínku v instalátoru? na adobe i m$ produktech je vidět, že to nejsou věci dělaný primárně pro mac.
Tak prave tato "ficura" je zdedena z Macu. Povodny OS Classic case-sensitive fs nevedel, tak sa vtedy s niecim takym v Adobe ani Microsofte netrapili a odvtedy sa to v ich produktoch vlecie.
Tieto dve firmy nie su ziadnou vynimkou, viacero produktov s historiou siahajucou do OS Classic ma presne ten isty problem.
Rika se tomu programatorsky lempl. To ze to vrstvy pod tim neumoznuji neznamena ze nedojde k pruseru v budoucnosti. BTW treba u tech vidli je to slozitejsi o to ze s nastupem NTFS prisel system ktery uvnitr je case sensitive, a da se tak z widli i pouzivat, ale pres standartni volani OS budi dojem ze je case insensitive.
Podobny programatorsky lempl byl kdyz programatori na prvnich PC misto timeru (ktery byl uz u prvnich PC) pouzivali smycku na casovani v softwaru. Dopadlo to tak ze 'Turbo' button aby tydle blbe napsane appky fungovaly. Protoze takhle to develove delali predtim vzdycky a vlastne nikdy zadne rychlejsi pecko nebude ze, tak proc se s tim babrat.
Pokud SW počítá s tím že cesty na FS nejsou case sensitive, a běží na OS který je case sensitive nemá, tak nevidím problém. Horší je pokud SW například neumí fungovat s názvy adresářů/souborů obsahujícími mezery, i pokud to FS umožňuje. A to byl dlouhá léta problém třeba pro Oracle. Mám za to, že teď už se konečně dají binárky Oraclu nainstalovat do Program Files, ale tím to bohužel končí. A to zdaleka není jediná unixová aplikace, která má tenhle problém :/
Jestli si myslíte že v MacOSu odinstalujete aplikaci přesunem do koše, tak to se šeredně mýlíte. Takhle to funguje možná pro 60% aplikací, u zbytku instalátory rozkopírovávají bordel všude možně a vždy tam zůstane konfigurace a dočasné soubory. Realita odinstalace takových programů = neskutečné peklo.
MacOS používám jen na facebook, je to neskutečný co z pěkného UNIXu Apple udělal za srágoru. A ten filesystém to byl opravdu "klenot", tak díkybohu že alespoň to opravili (se zhruba desetiletým zpožděním).
Prosim alespon o 3 popularni aplikace co si kopiruje bordel nekam vsude po disku... Pokud nepocitam Symantec s jejich mrdkovirem, tak jsem se potkal jeste s 1 aplikaci co nesla odstranit smazanim do kose. Konfigurace zustava stejne jako kdyz v linuxe pouziju ssh a zustane mi tam authorized hosts file, docasne soubory - treba ruzne pomocne indexy, cache a podobne veci - zalezi od aplikace. Pouzivam nejaky odinstalator, pretahnu aplikaci do kose a tenhle bordel vcetne ruznych logu mi nabidne ke smazani.
macOS má hlavně výhodu v tom, že přesně víte co jaká verze macOS obsahuje za systémové knihovny a odladit to na ty ~4 podorované verze macOS je jednoduché, vše ostatní může mít aplikace v sobě.
U linuxocých aplikací se můžete spolehnout tak maximálně na stadndardní C/C++ knihovny.