Ano, systém aktualizací byla velká úleva, když jsem přešel plně na linux a vzpomínám si, že ne jednou jsem o tom někomu básnil jak je to lepší, že si mohu aktualizovat kdy/až se mi to hodí. Bejvávalo ...
Poslední dobou mám pocit, že tento přístup se snad někde vyučuje. Prostě uživatelé jsou hňupé a my jim řekneme co a kdy mají se zařízením dělat a ještě lépe, ani jim nezkusíme dát tu možnost (požádné upozornění) a prohlásíme, že na to kašlou, ale pořádně je na aktualizaci upozornit nechceme, protože se zase není UX a všechno musí být automatické. Taková past. Když mám vypnout systém a je tak móóóóóc šíleně důležité hned instalovat aktualizace, proč u tlačítka "Vypnout" nemohu mít óóóóóbrovský nápis "Aktualizuj, člověče !!!" Většina by na to klikla. To mi vysvětlete, kolik lidí se záměrně snaží mít neaktuální systém.
12. 4. 2021, 09:26 editováno autorem komentáře
@Poleno
Programátoři na projektech jsou taky jen lidé a mají omezené prostředky (čas). Starosti jim ušetří, když mají menší rozmanitost verzí koulujících v praxi. Vynucené aktualizace v tom úsilí prostě pomáhají, a když se zamyslíme, že dnes není opravdu vůbec dobré nechat běhat verze s chybami (rychlost zneužívání hrozeb je vysoká), je to řešení nasnadě.
Jistě, budeme se neustále dohadovat o tom, jestli by se měly instalovat úplně neviditelně (na pozadí, za běhu), nebo až při vypnutí / zapnutí. Bohužel, jen málo aplikací a systémů je stavěných na to, aby aspoň částečně zvládaly aktualizace za chodu, bez vyrušení uživatele. Přinejmenším je vyžadován restart aplikace (a dělejte si to na víceuživatelském systému), někdy je potřeba úplný restart. Takže je opět nasnadě spojit aktualizace s restartem systému.
Vyhovět všem nejde, ale je i tak trochu na uživateli, jestli snese trochu nepohodlí, nebo jestli si pořídí rychlejší stroj, kde i aktualizace - které patří k provozu, nebo jestli se naučí s tím počítat ve svém užívacím rytmu.
Dávat instalaci aktualizací volitelně je mnohokrát vyvrácená chiméra. Cestu s tlačítkem zkoušely i Windows, bylo to naprd. Ano, existují lidé, kteří by to dodržovali, ale obvykle se to rozdělí na dvě "zásadové" skupiny. Na ty, kteří aktualizace stejně vždy odkliknou, a na ty, kteří je neodkliknou nikdy. Nezaktualizovaný systém vede k objektivním bezpečnostním problémům - a to vede k nespokojenosti uživatelů stejně tak (nebo i hůř), než remcat nad tím, že je potřeba je provést.
Pokud jsou aktualizace takový problém (a ano, jsou - jinak bychom pořád nemluvili o zastaralých verzích a útocích na ně), tak by měli programátoři jít a vyřešit to. Tj. Windows by se mělo upravit tak, aby byla možná aktualizace systému za běhu. Je na hlavu postavené, že možná trilionové odvětví musí pravidelně restartovat, protože Microsoft nebyl za ~30 let existence jádra NT vyřešit aktualizace a odebrat podružnosti ze životů prakticky každého člověka na světě přímo či nepřímo používajícího IT systémy. U Linuxu existuje live-patch, ale je to takové nedotažené - jinak by to bylo běžné všude a reboot by se dělal opravdu jen když je to nutné z jiných důvodů (třeba výměna hardwaru, možná přechod na úplně novou verzi operačního systému/ řadu kernelů typicky jednou za několik let).
@Adam Kalisz
Jasně, k tomu to určitě spěje a bylo by to žádané. Nedokázal to zatím dotáhnout nikdo. LivePatch možnosti v Linuxu jsou poměrně omezené, zdaleka ne všechno tím jde řešit. Co jsem se díval, není však ani předpoklad, že by se tím dala řešit budoucnost a umět patchovat za běhu vše. Řešení prostě chybí.
