Ja som FreeBSD pouzival s KDE Plasma. Mal som tam rozbehany vyvojarsky stack na vyvoj pre mikrokontrollery (ESP32) a fungovalo to perfektne ale rozbehaval som to asi 2 dni. Skusal som aj .NET Core, Ocaml, F# a vyvoj pre Qt a dalsie vyvojarske nastroje a jazyky vo VSCode a vsetko bez problemov. Daju sa tam rozbehnut aj IDEcka od JetBrains.
Samozrejme defaultny shell som vymenil za fish a omf.
Graficky instalator FreeBSD ma aj teraz taky modry, graficky setup len je to v textovom rezime tgakze jedine co tomu instalatoru chyba su ikonky ;) A instalacia je jednoducha - jednoduchsia ako arch (na arch treba 2 - 3 hodiny na instalaciu z konzoly na toto staci pol hodka).
Problem pod freebsd je skorej so softwarom opensource z linuxu tam vacsinou funguje. Ale obcas chyba podpora pre nejaky komercny soft ale FreeBSD obsahuje nieco podobne ako wsl, proste vrstva binarenej kompatibility s linuxom. Takze ked niekto potrebuje trebars Operu alebo Edge alebo Exodus vie si to tam rozbehat.
A ako bonus k tomu vsetkemu su tam porty. Balicky ktore sa kompiluju priamo zo zdrojaku ako na MacOS a Gentoo Linuxe.
Popravde FreeBSD mi prisiel ovela, zrozumitelnejsi a predvidatelnejsi ako Linux a Windows. Pre vyvojarov je na dsektope pouzitelny podobne ako linux.
Že je FreeBSD jednoduché a srozumitelné, proti tomu se nedá říct půl slova a když se používá verzování (staré RCS nahradil GIT), neexistuje, že by se v tom člověk nevyznal a žádný nástroj neudělá něco navíc. Jedině Slackware byl tak čistý. S Linux také nekamarádím, respektive nedokážu řešit problémy efektivně a rychle, jako právě s FreeBSD, a to jsem s ním přes 20 let.
Nejde o to nainstalovat GUI např.: KDE, ale některé věci jsou zkrátka těžko řešitelné. I hloupost jako přepnutí panelů např.: z vlastního panelu NTB (12“ 1920x1080 – 125 %) na externí monitor (32“ 4k – 100 %) tomu moc nesvědčí. Respektive bez pozavírání a resetu session se bude škubat i přehrávač, zvuk s divnou latencí … takových „drobností“ je více než dost. Rychle přijdeš na to, že to není úplně ono a nejde o zásadní věci, ale právě o ty pitomosti. Nakonec tomu věnuješ zbytečně mnoho času, což třeba u majoritních distribucí Linux nemusíš.
Sever je zcela opačný případ, dokonale stabilní a spolehlivé, jen se musí vybrat správný HW.
Já k BSD skoro nečuchl tak od roku 2000 a asi před rokem jsem krátce zkoušel GhostBSD. Jo, hodně mi to připomínalo Slackware z té doby, Linux od té doby přešel na systemd a základní systémové utility jsou dnes úplně jiné: ifconfig->ip, iwconfig->nmcli, /var/log/messages->journalctl, gdb exe core -> gdb exe `coredumpctl a milion parametru`
Na druhou stranu docker/podman je hrozně pohodlný, a pak u BSD byly přesně tytéž problémy co s Linuxem před pětadvaceti lety: Mám nejobyčejnější 2.5Gbit Realtek síťovku, není v jádře. Driver jde stáhnout, dám ho na flashku, exFAT není v jádře. Na notebooku jede větrák naplno, není možné s tím cokoli dělat. Wifi jede jen 54Mbit. Na PC jsem vlastně instaloval FreeBSD na starý SATA disk a byl jsem překvapený, že jsem na tom rozchodil Xka (jen XFCE bylo nějaké rozbité) a zvuk.
Z nostalgie bych to klidně zkusil.
16. 5. 2024, 14:53 editováno autorem komentáře