Ne že bych prudil. Článeček pěkný. Dáme za jedna bez hvězdičky.
Z druhé strany však mohu, jako spokojený uživatel Fuse, prozradit - že ty zasraný XX GB flešky by měl jeden hnedle při nákupu střílet.
Řeší se to via fuse-exfat, Ten však ještě není stopro kůl. A tak,když sedíte několik tisíc km od PC do kterého milovaná osoba strká tuto vymoženost doby - tak to jednoho naštve, když ona osoba ve výsledku nic nevidí.
Dalšímu rozvoji držím palce. Zdarec.
p.s.
Windows do domu nepatří.
Osoba vzdáleně blízká má foťák.
Do foťáku jsme vrazili 64 GB.
Na mé verzi Linuxu to jde (doinstaloval jsem fuse-exfat. Ale na té u ní o číslo menší je to v prdeli i po doinstalaci.
Sorry - takovéto klíčové věci by se měli dělat trochu sofistikovaně.
Protože foťák není ani wydle ani Linux.
Zdarec a mazec
Púvodní verze UDF (zvaná plain build) je určena pro jakékoliv médium umožňující náhodný přístup, pozdější buildy jsou cílené na média s omezeným počtem zápisů (VAT pro write-once, Spared pro write-limited). Protože i flash paměti mají omezený počet zápisů, je pro ně, pokud neimplementují wear leveling, Spared UDF vhodnější než třeba FAT. IMO hlavní důvod, proč se UDF uchytilo jenom na optických médiích, je to, že jej použilo konzorcium implementující DVD, zatímco na disky Microsoft pořád tlačí (ex)FAT.
Možná tob ude tím, že zatím co (ex)FAT je jednoduchý FS, UDO je daleko složitější (hromada metadat, která ještě navíc mohou být mirrorovaná). Navíc je tam limit velikost partition na 2TB (při 512b sektorech), existující implementace často neumějí novější verze UDF a jsou zamořené bugy.
Tím to opravdu není. Podívejte se na NTFS a pak něco říkejte o složitosti ;-) Mirrorování metadat snad žádný problém není, nakonec i FAT mívá mirrorovanou alokační tabulku. exFAT taky není moc jednoduchá a navíc kompletně rozbíjí zpětnou kompatibilitu.
Ten limit na velikost oddílu platí jenom u verzí do 2.01. Verze 2.50 nebo novější nemají žádný limit na oddíl a jediný praktický limit je 16 EiB pro jeden soubor (i když i ten lze poměrně snadno překonat). Tuhle verzi (alespoň pro čtení) plně podporují všechny běžně používané operační systémy (Windows, MacOS X, Linux, BSD).
takže já mám 16GB flešku a neuložím si tam kuli tvému fat32 ani jeden film? Nezazálohuju ani image linuxové distribuce?...
to si děláš legraci, ne?
mám si tam snad dát ext3 - abych u windowsáků nic nepřečet ani nezapasal?
bohužel, ať se ti to líbí nebo ne, pokud chceš, aby to bylo spolehlivě všude čitelný, tak jedině ntfs...
čím dál lepší,
takže skočíš k nějaký čičmundě, že má ripnutý DVDčko s ACDClive a ona bude ve widlích šachovat a snažit se rozdělit soubor.
Buď jí donutíš stáhnout totalcommander, nebo tě po 5 min. spíš pošle do prd...
protože kromě tebe s tím nikdo jiný (rozuměj windowsák) problém nemá...
To kopírování bude neskutečně pomalé, protože ntfs-3g rychlostí rozhodně nevyniká. Po rebootu do Windows se spustí kontrola FS, protože se nabourala spousta metadat. Nakonec zjistíte, že ntfs-3g přepsalo co nemělo, a následující měsíc strávíte omluvami a pokusy o opravu toho NTFS z Linuxu :D
Zrutene NTFS som zazil uz niekolko krat, ale vzdy mu predchadzal pad Windows (BSOD) a nie, som si isty, ze pricinou padu nebola porucha na NTFS :p
Ak mas realnu skusenost s tym, ze by ntfs-3g poskodil suborovy system, rad si o vypocujem, ako k problemu doslo. Ja mozem z vlastnej skusenosti suhlasit akurat s tym, ze je neskutocne pomale.
