Doufám, že všechny ty úžasné nové fileselectory nezavrhnou doplňování cesty tabelátorem jako nedostatečně oknoidní... Jako by nestačilo, že už defaultně nefungují ^U, ^K, etc. v GtkEntry a člověk si musí upravovat gtkrc.
Ostatně, mně se ten současný fileselect celkem líbí (tedy jako uživateli, jako programátor bych nějaké výhrady měl). Alespoň má textové pole pro jméno souboru dole, poblíž OK, a ne kdesi nahoře jako ten na screenshotu... To ostatní nejsou zvyklí dívat se po promptu vždy dolů? Vždyť je dole všude...
A když už si tu stěžuji -- neví někdo, jak zrušit [jako uživatel] to automatické označování textu v GtkEntry? To je fakt na zabití, neustále přicházet o to, co jsem si pracně označil jinde a chci někam pastnout prostředním tlačítkem...
fakt se to dobre cte novinkyk ze sveta gnome , sam gnome pouzivam (ximian) a ten jejich selector je prijemna zmena, ale ty gnome-db s tim omc dobre zkusenosti nemam teda dost mi to pada a nejak sem to nedokazal donutit pracovat tak jak jsem chtel, zatim jedu furt MYSQLCC. Jiank ten Dashboard dost super vecicka uz to CVSkuju a jdu na to ..
keep gnoming
Gnome-db jsou stabilni, proto také nesou označení 1.0. Máš na mysli asi Mergent, který byl z gnome-db vyňat.
S tím musím souhlasit. Mergeant není stabilní aplikace a spoustavěcí se mi na něm nelíbí. Momentálně probíhá diskuse o jeho celkové restrukturalizaci. Chtějí na něm zapracovat, aby se mohl vrátit do gnome-db. Poslední dobou mu moc péče věnováno nebylo, protože se právě stabilizovaly samotné knihovny.
Jinak ten Dashboard, zatím rozumně nerozchodíš, kromě bookmarků a webu. Většina apilikací nepřijala ještě patche pro komunikaci pomocí clue packetů. Evo třeba čeká ještě na rozšíření položek adresáře. Ale gaim a gnome-phone-manager by už měl fungovat také.
Nic z uvedeneho nepostradam, zato male ovladaci okenko, ktere neprekazi (xmms zbalene do listy) by mi chybelo hodne. O Gtk lze take rici, ze je skinovatelny hnus, kdyz na to prijde, protoze jde take skinovat :-). Ale ja proti skinum nic nemam, naopak, clovek si muze krasne prizpusobit vzhled sve nature. Jak Gtk tak XMMS. XMMS je dobry prehravac. Jestli se vam nelibi, rad bych slysel nejake rozumne argumenty, nez takove vykriky do tmy.
Takové barevné, živé, blikavé, heboučké, voňavé. Tak ted mi řekněte, jestli se to dá použít někde jinde, než na desktopu jednoho člověka na nabušené herní konzoli s naprosto zbytečným CPU výkonem a pamětí. Jestlipak se to dá rozumě provozovat na terminálovém serveru? Jestlipak se všechno to blikání a mihotání dá procpat skrz X protokol na větší než malé množství terminálů na 100Mbps segmentu? Jestlipak se to dá nějak rozumě centrálně spravovat? Něco jako: projedu sedem (max. perlem) konfiguráky u uživatelů a je to. Jestlipak se to dokáže vyrovnat s tím, že je každá ta komponenta spuštěná na jiném počítači a přitom je společný home? Jestlipak při upgrade je v lidských silách předvídat následek přechodu na vyžší verzi a nezavání to průserem a noční šichtou? Jestlipak se to celé nestává poněkud provázané a chyba v jedné komponentě nevezme ssebou celý tento moloch? Jestlipak to celou unixovou filosofii neposílá někam, kam slunce nesvítí? Jestlipak se to svým designem (vnitřním) nápadně nepodobá jistému ehm, který je svou stabilitou proslulý.
