To je hezké, ale komerční výrobci to dlouho ignorovali. Už kvůli tomu, aby mohli dát jednodušší HW a víc rejžovat. Pokud vím, mp3 nevyžaduje FP, dokonce jsem viděl přehrávač běžící na nějaké atmelí 8051. To je samozřejmě minulost, ale "nástup" to tak zpomalilo, až ho to zabilo. Všechny HW přehrávače byly/některé stále jsou, mp3.
Že se MP3 zbavil patentů je dobře protože jak správně říkáte, je to dosud zdaleka nejrozšířenější kodek. Současně je ale taky pravda, že je to překonaná technologie. OGG Vorbis je výrazně lepší z hlediska poměru kvalita/komprese a přece jenom ho podporuje všechno, na čem běží Android nebo na čem se dá instalovat VLC. A OPUS je ještě lepší, má stejnou podporu a pokud se nepletu, jeho hardwarové nároky jsou nižší, než u Vorbisu a srovnatelné s MP3.
OGG je lepší v čem?
Ogg Vorbis - zcela ignoroval technické možnosti, a proto byl ignorován firmami a výrobci. Zatímco mp3 od začátku bylo možné realizovat na celočíselné aritmetice, ogg bylo nutné dekódovat na reálných číslech. Reálná čísla v mikrokontrolerech standardně na hw úrovni moc nebyla, kromě toho takové čipy jsou mnohem dražší a žravější. A emulace reálných čísel na sw úrovni je zase pomalá a tedy rychlostně nedostačující.
Ogg mnoho let ignoroval, že má výše uvedený obrovský handicap, a tak byl zcela logicky ignorován. Výrobci a firmy používali mp3. Po mnoha letech se kdosi uráčil napsat algoritmus pro přehrávání ogg bez použití reálných čísel - a mezitím celá open source komunita dala mp3 asi pětiletý náskok.
Ogg byl možná zpočátku lepší než mp3 - tedy pokud jste tetřev hlušec a porovnáváte na nízkých bitrates, která používají pouze hluší a metalisti. Jenomže protože se rozšiřovalo mp3 celé roky, vznila potřeba kvalitního enkodéru, a ten vznikal kolem projektu lame. A tento projekt nejenže přinesl velmi kvalitní knihovny pro mp3, ale časem dokonce zlepšit samotnou mp3 od základu. Navrhl pro mp3 výrazně zlepšený psychoakustický model a další věci - a kvalita mp3 šla prudce nahoru.
Takže ogg už dávno není ani kvalitativně lepší, a právě teď padl poslední důvod, proč ho používat. Používání ogg vorbis namísto mp3 už přináší pouze negativa, nic jiného. Ogg nemá naprosto co nabídnout.
Ale chápu, že ogg je dobrý, protože vznikl jako open source, a tak je dobrý, protože propaganda a lhaní si. Ogg vorbis nemá co nabídnout lepšího oproti mp3, navíc je mp3 standard a ogg jen okrajová exotika bez tak masivní podpory jako je u mp3.
Kdyby ogg namísto nezaslouženého opájení se svou genialitou od počátku raději rychle vyhodil ven dekodér bez potřeby reálných čísel - mohl možná převálcovat svět. Časem by došlo i k jeho vylepšení, jako u mp3. Ale technickou kvalitu open source propagandou prostě nenahradíš, bez ohledu na počet vět vyslovených, že ogg je lepší. Právě nepodpora oggu u firem ukazovala dlouhou dobu pravdu. Firmy by raději podporovaly ogg, protože byl zcela zdarma a bez poplatků - ale zdražení mikrokontrolleru a dalšího kvůli potřebě reálných čísel bylo mnohem vyšší, než ty mp3 poplatky. Takže open source komunita to svým ignorantstvím naprosto projela s oggem - a jeho použití nemá k ničemu smysl, má jen už nevýhody.
Kdysi toto byl technický web, a diskutovalo se o technice. Čekám jen, kdy povoláte Jolandu nebo budete citovat Aštara Šerana. Konekonců feministicky se na tomto webu už blbne, stejně jako jsou tu aktivistické články o tom, jak všichni nenávidí a jak Linus Torvalds používá závadový slovník. Proč sem nezatáhnout rovnou i satanismus, konekonců v sérii článků o závadovém vyjadřování Linuse Torvaldse bylo slovo bůh označeno za zavádové.
