Vlákno názorů k článku Gentoo a GPRS (1): Má to vůbec smysl? od Vladimír Stwora - Používám Gentoo asi rok a půl. A nějak...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 24. 9. 2005 22:30

    Vladimír Stwora
    Používám Gentoo asi rok a půl. A nějak zvlášť nadšený s tím nejsem. Je pravdou, že člověk stráví desítky, stovky hodin kompilacemi a pak další hodiny opravou toho, co se kdesi "rozjelo". Štve mě, že při emerge --update world systém nadšeně kompiluje i zcela minor verze instalovaných programů. Takový OpenOffice vydává subverze snad každých 14 dnů. A pak je zcela běžné, že strávíte dva dny kompilováním OpenOffice 1.3.1-r5 na 1.3.1-r6 (takhle se samozřejmě ta verze nejmenuje, to byl příklad). A pokud nedáváte pravidelně emerge --deep při update world, brzy se rozjedou knihovny a jednotlivé aplikace si začnou ztěžovat na divné chyby. Např. mně už tři měsíce píše program kopete při každém startu, že má kdesi nějakou zastaralou knihovnu, a odmítne najít mé nastavení (userid). Musím vždy přepnout z gnome do kde, tam cvičně rozjet kopete, pak se vrátit do gnome a jeden den to zase funguje. (Používám gnome.)

    O nějaké vyšší rychlosti zkompilovaného kódu není řeči, ačkoliv jsem vyladil parametr CFLAGS přesně podle doporučení CPUCAPS. A to je další problém. V nastavení CFLAGS mám -march=pentium4 -msse2 -mfpmath=sse, což sice funguje, ale mplayer se s takovou volbou nemíní smířit a při kompilaci havaruje. Gentoo neumožňuje nastavit CFLAGS individuálně. Vlastně ano, umožňuje. Musel bych to struktury balíčků, tam najít mplayer a ručně hackovat skript pro kompilaci. A při příští verzi to udělat znovu.

    Shodou okolností používám na svém notebooku Debian a mohu porovnat. Je to jako nebe a dudy. V debianu jsem snad neměl problém, jehož řešení by zabralo déle než deset minut. Všechno funguje, vše je k dispozici, žádné konflikty.

    Gentoo je možná dobrá myšlenka, ale tak nějak... nevím.
  • 25. 9. 2005 9:59

    anonymní
    Tak proc si ten ebuild OpenOffice nezamaskujete, kdyz ho pokazde nechcete upgradovat ?
  • 25. 9. 2005 15:35

    Vladimír Stwora
    Protože OOffice byl jenom příklad. OOffice jsem uvedl, protože je obrovský. Mně vadí, že to platí u všech balíčků. Kdykoliv někdo vydá sebemenší prdláckou release, emerge to kompiluje a kompiluje. Každý --update word trvá den, dva, a v té době skoro nelze na počítači pracovat, jak je pomalý. Nepomůže nastavit nice v v make.conf, jak kdosi výše doporučoval. Nemá to žádný vliv. Bylo by třeba nějaký parametr, kterým by se zadalo "upgraduj jen verze od změny na druhé pozici" nebo něco podobného.
  • 26. 9. 2005 19:31

    Ctirad (neregistrovaný)
    To se mi nějak nezdá. Mám to na několika počítačích, kde je nainstalováno všechno možné a kompiluju minimálně. OOo tam mám snad rok pořád jedno a to samé. Nemáte čirou náhodou v make conf "~x86", takže namísto stabilních vám cpe portage každo testovací verzi, které se v něm objeví? To by totiž odpovídalo tomu co píšete.
  • 25. 9. 2005 15:52