Jistě, na úrovni zdrojového kódu je to modulární a má to určitou strukturu, ale už to tak nějak neplatí na úrovni aplikací a procesů. Pravidelně trnu, jestli GUI frontend, který si vyberu na určitou činnost, nebude při přechodu na vyžší verzi místo 1,7MB RAM vyžadovat 17MB a spouštět 5 kdeinitů, nebo nějakej gconf a bude se pokoušet připojit k nějakému serveru a divit se, že tam žádný není ačkoliv dočasné soubory v home adresáři říkají něco jiného (běžný jev při ssh na jiný počítač, když na obou je jako home namountován stejný nfs svazek, že).
Yeti: Proč, když od tebe něco čtu, mám pocit, že mi mluvíš z duše?
A neni to spis tak, ze "UNIXova filosofie" (everything is a file? nebo ktera? :) posila moderni desktop tam kde slunce nesviti? Nechapu, jak by mohla "filosofie" stara bratru tricet let splnovat naroky na moderni desktop.
Pro ty, co chteji UNIXovou filosofii, jsou tu obycejne window managery. Nechapu proc geekove musi neustale stourat do GNOME kvuli tomu, ze se snazi vytvorit OPRAVDU POUZITELNY desktop.
T.
Hm, proc me z takovych prispevku chyta smutek? Nekdo tady dela nejaky kus softwaru s rozumnou licenci, nikdo vas nenuti jej pouzivat, alternativy jsou, a vy presto postnete prispevek, ktery z vyvojaru dela uplne idioty.
Jestlipak jste prispel kodem do GNOME, aby splnovalo vase pozadavky?
A mě zase chytá smutek, když se podívám na směr kterým se to všechno ubírá. Všechno se ladí a piplá aby to co nejlíp vypadalo a běhalo, jenže jen a pouze na lokálně na desktopu jednoho člověka. Když OpenGL karty si v XFree86 užijete jen lokálně, což je v přímém rozporu s účelem vzniku této geniální technologie, nepadá na mě nejen smutek, ale těžká depka. Brzo se patrně dočkáme XFree86, které bude funkční jen lokálně celé. Padá na mě depka, když v adresáři .mozilla vidím cosi, z čehož je mi špatně od žaludku. Padá na mě depka, když vidím jak se jeden za druhým projekty stávají nepoužitelné pro seriózní práci, protože se rozhodly být integrovány do 3 nebo 5 písmenného prostředí. Padá na mě depka, když přestávají fungovat základní pracovní návyky při práci s X a jsou nahrazovány méně funkčnímy protějšky z ... fuj.
Kód jsem do GNOME žádný nepostnul, neboť moje výhrady se týkají samotného designu a musel bych je kompletně přepsat. Za základ bych musel vzít asi tak verzi 1.2, kdy byl ještě design celkem čistý, ale to je lepší se porozhlédnout jinde. Třeba se kouknout na freedesktop.org po něčem jiném.
> Padá na mě depka, když vidím jak se jeden za druhým projekty stávají nepoužitelné pro seriózní práci, protože se rozhodly být integrovány do 3 nebo 5 písmenného prostředí.
No a na nektere lidi zase pada depka, kdyz vidi povzdechy lidi, kteri jako jedine prave pouzitelne veci povazuji ty "stare dobre" programy, na ktere je potreba asi tak rok skoleni, aby to clovek vubec dokazal ovladat. Nektere z tech zakladnich pracovnich navyku pri praci z X jsou totiz cokoliv jen ne pouzitelne pro seriozni praci. Tvrzeni, ze neco se stane nepouzitelnym jen tim, ze se to integruje do 3 nebo 5 pismenneho prostredi (cimz je zrejme mysleno obvykle pouzivani knihoven toho prostredi), je placani nekoho, kdo o tom houby vi.
Jinak, co se tyka vzdaleneho pouzivani pomoci X terminalu, ne ze bych to osobne pouzival, ale pro KDE staci na google treba hledat 'KDE city largo', a udivilo by me, kdyby si alespon Ximian na neco takoveho nedal pozor u GNOME.
Tak teda zastaralé návyky, jo?
Sandardní postup v X na kopírování: Táhnu levým a klik kamkoliv do okna kam to chci a tam se mi to vloží na pozici kurzoru, jak byl před opuštěním okna. Rychlé, jednoduché a nenáročné na koordinaci pohybů.
