Vlákno názorů k článku Geary: nový e-mailový klient, který nekopíruje ty současné od JMarek - Zkoušel autor článku mutt? Já ho používám už...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 18. 5. 2012 8:39

    JMarek

    Zkoušel autor článku mutt? Já ho používám už opravdu hodně dlouhou dobu, funguje se složkami, ve kterých jsou desetitisíce mailů, umí v nich i poměrně svižně vyhledávat... A hlavně - stačí se přihlásit na můj počítač via ssh a mám přístup k mé poště.

    Thunderbird má problém, pokud schránka přesáhne 2TB. Takové schránky jsem si kopíroval na Linux a dělil či odmazával z nich maily mutt-em a pak je kopíroval zpět...

    Např. můj mbox, do kterého si odkládám poštu, se kterou už nepracuju běžně, ale ve které tu a tam vyhledávám, má 1.9GB a je v něm skoro 40tis. mailů. Mutt jej otvírá cca 5 vteřin (ano, mám jej na SSD) a pak je schopen jej bleskurychle seřadit jak potřebuju (i podle vláken), je schopen filtrovat maily podle období, regulárních výrazů...

    Ostatně, heslo, podle kterého se vyvíjí, zní (kopíruju z helpu): “All mail clients suck. This one just sucks less.” — me, circa 1995 :-)

  • 18. 5. 2012 8:58

    Ondřej Caletka
    Zlatý podporovatel

    S muttem se snažím zápasit už dlouho, ale zatím to pořád vypadá, že prohrávám. Moje požadavky jsou přitom poměrně nenáročné:
    1. Spojení IMAPem k několika (cca. 5) serverům současně
    2. Monitorování a upozorňování na nové maily ve všech složkách, eventuálně s opt-out (není podmínkou)
    3. Přepínání SMTP serveru v závislosti na adrese From: (aby správně fungoval DKIM a SPF)
    4. Žádná uložená cleartext hesla v konfiguračním souboru, nepsat 10 hesel po spuštění aplikace (ideálně jedno master heslo, které dočasně rozšifruje všechna ostatní)
    5. Dobrá podpora S/MIME a zároveň PGP, možnost volby různých certifikátů pro různé identity

    Body číslo 3 a 4 se mi jakž-takž podařilo vyřešit, ostatní bohužel ne. Kdyby někdo sepsal návod, jak tohle všechno rozjet, byl bych velmi vděčný a používal Mutt na všechno.

  • 18. 5. 2012 9:17

    JMarek

    No, s tímto jsem se příliš nepotýkal, ale co třeba:

    ad 1) a 2) Přeposílání všech mailů na jedno místo?
    ad 5) Tam jsem to asi úplně nepochopil, ale já si vždycky certifikát můžu vybrat, stejně tak IMHO i PGP klíč?

  • 18. 5. 2012 9:34

    Ondřej Caletka
    Zlatý podporovatel

    Přeposílání právě nechci. Líbí se mi víc na sobě nezávislých účtů.

    K tomu bodu 5: výběr certifikátů není možná správný příklad, to funguje obstojně. Horší je to s importem certifikátu z podepsaného mailu, tak abych na něj pak mohl poslat šifrovanou zprávu. Tohle mi vždycky trvalo aspoň půl hodiny a zahrnovalo to spoustu commandline příkazů, editací souborů a tak. To je pro mě neúnosné.

  • 18. 5. 2012 10:15

    JMarek

    No, k přeposílání asi tedy nic, nenapadá mě nic jiného, než nějaký nezávislý mail checker, ale nevím, zda něco takového existuje.

    Co se týče importu smime certifikátu, pak to musí nějak jít, protože jsem našel v konfiguračních direktivách jednu s názvem 'smime_import_cer­t_command'. Pokud lze něco takového nadefinovat, pak to lze i použít. Zkoušel jsem se dívat, ale nikdo mi certifikát zatím neposlal, takže nemůžu vyzkoušet...

  • 18. 5. 2012 11:58

    St4nd3l (neregistrovaný)

    Bod 1 jssem vyřešil pomocí offlineimap a maily mam lokalně dostupné i když mi nemám dostupnou síť (taky při synchronizací mailu mi to hlási přes awesome-client kolik nových zprav kde je - script navic). Co se týče bodu 5 používám jen PGP a to mi funguje dobře. S/MIME by sna mělo fungovat přes gpgme, ale nezkoušel jsem.