No teda nevím jestli mě tímhle autor přesvědčil - že to mám zkusit.
Doufám, že se zarytí zastánci tohoto systému neurazí,
ale vypadá to ještě o chlup hůř než SourceMage linux.
A to jsem si dnes v kuchyni při raním obžerství říkal,
tak to zkusím ne? SourceMage mě dost ser*** a s
Mandrake(Mandrivou) mám problém s řešením různých verzích knihoven.
Říkal jsem si, zkusím to.
Ale po tomhle. To se autor nemohl trochu více rozepsat?
Co tam vlastně konfiguroval?
Vzal si manuál od Xek a dělal konfiguráky ručně od začátku ve VI?
Možná nejsem ten nechytřejší Admin, určitě ne.
Ale teď jsem z toho ,,volaký změtěný".
Minule jsem se začetl do Handbooku, našel si nějaké jiné články a rozhodl jsem se to zkusit. Strašně mě irituje, že v FC musím mít například nainstalovánu mozillu, protože ji využívá nějaká část Gnome. V Gentoo mě láká právě to jednoduché nastavování závislostí pomocí USE.
Momentálně jsem ve stavu, že jede základní systém, wifi a zkompiloval jsem KDE. Teď trochu tápu s nastavováním.
Například se nenainstaloval font server a X se mi odmítaly spustit, že prý nemám nadefinovaný font fixed. Pamatoval jsem si, že jsou nějaké aliasy, ale chvíli mi zabralo, než jsem se probral nápovědou až k jádru pudla. Pak jsem zase pohořel na tom, že startx je třeba někde nakonfigurovat, aby se pustilo KDE. Nakonec jsem ho rozjel přes kdm.
Bohužel, přítele na lajně, Googla, jsem použít nemohl, díky včerejšímu výpadku netu :-(
Přimlouvám se za nějaký souhrný článek, který popisuje jak nakonfigurovat a rozšířit základní instalaci systému.
Není problém gentoo nainstalovat, ale problémy začínají tam, kde končí popis instalace.....
Ani po instalaci to neni problem, protoze kde konci popis instalace, zacina www.gentoo-wiki.com, skvely zdroj navodu a informaci, doporucuju prohlednout.
Koukněte na stránky gentoo. Dokumentace zdaleka nekonči u handbooku. Naopak. Prohlédněte si co všechno za přiručky je k dispozici. Od konfigurace alsy, nahození KDE/gnome/fluxboxu, instalace tiskárny, až po konfiguraci domacího routeru, samby atd atd. Dokumentace neustále přibývá a aktualizuje se. Pro mě je to jeden z nejcennějsich zdrojů informací. Něco je preložené i do češtiny.
Díky, problém je, že těch informací je strašně moc a člověk nevím, co má dělat dříve :-(
Hodil by se nějaký zkrácený přehled základních kroků.
Teď třeba řeším počeštění kde. To mám fakt stáhnout celý dvouset megový kde-i18n, jen kvůli češtině? Já nepotřebuji v systému čínštinu a maďarštinu :-(
Já chci jen kde-i18n-cs, ale emerge mi nic nenajde, ani žádný bin balíček.
nezbývá než upozornit, že dočasné nastavení LINGUAS před emerge bohužel není vhodné, protože při další aktualizaci příslušného balíčku se již neprovede, a balíček se stáhne komplet
správné systémové řešení je nastavit toto do /etc/make.conf
při nastavení LINGUAS v make.conf mohou nastat problémy s některými balíčky (já měl třeba problém s českými manuálovými stránkami). A jmenovitě kde-i18n se mi při přechodu na novější verzi KDE nainstalovalo správně - dotažení dalších jazykových verzí se nekonalo. A jestli si to dobře pamatuju, tak kde-i18n se bez nastavných LINGUAS odmítne nainstalovat - při první instalaci.
To bude spíše tím, že jsem použil conf z FC, kde jsem měl jen font server. X jej nenašlo a bez fontu ani nenastartuje. No a když jsem dal cesty do xorg.conf, tak jsem zapoměl na misc :-)
Vse potrebne je do detailu popsano v Gentoo Installation Handbook. Pokud budete postupovat podle instrukci, nestane se, ze byste musel nekde neco slozite editovat nebo dokonce vymyslet. Staci opravdu postupovat step by step - chce to ovsem trpelivost a nevim, zda je dostupna ceska verze.
To je tak chytrá odpověď.
Vše potřebné najdete v manuálu.
No. Vynechám poznámky na Vaši mentální způsobilost a pokusím se Vám přiblížit fakta.
O co víc mi dává tento několikadílný, nesmyslný článek?