Zmršenina 1. řádu: Táhnu levým a kliknu přesně na místo kam to chci. To už není tak triviální se někdy trefit přesně kam chci a navíc to místo musí být viditelné. V předchozím případě mi stačilo abych tam měl jen rožek okna.
Zmršenina 2. řádu: Clipboard vytvořený myší je jiný než ten vzniklý přes Ctrl+C (co to je? Kde se to tu vzalo? Nemáme náhodou standartní zkratku Ctrl+Insert?). Jak mi tohle zvyšuje efektivitu?
Zmršenina 3. řádu: Kopírování myší nefunguje na některých místech uvnitř téže aplikace. Například po "upgrade" Xcahtu do GTk2. To už my hlava fakt nebere jak mi zvyšuje efektivitu práce, když se mi při přepnutí tabu stratí myšoidní schránka, ale klávesoidní nikoliv.
Stejně tak mi hlava nebere nakolik je efektivnější ekvilibrystika drag and drop oproti jednoduchemu, tahnu, dělam si co chci (mimo ukončeni aplikace od kud chci kopirovat) a pak si kliknu a je to.
Pokud by integrace do prostředi představovala pouze použití knihoven daného toolkitu, neřekl bych ani popel, kdyby ještě fungovalo všechno jak má. Ale když integrace představuje nemožnost startu, protože havaruje gconf, nebo nutnost nastartovat 5 kdeinitů. To nehodlám komentovat, abych nepřekročil svou denní dávku sprostých slov.
City Largo vypada moc hezky, ale nejak mi nesedi ty hodnoty pameti per user. To bych chtel videt jak to maj nakonfigurovane, protoze jen cistej desktop si vezme podle nasich mereni 2x tolik nez kolik tam uvadeji a to tam spustime krome prostredi jen konsolu.
Havarie gconf nebo nutnost nastartovat 5x kdeinit: No a? Dejte si tam misto gconf a kdeinit treba XFree86 nebo nejake knihovny, a je to to same. Kdyz spadne XFree86, tak si taky X aplikaci nenastartujete. Nechcete si jeste stezovat, ze programy potrebuji libc nebo reiserfsd?
Pamet: Vitejte mezi ostatnimi 99% lidi, kteri neumi merit spotrebu pameti na Linuxu (to zbyvajici 1% jsou ti, kteri to sice take presne neumi, ale alespon to obcas umi uhodnout :-/ ). Treba nesmite zapomenout na to, ze 10x spustene KDE si rozhodne nevezme 10x tolik pameti jako jednou spustene KDE.
To o te mysi: Takze jestli to dobre chapu, KDE a GNOME jsou vlastne spatne, protoze nektere aplikace maji bugy pri praci s clipboardem? Nadhera. Konkretne:
Zmrsenina c.1: To mi prijde jako bug.
Zmrsenina c.2: Naposledy jsem o standardni zkrakce Ctrl+Insert slysel pri pouzivani Borland C++ for DOS. A to, ze ty dva clipboardy jsou oddelene, je specifikovano v dokumentu ICCCM, ktery ma kolem 15 let a saha tedy az do tech opevovanych drevnich dob X11.
To treti uz je evidentne bug.
Nevim, gnome nemam, budu vychazet z gtk aplikaci... (ci ms windoew ci kde)
Kdyz si oznacim nejaky text a chci ho prekopirovat do editoru zalozeneho na gtk tak musim najet presne na misto, kam mam text vlozit...
Parkrat se mi to nepovede a s povzdechem otevru vim a tam mi to funguje jak ma... (nenaucil jsem se to ve vimu, ale v bashi).
To je feature a nebo bug? Obavam se, ze feature. A nebo se to da nejak prepnout, aby mi pri kopirovani stacil pouze ten ruzek aplikace?
PaD
Milý Pichi,
nejsem sice GNOME programátor, ale vidím, že kód GNOME se značně modularizoval a zpřehlednil oproti verzím 1.x. A jinak Gnome splňuje všechny standardy freedesktop.org, takže o čem tu plácáš? Všechny ty hejblátka se dají nakonfigutovat tak, aby byly bez animací, bez transparentnosti, atp. Mimo jiné používám tři terminály GNOME přes XDMCP a nemůžu si stěžovat. Na servru (Athlon XP 2500+, 512MB) jedou současně čtyři desktopy, včetně OO, nakonfigurované se všemi eye candy a všechno odsípá. Opravdu je situace tak strašná nebo si se jen lekl, že ti ujíždí vlak?