Minimálně teď a nejbližší léta je potřeba s restarty počítat. Chybu - nyní - dělá ten, kdo vymyslí projekt a pracovní rytmus, které na to nejsou připravené. Mně to přijde trochu dětinské. Odborník by měl vědět, co technika vyžaduje a ne pak nadávat na operační systém. Mnohdy mám pocit, že technici jakoby na to zapomínali, neuměli to plánovat a programovali a vymýšleli bez ohledů na požadavky systému. A když se pak vedení zeptá, proč se řeší potíže, tak se to hodí na "neschopný Microsoft".
Mimochodem, za skoro třicet let, co to sleduji, tak se Windows dostaly do situace, kdy je potřeba méně restartů, než na Linuxu a je rozlišené, co a kdy se restartovat musí. U Linuxu musí admin daleko víc sledovat, jakou knihovnu kde co nahradilo a jaké závislosti má. Windows jsou dál v tom, že umějí rozlišovat, co se má nahradit až při restartu a do té doby drží systém konzistentní. Linux mnohdy vytváří falešnou iluzi, že je vše zaktualizované, ale přitom dál běží různé části v původním stavu.
Jsou to dvě různé cesty, osobně mi přijde ta Windows mnohem propracovanější (ale taky, díky tomu, umí někdy víc potrápit a v tu chvíli klade na administrátora vyšší nároky, než u Linuxu). Vzhledem k tomu, že mezi adminy jsou jak dobří, tak i průměrní, přijde mi celkově prospěšnější, když je systém temperován víc na jistotu, než na pohodlí. Profíky to štve, ačkoliv ani ti nejsou neomylní, ale mohli by mít uznání, že to může být prostě potřeba (mně taky štvou některé asistenční systémy v autech, ale chápu, proč jsou zavedeny).
Na Linuxu řeší aktualitu aplikací (jestli používají novou knihovnu apod.) do velké míry needrestart (https://github.com/liske/needrestart). GNU/ Linux je framework a jenom shodou okolností se to dá považovat za hotové řešení (u některých distribucí). Windows se vydávají za hotové řešení, kde nemám absolutní kontrolu nad vším (třeba proto, že k tomu nejsou zdrojáky).
My inženýři/ technici máme hlavně moc tendenci posílat nepříjemnou zodpovědnost dál, místo toho se kousnout a vyřešit to, pokud je to na naší úrovni smysluplné.
Některé věci, třeba ty špatně pořešené updaty na spoustě míst zvyšují komplexitu pro lidi, kteří mají jen omezené možnost řešit ji na své úrovni abstrakce. Řešení restartů po aktualizaci operačního systému z lenosti/ špatné priorizaci/ nekompetenci výrobce toho operačního systému na vyšších úrovních organizačně (downtime o víkendu/ ve svátek), pomocí clusterů nebo v aplikaci přidává často zbytečně na složitosti, protože dostupnost by byla dostatečná, kdyby updaty nevyžadovaly restart s těžko předvídatelnou délkou downtimu. Kdykoliv se řeší distribuovaný stavový systém nebo organizace čehokoliv (i toho downtimu), tak komplexita exploduje. Řada problémů je v takovém prostředí navíc prakticky neřešitelná - třeba běžící výpočet se špatně přenáší ze stroje na stroj a je potřeba používat projekty jako https://criu.org/Main_Page což zase přináší něco dalšího, co vlastně nesouvisí s cílem projektu, ale jeho realizací.
Postoj "radši restartovat a doufat" je přesně ten důvod, proč dokonce i etablovaným výrobcům (a konkrétním zaměstnancům u nich) prochází špatně navržený systém/ špatně odvedená práce. Mimochodem naopak nemám nic proti reloadu jako minimálnímu zásahu při úpravě nastavení/ nečekanému chování např. webové stránky atd. Oproti restartu tohle má skutečně minimální, až zanedbatelný dopad, když je to jednou za čas. Reload je uživatelsky absolutně stravitelná záležitost - kolik lidí reloaduje stránku pro nové příspěvky/ ověření aktuálnosti klidně i několikrát za den. Restart bohužel i jednou za čas je typicky rušivá záležitost, srovnal bych to skoro s poruchou. Ekonomické dopady restartové mentality budou jistě nedozírné.