Než prosté tvrzení: stáhnete tolik a tolik mega - úžasná věta - každý si dokáže spočítat jak dlouho mu to bude trvat. A o zbytku si přečtěte manuál.
Víte co? Vyližte mi manuál. Nevíte jak na to? RTFM
Ale tenhle text nikoho nediskriminuje, pouze popisuje instalaci na opravdu pomalém připojení. V textu jsou uvedeny i MB, před kterými jsme si všichni rovní. Každý si může udělat vlastní obrázek, za jak dlouho to tak asi stáhne a ten kdo jde do Gentoo tak snad i tuší, jak rychle kompiluje jeho počítač.
Má ,,0" informační hodnotu i pro většinu lidí s GPRS.
Takže má význam tak pro 5-10 lidí co čtou Root & mají GPRS & pustí se do Gento & nemají jinou možnost než GPRS
Ale protože nepopisuje ani ZHRUBA průběh instalace:
tj. editoval jsem to a to(zobrazená část upraveného konfiguráku)
Je úplně nahovno.
Když už to bylo pojaté takto stačilo napsat:
Máte na výběr ze 3 různých základů. Tyto se nazývají stage.
Mají rozdíl v tom co už je hotové.
Víc v dokumentaci Gentoo (stejně tam autor posílá všechny další dotazy)
Budete stahovat:
30+50+100mb v případě X ještě další věci
Celkově zhruba 1 gb, pokud vynecháte pár balíčků A,B,C.
Stáhnete jen 500 mb. Uděláte to tak a ta.
Teď jsem ten dvojdílný článek napsal za 1 minutu a v 100% srozumitelnější podobě.
Po přečtení mého malého i tohoto několikadílného seriálu, se stejně uživatel musí podívat do Gentoo manuálu.
Autor podle mě odvedl naprosto zbytečnou práci.
Mohl se věnovat cvrnkání kuliček a při jeho oblíbené činnosti - překládání programů v Genntoo.
Nevím. Z těchto článků mám pocit, že Gento-isti z té kompilace už naprosto zblbli.
A jejich maximální kontakt s okolím, by měl být slovo děkuji, při donášce pizzi do jejich kanceláře - ze které by je nikdo neměl pouštět.
Nic. Jdu si pustit pořad v televizi: Hledání ztraceného času při čtení naprosto zbytečného, nudného, neužitečného dvojdílného článku
Je fakt, že užitečnější by bylo napsat krátký článek o instalaci Gentoo/LFS/SourceMage/jiné na míru kompilované distribuce bez připojení k internetu. Každý, kdo může, stahuje velké věci tam, kde to jde rychle. Svůj první LFS jsem si kompiloval taky bez internetu a šlo to velmi dobře. ;-)
Ano. Vždyť je to jedno.
Ale by ten článek měl větší informační hodnotu než jen kolik že to stáhne mega přes GPRS. Každej víž že GPRS není zrovna ,,nejideálnější" připojení na download velkých souborů.
Můžu vás ujistit že ani já, který Gentoo používá více než dva roky, jsem nepochopil co vlastně bylo smyslem toho článku. Osvětlení principů Gentoo evidentně ne, vysvětlení instalace také ne a na konstatování "Gentoo lze s trochou snahy provozovat i na GPRS" nevydá na dva články.
Nemůžu vám zaručit že se vám Gentoo bude líbit víc než SourceMage, ale za zkoušku nic nedáte. Nahlédněte občas do installation hadbook a je to v pohodě. (Já se zase ve chvílích volna chystám prozkoumat SourceMage.)
no, mě od gentoo neodradila rychlost linky (512/128), ale fakt, že než se mi doemergnul jeden emerge sync&&emerge --deep --newuse update world, tak uz byl pomalu cas na dalsi. moje obstarozni osmistovka zkratka neni gentoo=friendly
No jo, ale updatovat gentoo nemusíš pořád. Stačí sledovat GLSA(bezpečnostní problémy gentoo) a občas si obnovit to co potřebuješ. Systém stějně bude aktuálnější, než většina distribucí.
Nejpomalejsi stroj, na kterem Gentoo provozuji, je notebook 1GHz celeron (p3), 128 MB pameti. System obsahuje Xorg+KDE+oo.org atd., (emerge sync && emerge -avuD --newuse world) delam tak jednou az dvakrat za mesic, kompilace trva vetsinou jen nekolik hodin, behem kterych se da dal normalne pracovat.
Dovolim si oponovat - hlavnim kouzlem gentoo neni -O3 -march=i686 ale USE flagy. Predstava ze kompilaci "pro muj pocitac" dojde k znatelnemu zrychleni jenom diky tomu ze misto i386 nastavim i686 je pro 99% balicku licha. Daleko vetsi vyznam nez specificke optimalizace maji totiz optimalizace obecne (poradi instrukci a podobne).
