Vlákno názorů k článku Gentoo Linux FAQ od Robert Smol - Zdravim, jiz temer dva roky pouzivam gentoo a...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 23. 4. 2003 2:07

    Robert Smol (neregistrovaný)

    Zdravim,
    jiz temer dva roky pouzivam gentoo a jsem s nim velmi spokojen. Je to sitove velmi zavisla distribuce (nekam pres modem bych to fakt nedaval), oproti Debianu ma opravdu pormakany system balicku.
    emerge je velmi ucinny (udrzba systemu cisteho) a je jendoduche ho pouzivat a ne zadny apt-get --install ci apt-cache search what the heck? !! Velmi elegantne resi zavislosti, velmi vysoke procento uspesnosti zkompilovani systemu a jakekoliv aplikace. rc skripty jsou take v poho. Tak velke spektrum aplikaci spolecne se sytemem portu (prevzato z BSD) je proste bajecne.

    Je urcen hlavne pro:
    zkusenejsi linuxove uzivatele, to se tyka predevsim spravy systemu, pouzivani zvladne UPLNE kazdy. Lze vysledovat velky prechod uzivatelu Debianu prave k teto distro. Linuxare co chteji mit svuj system opravdu up-todate (ebuildy, treba neoficialni, se objevuji opravdu velmi rychle). uzivatele co vice aplikace pouzivaji nez instaluji.

    Za tech par let co se s linuxem vezu jsem prosel od Redhat-Suse-MDK-Debian-LFS az po gentoo. S gentoo nelze byt zcela objektivni, protoze se do nej clovek uplne zblazni ;)

    smol@kiv.zcu.cz

  • 23. 4. 2003 3:18

    Yeti (neregistrovaný)

    > Linuxare co chteji mit svuj system opravdu
    > up-todate (ebuildy, treba neoficialni, se objevuji
    > opravdu velmi rychle). uzivatele co vice aplikace
    > pouzivaji nez instaluji.

    Můžete to osvětlit blíž? Podle mne je to totiž protimluv.

    Pokud chci mít svůj systém up to date, musím instalovat skoro pořád něco. Jak je to kde přesně zařízeno, jestli napíšu příkaz foo nebo bar a chroustá to pak v databází balíčků nebo kompiluje, to s tím snad nijak nesouvisí. Instalace je prostě jediným mechanismem udržování systému up to date.

    Naopak na zmiňovaném Debianu prostě jednou za dost dlouhý čas upgradnu a hotovo (až na bezpečnostní updaty), mám odladěné stabilní verze a ty používám. To je podle mě filosofie ,,používat a ne furt instalovat``.

  • 23. 4. 2003 3:39

    Filip Huška (neregistrovaný)

    Ja jsem Vas zcela nepochopil. Co jste tim zamyslel ? Ja jsem si z clanku odnesl to, ze zkompiluju system, a ten odladim. A pak muzu updatovat jen treba mozillu a nic vice. Nebo treba cely system. Nebo taky nic. Doporucil bych Vam si clanek znovu precist :-)
    Problemem je, ze kdo to nezkusil, neoceni. Zkuste si, jen tak cvicne, nainstalovat OpenBSD z diskety a ftp. Prijdete na to, v cem je to genialni. A zda se Vam OpenBSD nestabilni ? Bez budoucnosti ? Jestli ano, asi to nema smysl.

    Gentoo pouzivam uz rok na sve lokalni stanici spolu s FreeBSD. Na serverech mam Debiana a OpenBSD. Vse ke sve plne spokojenosti :-)

    To autor: Ovladace od ATI pro radeony 8500 a vyssi pro linux jsou dodavany pouze v RPM. A mate duvod, proc RPM instalaci pouzit :-)

  • 23. 4. 2003 10:29

    Yeti (neregistrovaný)

    Nereagoval jsem na článek, ale na tvrzení v příspěvku, že zároveň (i) jste stále up to date (ii) používáte spíš než instalujete, což podle mne nejde dohoromady. Přečtěte si moji reakci.

    Jinak z FTP by se mi OpenBSD instalovalo věčnost, takže to zkoušet raději nebudu...

