S operačním systémem Linux je již dlouhé roky spojena věda a výzkum. Vedle rozsáhlého geografického informačního systému či bioinformatiky nechybí ani ostatní disciplíny. Oblast astronomie je pokryta velmi bohatě, na stránkách root.cz dříve recenzované Stellarium, Cartes du Ciel, KStars nebo Celestia rozhodně mají co nabídnout.
Dnes bych rád představil ještě jeden program podobného ražení, který vyniká opravdu nádherným grafickým zpracováním a obrovským katalogem hvězd.
Vesmír na monitoru
Gaia Sky představuje stejně jako výše uvedené aplikace multiplatformní trojrozměrný vesmírný program pracující v reálném čase. Byl vyvinut v rámci mise Gaia Evropskou vesmírnou agenturou. Tento průzkum má za úkol provádět měření přibližně jednoho procenta hvězd naší galaxie se zaměřením na co největší přesnost, hlavní úkol představuje vytvořit co nejúplnější vícerozměrnou mapu Mléčné dráhy.
Dnes recenzované planetárium je naprogramováno v jazyce Java a nabízí instalaci pro nejrůznější balíčkovací systémy mnoha distribucí včetně formátů AppImage a Flatpak. Zajímavost představuje podpora virtuální reality, tu však nemám možnost v praxi vyzkoušet.
Gaia Sky po prvotním spuštění nabízí pouze minimální aplikaci a ihned zobrazí dialog s možností stažení datových balíčků, přičemž ten základní je nezbytný pro spuštění. Obsahuje planety a měsíce Sluneční soustavy v menším rozlišení, satelity, oběžné dráhy, souhvězdí, Mléčnou dráhu a mřížky. Stažení lze provést pomocí tohoto dialogu nebo ručně z repozitáře.
Prosím všimněte si rozsáhlosti některých katalogů, z nichž ten největší zabírá téměř 100 GB. Na základě svých zkušeností doporučuji větší katalogy stahovat raději ručně, novější verze Gaia Sky již nepodporují navazující stahování v případě výpadku internetového spojení. Program si hlídá případné nové verze katalogů, což je určitě příjemná funkce.
První spuštění
Mnoho čtenářů jistě napadne, že kombinace Javy a obrovských katalogů bude potřebovat moderní počítač s výkonnou grafickou kartou. Rozhodně se nemýlí, můj odolný stroj Panasonic s grafickou kartou Intel HD 4000 představuje opravdové minimum pro rozumné použití. Nemohu si vychutnat plnou kvalitu zobrazení a jsem nucen zapnout tzv. safemode.
Autoři si tuto skutečnost uvědomují a aplikace umožňuje skutečně rozsáhlé nastavení optimálního zobrazení. Obecně lze většinu úprav provést přímo v programu nebo pomocí konfiguračního souboru umístěného v ~/.config/gaiasky/config.yaml
. Vše je popsáno v rozsáhlé dokumentaci.
První spuštění vždy ukazuje planetu Zemi s jejím bezprostředním okolím. Základní pohyb ve vesmíru plně obstará myš s kolečkem, k dispozici jsou samozřejmě i klávesové zkratky. Chcete zavítat na Venuši? Stačí stisknout klávesu „f“ (jako find) a do dialogového okna napsat název planety (zatím pouze v anglickém jazyce), planeta se hnedle objeví včetně své oběžné dráhy.
Pomocí ikony „Go to object“ ji plně přiblížím a tlačítko „Land“ mi umožní okamžité přistání a pohled z jejího povrchu. Tlačítek a nastavovátek je k dispozici mnoho, proto velmi potěší nápověda, která se po chvíli aktivuje po najetí kurzorem myši.
Gaia Sky nabízí hned čtyři režimy zobrazení, velmi zdařilý je ten poslední s vesmírnou lodí. Pro nejlepší představu jak se program reálně chová doporučuji shlédnout tato dvě videa: největší momentálně dostupný katalog hvězd a poněkud delší, ale komplexní tutoriál.
Skriptujte vesmír
Velmi příjemnou možnost pro téměř neomezené rozšíření představuje skriptování v jazyce Python. Balíček py4j obstará vše potřebné a nyní stačí v jednom okně spustit Gaia Sky a ve druhém terminál s vybraným skriptem.
Průzkum asteroidů, planetární tanec a nejrůznější grafické vychytávky jen čekají na prozkoumání a případné rozšíření. Opravdu skvělá ukázka toho, jak dokáží oba dva mé oblíbené programovací jazyky spolupracovat. Nelze ale přehlédnout, že po některých náročnějších skriptech je nejjednodušší resetovat nastavení aplikace.
Program mě velmi příjemně překvapil a jak vidno, jeho vývoj je velmi bouřlivý. Ano, není tak známý jako Stellarium, který zmiňuje můj oblíbený průvodce noční oblohou. Zatím nenabízí webovou ani mobilní verzi, vše se ale může změnit.
Rozhodně doporučuji alespoň vyzkoušet, už jen kvůli těm krásným naskriptovaným průletům nekonečným vesmírem.
Autorem obrázků je Luděk Šťastný.