Jinak určitě je super, že nějaké stavební bloky jsou a že např. aspoň částečně live-patch funguje, aby se přemostily nejhorší chyby i když např. downtime nepřichází zrovna v úvahu. Síťové protokoly a web jsou povětšinou navržené tak, že počítají právě s 24/7 provozem a hodně věcí funguje více stylem reload/ resend místo restart. Je tam vidět inspirace v kritické telefonní infrastruktuře, kde opravdu výpadky nejsou něco, co by se tolerovalo. Z nějakého důvodu si dnes běžně používané operační systémy podobnou mentalitu (např. z mainframů) neokoukaly.
Ekonomické dopady restartové mentality budou jistě nedozírné. (...) Z nějakého důvodu si dnes běžně používané operační systémy podobnou mentalitu (např. z mainframů) neokoukaly.
Restartová mentalita (hezký termín) byla asi historicky-ekonomická nutnost. Svět počítačů před několika dekádami potřeboval laicizovat a muselo se slevit z mnohého, co bylo navrženo, ale nedotaženo do stavu, aby se to dalo zrychlovat, zlevňovat, zmenšovat.
Váš pohled chápu, ale zkuste udělat ještě jeden krok do odstupu: proč vůbec tedy výpočty (které nesnesou přerušení) stavíme na technologiích, které pro to nejsou vhodné? Podle mě je prostě důvod ekonomický: je levnější přijmout nevýhody, případně je trochu ohnout, než ten systém úplně měnit. Nikdo do toho finance nedá. A v tomto ohledu mi přijde unfair říkat, že vendor špatně navrhl OS: ani ten, kdo to opravdu potřebuje, nevidí v tom takový potenciál, aby to financoval - takže proč by to financoval vendor, jehož 99,999 % zákazníků to ve skutečnosti nepotřebuje až tak moc. Pokud máte dolar, tak prostě volíte, co za něj vyrobíte - a vyrábíte to, co si zákazníci nejvíc žádají.
Historicko-ekonomicky nutnost a to já chápu a nevadí mi to. V OrgPadu taky nemůžeme nějaké věci vyřešit pro nás a ostatní, jsme startup a máme omezené kapacity. Nejsme miliardová společnost s týmy lidí, kde by si člověk na výkonu firmy možná ani dobu nevšiml, kdyby tam nebyly.
Trh je dobrý na strážení cen komodit. Není dobrý na to filtrovat/ vymýšlet nové věci - to dělají konkrétní lidé s různou úspěšností. Běžný zákazník si možná (spíš ale ne) uměl iPhone - tedy skutečně použitelný smartphone uměl představit, ale musel přijít Jobs a namotivovat/ zaplatit spoustu mimořádně kompetentních lidí, kteří šli a spolu to zrealizovali.
Před 25+ lety bylo běžné stroje vypínat, bylo jen minimum věcí, kde by člověk čekal dostupnost 24/7 a tam kde tomu bylo jinak, to běželo na big iron systémech, které do určité míry restartovat nebylo běžné. Také se úplně jinak řešila bezpečnost, většina lidí ještě internet neměla apod.
Mimochodem u Windows zlepšení updatů ani nikdo jiný, než Microsoft nemůže reálně udělat. I kdyby se člověk stavěl na hlavu, tak na tom nic nezmění. Jak vidíme, tak u Linuxu nějaká snaha je a taky mj. vidíme, že o to asi zájem bude.
Investice do technologie se nerozhodují spojitě s rostoucím obnosem, ale jsou to spíše diskrétní schody typu: ještě nás to nebolí tolik/ už to musíme řešit/ potřebovali jsme to včera.
Každý, kdo se orientuje čistě podle přání zákazníků je odsouzený s podnikáním k záhubě. Ano, zákazník je král, ale nemůže mi diktovat, co budu jak dělat. Může mi říct, že má problém s xy a já potom jdu a přemýšlím, jak ten problém vyřešit a potom s tím zákazníka seznámím a ptám se na zpětnou vazbu (ideálně v podobě obchodu). Zákazník opravdu většinou neví, co chce a jak moc. Většina lidí prostě nepřemýšlela tak intenzivně o určitých problémech nebo ani neví, že je mají. Mimochodem proto lidi chodí např. k psychologovi, nebo si povídají s přáteli, aby se o problémech dozvěděli.