S pozdravem
Yakeen
Hmm (Athlon XP 2500+, 512MB) a čtyři desktopy. Tak si tam dejte 4x tolik paměti a může vás tam dělat 10. A dejte si tam 4GB a může vás tam být 30, ale to pak narazíte na X protokol. Čtyři desktopy na takovém železe rozchodí každej trouba. Krom toho si nejsem jistej, jestli jste tak moc happy, když všichni zapnete OO.o a Mozillu. Na to tam máte málo paměti.
Myslím, že GNOME splňuje standarty freedesktop.org. Bohužel si k tomu přidává své vlastní.
Lidi z GNOME iniciovali/podili se na tvorbe freedesktop.org standardu ;).
Ve firme nam na athlonu 750/512MB bezi tri desktopy (ma navic homes namontovany z jinyho file serveru). Lide na tom soucasne spousti 3xGaleon, 2x az 3x Gnome, 0x az 1x KDE, 0x az 1x Mozilla Mail, 0x az 3x Open Office. Jen tak mimochodem tam jeste bezi Cyrus IMAP, OpenLDAP, Apache, Exim, dva delsi dost rozezrany servery, logovac veskeryho toku na 100Mbit lince a dalsi veci. Je to porad naprosto v pohode. Pouze je nutne jednou do tejdne vypnout a spustit Galeon, aby se uvolnila pamet obrazku na X serverech, protoze ty bezi na starych krapech,
Zlata slova, konecne nekdo kdo ma zkusenosti s provozem veci na vzdalenych disp. Ona ta UNIX filosofie je take v tom, ze je cetralni server a na nej jsou pripijene hloupe terminaly. Vite jak se to skvele zpravuje ? Vite kolik usterite penez ? Akorat 100 blikatek za sec. tam neprotlacite. Jinak musim rict, ze KDE 3.1.x takhle chodi docela dobre. S GNOME mam zkusenost s 1.4 a to take jeste slo. Ale tyhle nove vymozenosti? No nevim. Chtelo by se to nekdy zastavit a optimalizovat a ne jen spolehat, ze HW bude zase o chlup rychlejsi. U nas takhle jeste jede 486DX4 a to si mysli ze je rok 1980 nebot nejak nezvladla prechod na rok 2000.
Jo, tohle bych klidně podepsal.
Jelikož jsem jen standardní uživatel/aplikační programátor a nemám chuť ani čas pronikat do hloubek všech nových knihoven a verzí, abych si je alespoň částečně upravil k obrazu svému, začínám mít strach, že zůstanu odkázán na staré a postupně stále méně podporované či již vůbec nepodporované verze :-/
O mikrochvostích veledílech platilo (v době, kdy jsem je ještě byl nucen užívat, ale asi i dnes), že nemá-li se uživatel vzteky zbláznit, musí v nich povypínat a zakázat vše, co se jen dá. Musí analogicky stejný přístup být i budoucností Gnome?
Netusil jsem ze existuje nejaka banda zloduchu co kazdemu instaluji nejnovejsi GNOME bez jeho vedomi. Pokud se vam GNOME nelibi, nepouzivejte ho.
Nejcastejsi uvaha v tohmle threadu je "nelibi se mi to, ergo je to spatne naprogramovane a zle, velmi zle". Ani jeden z vas spravedlive rozhorcenych UNIXovych filosofu to jeste nezkousel (!), zatim jste stacili jen vyjadrit sve obavy z toho, jak GNOME hezky vypada.
T.
Právě naopak - gnome se mi líbí a používám je (to staré). To, oč tu ale jde, alespoň u mne, je obava ze směru vývoje nových verzí, z jejich stále více woknousoidního chování (velké, zbytečně (tj. jen na efekt) naleštěné a "chytřejší" než uživatel), se kterým si nebude lze poradit jinak, než proniknutím do hlubin jejich kódu, což ne každý může nebo chce zvládnout.
