No teda nevím jestli mě tímhle autor přesvědčil - že to mám zkusit.
Doufám, že se zarytí zastánci tohoto systému neurazí,
ale vypadá to ještě o chlup hůř než SourceMage linux.
A to jsem si dnes v kuchyni při raním obžerství říkal,
tak to zkusím ne? SourceMage mě dost ser*** a s
Mandrake(Mandrivou) mám problém s řešením různých verzích knihoven.
Říkal jsem si, zkusím to.
Ale po tomhle. To se autor nemohl trochu více rozepsat?
Co tam vlastně konfiguroval?
Vzal si manuál od Xek a dělal konfiguráky ručně od začátku ve VI?
Možná nejsem ten nechytřejší Admin, určitě ne.
Ale teď jsem z toho ,,volaký změtěný".
Minule jsem se začetl do Handbooku, našel si nějaké jiné články a rozhodl jsem se to zkusit. Strašně mě irituje, že v FC musím mít například nainstalovánu mozillu, protože ji využívá nějaká část Gnome. V Gentoo mě láká právě to jednoduché nastavování závislostí pomocí USE.
Momentálně jsem ve stavu, že jede základní systém, wifi a zkompiloval jsem KDE. Teď trochu tápu s nastavováním.
Například se nenainstaloval font server a X se mi odmítaly spustit, že prý nemám nadefinovaný font fixed. Pamatoval jsem si, že jsou nějaké aliasy, ale chvíli mi zabralo, než jsem se probral nápovědou až k jádru pudla. Pak jsem zase pohořel na tom, že startx je třeba někde nakonfigurovat, aby se pustilo KDE. Nakonec jsem ho rozjel přes kdm.
Bohužel, přítele na lajně, Googla, jsem použít nemohl, díky včerejšímu výpadku netu :-(
Přimlouvám se za nějaký souhrný článek, který popisuje jak nakonfigurovat a rozšířit základní instalaci systému.
Není problém gentoo nainstalovat, ale problémy začínají tam, kde končí popis instalace.....
Ani po instalaci to neni problem, protoze kde konci popis instalace, zacina www.gentoo-wiki.com, skvely zdroj navodu a informaci, doporucuju prohlednout.
Koukněte na stránky gentoo. Dokumentace zdaleka nekonči u handbooku. Naopak. Prohlédněte si co všechno za přiručky je k dispozici. Od konfigurace alsy, nahození KDE/gnome/fluxboxu, instalace tiskárny, až po konfiguraci domacího routeru, samby atd atd. Dokumentace neustále přibývá a aktualizuje se. Pro mě je to jeden z nejcennějsich zdrojů informací. Něco je preložené i do češtiny.
Díky, problém je, že těch informací je strašně moc a člověk nevím, co má dělat dříve :-(
Hodil by se nějaký zkrácený přehled základních kroků.
Teď třeba řeším počeštění kde. To mám fakt stáhnout celý dvouset megový kde-i18n, jen kvůli češtině? Já nepotřebuji v systému čínštinu a maďarštinu :-(
Já chci jen kde-i18n-cs, ale emerge mi nic nenajde, ani žádný bin balíček.
nezbývá než upozornit, že dočasné nastavení LINGUAS před emerge bohužel není vhodné, protože při další aktualizaci příslušného balíčku se již neprovede, a balíček se stáhne komplet
správné systémové řešení je nastavit toto do /etc/make.conf
při nastavení LINGUAS v make.conf mohou nastat problémy s některými balíčky (já měl třeba problém s českými manuálovými stránkami). A jmenovitě kde-i18n se mi při přechodu na novější verzi KDE nainstalovalo správně - dotažení dalších jazykových verzí se nekonalo. A jestli si to dobře pamatuju, tak kde-i18n se bez nastavných LINGUAS odmítne nainstalovat - při první instalaci.