Lidé by v OrgPadu taky chtěli na všechno mít tlačítko, klávesovou zkratku apod., ale zase chtějí mít jednoduchý, pěkný a užitečný nástroj. Je na designérech, aby tyhle věci řešili a non-stop si lámali hlavu, jak udělat lepší produkt. Je super, když to řeší reálné problémy reálných lidí uspokojivým způsobem, ale dopředu tohle nikdo neví. Maximálně má designér tušení, že "takto je to v kontextu našeho produktu/ problému užitečné".
S restarty to je tak, že ty fakt nechce nikdo, otravují jednotlivce a způsobují skutečné problémy ve firmách a institucích. Skutečně nutné (jako z fyzikálních důvodů) rozhodně nejsou. Vyřešit zpětnou kompatibilitu pro 3rd party software by také mělo jít vyřešit, myslitelné je např. nastavení, že mají určitá systémová volání emulovat staré chování a že tedy něco jako restarty/ nějaké atomické a pravděpodobně výrazně rychlejší přepnutí než restart bude nutné. Všichni ostatní, co nemají legacy software by už nikdy nemuseli restart celého systému řešit.
@Adam Kalisz
Já nemyslel, že by zákazník měl diktovat, vůbec ne. Jen vendor přemýšlí, která dnešní změna povede k zítra lepšímu produktu. Myslím si, že to, co píšete, je Microsoftu jasné (debilové tam nejsou), ale vidí potenciál jinde. Že takové kroky umějí, jsme už zažili. Přechod DOS => Win16 => Win32 => WinNT taky nebyl vůbec bezbolestný, ale v určitý moment přišla ta chvíle, kdy začalo dávat smysl se do toho pustit.
Já nemám moc rád úvahy techniků, kteří si myslí, že "vidí" správnou cestu už dnes. Obvykle tento pocit přichází až zpětně (po bitvě je každý generál), ale dnes najdete desítky, stovky názorů na to, co je nejpalčivější problém IT a tisíce a statisíce návrhů, jak to řešit. Dopředu se to vybrat nedá. Z toho důvodu cestu "ještě nás to nebolí tolik/ už to musíme řešit/ potřebovali jsme to včera" vidím jako méně špatnou.
> Většina by na to klikla.
Nie, neklikla, bohužiaľ. Vo firme sme cez Group Policy mali vypnutý nanútený reštart po updatochy, práve preto, že to power userov tiež obťažovalo a mysleli sme si, že väčšina by pristupovala k tomu zodpovedne. No našli sa experti, ktorí si nereštartovali počítač niekoľko mesiacov a to, že im tam svietilo že na dokončenie update treba reštart ich vôbec nijako nerozhodilo. To malo za následok, že ďalšie updaty sa nenainštalovali, pretože ten predošlý ešte nebol dokončený.
Takže dnes tam máme limit na 30 dní. Keď vidím, koľko počítačov sa reštartuje a hneď začne inštalovať nádielku z ďalšieho mesiaca, tak to priamo vyvracia vašu teóriu.
Predpokladám, že Microsoft mal podobnú skúsenosť, akurát v oveľa väčšom rozsahu.
To přímo vyvrací Vaši teorii: pokud user nerestartuje měsíce, tak mu při restartu měsíce ty aktualizace nenainstalujete.
Otázka: Co jste udělali pro to, abyste uživatele vůbec pořádně upozornili? (to je má pointa). Aby si třeba mohl restart naplánovat, až nebude uprostřed něčeho (několik dnů třeba ...)
Já sázím na naučení uživatelů odpovědnosti pomocí do očí bijích sdělení. Bez toho se můžete uautomatizovat a jedině tak budete lidi štvát ...
12. 4. 2021, 11:58 editováno autorem komentáře
> To přímo vyvrací Vaši teorii: pokud user nerestartuje měsíce, tak mu při restartu měsíce ty aktualizace nenainstalujete.
