Aby nevznikla mýlka. I když pod tímto seriálem neprobíhá zrovna bouřlivá diskuse (naposledy to bylo, když se Beda Kosata podivoval nad tím, že na ROOTu vychází tenhle seriál), jsou to super články. Problém je, tohle je už opravdu asi moc úzce zaměřené téma.
Rado tady vyplňuje dost velkou díru, která na česko-slovenském internetu je. Většímu nasazení (a přestoupení do povědomí) GRASSu překáží totiž (jako obvykle) hlavně neinformovanost veřejnosti a taky často jazykový bariéry. Takže díky za ten seriál, Rado.
Ještě bych si dovolil rozšířit seznam doporučené literatury. Jmenuje se to GRASS Handbuch (němčina), autor je Marcus Neteler. Je to použitelná příručka formátu skript. Źádné velké jazykové znalosti nejsou potřeba. Konečně přijdou na řadu ti z nás, kteří se místo angličtiny učili hlavně němčinu ;-) Ukázková kapitola je na adrese http://grass.itc.it/gdp/handbuch/index.html Cena zhruba 20 Eur. Vyplatí se.
Dále (opět němčina;) http://www.grass-verein.de/grasskurs GRASS-Kurs . Už se s tím dá začít něco dělat, ale knihu to nenahradí....
Tak ahoj a ať to počítá.
Jáchym
P.S. Rado, ukazujete silné stránky GRASSu - rastrová analýza, 3D modely - to jde jako po másle. Dojde někdy na vektorová data? Zajímal by mě způsob připojení nějaké databáze. Jak to bude v GRASSu 5.2?
Co se tyce vektoru v 5.1 (5.2), tak to je klasicky system
s atributy ulozenymi v externi databazi. Zatim jsou
k dispozici divery pro dbf, odbc, postgres a mysql.
Vetsina vektorovych modulu v 5.1 s temito atributy
jiz pracuje.
Myslim, ze neni treba se GRASSu 5.1 bat, a muzete jiz zacit
testovat. I kdyz jsou i binarky pro Linux, doporucuji
spise prelozit si to z CVS, neb vyvoj je rychly.
Radim
pracujem s GIS (skor LBS), dost by ma zaujimalo ako je na tom (aspon vyvoj) co sa tyka integrovanych priestorovych databaz (nieco co by podporovalo Objektovo-relacny datamodel s geometriami, ako Oracle Spatial, a neviem uz ako sa nazyvajuce rozsirenia Informixu a DB2) a GRASSu. Deje sa nieco take v oblasti postgres?? Dala by sa generovat kresba z databazy a prezerat a analyzovat v GRASSe?
Ako je to so spolupracou c OGC standardmi (GML, simple features,...- kvoli datovej konvezii a interoperabilite by to bolo fajn.)
D
D.
Moc me potesil Vas clanek. Pracuji na DP na tema zpracovani vektorovych dat v prostredi GRASS. Chci Vas pozadat jestli muzu pozit par citaci z Vaseho clanku. Prikladam odkaz na castecne rozpracovanou DP http://www.volny.cz/jjtrade/dp/dp.dvi, snad se bude hodit citatelum neznalym zakladu GIS.
Jeste dotaz ohladne literatury Neteler a Mitasova (2002). Je dostupna nekde na internetu? S pozdravem Jirka Jedlicka.
Nejsem si jistý, jak se vám ten inport povedl. Jestli se vám povedlo dostat to tam i s atributama, tak by mělo zafungovat asi následující:
g.region vect=vrstevnice
v.to.sites -a input=vrstevnice out=vyskove_body
s.surf.rst in=vyskove_body elev=vyska slope=sklon (..)
s tímhle postupem jsem dosahoval nejlepších výsledků :o)
pokud nejsou vrstevnice s atributama, je potřeba je tam dostat nejlíp pomocí v.digit
jako mapu zadat vaši vrstevnice a pak L(abel) i (internval vrstevnic) c (začnete s atributizací vrstevnic.)
Na malym území (20 km2 Berounka oblast Křivokládsko) se to dá za 1-2 hodiny.
Jáchym