Výborně!!
Už se těším na další pokračování.
Snad jenom bych na to snímání plochy použil GIMPa - ale to je už věc vkusu.
Je pravda, že dostat z GRASSu nějaký kloudný výstup je pro začátečníka nemalý problém. Ve srovnání s některými proprietárními programy (ESRI) se člověk někdy ptá - mám tohle za potřebí?? Ale když se tím prokoušete, tak se na výsledek dá koukat.
Také kloudné umisťování kloudné legendy jde někdy poněkud ztuha.. ale je možné, že jsem něčemu nepřišel na kloub úplně tak, jak bych měl.
Ale jinak vivat GRASS.
Jáchym
P.S. - Uvítal bych číslo o databázi připojené k vektorům - víme, jak to v GRASSu 5 s atributy vektorů je... Díky
Šla by v Grass-u řešit následující úloha:
mapový podklad - snímek katastrální mapy v měřítku
1:2880 z katastrálního úřadu rektifikovat a uložit(vyexportovat) do formátu *.dgn(microstation) v souřadném systému JTSK?
Díky za odpověď
Fanda
PS:jinak je celý seriál super - díky
Pisete ze podkladovu mapu, to znamena RASTER. A vzapati
pisete ze vyexportovat do DGN. DGN je vektorovy format produktu Microstation. Teda, alebo je vas vstup vektorovou mapou, alebo vas vstup chcete vyexportovat dako RASTER (To vsetko GRASS zvladne). Tak ako pisete to nsak nejde.
Pisete ze podkladovu mapu, to znamena RASTER. A vzapati
pisete ze vyexportovat do DGN. DGN je vektorovy format produktu Microstation. Teda, alebo je vas vstup vektorovou mapou, alebo vas vstup chcete vyexportovat dako RASTER (To vsetko GRASS zvladne). Tak ako pisete to nsak nejde.
omlouvám se psal jsem to v hrozném spěchu a napsal jsem nesmysl. Myslel jsem následující možný postup - mapa je v papírové formě - naskenuje se jako *.tiff nebo *.jpg - rektifikuje v Grassu - a otázka je zda půjde uložit či exportovat do formátu *.cit(Intergraph CIT files) - a s nim není problém praovat v Microstation. A naopak umí, Grass pracovat s rastry těchto formátů(*.cit Intergraph CIT files)?
Díky za odpověď
Fanda
GRASS nevie pracovat s formatmi Intergraphu (*.cit). Mapu vsak mozno v GRASSe rektifikovat, vyexportovat v jednom s nasledujucich formatov (BIN, TIF, PNG,POV,PPM,RLC,TGA,ASCII, ELAS, ALN, ARC, E00, GRIDTAB) a tretim softwerom previest do formatu *.cit. Intergraph musi vediet importovat napr. TIFF subor, vedia to vsetky slusne soft. produkty.
Co sa tyka rektifikacie historickych map v GRASSe: Po viacerych pokusoch s roznymi vysledkami sa ako najvhodnejsia metoda ukazuje polynomicka transformacia 3. radu - prikaz i.rectify -order=3. Dava najpresnejsie vysledky s najmensou odchylkou pri malom pocte referencnych bodov (najmenej 9, najst dostatocny pocet referencnych bodov pre rektifikaciu byva v historickych mapach obycajne problem). Pouzitie suradnic JTSK a Krovakovej projekcie je bez problemove.Vysledok je mozne samozrejme exportovat spolu s georeferencnymi informaciami (TIFF/TFW).
P.
Pokud mate plotr s Postscriptem, tak celkem neni co resit, udelate PS pomoci ps.map (jen kontrolovat, zda zadane meritko se veslo na zadany papir, jinak je automaticky upraveno, aby se aktualni region na papir vesel - vypisuje ps.map) a pak to poslat na plotr.
Pokud nemate v plotru PS a lze ho tam doplnit na karte, tak ji doporucuji koupit, nevim totiz o jinem rozumnem zpusobu jak PS na plotru bez PS tisknout. gv -sDEVICE=dnj650c vytvari rastrovy vystup strasne velikosti a strasne kvality. Lze tisknout rucne z Acrobat Readeru na Windows, ale to prave spolehlive (a nevyhnutelne) meritko zmrsi a krome toho se pri tom uklikate k smrti.
Mozna, ze jsem neco prehledl, nebo se jiz situace zmenila, tohle byl stav pred rokem.
Radim