To funguje ináč. Inštalácia začne, ale nedá sa dokončiť, lebo treba nahradiť súbory, ktoré nejaký proces drží otvorené (lebo Windows a jeho zamykanie súborov). Tieto súbory sa nahradia pri reštarte.
No a pokiaľ používateľ nereštartuje, tak sa aktualizácia nedokončí. V tomto stave ju drží mesiac. No a kým sa jedna nedokončí, tak druhá nezačne. Takže tým, že vynútime reštart po 30 dňoch, tak sa dokončí a keďže je vo fronte už ďalšia, tak sa začne inštalovať tá. Ktorá zase bude 30 dní nedokončená.
> Otázka: Co jste udělali pro to, abyste uživatele vůbec pořádně upozornili? (to je má pointa).
To, že user má reštartovať, má docela prominentne zobrazené napr. v štart menu.
No ale kedže sa pýtate, čo konkrétne som ja urobil, tak napríklad aj to, že dostali to aj emailom, aby si reštartovali počítač keď ich počítač na to upozorní. Samozrejme, že to ignorovali tiež (áno, áno, reštartujem a skutek utek), a ja to pravidelne robiť nebudem; takže je to jedna položka v Group Policy a basta. 30 dní je dostatočne dlhá doba, aby si našli čas na jeden reštart, keď si ho nenájdu sami, nájde im ho timer.
Takže tým, že vynútime reštart po 30 dňoch, tak sa dokončí a keďže je vo fronte už ďalšia, tak sa začne inštalovať tá. Ktorá zase bude 30 dní nedokončená.
Tak máte měsíční díru v těch super důležitých aktualizacích ...
To, že user má reštartovať, má docela prominentne zobrazené napr. v štart menu.
Ano, pokud jej vůbec otevře a jenom nezaklapne víko. Víte, on je rozdíl, pokud vynucujete aktualizace v nějaké firemní síti a nebo to mám mít já jako soukromá osoba. Ale tak 30 dnů je ještě v pořádku, až na to pořádné upozornění, což byla pointa. Opakuji znova.
Tak jestli já nemám rozbitý windows. Mně se automaticky nerestartují, hezky a trpělivě se ptají, pěkně zprava vyjíždí upozornění, dávají mi návrhy, kdy bych jako měl čas. A když na ně peču dostatečně dlouho (třeba 14 dnů), tak to partyzánsky udělají v noci. Ale nemohu říci, že jsem nebyl dostatečně varován (vizuálně) a že mi byl čas vnucen. Asi je reklamuji....
@Arnold Schwanzenegger
Těžko říct. O Vašich Windows jste nenapsal ani čárku a já nejsem z podpory. Pouze jsem je mnoho let používat 12 hodin denně i o víkendech. To si dělám jenom srandu. To, že to tak máte Vám neberu, nevím, ale je to takový diskuzní kolorit že se vždy zjeví někdo, kdo to má z čista jasna úplně jinak, takže se na mne prosím nezlobte, protože se jenom pousměji.
12. 4. 2021, 17:32 editováno autorem komentáře
„Těžko říct. [...] To, že to tak máte Vám neberu, nevím, ale je to takový diskuzní kolorit že se vždy zjeví někdo, kdo to má z čista jasna úplně jinak, takže se na mne prosím nezlobte, protože se jenom pousměji.“
No, v tom případě se musím přidat, že mi Windows také občas dělají taky psí kusy. Situace:Zbytek komentáře je auto-cenzurován.
Presne tak. Jinak my to delame u instalovanych aplikaci tak, ze aktualizace vynucujeme co nejmin. Pokud je ale potreba, tak i bez vynucene aktualizace aplikace jede az na funkcionalitu, pro kterou je prave ta vynucena aktulizace potreba. Az v te chvili to zarve, ze bez aktualizace to nepujde.
BTW - obcas potrebuju Windows, spoustim je pres VirtualBox. Prave se tam spustila aktualizace... Uz to neco par minut dela a neda se s tim pracovat. Kdyby to byl muj hlavni system, tak by me to hodne vytocilo, takhle je mne to jedno...