    JaR (neregistrovaný)
    Pouzivam Gentoo (aktivne a vylucne) cca rok (predtim zlaty slackware, SuSE a podobne, co bylo treba.) Ano, popisovane potize jsem semtam mel, v dobe, kdy jsem vedel o gentoo prd (neminim jako invektivu vuci vam) a nejak jsem se neobtezoval precist si na gentoo dokumentaci. Nakonec jsem se obtezoval, jakoz i tech par serialu tady na rootu a na abclinuxu, nezabralo to ani moc dlouho, a potize jsou minulosti :-). Jak jsem psal, nejprve je treba se naucit vec ovladat.
    "opravy kvuli rozjetemu cemusi" -
    rozhodne ne ani desitky ani stovky hodin. Vlastne nic takoveho na gentoo (uz) neznam. A to mam v systemu kdeco a USE docela nacpane (ja vim, ze se to nema, ale ja se proste tezko zbavuju navyku "dam tam i tohle, sice to nepotrebuju, co kdyby, jednou...").
    Kdyz nechcete tyhle potize, tak:
    1 - obecne USE dejte do make.conf, to, co chcete jen nekde dejte do /etc/portage/package.use (viz zdejsi serial). Vypnete explicitne zavislosti, co nepouzivate.
    2 - pouzijte distcc, jestli mate vice boxu a dejte si MAKEOPTS="-j4", alespon. radikalne to zlepsi casy prekladu.
    3 - smarja nekompilujte openoffice. Je to naprd. S vysokou optimalizaci to vetsinou nejde zkompilovat, a s nizkou uz jsou prelozene ty binarni balicky. Mejte rozum :-)
    4 - updaty delejte stylem
    emerge --sync && emerge -pvuDN world
    overte si letmo, co se bude prekladat. Pokud je na poradu dne i novy kernel, jdete do nej, nejprve si ho stahnete a prelozte (genkernel je super, nezapomente, ze pri zmene revize (-r9 na -r10 atd) netreba znovu prochazet konfiguraci, staci zkopirovat starou uspesnou v /etc/kernels ). Nektere kompilace totiz chteji v /usr/src/linux videt konfiguraci momentalne uziteho jadra apod.
    emerge -fuDN world && emerge -uDN world && etc-update && revdep-rebuild && revdep-rebuild
    Osobne si radeji nejprve stahnu potrebne zdroje a pak poustim kompilace. revdep-rebuild je vhodne pustit vicekrat, protoze obcas je treba vice nez jeden pruchod, aby se zavislosti poradne narovnaly. Jeste jsem nikdy nepotreboval vic jak 2, a ten druhy spis uzivam jako kontrolu.
    No a je rozhodne dobre si cist, co vam emerge po kompilaci toho ci onoho baliku radi. Ty rady tam nejsou jenom jako vycpavka, obcas je to doporuceni ktere je NUTNE dodrzet, pokud se chcete vyhnout potizim. Kdo necte nic, at si nestezuje.
    Timhle stylem delam updaty vsude, a behem tohoto roku jsem nemel jediny problem (predtim jsem delal jen -u nebo -uD world a potize obcas byly, jak pisete.) Zadny guru nejsem (cim vice vim, tim vice smekam pred autory a tim vic mam pocit, ze vim prd :-), ale tohle chtelo jen umet cist a byt ochoten cist nebo o hruzo napsat jeden dotaz do google.

    A BTW kdyz mate vic stroju, ktere mohou pouzit tytez cflags a USE, tak si zapnete FEATURU buildpkg (viz man make.conf), a pak v /usr/portage/packages budete mit zkompilovane balicky. Ty staci zkopirovat na vsechny stroje, nebo vysdilet, a instalovat pres --usepkg nebo --usepkgonly.

