Nove FreeBSD je opravdu zajimave. Ta spousta novych vlastnosti je vcelku uctyhodna. Ale nic neni tak ruzove, jak se to upece, takze par postrehu z meho zkouseni:
* Pod virtualboxem jsem FreeBSD nenainstaloval, protoze mi nechodila sitovka (system ji sice najde, ale ona proste nefunguje). Nekde radili rucne prepnout na 10MBit, ale v te fazi instalace nebyl jeste k dispozici shell (a cele ISO se mi tahat nechtelo)
* iSCSI ma pomerne mizerny vykon, na 100MBitu mi delalo 600KB/s pod VMWare, 1.5MB/s na realnem HW s Realtek RTL8111. Meril jsem obycejny read z daneho zarizeni dd if=/dev/da1 of=/dev/null. Zajimave bylo, ze se zvetsujici se blocksize rychlost rostla, ale maximum bylo 8.5MB/s (pro blocksize 1M). Na gigabitu se u blocksize 512 rychlost zvedla na dvojnasobek (tedy 2.5MB/s) a u 1M uz dosahovala nejakych 25MB/s (maximum, ktereho jsem dosahl). Sit pri tom pri SSH prenosu dosahovala "normalnich" hodnot, tedy napr. 11.5MB/s pro 100MBit. Zrejme system nekde na neco nevhodne ceka, protoze si jinak nedovedu predstavit, proc na gigabitu, ktery je 10x rychlejsi dojde u stejne blocksize jen k 2x navyseni. A pak je taky zajimave, ze pouzitelne hodnoty se zacinaji objevovat az nekde u nekolika set kilo. Spis bych cekal, ze se to bude pohybovat nekde u hranice 1500B (kvuli velikosti packetu).
* iSCSI initiator nema uplne nejluxusnejsi ovladani. Napriklad mit na iSCSI / si nedovedu moc predstavit, jak bych delal. Pro srovnani nova Fedora 8 uz pri instalaci nabizi pripojeni iSCSI targetu a automaticky si upravuje i bootovaci ramdisk (jen je potreba kernel a ramdisk nejak spustit ze site, nebo mit /boot na lokalnim necem)
* USB subsystem pouziva stale giant-lock, jeste jsem nemeril vliv na provoz, pokud system bude na USB HDD
* a to nejlepsi na konec. FreeBSD 7.0RC2 AMD64 nam s onim realtekem 8111 "sestrelilo" cele dva racky, kdyz nejakou chybou odeslalo frame, kde jako svoji MAC adresu uvedlo MAC adresu internetove gateway. Switch z toho byl kupodivu docela zmateny :-) A cele sitovani fungovalo tak, ze vypadavaly packety, SSH hlasilo Invalid Packet Length a nejake hausnumero, atd... Zatim jsme nezjistili, zda jde o chybu sitovky nebo toho presouvani TCP prace na sitovku. Nekteri stejne postizeni psali, ze se jim toho podarilo zbavit vypnutim prave txsum, rxsum a podobnych...
Takze zaverem, FBSD 7 vypada opravdu hodne zajimave, ma spoustu novych a peknych funkci, ale doporucuju poradne testovat a testovat...
v Vmware BSD7 pochopitelne bezi, krom toho iscsi test se sitovkou Realtek ma asi takovou vypovidaci hodnotu jako doba za kterou umejete podlahu zubnim kartackem.
Nu, vaše poznámka zní dost lame, ale i tak stojí za zmínku, že Fedora Core 7 na tom samém hw zvládne přes iSCSI vytížit naplno gigabit (cca 115 MB/sec)...
Vsak jsem taky psal, ze sitovka nefunguje pod Virtualboxem. Pod vmware server samozrejme funguje, emulovana e1000 je schopna udelat az 11.5MB/s na 100Mbitu pri prenosu pres SSH (vcetne sifrovani), ale iSCSI dela jen 600KB/s. (na jinak temer nezatizenem Dual Core Pentiu 2.4GHz se 2GB RAM).
Na invektivni zbytek prispevku reagovat neminim...
Nenapsal jste co je to za Realtek, ale pamatuji si ze kdyz jsem naposledy s Realtekem pracoval, dokazal jsem na 100 Mb sitovce vytahnout maximalne 6 MB/s. Navic musite vzit v uvahu, ze virtualizovana sitova karta (zvlast pokud se fyzicky lisi - a ze se E1000 a Realtek lisi opravdu dost) jen velmi tezko dosahne stejne rychlosti jako fyzicky HW. Nicmene se domnivam ze prispevek ktery jste oznacil za invektivni mel do invektivy velmi daleko - neznam zadny server ktery by pouzival Realtek sitovou kartu (pokud se nebudeme bavit o samo-domo-na kolene serveru). Za vypovidaji vysledek bych akceptoval test rychlosti na gigabitu treba e1000 (ktery je hojne pouzivany) a primo na fyzickem HW.