Samozřejmě zůstává rada zůstat při staré verzi. To je taky to, co zřejmě budu muset udělat (docela rád, nejsem příznivec nejnovějších verzí za každou cenu), a nevadí mi to do té doby, než mi nějaká nová, jinak užitečná aplikace řekne: "Je nám líto, tato stará verze již není podporována, sbohem!"
Mám úplně stejny problem !
Používám Gnome 1.4 a jsem spokojený. Ovšem když chci novější verzi některé mojí oblibené aplikace, tak mám smůlu. Téměř vždy už vyžaguje GTK2. :-(
Další věc co mě úplně vytáčí, je mrhání místem v oknech aplikací. Proč musí být kolem každé ikonky, menu nebo dialogu tak obrovské prázdné místo?
Taky okraje oken aplikace jsou zbytečně tlusté.
Gnome2 je na tuto vlastnost úplný přeborník. KDE3 je na tom o něco lépe. Bohužel nejlíp mají tuto záležitost vymakanou v MS Windows, klobouk dolů - ikonky blízko u sebe a pod., takže toolbars nezabírají tolik místa na obrazovce.
> Musím podotknout, že používám jak gnome OO build
> založený na OO 1.1 RC5, tak...
Pouzivate ten od Ximianu? ooo.ximian.com?
Zkompiloval jste si to sam, udajne to vyzaduje az 4GB volneho mista na disku? Jde nekde stahnout binarni verze/rpm?
Slysel jsem zatim na to pet jenom chvalu.
Dekuju zadpoved.
A hned zneuziju prilezitosti a zeptam se dal:
Je mozne stahnou pres Red Carpet pouze OO, nebo musim nainstalovat (= donuti me to) dalsi casti Ximian Desktopu? Rad bych si do sveho RH9 nainstaloval pouze OO.
Jakou verzi OpenOffice Red Carpet poskytuje? 1.1? RC5? Jak moc jsou pozadu za oficialnimi releasy?
nejak jsi zapomel napsat jestli je nove gnome taky rychlejsi a ma min chyb..:-)
nebudu si z toho ale delat srandu, pokusem jsem zjistila, ze pustene gnome bez nautilu sice zabere 15M pameti, ale jinak nijak neobtezuje a rychlost je stejna jako v plain X, problemem je nautilus ktery krome toho, ze kazdou operaci silene zdrzuje tak navic permanentne zere tak 10% vykonu procesoru...
ale jsou i horsi veci, treba baterkove appletty, ty berou na svoej nic nedelani 8%:-)
Jen tak : Vzpominam jak pred par mesici kazdej uzivatel nadaval na programy v jave, protoze meli naprosto dementne chovajici se filedialog. Ted uz je konecne Ok a sorry, inspiroval se windowsim a funguje.
Jen tak : Delam v linuxu pomerne casto, ale v phpku a pythonu, pouzivam eclipse, jbuilder, jext, quantu, OO,.... Proc mi nedela problemy pouzivat KDE fileselector, skocit do Win, tudle fajl-tamdle falj a hop zpet. Jsem produktivni a nemusim se s tim prat.
Vsechny filedialogy se daji uzivat v pohode (win,swingy,kde) jen dokud na cloveka nebafne gnome filedialog. Pak si pripadam jak trubka a pri ulozeni ci nacteni souboru z disku jsem zmatenej jak Goro pred Tokiem.
Je to tak pracny udelat filedialog tak, abych nemusel studovat manual, kdyz chci nacist fajl z disku?
:)
No jo, každému vyhovuje něco jiného. Mně ve skutečnosti spíše vadí úporná snaha těch ala woknous dialogů zatajit před uživatelem existenci podadresáře dvě tečky, který je ve skutečnosti nadadresářem :-), a nahradit to jakousi lomenou čarou zakončenou šipkou nahoru, což kupodivu není ani zenový symbol ani výzva k duchovnímu životu :-))
Všechno holt musí vypadat jako ve woknous - i ty tři tlačítka min, max, close musí být na okně vpravo nahoře a nikde jinde, i menu Start vlevo dole, jinak by asi uživatel byl mimo ...
Nechci rypat, ale ten dialog ma do Woknous daleko, spise je to obslahnuty OS X dialog - proto schovani zbytku filedialogu (ala maly a velky).
viz.
http://infotech.cas.msu.edu/osxinlabs/media/savedialogstandard.gif
http://infotech.cas.msu.edu/osxinlabs/media/savedialogextended.gif
Mimochodem ta sipka nahoru dost urychluje praci, zvlaste v situci, kdy mas odsrollovano o nekolik stovek polozek dolu....