Doporučuji ještě více kanalizovat tento web a diskusi. Proč by zde nemohly být diskusní příspěvky třeba o tom, jak očarovat muže, aby se zamiloval do určené ženy, nebo jak uhranout dobytek aby uhynul - či jiné blbosti. Je poměrně rychle vidět, jak tento web i diskuse upadají.
Právě Váš (a i můj) příspěvek z tohoto webu ten "kanál" dělají.
Podle Vašeho měřítka jste měl přidat nějaký zajímavý a důležitý technický fakt k tématu a nesoustředit se čistě na OT
Např:
Věděli jste že aktuální blokaci Wikipedie v Turecku už nestačí obejít použitím alternativního DNS serveru (např 8.8.8.8)
(zdroj https://news.ycombinator.com/item?id=14294045 )
Samozřejmě, "kanál" podle vás nedělají ti, kteří příší příspěvky o hovadinách, jako ten, na který jsem reagoval, ale jen ti, kteří na to upozorní. Přidal jsem zajímavý technický fakt: "Věděli jste, že na root.cz se čím dál méně článků a příspěvků týká Linuxu, nebo IT? Zato čím dál více příspěvků se týká nesmyslů?"
Nebojí se třeba původní přispěvatel "bez přezdívky", že jsem dlouholetý černý mág praktikující satanismus a prokleji ho s pomocí všech démonů a černomagických rituálů, které jsem se za 30 let satanismu naučil? - Budeme tady na rootu metat podobnými příspěvky?
A to nemluvím o řadě reakcí na můj technický příspěvek proč ogg není lepší než mp3, které musela redakce roota odstranit, protože se tak nevyjadřuje ani nejhorší dlaždič.
Osobní zkušenost s nákupem z UK mám, kupoval jsem před rokem klasické ZERO a letos ZERO W, oboje z Pimoroni. Dá se ušetřit tím že se člověk nenechá nalákat a nekoupí nějaký bundle s kabely, zdrojem a kartou. Tohle jsou většinou věci které člověk, který chce Raspberry už beztak dávno má v šufleti.
Jinak Pimoroni posílají rychle a pošta jde taky svižně. Záruku předpodkládám jako rozumný člověk neřešíte u věcí co jsou na hraní.
Dneska školy v US často používají Chromebooky, díky jejich "nerozbitnosti". A Windows 10 S budou umět provozovat jen aplikace z Windows Store, aby byl stejně "nerozbitné". Aplikace pak běží čistě sandboxované, vždy se dají instalovat pod neprivilegovaným uživatelem, vždy se samy aktualizují atd. A kdo chce plné Windows, může za pár dolarů upgradovat.
Ano, nezměníte výchozí browser, ale ve Windows Store stejně Chrome, Firefox ani Operu nenajdete. Ano, nezměníte vyhledávač, ale je to produkt určený pro americký trh, kde si Bing stojí výrazně lépe. Navíc shortcut na URL www.google.com si vytvořit můžete.
Jako důležité pro úspěch Windows 10 S (a obecněji i pro budoucnost Windows) vidím spíš to jestli MS nabere dostatek smysluplných aplikací do Windows Store. Měl by tomu pomoc Desktop Bridge (Project Centennial), který umí převést Win32 aplikace do Storu. Jde prakticky o zabalení aplikace do sandboxu. Samozřejmě potěší aplikace Adobe Photoshop Elements, Kodi, Evernote, One Commander, i těch pár her, ale aby MS uspěl, bude těch aplikací muset nabrat/převést řádově víc.
Tj lulane, a kdy M$ ten store zarizne? Letos nebo az pristi rok? Kolikpa asi tak tech, co si koupili nejakou gamesu co naprosto nutne vyzadovala M$ game for windows ... si tak jeste nekdy neco vubec nekde koupi ... nebo ti, co si koupili widlofoun, ty si taky urcite poridej neco od M$ ...
No a přesně takhle vypadá taky store v podání nakousnutého jabka (TM). Neexistují aplikace jsou v desítkách podvodných variant nabízeny s ukradenými logy i názvy, většinou placené, občas i zdarma - evidentně pro tento případ zabundlované s mraky obtěžujících reklam, případně malwarem.
Ale hlavně že se nadává na Android a Google.
Tj, ale https://cs.wikipedia.org/wiki/I_Am_Rich jabko odstranilo, pritom to zcela jasne deklarovalo co za ty prachy dostanes ... ;D