S NTFS-3G jsem problém nikdy neměl, a to ani s přehráváním žurnálu. Navíc pokud něco neumí nebo předpokládá, že by to mohlo způsobit problém, odmítne to udělat, pokud jej k tomu nepřinutíte.
Ze zkušenosti, když odešel oddíl tak, že se nedal ani opravit, vždy si to udělaly Windows samy (a ve 3 ze 4 případů to byl systémový oddíl, kam NTFS-3G vůbec nesahalo).
Mě zatím NTFS nikdy neodešlo. Výjimkou byl nějaký bug v driverech VIA chipsetů, který občas přepisoval počáteční oblast disku.
Zato mi odešlo ext3 takovým způsobem, že nešlo přimountovat, protože byl údajně corrupted, ale ani opravit pomocí fsck, protože na něm údajně nebyly žádné chyby. Naštěstí to šlo přečíst z Windows s nějakým ext3 driverem.
> to si děláš legraci, ne?
Nie, robim si cistu prdel. Ocuj, nezblaznil si sa? Naozaj nemam dojem, ze by som niekomu a tobôž nie tebe nieco prikazoval. FAT32 som spomenul ako moznost, ext3 si si vyfantaziroval sam.
Plus, pokial to chces mat citatelne vsade, NTFS je posledna moznost. NTFS precitaju naozaj len pocitace, hardwareove prehravace, herne konzoly, televizory, DVB-T rekordery, autoradia a vsetka podobna zberba zvlada az na par vynimiek len a len FAT32.
Přímo ne. Existují sice různé obezličky, ale ne vždy to funguje dobře a hlavně to většina lidí nainstalované nemá.
A hlavně to ani na spoustu PC nedostaneš (v podstatě všechna PC ve firmách). Zkus pak někde na IT vysvětlovat, proč tam něco takovýho chceš dát - budeš za blbce.
PS: mám zato, že i po instalaci ext3 ovladače wokna stále flashdisk nebudou umět vůbec připojit, ale tím si nejsem jistý. Jinak na disky (detekované při startu woken) to fungovalo perfektně.
Kez bych mel uzivatele, kteri by za mnou chodili s pozadavkem, ze chteji cist ex2/3 na widlich ...
Widle vubec nepocitaji s tim, ze by na flashce byla vic nez jedna partisna, ony widle vubec s flaskou nepracujou jako s diskem, takze stim nejde delat spousta veci. Dyk se to klikacim postupem ani neda naformatovat na ntfs a z radku to prozmenu ten disk "nevidi". (plati pro XP)
Modlim se velkymu Blilovy, aby konecne zrusili pismenka disku. Je to tragedie, specielne prave ve firmach, furt resim jejich nedostatek. Navic 99% useru proste nechape rozdil mezi c: a d:, natoz kdyz maj jeste k,l,m,x,y,z ...
Tak a potom ses zbudil s rukou v nocniku .
Samozrejme jde naformatovat flashku klikacim zpusobem . Je tam problem v tom , ze v nastaveni te flashky , se musi zatrhnout optimalizovat pro vykon ne pro rychle odebrani a potom ti to klikatko umozni naformatovat na ntfs.A vratit to nastaveni zpet.
Kdyz uz to nevim je to otazka sekundy to zjistit...
Drahý příteli. Asi jste tím myslel moji poznámku. No, nechci vám brát optimizmus a pozitivní náladu. Ale rozhodnutí o tom, že wydle do domu nepatří, je moje rozhodnutí. A to vzniklo na základě dohody všech domácích uživatelů PC techniky. Proto nechápu, proč si myslíte, že jsem fanatik!