"""
Mimochodem ta sipka nahoru dost urychluje praci, zvlaste v situci, kdy mas odsrollovano o nekolik stovek polozek dolu....
"""
No nevím, jedno kliknutí prostředním na scroll bar a zaťukání na dvě tečky mi zas tak zdlouhavé nepřipadá.
Ale jak řečeno, každému vyhovuje něco jiného.
Ja jsem GNOME prestal pouzivat, kdyz tam misto dobreho, praktickeho a celkem rychleho gmc dali toho debilniho Nautila, ktery sice nic neumi, ale zato je pomalejsi a zere CPU.
Ale Gnome office jsou celkem dobry. Napr. Gnumeric je asi 30x rychlejsi nez OOo Calc a pri tom toho umi take dost. Abiword chce jeste cas, 1.x mel problemy s Unicodem, 2.0 je jeste dost nestabilni, ale to se snad zlepsi.
Proste je mnoho dobrych gtk programu, ale gnome desktop je hnusnej.
Nautilus? Co to je? Ne, vážně, copak může být něco lepšího než terminálové okno a mc? Nautilus jsem potřeboval jenom jednou, když jsem chtěl zakázat zobrazování ikon na ploše, tak jsem musel odškrtnout "Použít nautilus na kreslení plochy" v jeho nastaveních (a teď podruhé abych to našel a opsal sem :-)) ), a od té doby ani nevím, že existuje :-)
A gmc mi taky nechybí ...
osobne gnom mam installi nautila "pouzivam" vicemen na vykresleni plochy.... je fakt ze na beznou praci se soubory na mc proste nema prehlednos, rychlost ovladani ale u dnesnich systemu hlavne tech nejrozsirenejsich byva zvykem za tam proste nejaka takova vopicarna je no co no ta je i v gnome a pokud by me trapila rachlost mam preci i jiny moznosti nez vyzrany gnome2 a kde3 ne?
jasne jsou i jiny moznosti,
ICE a MC :)
MC s nakonfigurovanym MENU a EXTESIONS
ale treba existuje nejaka zazracna metoda prace s mysi nejakej novej DRAG and DROP kombinovanej s MOUSE GESTURES a pak to treba muze byt rychlejsi, bohuzel o nicem takovym nevim, takze pokud to nekdo znate....
S Nautilem ani Konquerorem se opravdu špatně pracuje,
ale Microsoftí Explorer je skvělej - intuitivní ovládání myší i klávesnicí a úžasná rychlost (pod Win95/98).
Samozřejmě, často je lepší je pustit si filemanager. Ale rychlý přetažení jednoho souboru se mi ve Widlích líbí.
Je známo, že naprostá většina uživatelů Linuxu na něj přešla z Woknous(R). A jak tak čtu zdejší diskusi, řekl bych, že se rozdělují na dvě skupiny - na ty, kteří by si přáli, aby v Linuxu zůstalo co nejvíce toho dobrého, pro co na něj přešli, a na ty, jimž se stýská a chtěli by si z Linuxu udělat nová Woknous.
Obě skupiny se zřejmě příliš neshodnou. A vývoj Gnome (a nejen jeho - nedávno jsem zkusmo nainstaloval do wmware RedHat devítku a po spuštění X jsem málem nenašel terminál, schovával se někde v menu, už jej ani nedávají defaultně jako spouštěč na panel), zdá se, směřuje spíše vstříc té skupině druhé. Nejspíše je to logické, woknousoidních lidí bude zřejmě vždy většina ...
Je hezke kdyz je kod psany modularne. Ted by chtelo aby se choval modularne i za behu, tj. nenatahoval voloviny co po nem nechci a nezabiral s nimi pamet. Typickym prikladem chovani ktere se mi nelibi je pouzit webovsky prohlizec (jedno jaky) pro prohlizeni lokalniho disku.
A byl by takovy problem misto default blikatek dat jednoduche a jasne nastaveni "minimal/version 1.2 look/version 1.4 look/new super extra look".