  • 23. 4. 2003 10:49

    Robert Smol (neregistrovaný)

    neni problem:
    mene instalovat a a vice pouzivat: Po pocatecni instalaci ktera trava tak kolem 2 dnu zaklad a dalsi tyden dovychytavate vecicky se o system starate minimalne, jen obcas kdyz neco potrebujete tak si emergnete pouze danou vec, ci pokud nekam jedete tak date emerge -u world a system mate porad opravdu DNESNI. Nicmene ze emerge -u world delam tak jednou za 3-4 mesice, jinak upgraduju co potrebuju. Navic system verze nejprve nainstaluje pres sebe a pak teprve odmaze tu puvodni, tudiz mate v systemu porad fungujici knihovny. Dokonce jsem chvili prezil preinstalovani Xek on-fly (coz je teda mozna prasarna :)

    >>To je podle mě filosofie ,,používat a ne furt instalovat``
    Jo jeden malej problemek: nemyslim si ze je dnes linux zcela desktop ready. Spousta aplikace (dne stedy vice mene jiz jen v X) jeste nejsou tiptop, a i presto ze mou nejcasteji pouzvanou aplikaci je xterm, poterbuju pro prijemnou praci pohodlny desktop prostredi. Nekomu staci gnome1.4, ja mam rad tu posledni verzi. Ze se cely system vyvyji velmi rychle neni pochybu, jinak by jsme tu nemeli kazdy rok 1-2 verze od velkych distro.

    K Debianu: rozhodne si neminim postvat proti sobe debianisty (mnoho "velkych" bylo odkojeno prave na nem). Ve sve dobe to bylo nejspise neco jako je gentoo dnes, tedy: nekomercni, moderni, sitovy (teda ne jako Plan9 :) OS. A ti kdo se ho naucili ovladat, ho asi jen tak neopusti, nicmene gentoo je mladsi a proto se zbavilo nekterych nedostatku. Napriklad mne trapilo jak naistalovat balicek java (nakonec jsem to vzdy delal ruco). Nebo jak se jmenuje mod_php, a obcasne problemy pri reinstalaci, ovsem nejaky hardcorar to jiste zmakne vyladit.

    Server, bohuzel nemam s gentoo vetsi zkusenosti jako s nasazenym serverem (tady bych asi volil nejakou komercni distro), ale jako ostra worksationa se osvedcil na vybornou.

    smol@kiv.zcu.cz

  • 19. 8. 2003 23:44

    CandySan (neregistrovaný)

    Pravda! Ty updaty nejsou tak velky aby mi to zabiralo cas a presto updatuju denne (kdyz je co).
    Rano se jen tak ze sportu mrknu co pribylo (rsync poustim z cronu pres noc) a kdyz se jedna o neco zajimavyho, tak rovnou pustim update (nez dokourim a dopiju kafe, tak to vetsinou zmakne), nebo pred odchodem z prace pustim emerge world (tedy update) a rano mam hotofson v kazdem pripade.

    Jinak teprve Gentoo distribuce me presvedcila, ze opravdu muzu uplne zahodit windows a bejt velmi spokojen (RH jsem pouzival a stale jsem mel pocit, ze tim jeste nemuzu zcela nahradit windows - ale jak je videt, tak problem nebyl v linuxu jako takovem).

    Dnes mam vic nez co jsem mel ve win a musim dat za pravdu nekteremu z predchozich prispevku, ze do Gentoo se clovek naprosto zblazni a tudiz jeho hodnoceni dostribuci nemuze byt objektivni :-)))

  • 23. 4. 2003 3:49

    Czerteak (neregistrovaný)

    Muj "karierni postup":

    RedHat -> Debian -> Gentoo

    Celkove jde podle meho o "linuxove dozravani", kdo se nechce dloubat nekde uvnitr, zustane u Mandrake nebo RedHatu a ja mu to preju.

    Jen bych si dovolil nesouhlasit s kritikou Debianu. I prestoze jsem tuto distribuci opustil (ne tak docela, kompilovat vsehcno na pent75 i s distcc je peklo), musim rict, ze apt-get je naprosto super. Snad nikdy jsem nezazil nejakou vaznejsi kolizi nebo problem. Priznejme si, ze Portage jeste chybi reverse-dependancies, coz se mi v Debianu docela libilo... :-(

  • 23. 4. 2003 12:46

    Yeti (neregistrovaný)

    Už je to tu zase.