Dále ke ztěžování života.
Dejme tomu, že jsme si oním rozhodnutím ztížili život. Ale to je naše volba a ne vaše. Pročež opět nechápu, co vám na tom vadí - až vás to baví.
Naopak! My máme pocit, že se nám život bez wydlí zjednodušil. Ano, je tu problém o kterém jsem psal. Problém s exfat. Jak vznikl tento problém? Vzbikl tak, že výrobci velkokapacitních zařízení dodávají svoje flash disky do fotoaparátů se změnamy na úrovni FS.
To že jsem tento HW koupil, je moje rozhodnutí a moje volba. Na své straně jsem problém vyřešil. Na straně osoby mně drahé to nejde tak jednoduše. Já nejsem ten wydloidní terorista -co káže vodu a slope víno. osobně se domnívám, že podobný problém se netýká jen Linuxu, ale právě i Windows.
A protože jsme četli o Fuse a náš problém se týče právě Fuse - pak jsem o něm napsal. OK? Je něco špatně?
Závěrem bych se chtěl optat - a kdepak vidíte ten milión problémů o kterém píšete? Já ho nevydím. Doufám, že si najdete čas a odpovíte mi. Tedy pardon, nám.
Díky,
Neboj stale existuje nekdo kdo mrha svym talentem aby prenesl ficury z UNIX sveta do "superbozich" Microsoft® Windows®™ http://dokan-dev.net/en/
> Ať se nám to líbí nebo ne, Windows je prostě pořád na převážné většině PC.
Povedal by som, ze je to vacsine pritomnych znacne fuk.
Tvrdenie v clanku je celkom v poriadku.
Vyraz multiplatformovy sa pouziva pre oznacenie niecoho, co bezi na viacerych platformach pricom to, aby to bezalo na niektorej konretnej nieje podmienkou. Siroko multiplatformove bude zrejme nieco, co podporuje platforiem vela, pritom je ale Windows stale len _jedna_ platforma.
Naproti tomu tvrdenie, ze nieco podporuje vsetky OS je vzdy klamstvom.
reagoval jsem na tvoje malicherný hádání se o slovíčko multiplatformní.
Sorry, ale přišlo mi to tak trochu jako dokazování si "mám větší péro"
prostě se smiř s tím, že tu wokna jsou a tvoří lehce řečeno nezanedbatelnou část trhu, vnímanou bohužel některými lidmi jako 100%
S tím já ani ty nic neuděláš.
Sorry, ale fakt blaboces 2 na 3.
Napisal som jeden prispevok vysvetlujuci vyznam niekomu zjavne neznameho slova. To nemozes nazvat hadanim sa ani s tou najvacsou davkou fantazie.
Inak naozaj nechapem, do coho chces namontovat tie "wokna", ich cast trhu a nejaky svoj nestastny pocit z jeho velkosti. Vacsina obyvatelov Svajciarska ludi hovori nemecky. A to ma na multiplatformovost FUSE presne taky isty efekt, ako trhove zastupenie Windows ;-)
A kolik verzí bys chtěl podporovat? Microsoft taky nepodporuje příliš verzí zpátky, z desktopových to teď budou akorát XP, Vista a 7. Podporovat příliš starý systém se výrobcům moc nevyplatí, musíš investovat prostředky a využije to relativně málo lidí. Takže budeš mít třeba o 5% menší příjem, ale poloviční náklady.
Ty nepouzivas google, seznam ? :-D ty servery jsou na linuxu-> pouzivaji FUSE -> ty pouzivas FUSE :-D
z toho se da take odvodit ze 100% uzivatelu internetu pouziva Linux/UNIX protoze pouzivaji sluzby na nem postavene + routery / modemy na nem bezici :-D
i kdyz je to trochu zvlastni tvrzeni a da se dohadovat o tom co se da povazovat za pouzivani daneho OS a co ne
Já používám veřejné služby na Internetu, to přece neznamená, že používám třeba Linux, protože na něm nějaká služba běží - Linux používá provozovatel té služby. Pokud Google nebo Seznam přejdou z *Nixu třeba na z/OS nebo VMS, tak to uživatel nijak nepozná.