Jedine co gnome natahne je gnome-session. Zalezi, co je v session ulozene, standartne tam byva panel, nautilus a metacity. Tak se mi nezda, ze by natahoval neco, co nechci. Taky jsem se v Gnome(2.x) nesetkal s tim, abych si prohlizel webbrowserem lokalini soubory (krome html), pokud si to ale samozrejme nenastavim, ale k cemu by mi byla takova featura?
Default blikatka jsou nastavena vyvazene, nepletme si look od chovani. Look jsou temata, tam to zalezi na vas. Ale jestli chci, aby mi problikavaly ikony na panelu, si zkratka nastavim na panelu (btw. to uz umel starej dobrej 1.4). Je videt, ze jste si Gnome ani nevyzkousel, jinak byste vedel, ze tech blikatek je opravdu minimum. Gnome jde o kompaktni a cisty vzhled. Chcete-li blikatka jdete do Win ci KDE (bez urazky, obe prostredi maji muj respekt, jako lide kteri je pouzivaji).
> Typickym prikladem chovani ktere se mi nelibi je pouzit webovsky prohlizec (jedno jaky) pro prohlizeni lokalniho disku.
Standardni blud #12325. Pokud je tim webovskym prohlizecem myslen nejaky na komponentach zalozeny prohlizec jako Konqueror nebo Nautilus (pokud umi i HTML, nevim), tak vubec nic neni natazeno pro prohlizeni webovych stranek. Je natazen pouze ten samotny prohlizec a prislusna komponenta, coz je v pripade prohlizeni disku komponenta pro prohlizeni disku. Coz jinak znamena, ze by to teoreticky melo vyjit nastejno jako program primo zamereny jen na prohlizeni disku, plus navic kod potrebny pro osetrovani komponent.
Preco robite z fileselectoru taku modlu? Ako napoveda nazov, tak je to komponenta/okon na vybratie jedneho prpadne viacerych suborov. A to robi ten z gtk 2.2 dostatocne dobre.
Myslim ze na ostatne akcie (novy adresar, prementovadnie suboru, zmazanie suboru) sluzia ine nastroje. Napr. taky filemanager, alebo terminal.
Nechapu proc musi byt ten nautilus tak pomaly a tak rozezrany. Z vlastni zkusenosti muzu ric ze i konqueror je asi 2-3x rychlejsi. Jinak se mi featury nautilusu docela libi. Prohlizeni obrazku zpousteni hudby nahled na video nejsou dle meho nazoru spatne veci, ale i kdyz si tyto featury vypnete tak se vam to moc nezrychli. Pouzivam X terminaly a tam jde videt jak pri scrolovani okna se okno nejprve vymaze a pak vykresluje znovu. Zkuste si na plose oznacit vetsi plochu, misto aby se se tahnul jen okraj obdelniku, tak se cely obdelnik vyplnuje a musim ric, ze ani na lokalu do nejde plynule. Myslim ze by to chtelo se chvili zastavit a optimalizovat, jinak nam uzivatelum nebodou stacit nervy a prachy na nejnovejsi hardware. Jinak projektu gnome fandim, ale radeji se drzim jeste verze tisim 1.4.
Zdravím, len by som sa chcel spýtať, či nemá niekto náhodou problém pri prepínaní aplikácii v gnome (neviem ktorá verzia presne, ale robilo mi to pri gnome v mandrake 9.0 a po upgrade na najnovšie gnome v m9.1 tiež). Nastavil som si alt-tab, keďže štandardne to bolo na nejakú kombináciu s ESC. Fungovalo to v poriadku. Ale po nejakom čase alt-tab prestal fungovať, a takisto zmena focusu po kliknutí myšou na okno prestala fungovať - focus sa zmenil, len keď kliknem na titlebar okna, alebo cez taskbar (konkrétne pri terminálových oknách). Takisto mi v poslednej dobe prestal fungovať shift - vo windoze sa to nestáva. Nebyť toho, že prestane fungovať aj prepínanie focusu myšou by to vyzeralo na hw problém klávesnice... nestretol sa s tým niekto?
Jo, ďalší problém s klávesnicou - po upgrade na mandrake 9.1 sa neviem prepnúť na textové konzoly, ctrl-alt-F1 etc... vďaka.