To bude spíše tím, že jsem použil conf z FC, kde jsem měl jen font server. X jej nenašlo a bez fontu ani nenastartuje. No a když jsem dal cesty do xorg.conf, tak jsem zapoměl na misc :-)
Vse potrebne je do detailu popsano v Gentoo Installation Handbook. Pokud budete postupovat podle instrukci, nestane se, ze byste musel nekde neco slozite editovat nebo dokonce vymyslet. Staci opravdu postupovat step by step - chce to ovsem trpelivost a nevim, zda je dostupna ceska verze.
To je tak chytrá odpověď.
Vše potřebné najdete v manuálu.
No. Vynechám poznámky na Vaši mentální způsobilost a pokusím se Vám přiblížit fakta.
O co víc mi dává tento několikadílný, nesmyslný článek?
Než prosté tvrzení: stáhnete tolik a tolik mega - úžasná věta - každý si dokáže spočítat jak dlouho mu to bude trvat. A o zbytku si přečtěte manuál.
Víte co? Vyližte mi manuál. Nevíte jak na to? RTFM
Ale tenhle text nikoho nediskriminuje, pouze popisuje instalaci na opravdu pomalém připojení. V textu jsou uvedeny i MB, před kterými jsme si všichni rovní. Každý si může udělat vlastní obrázek, za jak dlouho to tak asi stáhne a ten kdo jde do Gentoo tak snad i tuší, jak rychle kompiluje jeho počítač.
Má ,,0" informační hodnotu i pro většinu lidí s GPRS.
Takže má význam tak pro 5-10 lidí co čtou Root & mají GPRS & pustí se do Gento & nemají jinou možnost než GPRS
Ale protože nepopisuje ani ZHRUBA průběh instalace:
tj. editoval jsem to a to(zobrazená část upraveného konfiguráku)
Je úplně nahovno.
Když už to bylo pojaté takto stačilo napsat:
Máte na výběr ze 3 různých základů. Tyto se nazývají stage.
Mají rozdíl v tom co už je hotové.
Víc v dokumentaci Gentoo (stejně tam autor posílá všechny další dotazy)
Budete stahovat:
30+50+100mb v případě X ještě další věci
Celkově zhruba 1 gb, pokud vynecháte pár balíčků A,B,C.
Stáhnete jen 500 mb. Uděláte to tak a ta.
Teď jsem ten dvojdílný článek napsal za 1 minutu a v 100% srozumitelnější podobě.
Po přečtení mého malého i tohoto několikadílného seriálu, se stejně uživatel musí podívat do Gentoo manuálu.
Autor podle mě odvedl naprosto zbytečnou práci.
Mohl se věnovat cvrnkání kuliček a při jeho oblíbené činnosti - překládání programů v Genntoo.
Nevím. Z těchto článků mám pocit, že Gento-isti z té kompilace už naprosto zblbli.
A jejich maximální kontakt s okolím, by měl být slovo děkuji, při donášce pizzi do jejich kanceláře - ze které by je nikdo neměl pouštět.
Nic. Jdu si pustit pořad v televizi: Hledání ztraceného času při čtení naprosto zbytečného, nudného, neužitečného dvojdílného článku
Je fakt, že užitečnější by bylo napsat krátký článek o instalaci Gentoo/LFS/SourceMage/jiné na míru kompilované distribuce bez připojení k internetu. Každý, kdo může, stahuje velké věci tam, kde to jde rychle. Svůj první LFS jsem si kompiloval taky bez internetu a šlo to velmi dobře. ;-)
Ano. Vždyť je to jedno.
Ale by ten článek měl větší informační hodnotu než jen kolik že to stáhne mega přes GPRS. Každej víž že GPRS není zrovna ,,nejideálnější" připojení na download velkých souborů.
Můžu vás ujistit že ani já, který Gentoo používá více než dva roky, jsem nepochopil co vlastně bylo smyslem toho článku. Osvětlení principů Gentoo evidentně ne, vysvětlení instalace také ne a na konstatování "Gentoo lze s trochou snahy provozovat i na GPRS" nevydá na dva články.
Nemůžu vám zaručit že se vám Gentoo bude líbit víc než SourceMage, ale za zkoušku nic nedáte. Nahlédněte občas do installation hadbook a je to v pohodě. (Já se zase ve chvílích volna chystám prozkoumat SourceMage.)