    Chcete říci, že kdo používá Mandrake nebo RedHat, ten se nechce hloubat (sic) uvnitř (jinými slovy je lama)? Pokud ano, můžete své tvrzení podpořit nějakými agumenty?

  • 23. 4. 2003 23:38

    Czerteak (neregistrovaný)

    Takhle striktne jsem to samozrejme nemyslel...

    Kdo ale podle mne zacal na RedHatu a nevyzkousel nic jinyho, je lama. Ano, natvrdo, je lama...

  • 24. 4. 2003 15:25

    kavol (neregistrovaný)

    <flame>Kdo ale podle mne zacal na Debilanu(*) a nevyzkousel nic jinyho, je lama. Ano, natvrdo, je lama...</flame> :-)

    (*) dle libovule dosad Mandrake, SuSE nebo treba Window$ atp.

  • 27. 12. 2004 19:25

    Lynx (neregistrovaný)

    Omlouvam se, ze ted budu kritizovat, ackoli jsem naprosta lama..., ale vsiml jsem si pomerne zajimave chyby, kterou delaji lide pisici do takovychto ostrejsich diskuzi: zamenujete implikaci a ekvivalenci... to, ze nekdo napsal, ze lamy budou pouzivat mandraka nebo red hat jeste neznamena, ze vsichni jejich uzivatele jsou lamy... (ja sam sice jsem lama a pouzivam mandrake :) , ale snazim se zlepsovat a brzo pravdepodobne prejsu na gentoo, cimz ale nechci rict, ze tim prestanu byt lama...)

  • 23. 4. 2003 11:01

    Verny ctenar (neregistrovaný)

    >> a ne zadny apt-get --install ci apt-cache search

    Hral jsem si s gentoo minule leto,tudiz nektere veci uz jsou mozna jinak...

    ano, je pravda ze 'emerge' ma na bezne cinnosti par jednoduchych a kratkych prikazu a APT utility jsou ponekud mostrozni, nicmene staci si precist "APT-Howto",coz je tak maximalne hodina casu a lze dostahnout stejneho efektu. Dalsi pripominky:
    a) se proti apt-getu docela louda(neni/bylo psane 'emerge' v pythonu?)
    b) mam dojem ze v emerg-em jde hledat jedno slovo z popisu balicku, kdezto zminene "apt-cache search" se da hledat balicek ktery jehoz popis obashuje vic slov, coz casto pouzivam

    >> Je urcen hlavne pro:
    >> zkusenejsi linuxove uzivatele, to se tyka predevsim
    >> spravy systemu, pouzivani zvladne UPLNE kazdy.

    hmmm...neodporuje si nahodou zacatek a konec vety ?

  • 23. 4. 2003 11:09

    kokot (neregistrovaný)

    Fakt jsi presel od debianu k gentoo? To snad ani neni mozny...:-))

    No ja si vybral debian prave kvuli snadne udrzbe, mimo jine vse je v binarnich balickach a tak muzu udrzovat radu pocitacu up-date be rizika bezpecnostnich problemu coz je asi nejhorsi. S gentto to mozna taky jde, ale kompilovat najednou pro nekolik stroju? :-) Hm, to je prave vec ktere jsem dal prednost debianu pred BSD (kdyz uz kompilovat tak urcite bude BSD na tom lip). Ted zvladam nekolik serveru, routeru a pocitacu i v lechce mission-critoical podminkach s minimem prace a casu venovanemu udrzbne, takze se muzu venovat i jinym vecem nez pocitacum:-)

  • 27. 5. 2004 4:34

    Tommy (neregistrovaný)

    1) Gentoo ma samozrejme take binarni balicky (GRP).
    2) S binarnimi balicky je problem se zavislostmi - jsou zkompilovane s nekterymi volbami a ty se take musi nainstalovat. To u source-based distribuci (mezi ktere Gentoo patri) odpada. Proste si od zacatku (pomoci promenne USE) volite jak moc zavisle mezi sebou balicky budou.