Sysinstall je tu s námi hodně dlouho, to ovšem neznamená, že nutně potřebuje vyměnit. Přehledný, efektivní a svůj účel plní více než dobře.
Sysinstall je tu s námi právě hodně dlouho... Nic ve zlém, ale pro nové uživatele je příjemnější "nový instalátor" a je pro ně snadnější. Viz Linux svět..
Mě když jsem začínal s linuxem doporučovalo hodně lidí Arch s tím, že začátek je velmi těžkej pro nového uživatele. Právě ten instalátor mě odradil, abych do toho nešel. A pro "začátečníka" instalace přes textovku dost smysl upadá...
Myslím si, že je lepší přejít do nového století a mít při instalaci na výběr obě varianty, podle potřeby si člověk prostě vybere... Jinak se nic tak speciálního neděje. (anooo když začínalo UEFI tak si člověk musel hrabat skrze "starý" instalátor, aby to prošlo...)
Obávám se, že ten příklad není úplně šťastný. Řekněme, že FreeBSD se příliš často na desktopech nevidí a stejně jako Arch nepředstavuje zrovna serverovou distribuci. Výjimky se najdou, stejně jako Arch umí roli serveru, tak i FreeBSD zvládne desktop.
Ani jedna varianta se moc nedoporučuje, přece jen Arch jede neustále kupředu a FreeBSD je zase taková konzerva, kterou trápí zpomalený vývoj na desktopové prostředí se příliš nehledí.
Prostě si myslím, že jde o zbytečný počin a v historii tu byl pokus s PC-BSD, což se moc nechytlo. Sysinstall je pořád přehledný, graficky, ale přirozeně není „cihlou na enteru“ a člověk instalující server by ho měl zvládnout levou zadní.
Ja som FreeBSD pouzival s KDE Plasma. Mal som tam rozbehany vyvojarsky stack na vyvoj pre mikrokontrollery (ESP32) a fungovalo to perfektne ale rozbehaval som to asi 2 dni. Skusal som aj .NET Core, Ocaml, F# a vyvoj pre Qt a dalsie vyvojarske nastroje a jazyky vo VSCode a vsetko bez problemov. Daju sa tam rozbehnut aj IDEcka od JetBrains.
Samozrejme defaultny shell som vymenil za fish a omf.
Graficky instalator FreeBSD ma aj teraz taky modry, graficky setup len je to v textovom rezime tgakze jedine co tomu instalatoru chyba su ikonky ;) A instalacia je jednoducha - jednoduchsia ako arch (na arch treba 2 - 3 hodiny na instalaciu z konzoly na toto staci pol hodka).
Problem pod freebsd je skorej so softwarom opensource z linuxu tam vacsinou funguje. Ale obcas chyba podpora pre nejaky komercny soft ale FreeBSD obsahuje nieco podobne ako wsl, proste vrstva binarenej kompatibility s linuxom. Takze ked niekto potrebuje trebars Operu alebo Edge alebo Exodus vie si to tam rozbehat.
A ako bonus k tomu vsetkemu su tam porty. Balicky ktore sa kompiluju priamo zo zdrojaku ako na MacOS a Gentoo Linuxe.
Popravde FreeBSD mi prisiel ovela, zrozumitelnejsi a predvidatelnejsi ako Linux a Windows. Pre vyvojarov je na dsektope pouzitelny podobne ako linux.
Že je FreeBSD jednoduché a srozumitelné, proti tomu se nedá říct půl slova a když se používá verzování (staré RCS nahradil GIT), neexistuje, že by se v tom člověk nevyznal a žádný nástroj neudělá něco navíc. Jedině Slackware byl tak čistý. S Linux také nekamarádím, respektive nedokážu řešit problémy efektivně a rychle, jako právě s FreeBSD, a to jsem s ním přes 20 let.
Nejde o to nainstalovat GUI např.: KDE, ale některé věci jsou zkrátka těžko řešitelné. I hloupost jako přepnutí panelů např.: z vlastního panelu NTB (12“ 1920x1080 – 125 %) na externí monitor (32“ 4k – 100 %) tomu moc nesvědčí. Respektive bez pozavírání a resetu session se bude škubat i přehrávač, zvuk s divnou latencí … takových „drobností“ je více než dost. Rychle přijdeš na to, že to není úplně ono a nejde o zásadní věci, ale právě o ty pitomosti. Nakonec tomu věnuješ zbytečně mnoho času, což třeba u majoritních distribucí Linux nemusíš.
Sever je zcela opačný případ, dokonale stabilní a spolehlivé, jen se musí vybrat správný HW.
Já k BSD skoro nečuchl tak od roku 2000 a asi před rokem jsem krátce zkoušel GhostBSD. Jo, hodně mi to připomínalo Slackware z té doby, Linux od té doby přešel na systemd a základní systémové utility jsou dnes úplně jiné: ifconfig->ip, iwconfig->nmcli, /var/log/messages->journalctl, gdb exe core -> gdb exe `coredumpctl a milion parametru`
Na druhou stranu docker/podman je hrozně pohodlný, a pak u BSD byly přesně tytéž problémy co s Linuxem před pětadvaceti lety: Mám nejobyčejnější 2.5Gbit Realtek síťovku, není v jádře. Driver jde stáhnout, dám ho na flashku, exFAT není v jádře. Na notebooku jede větrák naplno, není možné s tím cokoli dělat. Wifi jede jen 54Mbit. Na PC jsem vlastně instaloval FreeBSD na starý SATA disk a byl jsem překvapený, že jsem na tom rozchodil Xka (jen XFCE bylo nějaké rozbité) a zvuk.
Z nostalgie bych to klidně zkusil.
16. 5. 2024, 14:53 editováno autorem komentáře