    Vyssi rychlost je subjektivni pojem. Pokud stejne cekam, na pomaly disk nebo mam pomalou dokonce i RAM (jako treba na notesu), tak u office-like aplikaci je zrychleni fakt nepozorovatelne. Jestli neco bezi pul sekundy a pak deset sekund ceka na disk nebo sekundu a pak deset sekund ceka, to fakt neumim rozlisit. Gentoo pouzivam, protoze mi prijde jednoduche , dela presne co chci a bylo velmi snadne si najit cokoli co jsem potreboval o portage apod v precizni a srozumitelne dokumentaci. Priznavam, ze treba u Debianu jsem na tom pohorel a nebyl jsem stonc ho primet, aby mi nerusil moje odladene konfigurace :-). Holt kazdemu co jeho jest.

    CFLAGS k jednotlivym balikum - viz google, napriklad "gentoo CFLAGS for individual packages" apod.
  • 25. 9. 2005 20:23

    martink (neregistrovaný)
    "Priznavam, ze treba u Debianu jsem na tom pohorel a nebyl jsem stonc ho primet, aby mi nerusil moje odladene konfigurace"

    Sorry, ale buď kecáte, nebo jste debian nikdy nepoužíval. Tohle totiž debian nedělá _nikdy_
  • 26. 9. 2005 0:51

    Vladimír Stwora
    No, máte pravdu. Trošku kecám. S Debianem mi pomohl syn. Měl jsem jsem tam dvě nebo tři věci, které ne a ne rozchodit. Strávil jsem na tom týden a byl jsem už zoufalý. Nakonec mi to kluk nějak opravil. A od té doby to jede a jede a jede. Bez sebemenšího problému. Mám pocit, že jejich apt-get funguje bezpečněji. Ale mohu se mýlit, příliš hodně věcí jsem neupgradoval. Není třeba. Kdežto v Gentoo každou chvíli něco nefunguje.
  • 26. 9. 2005 10:58

    JaR (neregistrovaný)
    Prominte, jestli jsem vas nejak urazil, ale nekecam. Woody, minula zima, konkretne apache a samba vzate z testing. Po nocnich updatech pres apt-get jsem zjistil, ze jsem bez samby a apache a jeste neceho (je to dlouho a je to prkotina) a duvod byly defaultni konfiguraky, ktere nahradily me vlastni. Tolik fakta, neberu vam, ze to neni mozne, ale ja to zazil :-). Ano, tehdy mi taktez jeden debiansky guru rekl presne co vy. Tak mam holt halucinace a vidim nebezet procesy, ktere bezet maji, zavrene porty, co maji byt otevrene a defaultni konfigurace komentovane anglicky misto mych vlastnich komentovanych cesky. Nebo jeste lepe, hned pak jsem se probudil zpoceny hruzou... :-). Kazdej jsme nejakej.
    Chyba balicku ? Nebo neco spatne v konfiguracich (co jsem osobne neznal, do toho jsem ale nesahal) ? Nebo nekecam a "debian to dela" ? Delam si srandu, neberte to spatne, me je to proste uplne jedno a nemam potrebu ryt do nejakeho distra, vzdyt jsem tu probuh nepsal, ze debian je zkurvery distro uplne nanic apod, sam tu porad rikam, ze potize se daji vyresit proste tim, ze se to naucim delat spravne (mam-li na to cas). Tehdy jsem tedy bud narazil na mozna docasnou chybu nebo jsem neco udelal blbe (ale netusim co, sam vite, ze na apt-get se moc na radce zkurvit neda) neco kdovi co. Fakt nemam duvod si vymyslet, proc bych to delal ? Ja vam neberu vasi volbu ani ji nehanim, proste jsem rekl, co se mi dvakrat stalo, a asi jsem to podal jako moc obecne tvrzeni. Jen mi to prislo kratsi nez tohle podrobnejsi :-).
  • 26. 9. 2005 13:09

    martink (neregistrovaný)
    Já samozřejmě nepopírám, že se může vyskytnout nějaká chyba (ať už z jakékoli příčiny). Ale vaše původní věta ve mě vzbudila dojem, že vám Debian pravidelně přepisuje vaše konfigurace a vy ho nejste schopný přinutit s tím přestat :) Reagoval jsem, protože znám běžné chování Debianu v případech, kdy přichází v úvahu automatická změna konfigurace (hezky se zeptá a výchozí nastavení je neměnit nic, v každém případě konfigurák zálohuje). Také jsem to nemyslel nijak zle :)
  • 26. 9. 2005 15:41