Psal jsem, ze to byl realtek 8111 (gigabit). Virtualizovana e1000 muze samozrejme mit nizsi vykon, ale rozhodne ne desetinovy. A vmware server se pouziva i v ostrych nasazenich, takze testy na nem nejsou uplne od veci.
Ale kazdopadne jsem pod vmwarem i na fyzickem hw zkousel prenosy pres SSH ( ssh user@server 'dd if=testfile' | dd of=/dev/null ) a ty dosahovaly realnych limitu (a to i pod vmware). Navic jsem pak na obou konfiguracich vyzkousel open-iscsi pod linuxem a opet jsem dosahoval realnych limitu. Navic u SSH (poustel jsem ho pod FreeBSD) jsem nijak nevypinal sifrovani, takze tam byla jeste zatez na CPU. Ale vyplyva mi z toho, ze sitova vrstva FreeBSD takovych prenosovych rychlosti byla schopna i s realtekem i e1000.
My naopak pomerne hodne serveru s realtekem mame, mozna spadaji do kategorie samo-domo-na kolene, ale svoji praci udelaji a jsou za rozumnou cenu. A konkretne s Realtekem jsem nikdy zadne problemy nemel, dokonce stara rtl8139 mi spolehlive fungovala a funguje vsude, kam jsem ji dal. Mozna ma o trochu nizsi vykon, mozna vic zatezuje procesor, ale zatim mi to nikde nevadilo... A bezproblemova a spolehliva FastEthernet karta s naprosto postacujicim vykonem za 100Kc... Ale to je na jinou diskuzi.
Pokud se nepletu, tak FreeBSD má nebufferovaná bloková zařízení, takže při měření přístupu na raw device to bude dost ovlivňovat latence sítě, nikoli její propustnost (prostě --- pošle se packet, počká se na odpověď, až přijde odpověď, tak se pošle další). Spíš to zkus změřit s filesystémem, kde by měl readahead/writeback tu latenci překlenout.
To mi pripada pomerne divne. Mel jsem za to, ze cteni z block device bude nejrychlejsi operace (pokud do hry nevstoupi nejaka cache). Pokud udelam na zarizeni fs a na nem velky soubor, ktery budu cist, tak mi ho bude bufferovat fs vrstva? Ta by prece mela delat maximalne cache na urovni souboru, ale ne preorganizovat komunikaci s blokovym zarizenim.
Ale az se k tomu dostanu, tak to zkusim.
Filesystem bude dělat read-ahead - požadavky na čtení bude posílat předem, v každém momentě tak bude "rozečteno" více bloků než při sekvenčním čtení pomocí dd z devicu.
Nejrychlejší jak na co. Nemá buffery, takže žere míň CPU než filesystém. Na disku readahead není potřeba, protože disk dělá readahead už v sobě a ty ATA příkazy mají mizivou latenci. Na síti je readahead nutnost.
Můžeš si samozřejmě readahead (pomocí aio_* funkcí) dodělat do toho příkazu "dd" nebo "cp", běžně tam není, nemá asi smysl kvůli tomuto jednomu případu iScsi ho tam dodělávat.
To vypada zajimave. Az budu mit chvili, tak to zkusim. Nezahledl jsem ale nejake info, co patch opravuje. Na prvni pohled nevypada moc komplikovane, tak by me zajimalo, v cem byl problem a jak to patch resi.
Tak problem timto patchem vyresen nebyl, hodnoty zustavaji porad nizke. Zkousel jsem i dalsi sitovky, gigabit, nullio target atd... Pokud by mel nekdo zajem o detaily, tak jabber radek-test@jabber.cz
omg, ty jsi ale idiot, nazvy nejsou poanglictene, nazvy jsou anglicke uz v originale a tady se jen bastardizuji dementnim ceskym skolonavim ci nedej boze "prekladanim". Nauc se anglicky ty tupy retarde, uz i 14-lete deti jsou chytrejsi, nez ty.
IQ a vyjadrovanie 14 rocneho decka je na vyssej urovni ako tvoje... takze ten tupy retard si ty... btw na ziwwwe urcite vysiel nejaky clanok, tak si bez tam machrovat pred kamosmi tu na tie tvoje priblble vyplody nieje nikto zvedavy...