15. 4. 2021, 12:07 editováno autorem komentáře
@Miroslav Šilhavý
To, že něco neděláte neznamená, že je něco okrajové. Např. já musel vypínat notebook už 15 - 20 minut předem před odchodem z práce na vlak, protože jsem nikdy nevěděl, co se rozhodne stahovat, instalovat a kolikrát to budu muset restartovat. Fakt dík, že za mě víte, co já chci ...
Fakt dík, že za mě víte, co já chci ...
To přeci nikdo netvrdí. Hraje se ale o nejlepší výsledek.
Co se týče řešení, nabízí se jich několik. Na vlak nevypínat, ale uspávat. Kupovat takové notebooky, které uspání dobře zvládají, případně s takovým výkonem, aby Vás neobtěžoval režim instalace aktualizací. Mít LTSB verzi Windows, mít nastavené politiky systému tak, aby se daly instalace odložit o nějaký (konečný) čas. ...řešení existují.
Není reálné ale čekat, že každý výrobek a každý systém bude splňovat všechny představy univerzálně. Je to nějak nastavené a ovlivnit to můžete svým výběrem podle takových kritérií a ne si vysnívat, že by to mohlo fungovat jinak.
Na vlak nevypínat, ale uspávat. Kupovat takové notebooky, které uspání dobře zvládají, případně s takovým výkonem, aby Vás neobtěžoval režim instalace aktualizací.
A nebo mi někdo přestane vykládat co a kdy chci se systémem dělat?
Není reálné ale čekat, že každý výrobek a každý systém bude splňovat všechny představy univerzálně.
Splňovat univerzálně - to je přesně jádro Vaší argumentace pro, aneb Hraje se ale o nejlepší výsledek
, tedy univerzálně. Já naopak tvrdím, ať to nechají na každém. Nebo v defaultu a ať se to dá proboha aspoň vypnout nebo přenastavit
A nebo mi někdo přestane vykládat co a kdy chci se systémem dělat?
Je to jejich systém. Vy si ho můžete nebo nemusíte pořídit. Můžete používat nějaký konkurenční komerční (macOS, Android, RHEL, ...), nebo používat něco self-supported, kde můžete ovlivnit.
Já naopak tvrdím, ať to nechají na každém.
Když to nechali, objektivně bylo více hrozeb a byli kritizovaní. Měřítkem je pak obchodní úspěch - dodavatel vždy naladí výrobek tak, aby na něm nejlíp vydělával.
Nebo v defaultu a ať se to dá proboha aspoň vypnout nebo přenastavit
Jistě, dá. Přejděte na Windows 10 Enterprise LTSC. Je to jen na Vás, jestli to bude přínosné.
Si dost svérázně vykládáte svobodu, jen jednostranně. Jenže proti Vaší svobodě dělat si, co chcete, stojí svoboda dodavatele: nabízet a prodávat to, co chce on. Buďto se v představách potkáte a uděláte obchod, nebo nepotkáte a budete si dál žít bez sebe.
> Přejděte na Windows 10 Enterprise LTSC
To je kanón na vrabce, určenie LTSC je na niečo iné. Nehladiac na to, že na bežných počítačoch nemusí vôbec behať (mal som takú várku Kaby Lake systémov, kde podporované boli len normálne releasy Windows 10, LTSC tam nešlo nainštalovať).
No ale keď má niekto prístup k LTSC alebo k Enteprise SKU, tak sa prepokladá, že nemá problém rozbehať WSUS (čo je o niečo dostupnejšie ako Enterprise a LTSC edície) a keď ho má rozbehaný, tak si predsa sám určujte, ktoré aktualizácie kedy pustí a ktoré nie.
Je to jejich systém. Vy si ho můžete nebo nemusíte pořídit
Ano, to je pravda a to je taky podstata námitek. Prostě kašlou na to, co já jako uživatel potřebuji ...
Jenže proti Vaší svobodě dělat si, co chcete, stojí svoboda dodavatele: nabízet a prodávat to, co chce on.
Vyzývám Vás abyste doložil, kde někomu něco přikazuji, nebo hodlám někoho nutit. V opačném případě přestaňte lživě manipulovat.