    JaR (neregistrovaný)
    Bylo psano "prepisoval". Cas byl omezeny delkou experimentu, a ted uz nemohu nic overit a rad vam to verim. Umysl za tou vetou se nijak nezmenil, vyznam je stale stejny, jen me zkusenosti a vychozi predpoklady za tou vetou jsou jine nez vase, tot vse, bezna to pricina zbytecnych neshod :-). Na NTB se mi ale vejde jen jeden OS, takze jsem zkratka dal behem hledani nastupce me kombinace windows/cygwin vynucene instalaci od zamestnavatele kazdemu testu mesic experimentu na starem desktopu a tyden pro finalni instalaci na notebooku. Ze skupinky Gentoo, Debian, FreeBSD a Solaris 9 x86 jsem proste skoncil u Gentoo. Neni to tim, ze zbytek je "shit pro lamy" nebo "os pro flakace touzici po odliseni se, co maji cas se v tom hrabat", jak se v diskusich typu "distra proti sobe a *BSD a vsichni proti woknum" nekteri vyjadruji, ale proste tim, ze jsem nemel v mych podminkach s Gentoo zadny zadrhel v instalaci a konfiguraci a behem stanovene doby jsem se stihl vyhledat, naucit a zapamatovat si vse potrebne a zbyl mi cas na praci. Jak rikam, jde ciste o zvyk a styl uceni a prace, o nic vic. Kdybych tehdy narazil na dokumentaci podobnou Gentoo pro debian nebo FreeBSD a jednoduchou moznost omezit zavislosti na minimum dle svych potreb... (jezis, hlavne at se propagatori zminenych systemu proboha nenastvou a nepisou sem stohy odkazu. Ja vim, ze dokumentace je, da se najit, je koho se ptat, kdyz to clovek pozna, tak je to snadne atd. Jen rikam, ze *me osobne* proste nevyhovovala, zatimco Gentoo doc je pro mne to prave, no. Je to o volbe :-).
  • 26. 9. 2005 1:17

    Vladimír Stwora

    Ano, máte pravdu. Asi jsem na Gentoo příliš hloupý. Já jsem si manuál četl snad 10x. Základním věcem rozumím, ale když přijde na lámaní chleba, tak vždycky něco není, jak by mělo být.

    Příklad: Včera jsem zatoužil nainstalovat si gossip. Jednoduché, že? Dal jsem příkaz emerge gossip. Potřebovalo to 11 balíčků. A tak to kompilovalo a kompilovalo a kompilovalo. Od chvilky, kdy jsem zadal to emerge gossip do chvilky, kdy jsem mohl napsat na příkazový řádek gossip, uběhly asi tři hodiny. A po tu dobu jsem skoro nic nemohl dělat díky pomalosti počítače. Podotýkám, že mám 2,6GHz processor s 512KB RAM. A nemohu si dovolit instalovat triviální program tři hodiny. Když jsem totéž instaloval pod Debianem, trvalo to ani ne pět minut.

    Binarky OpenOffice - jak si je stáhnu?

    Jinak vaše rady jsou dobré. Některé věci z toho dělám (např. se vždy snažím číst, co to při kompilaci balíku radí. Ale když to kompiluje 12 hodin a text běží v okně rychlostí blesku, tak toho moc nenačtu). Par věcí zkusím, jak říkáte. Např. to opakování revdep-rebuild.

