Docela by me zajimalo, jestli umi "prevod" z vektorovych dat (krivka) souradnic na vyskovy model (DEM) - bez nutnosti toho krkolomneho prevodu (na xyz - z toho udelat grid treba krigingem nebo triangulaci), tj. zda umi provadet neco jako modul 3d analyst nebo 3d spatial analysis od ArcView...
Zdravim,
Aj ked chcete vytvorit DEM z vrstevnic, ci inak rozlozenych izociar system bude brat pri interpolacii len ich vertexy (lomove body na vrtevniciach), teda pred samotnou interpolaciu ich prevedie na bodove data (site data). Prevod vrstevnica -> site data je v GRASSe jednoduchy: v.to.sites.GRASS do kaze zo site suboru spravit TIN: s.delaunay. Interpolaciu krigingom zasa cez: s.surf.krig.
Ak sa chcete vyhnut prevodu vrstevnic do site dat pouzite r.surf.contour na vygenerovanie DEM (predtym vsak treba vrtevncie previest na raster: v.to.rast. Doporucujem zamerat pozornost na interpolacnu metodu: s.surf.rst, po nastudovani "spravania sa" vysledneho povrchu vzhladom na zadane parametre dava akceptovatelne vysledky.
minuli mesiac som skonci VS zo zameranim GIS, minuli tyzden som si stiahol grass, ze ked sa uz nemusim ucit na skusky tak budem mat cas sa naucit daco poriadne (nanestastie sme grass na skole nemali, tam su sami komercaci) a teraz pride tento clanok. normalne som chytil triasku, tak sa tesim na dalsi diel... :-)
Stále se domnívám, že tyto věci mají spíše smysl mimo-hospodářský. Uvedený ekonomický příklad s kukuřicí je totiž zásadně chybný - nejde o to, že pořídíte studii a dle ní vyděláte - vsaďte se :-) že nevyděláte.
Jde o informaci - a ta má trochu jiné parametry než "reálné faktory". Jsou Vám na nic ve světě, kde o ceně rozhoduje ta informace a ne ten "reálný" stav.
Nic proti bezva projektům. Líbilo by se mi mít tenhle typ GRIDu (nebojakseto) na wapu - tzv. totální mapu. Ale to už mi rřozumější připadá nějaká příští verze googlu - totiž vyhledání toho co chci spíše než zahlcení tím "co je na dané souřadnici možné".
Asi to má smysl pro spoustu věd, ale pro hospodářství nikoli - nikoli tím způsovbem, jaký jste naznačil v příkladu s kukuřicí. Cena je v tomto smyslu (volně dle Keynesovy GT) SPEKULOVANA VZDY.
Vyborne, prave absencia (podotkam,ze z mojej nedostatocnej vzdelanosti ohladom Linuxu) GIS software mi branila prejst na OS Linux. ALe ako vidim, neviem preco by som mal cakat viac ako tyzden :-))) Uz sa tesiiim, taktiez som skoncil VS so zameranim na GIS a tento clanok mi padol vhod. Daka Mazbo :-))
Má Grass také něco jako mapový webserver? Čili něco, co je schopno (například) vygenerovat obrázek (gif/png/jpg) podle požadavků, posouvat jím, zoomovat, měnit měřítko a vrstvy a případně i okliknout "něco" na obrázku, přes souřadnice zjistit, co to je a poslat o tom informace? To všechno samozřejmě přes web? (například něco takového, co je k vidění na http://www.iri.cz).
A dále: Existuje také nějaký sofistikovanější způsob serverování map přes internet - nějaký java viewer, který umožní pracovat s "živými" vektory? (něco jako třeba Geomedia WebMap).
Je možné si někde takovéto projekty prohlédnout?
Jestli GRASS obsahuje mapový internetový server nevím jistě, ale myslím že ne. Existuje ale pár specializovaných aplikací, jednou z nejznámějších v oblasti OpenSource je asi aplikace MapServer vyvinutá NASA a the Minnesota Department of Natural Resources (MNDNR). Spolupracuje s Apache a běhá na spoustě platforem. Více na http://mapserver.gis.umn.edu/