Jiste - najdou se balicky kde to nejaky vyznam ma, ale aplikaci ktere by masivne vyuzivaly 3DNow, SSE, SSE2 a podobne je velmi malo.
Optimalizace -02, -03 a podobne samozrejme vyznam maji (jsou to ty obecne), ale predstava ze maintainer *-bin balicku kompiluje bez -O2 nebo -03 je nepravdepodobna.
Pravda - predkompilovany balicek ma USE flagy nastavene napevno, ale napriklad zrovna ten firefox jich stejne moc nema - navic se nevazou k externim balickum ale ovlivnuji vlastnosti firefoxe. A to je pripad vesmes vsech "-bin" balicku.
Osobne aktualizuju portage strom tak jednou za mesic, pak kouknu na emerge -uva world, jake balicky existuji aktualnejsi - aktualizuji jen ty, ktere mne zajimaji.
Daleko vice casu stravim sledovanim vyvoje programu (Gimp, dcraw, wine), ktere se rychle vyviji a ktere prinaseji funkcionalitu, jez mi doposud chybela. Ty pak instaluji obvykle mimo portage.
a proc to vlastne delate? prekladate a tak? ma to nejaky skryty vyznam nebo mi neco unika? tahle distribuce byla vytvorena pro spotrebu elektricke energie?
Tato distribuce byla vytvořena pro ty nejtajněnší choutky extrémních geeků.
Prostě někdo si honí ptáka u 3Dmarku a ti chudší u překládání programů.
Podle mě to je JEN prostě ukájení libida.
Prostě jsme tu špatně.
Jako když na stránce www.nadrženýdvacítky.dlkfjaůsdj.dll.cz
omylem klikneš na baner nekro-zoo-sex.
A pak koukáš jak si to pár devíků rozdává s mrtvou krávou.
Prostě to nechápeme a nedokážeme pochopit.
Je to nad naše chápání.
No ale až jednou budu potřebovat zabít několik měsíců času a spálit pár set kWh elektřiny, tak si to zkusím. Jen nevím. Je Lobotomie nutná a nebo pouze doporučená?
Aha... mám si přečíst manuál. Nojo.
u me bylo gentoo prvni linux distro (pokud nepocitam pokusy s mrdakem 8 a rh 7.3 a starym slackem, ktery sme vzdycky tak po tydnu zrusil a sel zpet k w2k) ... a jako v pohode sem ho rozjel - samozrejme s manualem, objevil sem kouzlo links behem kompilace xorgu etc ...
od te doby me to pres rok v poho bezi a jediny co kompiluju je glsa = bezpecnostni zaplaty. pochybuju ze kompiluju vic jak 10h/mesic a to jeste samozrejme u toho nesedim, ale su v knajpe nebo nekde jinde ... na druhou stranu travim pomerne dost casu na forums.gentoo.org, kde se snazim lidem co jsou tam jak ja pred rokem nak pomoct, gentoo totiz neni jen kompilace ale ZEJMENA KOMUNITA co si dokaze opravdu pomahat ;DD
tak a prihod si zas co su za kretena, kdyz kompiluju a nemam binarky ...
Teda nechtěl jsem se dotknout Gentoo komunity.
ALe rýpnu si:
,,gentoo totiz neni jen kompilace ale ZEJMENA KOMUNITA co si dokaze opravdu pomahat ;DD"
To jsem si všim v tomhle článku.
2 články o 2 A4kách s bláboly o ničem a na každou otázku se odpovídá ,,přečti si manuál"
Hele. SourceMage je taky distro která se překládá. A znám ho.
Já nemám proti Gentoo nic a může to být dobrá distribuce.
Ale tenhle článek mě akorát od Gentoo odradil.
Místo stručného popisu instalace a nastavení, jsem se pouze dozvěděl, že si mám přečíst manuál a že s GPRS mi to bude trvat týden než budu mít comp v provozuschopným stavu :(
Takže Gentoo může být dobrý, ale tenhle článek byl asi tak dobrej a ohromující asi jako vynález kondomu pro cirkusové blechy.
Nevim, jak jste clanek pochopil Vy, ale podle mne mel clanek ukazat zejmena fakt, ze gentoo lze provozovat i na pomale lince, protoze mnozstvi stazenych dat je v porovnani s ostatnimi distry velmi podobne, mozna i mensi. Ne kazdy si totiz dokaze uvedomit evidentni fakta, i kdyz je v podstate tusi ci zna. Jinak co se tyce tech manualu: chtel byste snad prezvykanou verzi Gentoo Installation Handbook? To by bylo mlaceni prazdne slamy. Ja myslim, ze o moc vic uz se osekat neda. Zkuste si to precist a nebo si to nechte precist, pokud Vam to bude vice vyhovovat (to neni narazka na mentalni uroven, to opravdu ne). Potom se zkuste k problemu vyjadrit.