<hr />
Nicméně opět jste se umně vzdálil od původní námitky uživatele (mne):
Např. já musel vypínat notebook už 15 - 20 minut předem před odchodem z práce na vlak, protože jsem nikdy nevěděl, co se rozhodne stahovat, instalovat a kolikrát to budu muset restartovat.
Kdybyste se tak umně, jako se vyhýbáte podstatě příspěvků, věnoval tomu co příspěvky říkají, root by jistě ušetřil miliony záznamů v databázi.
Jenom se podívejte, že od "ani nevím, kdy musím s předstihem systém vypnout" jste se dostal až ke "svobodám výrobce" ... klasický marketingový bs ...
Jinak rada úžasná: nová featura distribuce má být tak úžasná, že radíte opustit distro ... dík.
12. 4. 2021, 14:30 editováno autorem komentáře
@Poleno
Já se k Vašim připomínkám vyjadřuju, a upozorňuju na to, že není prvoplánově důležité, co by uživatel oceňoval. Je tu trh, takže v prvním plánu stojí komerční úspěch (týká se i linuxových distribucí, byť ne tolik přímo penězi). Spokojenost uživatele je až druhoplánová, protože ta vede k tomu hledanému komerčnímu úspěchu. Do něj se započítavají i faktory, které uživatel neocení - např. bezpečnost skrze aktualizace.
K Vašemu problému jsem se vyjádřil. Lze aktualizace určitou dobu odkládat, lze laptop nevypínat (jen uspat), lze si restart naplánovat do pracovního cyklu (obvykle v pátek ráno nebo v pátek večer, po čtvrtečních pravidelných aktualizacích). Vaše vysněná cesta nejde, ale ke stejnému cíli dospět můžete.
Já se k Vašim připomínkám vyjadřuju, a upozorňuju na to, že není prvoplánově důležité, co by uživatel oceňoval.
Ano, to jsem si všiml. Pak ale moc do diskuze nepřinášíte a opakujete to, co všichni víme ...
Vaše vysněná cesta nejde, ale ke stejnému cíli dospět můžete.
Ano, takže to ve finále nemusí pomoct ničemu (bezpečnost skrze aktualizace), jenom mi to přidělá problémy a potenciální nasr./zklamání, pokud se mi to jednou nepodaří nebo po 2 hodinách v batohu zjistím, že laptop "se probudil" z nějakého důvodu, nebo došla baterka a podobně. Tomu říkám 21. století - nemohu si ani vybrat kdy nainstaluji aktualizace a musím to nějak smolit pomocí nevypínání notebooku. Pokrok nezastavíš ...
12. 4. 2021, 15:02 editováno autorem komentáře
Tomu říkám 21. století - nemohu si ani vybrat kdy nainstaluji aktualizace a musím to nějak smolit pomocí nevypínání notebooku.
No jo, je to naprd. Mně takhle vypekla pračka, po spuštění se nedají otevřít dvířka, ani když je hladina vody očividně pod ní. Auto mě buzeruje kvůli pásu, i když chci jen popojet po polní cestě, kde široko daleko není žádný strom a nenastartuje, když nešlápnu na brzdu. Podobně mě buzeruje mixér, fén, vnitřní dveře od výtahu (překážejí při stěhování), eskalátory v metru jezdí pomalu (vyhovovala by mi vyšší rychlost), ...
Offline updates ve Fedoře? Kde je vidíte? Myslíte Fedora Silverblue? To je něco jiného než ve Windows. Ano, při updatu systému je potřeba restartovat, ale v zásadě by mělo jít jen o restart do nového stromu, při restartu by se už nic vybalovat nemělo. To je IMHO celkem zásadní rozdíl od Windows.
Navíc se to u Silverblue týká jen základu systému. Aplikace nainstalované přes Flatpak by mělo jít aktualizovat jen s restartem aplikace, ne celého systému.
Pokiaľ Fedoru (klasickú, nie Silverblue) updatujete cez GUI (gnome-software), tak to robí offline update. Ide cez pkcon a robí ekvivalent: `pkcon refresh force && pkcon update -d && pkcon trigger-offline && systemctl reboot`. Podľa nastavených options môže prvý-druhý krok urobiť automaticky a na posledný si pýta súhlas.