Takhle to je jako tvrdit, že každý člověk používá naftu, protože náklaďáky vozí zboží do obchodu, kde nakupuje.
Mohli bychom tu klidne vesele slovickarit, ale myslim ze bude lepsi ti rict neco takoveho:
Pokud neco nefunguje Linuxakovi, je to jeho problem. Nema pouzivat ten jeho blbej lunix.
Proc bychom se na to meli koukat jinak pokud jde o uzivatele Windows?
Tim chci rict, ze FUSE psali *nixaci pro *nixaky. A to, ze tobe to na tvejch dokonalejch woknech nefunguje neni nas problem ;-)
Výborný článek, dík.
Dotaz,
tímhle připojím šifrovaně ftp, jen musím zakázat ověření domény, protože neznám certifikát:
curlftpfs -o ssl -o ssl_control -o no_verify_hostname -o no_verify_peer -d ftp://user:heslo@neco.cz ftp/
jinak získám chybu:
Error connecting to ftp: server certificate verification failed. CAfile: /etc/ssl/certs/ca-certificates.crt CRLfile: none
Kde seženu automaticky ten certifikát? Různé návody (hostingy,fora) většinou mluví o gui aplikacích, které tohle podporují a samy si ho nějak zjistí. Šlo by to zautomatizovat i tu?
Díky
Certifikát můžeš získat pomocí utilitky openssl takto:
openssl s_client -connect server.nekde.cz:21 -starttls ftp
(parametry pro uložení viz manuál). Pak je potřeba certifikát přidat do uložiště, se kterým pracuje curl (to zase zjistíš v manuálu).
http://gagravarr.org/writing/openssl-certs/general.shtml#get-serv-cert
Pokud je ale certifikát vystavený na jiné jméno, tohle ti nepomůže. IMHO curl nenabízí možnost důvěřovat certifikátu, který je vlastně falešný :)
Jenom dodám, že SSHFS si dokáže poradit i s tím, pokud je na serverech různé kódování znaků. Stačí přidat
-o modules=iconv
a např. -o from_code=UTF-8 -o to_code=ISO-8859-2
Protože je autorem maďar, poslední dvě uvedené hodnoty jsou dokonce i default.
A já k tomu dodám, že na nepsolehlivé lince je sshfs peklo, protože při každém četní čeká na 1minutový timeout, nenaváže spadlé spojení (je třeba odpojit a připojit). Pokud je něco takového namountováno v ~, prakticky každý program při spuštění na minutu zamrzne, protože si chce vylistovat ~.
Za zmínku stojí ještě bindfs http://code.google.com/p/bindfs/, který dělá cca to co mount -o bind, ale má jednu velmi zajímavou vlastnost a to je možnost změny vlastnictví souborů a oprávnění.
já vím, ale pominu-li to, že tam akorát přibyl mount a sshfs se tam stále vyskytuje - tedy výpomoc nulová (navíc s docela nestandardním použitím sharpu), tak to navíc znamená, že to ne většině NEupravených distribucí znamená ještě sudo + heslo roota a složka je namountěná s právy roota...
takže akorát navíc příkaz, navíc komplikace a veškerá krása FS v UserSpace je ten tam...
Zdravim,
dalsi zajimava aplikace nad FUSE je treba PyFilesystem, multiplatformni framework (v Pythonu) pro praci s filesystemy. Filesystem napsany pro PyFS pak funguje v Linuxu (FUSE) i ve Windows (Virtual Drive pres Dokan).
Nad PyFS je postaveny napriklad binding pro Tahoe-LAFS (decentralizovany sifrovany filesystem), takze je mozne Tahoe-LAFS namountovat jako lokalni adresar (Linux i Windows).