    Více strojů mám, ale bohužel mají jiný procesor a jiné CFLAG. Tohle jsem taký zaplatil docela krvavě. Nainstaloval jsem si DISTCC a neuvědomil si, že jeden CHOST je i686 a druhý i586. Kompilace běžely krásně. Ale nic z toho, co jsem zkompiloval, jsem už nikdy nerozjel, a musel všechno instalovat od začátku (od stage 1). Jo, já vás slyším. Moje blbost. Uznávám.

  • 26. 9. 2005 18:33

    razor (neregistrovaný)
    No tak jsem si cvicne skusil zkompilovat ten gabber. Celkem se kompilovalo 15 balicku (jasne, mohlo se jednat o jinne balicky nez ve vasem pripade). Procesor athlon 1600. Ramka 256 mega. Trvalo to 38 minut a normalne jsem pri tom brouzdal na webu. Podle me mate nejakou fatalni chybu v konfiguraci poce. Zkontrolujte si jesti mate u disku zaple dma ( hdparm /dev/XXX ) :-)
  • 26. 9. 2005 18:50

    Vladimír Stwora

    Zde je výpis hdparm pro oba mé disky (mám hda a hdb, přičemž celý systém je na hda a swap je na hdb - to jen pro úplnost):

    root /home/vladimir # hdparm /dev/hda
    
    /dev/hda:
     multcount    = 16 (on)
     IO_support   =  0 (default 16-bit)
     unmaskirq    =  0 (off)
     using_dma    =  1 (on)
     keepsettings =  0 (off)
     readonly     =  0 (off)
     readahead    = 256 (on)
     geometry     = 65535/16/63, sectors = 60022480896, start = 0
    
    root /home/vladimir # hdparm /dev/hdb
    
    /dev/hdb:
     multcount    = 16 (on)
     IO_support   =  0 (default 16-bit)
     unmaskirq    =  0 (off)
     using_dma    =  1 (on)
     keepsettings =  0 (off)
     readonly     =  0 (off)
     readahead    = 256 (on)
     geometry     = 65535/16/63, sectors = 40981118976, start = 0
    
  • 26. 9. 2005 8:26

    anonymní
    Ja celkem nemůžu uvěřit tomu, že během kompilace nemůžete s počítačem normálně pracovat. Já mam Athlon(tm) XP 1600 s 256 MB a opravdu o té kompilaci v pozadí převážně nevím (a opravdu nemám důvod Vás nějak mystifikovat :-) ). Někdy je "cítit" třeba rozbalování velkých zdrojáků to jo. Není to ve vašem případě způsobeno třeba pomalým diskem ?
  • 26. 9. 2005 9:36

    hyperion (neregistrovaný)
    binarni openoffice nainstalujete:
    emerge -av openoffice-bin

    proc neupdatujete jenom security opravy? prave slavim tyden pouzivani Gentoo a napsal jsem si tenhle trivialni skript, vypise vam sec.updates za aktualni mesic:

    #!/bin/bash

    ACTUAL_MONTH=`date '+%Y%m'`

    glsa-check -l |grep "$ACTUAL_MONTH.*\[U\]" | sort -r | less
  • 26. 9. 2005 17:02

    Vladimír Stwora
    Tak na to, že děláte Gentoo týden, klobouk dolů. Ten skript je výborný, díky. A glsa-check jsem vůbec neznal.
  • 26. 9. 2005 9:42

    bez přezdívky
    Nemáte náhodou nastavenou hodnotu PORTAGE_NICENESS v make.conf na zápornou hodnotu? Protože to, co píšete, nemůže mít jiný důvod. Přidejte si do make.conf řádek 'PORTAGE_NICENESS=19' (a podívejte se, jestli tam už nemáte PORTAGE_NICENESS nastaveno; v tom případě to původní smažte) a pak si zkuste něco zkompilovat. I na gigahertzovém C3 Nehemiah, který výkonem odpovídá tak 600MHz Celeronu, nemám během kompilace (mimo občasné čekání na disk během rozbalování větších tarů) s výkonem problémy. To, co popisujete, není normální chování, musíte mít něco blbě nastaveno.

