"Katalog aplikací GNOME Software ve verzi 3.20 nabízí několik hezkých vylepšení, za které z části mohou i vývojáři Ubuntu. Tato distribuce se totiž rozhodna použít GNOME Software namísto vlastního Centra softwaru"
ze vyvojari Ubuntu miesto Ubuntu Software Center ktory mal byt prvy a najuniverzalnejsi SW center na linuxe - dokonca mieril aj na hry este pred oficialnym ohlasenim Steam OS.
Ak sa nemylim bol aj prvy center ktory mal spoplatnene aplikacie v databaze (mylit sa je ludske)
Zrazu presiel na nieco z tretej strany a pod otvorenym vyvojom?
Jediné co mi nevyhovuje na GNOME3 jsou pracovní plochy. Prostě jsem si zvykl na „matici“ 3×2 ploch, kam rozházím editor, prohlížeč, pošťáka, IM, terminály. Stabilně pouštím poštovní program na ploše 3, atd. Jasně nadefinovaná zkratka pro přechod na potřebnou plochu.
Bohužel tato logika v GNOME3 mi prostě nefunguje (nebo neumím hledat), takže jsem zakotvil u Mate.
toto celkom pre zmenu chapem, naco integrovat do prostredia kazdu vec ked sa casto jedna o veci co potrebuje/vyuzije 1%. Takze cesta cez extensions je podla ok ak by pravda nerozbijali extensions kazdy druhe vydanie. To je to co podla celu tuto myslienku celkom zraza, sice uz nabeznejsie extensions su priamo ako rpm ale proste k realnej pouzitelnosti nechcem stale riesit ci extension funguje pretoze niekto sa pohral zase s css napr.
To je daň za tu flexibilitu rozšíření. Mohou měnit prakticky cokoliv, protože mění přímo kód Shellu. To ale znamená, že jakákoliv změna v kódu Shellu může rozšíření rozbít. To by kód nesměl vůbec měnit, což je nereálné, nebo by se vývojáři museli utopit v moři regresních testů.
Nicméně navrhl jsem, že by se mohlo udělat alespoň jednoduché CI s testy, které by zkoušely instalovat rozšíření na novou verzi Shellu a alespoň by to zjišťovaly, jestli se rozšíření nainstaluje a Shell nepadá. Tím se sice nepokryje vše (třeba jestli rozšíření pracuje přesně jak má nebo různé kombinace nainstalovaných rozšíření, kterých je prakticky neomezené množství), ale aspoň trochu by to pomohlo.
chapem, lenze na druhu stranu tazko si nastavit nejake prostredie s tym, ze dalsia verzia gnome mi moze cele moje extensions rozbit s tym, ze napr shell prepracuje nejake casti na ktorych ta ktora extensions bola zavisla. Rozne IDE su tiez flexiblne dostatocne a neznamena to, ze kazdeho polroka musim napr preprogramovat plugin do netbeans (samozrejme vynimka sa najde).
Ahoj,
no to nie je vobec problem v gnome 3. Potrebujes na to tieto 2 veci:
1. Doinstaluj si rozsirenie Auto Move Windows, a cez gnome tweak si nastav, ktora aplikacia sa ma spustat na ktorej ploche:
https://extensions.gnome.org/extension/16/auto-move-windows/
2. Nastav si klavesove skratky na prepinenie konkretnych ploch cez Settings - Keyboard - Shortcuts - Navigation, a tam hodnoty: Switch to workspace 1-4, napr. cez Win+F1-F4. Tymto nastavis iba prve 4 plochy, ak ich potrebujes viac, musis to spravit rucne cez dconf-editor, v sekcii /org/gnome/desktop/wm/keybindings/ polozky switch-to-workspace-5, switch-to-workspace-6 atd...
PS: Ako terminal odpucam Guake, vysuva sa zvrchu plochy a nepotrebujes samostatne okna gnome-terminalu, je dostupny na vsetkych plochach cez klavesu F12.
Plugin na vypnutie animacie (popup v strede plochy) pri prepinani ploch:
https://extensions.gnome.org/extension/959/disable-workspace-switcher-popup/
Překvapuje mě, že neexistuje možnost (nebo jsem alespoň na to nepřišel) jak nastavit Gnome aplikace (onen balast jak zmíněno výše :-) ) jako výchozí (hlavně Gnome Fotky, Gnome Hudba). Kdyz jdu do Settings --> Details --> Default Applications, v sekci "Music" lze vybrat jen Rhytmbox nebo Videos, ale ne (Gnome) Music, v sekci "Photos" je k dispozici pak jen Image Viewer, nikolivě (Gnome) Photos.
Tyto aplikace nejsou ani v nabídce seznamu dalších aplikací, pod nimiž se dá otevřít nějaký soubor, když se na něj klikne pravým tlačítkěm myši a vybere se "Open with other application".
Gnome "ekosystém" je díky tomu tak nějak roztříštěnej, když má v základu své vlastní aplikace, které ale nejsou výchozí nebo se alespoň výchozími nedají nastavit. (vyjímkou je Gnome Video).