Jak jste prisel na ten zpusob komentaru USE flagu? Zkousel jsem to a nechova se to jako komentare.
Napr.:USE="
#toto je jen test
"
prida do USE flagu polozky "#toto", "je", "jen" a "test" (podle "emerge info
"). To sice ve vetsine pripadu nevadi, ale napr. test
je platny USE-flag (Work around to pull in packages needed to run with FEATURES=maketest / FEATURES=test)...
Myslím, že by stage1 a stage2 být ani nemuselo. Pokud chci jiné USE/*FLAGS pro systém nebo updatovat na nejnověší sw, vyjde nastejno, jestli ve stage3 udělám emerge -e world
nebo jestli pojedu od stage1/2. Jestli chci systém už kompilovat na nejnovějším základu, provedu předtím emerge -e system
(výsledek stejný jako když jedu od stage1). Jediná nevýhoda, která mě napadá, je rozdíl těch 60 MB (nebo kolik) navíc.
Mimochodem, ještě lepší by byla nějaká "stage4" s už předkompilovaným např. KDE nebo Gnome, instalace Gentoo by pak byla možná i rychlejší a jednodušší než u binárních distribucí.
Ano, máte pravdu. Asi jsem na Gentoo příliš hloupý. Já jsem si manuál četl snad 10x. Základním věcem rozumím, ale když přijde na lámaní chleba, tak vždycky něco není, jak by mělo být.
Příklad: Včera jsem zatoužil nainstalovat si gossip. Jednoduché, že? Dal jsem příkaz emerge gossip. Potřebovalo to 11 balíčků. A tak to kompilovalo a kompilovalo a kompilovalo. Od chvilky, kdy jsem zadal to emerge gossip do chvilky, kdy jsem mohl napsat na příkazový řádek gossip, uběhly asi tři hodiny. A po tu dobu jsem skoro nic nemohl dělat díky pomalosti počítače. Podotýkám, že mám 2,6GHz processor s 512KB RAM. A nemohu si dovolit instalovat triviální program tři hodiny. Když jsem totéž instaloval pod Debianem, trvalo to ani ne pět minut.
Binarky OpenOffice - jak si je stáhnu?
Jinak vaše rady jsou dobré. Některé věci z toho dělám (např. se vždy snažím číst, co to při kompilaci balíku radí. Ale když to kompiluje 12 hodin a text běží v okně rychlostí blesku, tak toho moc nenačtu). Par věcí zkusím, jak říkáte. Např. to opakování revdep-rebuild.
Více strojů mám, ale bohužel mají jiný procesor a jiné CFLAG. Tohle jsem taký zaplatil docela krvavě. Nainstaloval jsem si DISTCC a neuvědomil si, že jeden CHOST je i686 a druhý i586. Kompilace běžely krásně. Ale nic z toho, co jsem zkompiloval, jsem už nikdy nerozjel, a musel všechno instalovat od začátku (od stage 1). Jo, já vás slyším. Moje blbost. Uznávám.
Zde je výpis hdparm pro oba mé disky (mám hda a hdb, přičemž celý systém je na hda a swap je na hdb - to jen pro úplnost):
root /home/vladimir # hdparm /dev/hda /dev/hda: multcount = 16 (on) IO_support = 0 (default 16-bit) unmaskirq = 0 (off) using_dma = 1 (on) keepsettings = 0 (off) readonly = 0 (off) readahead = 256 (on) geometry = 65535/16/63, sectors = 60022480896, start = 0 root /home/vladimir # hdparm /dev/hdb /dev/hdb: multcount = 16 (on) IO_support = 0 (default 16-bit) unmaskirq = 0 (off) using_dma = 1 (on) keepsettings = 0 (off) readonly = 0 (off) readahead = 256 (on) geometry = 65535/16/63, sectors = 40981118976, start = 0
Toto je můj make.conf:
CFLAGS="-march=pentium4 -msse2 -mfpmath=sse" CHOST="i686-pc-linux-gnu" CXXFLAGS="${CFLAGS}" MAKEOPTS="-j3" LDFLAGS="-Wl,-O1,--enable-new-dtags,--sort-common,-s" USE="alsa -jck -oss -esd -flac apache2 avi cdr crypt cups dvd emacs exif ftp gif gnome gimmprint gimp gphoto2 iconv imagemagic jabber mysql pda perl php pnp quicktime ssl truetype unicode ithreads qt kde usb dcd cd dvdr " FEATURES="ccache sandbox" CCACHE_SIZE="2G" LINGUAS="en cs" AUTO_CLEAN="yes" PORTAGE_NICENESS="10" PORTAGE_TMPFS="/dev/shm" #ACCEPT_KEYWORDS="~x86" ALSA_CARDS="intel8x0"
A ano, distcc spokojeně kompiloval. Ale to bylo asi před rokem. Je docela možné, že to mezitím nějak opravili.
Disky jsou, myslím, v pořádku.
Abyste mi rozuměl: Ono to jede celkem dobře. Kdyby to bylo tak špatné, tak bych to dávno změnil. Jen jsem chtěl svým původním příspěvkem varovat před přílišným optimismem. Ani Gentoo není všelék a je riskantní očekávat nějaké citelné zlepšení odezvy tím, že si všechno kompiluji od píky. Myslím, že hotové binárky kompilované s obecnými parametry jsou stejně rychlé jako ty šité na míru. Protože to byl hlavní důvod, proč jsem zvolil Gentoo. A tady mě ten výkon skutečně zklamal.
A rovněž není tak úplně pravdou, že Gentoo je menší než ostatní systémy, protože si tam dáte jen to, co potřebujete. Možná na začátku. Ale po několika měsících zjistíte, že tam stejně máte všechno, co bývá v předkompilovaných hotových distribucích.
Kdybych se dnes měl rozhodovat kterou implementaci zvolím, tak by to zřejmě Gentoo už nebylo. Vyzkoušel jsem postupně Mandrake, RedHat, Fedoru, Debian a Gentoo. Zdá se mi, že nejlépe se dělalo pod RedHat 9.0 ještě než se z toho stala Fedora. A také Debian považuji za podařenou věc. Gentoo jede slušně, ale také má své nedomyšlenosti.