    Co se týče distcc a jiného CHOST, jste očividně umělec - mě v takovém případě distcc přímo odmítá kompilovat.
  • 26. 9. 2005 17:11

    Vladimír Stwora

    Toto je můj make.conf:

    CFLAGS="-march=pentium4 -msse2 -mfpmath=sse"
    CHOST="i686-pc-linux-gnu"
    CXXFLAGS="${CFLAGS}"
    MAKEOPTS="-j3"
    LDFLAGS="-Wl,-O1,--enable-new-dtags,--sort-common,-s"
    USE="alsa -jck -oss -esd -flac apache2 avi cdr crypt cups dvd emacs exif ftp gif gnome
    gimmprint gimp gphoto2 iconv imagemagic jabber mysql pda perl php pnp quicktime ssl 
    truetype unicode ithreads qt kde usb dcd cd dvdr "
    FEATURES="ccache sandbox"
    CCACHE_SIZE="2G"
    LINGUAS="en cs"
    AUTO_CLEAN="yes"
    PORTAGE_NICENESS="10"
    PORTAGE_TMPFS="/dev/shm"
    #ACCEPT_KEYWORDS="~x86"
    ALSA_CARDS="intel8x0"
    

    A ano, distcc spokojeně kompiloval. Ale to bylo asi před rokem. Je docela možné, že to mezitím nějak opravili.

  • 26. 9. 2005 23:01

    Vladimír Stwora

    Disky jsou, myslím, v pořádku.

    Abyste mi rozuměl: Ono to jede celkem dobře. Kdyby to bylo tak špatné, tak bych to dávno změnil. Jen jsem chtěl svým původním příspěvkem varovat před přílišným optimismem. Ani Gentoo není všelék a je riskantní očekávat nějaké citelné zlepšení odezvy tím, že si všechno kompiluji od píky. Myslím, že hotové binárky kompilované s obecnými parametry jsou stejně rychlé jako ty šité na míru. Protože to byl hlavní důvod, proč jsem zvolil Gentoo. A tady mě ten výkon skutečně zklamal.

    A rovněž není tak úplně pravdou, že Gentoo je menší než ostatní systémy, protože si tam dáte jen to, co potřebujete. Možná na začátku. Ale po několika měsících zjistíte, že tam stejně máte všechno, co bývá v předkompilovaných hotových distribucích.

    Kdybych se dnes měl rozhodovat kterou implementaci zvolím, tak by to zřejmě Gentoo už nebylo. Vyzkoušel jsem postupně Mandrake, RedHat, Fedoru, Debian a Gentoo. Zdá se mi, že nejlépe se dělalo pod RedHat 9.0 ještě než se z toho stala Fedora. A také Debian považuji za podařenou věc. Gentoo jede slušně, ale také má své nedomyšlenosti.

  • 27. 9. 2005 9:37

    JaR (neregistrovaný)
    Muzete sem tedy placnout seznam tech packagi, ktere jste kompiloval pri instalaci gabbera z /var/log/emerge.log ? Predpokladam, ze jste nemel system cerstve po emerge --sync :-).
    Jinak volit gentoo jen kvuli zvyseni rychlosti a pak tam nahazet vsechno ve stylu "co kdyby" se vzajemne vylucuje, to mate pravdu. Optimalizace na soucasnych strojich nejsou az takovym zlepsenim. Ve skutecnosti to, co je u Gentoo (pro mne, nemohu mluvit za druhe) zajimave je moznost vyladeni a skutecne minimalizace zavislosti a dokumentace. Natahuji mene knihoven = startuji rychleji a pri updatech mene kompiluji, muze se podelat mene veci, zabere to mene mista... Gentoo je o volbe, kdyz chci vse, je to stejne dobre jako cokoli jineho, kdyz chci ladit, muzu ladit do bezvedomi :-). Dosad za Gentoo co chces a je to take pravda, aby se neflamovalo :-).
  • 26. 9. 2005 12:41

    JaR (neregistrovaný)
    Nerikal jsem, ze jste hloupy. Jen jste proste nenasel to, co jste potreboval, ac to popsane je. Me prislo snadne to najit. Vam ne, kazdy jsme jiny.