Jak ty to muzes vedet? Priznej si na rovinu, ze vis <|>, idiote a presne takovi idioti jako ty pisou radoby odborne clanky o tom, cemu ani trochu nerozumi, nedej boze aby sve dezinterpretovane fakticky chybne udaje a spatne zformulovane i pochopene udaje s vyrazne zmrzacenou terminologii doplnili jeste o svuj zcela vykonstruovany zaver a tim jej ucinili tresnickou na dortu slozenem z fekalii. Nedodrzovanim terminologie, pseudo-prekladanim, vyhybanim se slozitejsim aspektum at uz teoretickych ci pragmatickych se zde neustale vychovavaji novi, jeste vice retardovani suckeri, kteri siri sve bludy dale a dale, proto uz zasilam temto vysinutym jedincum svou kritiku roky.
Nejprve jsem zacal slusne upozornovat, bylo mi vetsinou sdeleno, ze clanky jsou psany pro zacatecniky, ze chybna terminologie je uzivana zamerne, aby se vse zjednodusilo, ze prece "bezny uzivatel" nemusi vedet jak se tomu rika doopravdy, ani z ceho se to sklada, ze to delaji pro jeho dobro, ... , take se uz nekteri redaktori vyptavali co jsem napsal ja, ocekavajice ze nic, ukazal jsem jim svuj cerstvy clanek na stejne tema jako bylo od nich a hned se ptali jestli bych se chtel pridat a pry za kazdy clanek dostanu i dobre zaplaceno, mozna take bonus pokud bude vyssi ctenost, musim pry psat pro ne, samozrejme ze jsem je poslal vite kam...
A proc? Klasika je treba Linux vs. GNU/Linux, 97% z vas dezinformuje v ustnim vyjadrovani i ve svych ubohych clancich, jako by snad GNU operating system byl ve skutecnosti vzduch a existoval pouze kernel, radim nastudovat si tema, uzivat prave nazvy vsech veci a pokud je nevite, tak byt zticha !
To jsou fakta. Vše ostatní jsou kecy. Co dělají klučíci? No, nic. Píšou si své bezcenné poznámky do svých bezcenných blogů, většinou se ani neobtěžují aby jejich ukradené články jiných autorů proložili alespoň citací. Kdo sem patří? Majki, Richard Hujer, Jirka Tokoraj, on, a pár dalších.
Kdo je pro klučíky nebezpečný? Kdokoliv, kdo tuto jejich „odbornou soudržnost“ narušuje. Na českém internetu bloguje jen pár profesionálů. Naprostá většina ostatních jsou puberťáci. ... (neregistrovaný) je puberták, a... zároveň i debil. S puberťáky se nedá diskutovat. Oni to za pár let (snad) pochopí. Tak jo, klučíci. Přeji Vám, ať někdy, v budoucnu, dospějete. Zatím si přečtěte třeba můj špičkový článek Ráno to klouzalo… , ať se něco naučíte. Nebo si stáhněte Nucleus. ;)
Je zima, pět stupňů pod nulou, a já píchám svoji nahou holku na balkóně. Docela dost u toho řveme, souseda odvedle to probudí, a kouká na nás. Má doma hnusnou a tlustou ženskou. Dělám mu rád toto divadlo, zdarma, ať má taky ze života nějakou radost, ne? Za pár týdnů mi ta holka říká, proč že se milujeme tak často, deset hodin denně? Říkám jí, a proč ne, mě to baví! Vždyť se u toho vždycky desetkrát uděláš, ne?
Prostě fajn den, a za chvíli bude fajn party. Je skvělé být geniální, chytrý, charismatický a krásný. Jak asi mohou žít ti hloupí a škaredí lidé kolem? No, nevesele…
to vyzera ako naozaj profesionalne nastavenie s dokonale odladenymi hodnotami... ;) ale teraz vazne, ak je na FreeBSD vyhadzovana java.lang.OutOfMemoryException a na Linuxe alebo Windowse s tymi istymi parametrami nie, tak su zrejme odlisne defaultne nastavenia a treba ich zvysit...
Mam dojem, ze jste se zminil,ze FreeBSD provozujete na amd64, nejsem si ted uplne jisty, jestli existuje i 64b portpro javu a nebo jestli jede v 32b emulaci. Pokud ano,urcite se zamerte na
compat.ia32.maxvmem: 0
compat.ia32.maxssiz: 67108864
compat.ia32.maxdsiz: 536870912
Mozna si VM alokuje vice jak 536870912B pro data, tak je jasne, ze dojde k out of memory.
za takových 5 let bude freebsd jediným operačním systémem, který bude reálně použitelný na jakémkoliv hardware: výkonný, stabilní, bezpečný, user-friendly a FREE! myslím že linux (všechna čest) nakonec dojede na to, že je prostě moc distribucí. no a o MS raději nebudu hovořit, neb se mi při použití názvu Vista dělá nevolno
nu freebsd je free, ale to ostatní co zmiňujete, bych až tak jednoznačne neviděl... třeba user friendly systém to je jen pro některé usery :) a výkon? nu když si člověk projde různé testy, tak zjistí, že výkonově je někdy na tom lépe, ale někdy také o dost hůře... Navíc samotní vývojáří hází hromadu špíny na starší verze a nejspíš za rok budou házet špínu i na tuto...
