Na serveru/routeru nejsou k přechodu důvody žádné, tam je Debian nepřekonatelnej. Dřív jsem tam dával Slacka, ale pak jsem jednou chtěl rozeject server na streamig audia, kterej měl hafo závislostí, takže jsem půl dne louskal MANIFEST a tahal desítky soubůrků se závislostmi a závislostmi těch závislostí. Výsledek byl že jsem dal všude debian stable a mám pokoj.
Na desktopu je ovšem situace diametrálně odlišná. U toho požaduju aby byl up to date, čím ale samozřejmě nemyslím aby v něm byly nějaké neotestované alfy stáhnuté den předtím z CVSka, ale poslední stabilní relasy. Na tohle prostě můžu u Debiana rovnou zapomenout. Že mám použít balíčky z testing nebo unstable větve, případně neoficiální zdroje balíčků ? Ano, to opravdu jde, ale pak jde všechno kouzlo apt do kytek, protože to člověk musí hlídat, aby nedocházelo ke kolizím starých a nových balíků při závislostech, což je ztráta času a navíc výsledek je mišmaš ve kterém aby se prase vyznalo.
Gentoo tenhle problém nemá. Nejsou tam žádné verze, žádné stable/unstable/testing, jenom jedna průběžně updatovaná a doplňovaná "studnice", se kterou si čas od času, když to na vás přijde, syncnete svojí instalaci a jede se dál. Balíky ve studnici jsou velmi čerstvé, ale nikoliv experimentální, prostě tak akorát, aby člověk vůbec nemusel pomýšlet na to získávat příslušný kousek softu jinou cestou.
V tom je právě největší síla Gentoo, nikoliv v tom, že se to kompiluje, nikoliv v tom, že to nemá instalátor. Naopak myslím si, že kdyby v Gentoo byly volitelně i binární balíky a instalátor, bylo by naprosto dokonalé. Navíc jsou tam i věci jako vmware, win4lin, wine(x),opera, mplayer a další, které v mnohých distrech nenajdete.