    Kdyz prekladate nejake balicky, podivejte se, co potrebuji. Dobre je predem se rozmyslet, co potrebujete. Pokud normalne pouzivam jen KDE a najednou chci aplikaci treba z gnome, tak je celkem logicke, ze pri jeji kompilaci se mi bude prekladat cely zaklad gnome. A pokud mam jeste v USE jeste bohatou plejadu voleb, tak to muze byt skutecne extremni. Ale jen u prvni gnome aplikace. Ostatni budou zretelne kratsi. Vyplati se tedy zapremyslet a bud vyladit USE flags, aby v make.conf bylo jen to, co opravdu potrebujete uplne vsude a vypnute to, co nechcete, vzdycky to muzete prebit a zapnout v package.use. Nebo proste najit ekvivalent pro to prostredi, ktere uzivate (KDE ekvivalent, nebo neco jineho bez zavislosti na techhle bumbrlickach.

    Binarky openoffice - jde o ebuild openoffice-bin. Neprijde mi, ze by emerge openoffice tahalo min dat, nez emerge openoffice-bin :-).

    Co se cteni informaci tyka, ja u rozsahlych veci, pokud nevim, co delaji balicky, co se mi cpou do systemu, tak zapinam logovani vystupu terminalu (screen, konsole, gnome-terminal...) a potom to preletnu a hledam hlasky od emerge (vetsinou zacinaji hvezdickou). Docela to jde, neco podstatneho je tam jen obcas. S trochou praxe, grepem a awk to jde zvladnout pod deset minut i u nejvetsich serii kompilaci.

    Co do rychlosti, potrebujete dost pameti (nikoli silnejsi CPU), 256MB je z meho minimum pro vetsi kompilace, pokud jeste uzivate kde/gnome, PORTAGE_NICENESS alespon 10, dobre nastavene distcc (dobre je take ho dat s nice :-), ujistete se, ze vam nepobezi v te dobe jeste updatedb a bude to dobre. u CHOST tedy nevim, nikdy jsem se nekoukal jak to beha. Ale mam pocit, ze pri pouziti distcc by to melo byt jedno, alespon pokud ho uzivate samotne, protoze GNU C (ktere lezi pod tim) preci umi i na PII generovat kod pro P4 a obracene, ne ? Vase distcc na kompilucicim stroji proste zadava do distcc tasky typu "tady mas fajl, preloz ho s temito volbami..." a teoreticky by melo jit pouzit i crosskompilator treba na SPARCU jako druhou stranu.
    Cituji k moznym problemum:
    " Dependencies

    In order to use Distcc, all of the computers on your network need to have the same GCC versions. For example, mixing 3.3.x (where the x varies) is okay, but mixing 3.3.x with 3.2.x may result in compilation errors or runtime errors. "

    "Mixed GCC Versions

    If you have different GCC versions on your hosts, there will likely be very weird problems. The solution is to make certain all hosts have the same GCC version.

    Recent Portage updates have made Portage use ${CHOST}-gcc instead of gcc. This means that if you're mixing i686 machines with other types (i386, i586) you will run into problems. A workaround for this may be to export CC='gcc' CXX='c++' or to put it in /etc/make.conf.

    Important: Doing this explicitly redefines some behaviour of Portage and may have some weird results in the future. Only do this if you're mixing CHOSTs. "

    Tolik i k dale popsanemu problemu Honzy Jarose nize. Opet, vse je v http://www.gentoo.org/doc/en/distcc.xml
    At dlouho ziji ti, kdoz pisi dokumentaci ! :-)