> ...Navíc samotní vývojáří hází hromadu špíny na starší verze a nejspíš za rok budou házet špínu i na tuto...
tiez som si vsimol, staci si pozret clanok ked vysla 6.0 :)
osobne sa mi toto BSD zda najmenej prehladne z tria FreeBSD/OpenBSD/NetBSD, pricom posledne 2 casto pouzivam k svojej spokojnosti.
btw: som zvedavy, ci tato verzia ma tiez problemy pri detekcii geometrii IDE diskov, pre tych co to budu skusat, pozor na to ak sa nechcete hrat s obnovovanim part. tabulky...
Kvůli DOSu a Windowsům musíš mít v partition tabulce nejen LBA adresu, ale i geometrii (takovou, jakou BIOS předstírá). A když ji tam uložíš blbě, tak ti to nenabootuje :-(
To neni uplne presne - ono to sice nabootuje (BIOSu je tabulka disku ukradena, tomu zalezi jen na 0x55 0xAA v poslednich dvou byte), ale ne ty Windows ci DOS. Jiste kombinace dokonce dokazi Windows komplene sundat (pokud to uz Microsoft neopravil), kdezto jak Linux tak FreBSD kouka pouze na celkovy pocet sektoru a nanejvis oznami cosi o divne geometrii disku.
Já jsem FreeBSD zkoušel v době FreeBSD 3 a tehdy bylo nehorázně bugovité (dodnes mám od té doby poškozenou část Linuxového /dev adresáře, když jsem to z FreeBSD namountoval). Nevím, zda se od té doby zlepšilo nebo ne. NetBSD a OpenBSD mi přišlo bugovité méně.
Měls mountovat s parametrem nodev (tuším), něco takovýho je v handbooku. Nehledně na to, že mountovat /dev jednoho systému na druhej je dost bugovitej nápad ;-)
Já jsem ten Linuxovej /dev v tom FreeBSD nijak nepoužíval --- to je mi jasný, že mají jiná čísla zařízení a že by to nedopadlo dobře. Mně FreeBSD 3.4 přepsalo náhodně několik inod na ext2 filesystému (poté, co jsem namountoval Linux filesystém a zavedl Linuxovou emulaci) ... a naštěstí se trefilo do /dev, kde to šlo znovu vytvořit. Kdyby se trefilo jinam, tak ten Linux už nemám.
Jenomze freebsd neni EE reseni. Oracle, Websphere, DB2, MQ Series na to proste nejsou a nebudou, takze pokud chcete bezet unix na x86 platforme tak mate na vyber mezi Linuxem a Solarisem. Tezko rict, ktery je z nich lepsi.
Moje zkusenosti ze Solarisem jsou vice negativni nez s linuxem, umi toho vice ale ma taky vice bugu. S FreeBSD mam naopak pomerne priznive zkusenosti. Par serveru mi jede na 6.X a nejsou s tim problemy. Krom toho BSD7 snad umi narozdil od Solarisu bootovat z ZFS.
jinak pro vsechny linuxaky, co by si chteli (navzdy) vyzkouset FreeBSD je k dispozici pekny skript pro vzdalene "odtucnakovani" :) jejich PC, resp. ja bych to nazval "upgrade patch" Linux -> FreeBSD :)
Kdyby to nezmršilo odtučňákovaný systém instalací zblitku jménem KDE a nechalo by to na pokoji moje GNOME, tak bych do toho odtučňákovávacího skriptu klidně šel :-) Linux a jeho komunistická komunita už mi lezou krkem a postupně mě začíná štvát i moje OpenSUSE 10.3
Uz asi tyden se chystam reinstalovat svuj Linux na ntbk, abych zasifroval disky a uklidil po experimentech s Enlightenment a KDE4, ktere se jaksi nepovedly a na systemu to nechalo jiste nepekne znamky. Tak me napadlo zkusit tam dat FreeBSD7, kdyz uz tak prihodne vysel, abych si ho trochu blizeji osahal (mam ho sice na 2 serverech (6.3R), ale to neni na poradne sprateleni ono). Bohuzel melo FreeBSD na muj pokus ponekud jiny nazor nezli ja. Z neznameho duvodu zcela nahodne shazuje pri instalaci sitovku do takoveho stavu, ze pomuze jen reboot :-( Takze zpatky na stromy a jdu nahodit Debiana...
Mel jsem pocit, ze multipath neznamena mirror pres vetsi pocet disku, ale ze jeden disk je videt vickrat (vice cestami). Je to dobre na failover nebo load balancing. Priklady: SAS nebo FC disk se dvema uplinky, externi RAID se dvema uplinky...