Jakekoliv aktualizace jsou v pohode, kdyz je budu moct ridit. Ne jako windowsy, ktere se vam restartuji v naprosto nevhodny cas. Spousta lidi mi rikalo, neni problem, muzes je prece odlozit, nebo ruzne upravy v registru aby se nerestartovalo. Pak clovek jednou zapomene, prijde 'kriticka' aktualizace, windowsy se restartuji a dvoudenni mereni bylo v cudu.
Takze odted vytahnu ethernetovy kabel, provedu nkrat restart aby se nainstalovaly vsechny stazene aktualizace a pak teprve merim. Jo, asi bych si mohl nastudovat nejake group policy, nebo poridit router co tem windowsum zablokuje pristup ven. Ale je to opruz takhle se drbat kvuli takovemu nesmyslu.
Prohlásit, že vynucený/nepřerušitelný update je v zájmu uživatele je největší retardace. Uživatel je nezřídka kdy velmi neznalý a taková akce může vést k neočekávaným situacím. Jako třeba když jsem musel 2h čekat na STK až jim stará vykopávka dotahá a nainstaluje všechny pozapomenuté updaty, které obsluha dlouho odkládala. Neříkám, že to není jejich chyba, ale "windows pomoc" stylem "prostě to teď instalujem a basta" jim moc nepomohla. Ztráta peněz, nervů a času 20-30 lidí ... "Jak dlouho to ještě bude trvat?!" ~ "Už to jen dokončuje. Ale dokončuje to už 30 minut, takže ..."
Na druhou stranu, hackeři číhají na každém kroku. Nevíte dne a minuty, kdy zaútočí na kancelářskou sračku, na které se tiskne účet za stk.
Offline updaty jsou největší zlo. Ten kdo je zavede, toho opustím :)
12. 4. 2021, 20:58 editováno autorem komentáře
ne "protože", ale "když". Stačí, když vypínám notebook protože už vidím že baterky je málo, ale Win to ještě nepovažují za kritický stav. Začnou se instalovat aktualizace. Notebook je starší, instalace trvá, a baterka taky už má své odslouženo, takže i když vypadalo že má ještě 20 %, tak to už na aktualizaci nestačí.
Aha, tak to jo.
A není tam náhodou u toho vypínání Vypnout a aktualizovat / Vypnout / Restartovat a aktualizovat / Restartovat?
Když to teda děláte takto preventivně s vědomím vadné baterky? Zase žádný systém nemůže počítat s tím, že je hardware vadný (baterka/notebook se nedomluví na skutečné kapacitě).
Navíc ve volbách pro aktualizace u položky restartovat co nejdříve se píše, že vás upozorní a zařízení musí být zapnuté a připojené k elektrické síti.
Nezpochybňuju, že se lze dostat do problémů, ale zdá se, že tomu přece jen musíte jít trochu naproti.
@BobTheBuilder
Funkce, aby se neaktualizovalo na baterii, by se hodila. Stačilo by, aby to na baterii aspoň nezačalo a zastavily se další aktualizace - protože v polovině to utnout by bylo asi složitější.
Osobně dokážu v klidu žít s tím, že mám oddálené aktualizace a snažím se je řídit. Když to nejde, tak dám restartovat bez aktualizací. Už dlouho se mi nestalo, že by se mi laptop aktualizoval omylem.
Urcite se tomu da jit naproti, souhlasim. Problem je tech par pripadu, kdy clovek specha, zapomene, preklikne se atd. Pak zacne aktualizace s malou baterkou, tvrde vypnuti systemu uprostred aktualizace.
Samozrejme muzu pridat vtipnou historku z nataceni: jednou takhle sef projektu doprednasel na vyjezdnim sezeni, prendal si notebook na sve misto a zapojil do site, protoze baterky uz bylo malo. Dotazy uz nebyly, tak sef projektu ukoncil sezeni, vsichni nasedali do autobusu, ale sef zjistil ze windowsy se nechteji vypnout protoze zacaly aktualizovat. Baterka byla skoro na nule, takze hromada lidi sedi v autobusu a ceka az windowsy doaktualizuji aby se mohl notebook odpojit od site a sef nastoupit do autobusu. Vetsina se vicemene bavila, ale hlavne uz vsichni chteli jet domu :)