Tzv. "dependency hell" je stav, k nemuž jsem dospěl vždy při používání distribucí s balíčky rpm. Proto tyto distribuce nepoužívám. Bohužel nevím, jestli je to dáno mojí neschopností, nebo tím, že jsou ty distribuce opravdu blbě navržené.
Jinak Gentoo používám, protože je to jediná distribuce, která má ve svém balíčkovacím systému všechen software, který pod Linuxem potřebuju. U ostatních distribucí, které jsem používal (Debian, RedHat, SuSE, Mandrake), jsem se vždy dostal do stavu, že jsem si musel něco stáhnout a zkompilovat ručně (a nebyválo toho málo).
Paradoxně je tak Gentoo jediná distribuce Linuxu, u které nemusím vědomě kompilaci softwaru vůbec řešit. Veškerou kompilaci za mně řeší systém portage. Jakožto hloupému uživateli mi stačí, kdy umím napsat 'emerge jmeno-programu'.
Kdyz si vzpomenu, jak sem nedavno preinstalovaval sve Gentoo diky crash partitiony, ani se nedivim ze cela instalace trvala 3 dny. Ja na sve relativne rychle lince, s P4 2.8Ghz HT to delal skoro 24 hodin cisteho casu.
Nepouzivam gentoo kvuli tomu, ze bych se ukajel nad vystupem g++. Pouzivam ho z uplne jinych duvodu. Zkuste si precist jine nazory na to, proc lide pouzivaji gentoo (kvalita dokumentace, jednoduche nastaveni, (skoro)zadne problemy s balicky a zavislostmi). BTW dementni mi pripada, kdyz nekdo kritizuje neco, o cem nic nevi...
kvalita dokumentace? znam minimalne stejne kvalitne dokumentovane distribuce
jednoduche nastaveni - nevim co tim mate na mysli
a co se tyce toho neuveritelneho reseni zavislosti balicku - za jakou cenu proboha?!? tohle nemuzete myslet vazne - nechapu na co 90% lidi potrebuje kompilovat a sosat tolik veci - vzdyt je to plytvani!
Gentoo pouzivam cca 3 roky. S Linuxom som zacinal v roku 2000, klasika distra ako Mandrake a Red Hat. Kedze "depenedency hell" sa dostavil prekvapivo rychlo, na prvy pohlad Win-like distribucie zrazu stratili svoje caro a musel som zistovat ako to vlastne v tom Linuxe funguje. Vtedy vznikol dnes uz legendarny portal Linuxquestions.org , v ktorom bolo mnozstvo ludi ochotnych pomoct. Prisli vsak problemy, pri ktorych bolo treba prekompilovat jadro. Opat to vsak skoncilo s tym, ze ked bol zapeklity problem, RTFM sa objavovalo caraz castejsie. Vtedy som nahodou objavil Gentoo. Na podiv som ho za jeden den dostal do stavu kde bezali X-ka s Gnome a internetom.
Vtedy som objavil kuzlo EMERGE, automaticke riesenie zavislosti, a kompilacia. Nejdem to rozpisovat, pri Gentoo som zostal doteraz a pre userov instalujem Suse. Jednoznacne musim potvrdit, ze odbornost a celkova sudrznost ludi v gentoo forach je obdivuhodna a dokonca forum za to dostalo aj nejake ocenenie. Polemizovat o vyhodach oproti ostatnym distribuciam nema vyznam - mne vyhovuje koli rychlosti a jednoduchosti portage emerge systemu.
Ked uz som pri tom, skuste si naistalovat 3D podporu pre Ati/Nvidia karty v FC, Suse, Kubuntu a potom pridajte Winex/Cedegu. Ani jedna z tych distribucii nema sancu na Gentoo, ked porovnavate FPS v hrach, ktore spustite cez Cedegu /napr. World of Warcraft, CS/. Paradoxne sa teda "ultra-zlozite" Gentoo stava idealnou distribuciou pre ludi, co si chcu na Linuxe zahrat nejake 3D hry. Je to ale len moj nazor na Gentoo, pricom vychadzam zo skusenosti na min. 10 roznych HW konfiguraciach.
Co sa tyka clanku - nie je zle napisany, len mi unika pointa pre koho bol napisany. GPRS v Linuxe pouziva asi minimum ludi. Ale aj tak obdiv pred autorom, ako pekne osekal prebytocne MB v downloade.
Gentoo nie je pre vsetkych, tak ako cely Linux. To, ze je iny, znamena ze je "zly" ?