Zahoďte Polari. Doporučuji raději zkusit Srain. Modernější a stabilnější (a udržovaný).
A nejlepší varianta - přejděte na Matrix (pro GNOME třeba Fractal). Každopádně občasnou nestabilitu IRC bridgů zatím řeším puštěním Srainu "pro jistotu".
17. 3. 2020, 11:09 editováno autorem komentáře
Zatím všechny pokusy používat Gnome skončily na výrazně horší podpoře HiDPI monitorů než Unity. Doufám, že i Ubuntu 20.04 bude neudržované Unity fungovat a do 22.04 se to už i v Gnome vyřeší.
Jinak nevíte, jestli se u toho network manageru dá jako metered connection nastavit i wifi hotspot z telefonu? Chápu, že to nejde automaticky, ale kdyby to šlo říct pro konkrétní SSID, stačilo by.
Teď to nevyzkouším, když nemůžu do kanclu, ale když jsem to to zkoušel cca před rokem a půl na Ubuntu 18.04, tak podobný setup (2560x1440 14" notebook plus 2560x1440 24" externí monitor) jsem nedokázal na X11 zprovoznit. Fractional scaling jsem nedokázal zprovoznit, přetahování oken mezi monitory způsobovalo různě zvětšení/zmenšení a každá aplikace se chovala jinak (např. Spotify).
Skončil sem s Unity (které mi stejně přijde použitelnější než Gnome Shell) a snížením rozlišení notebooku na 1600x900. Je to mírně rozmlžené, ale 90% věcí co potřebuju funguje, až na to že PyCharm renderuje po odpojení externího monitoru některé dropdowny GUI jinam než má.
Pokud už je všechno na Wayland funkční (včetně věcí jako sdílení plochy ve Slacku apod.) a v Gnome stačí zapnout tu experimentální podporu fractional scaling, možná zkusím vyměnit horší ergonomii za nerozmlžený obraz a uvidím.
Na X11 nedostanete různé škálování na různých monitorech, prostě to neumí a asi ani nikdy umět nebudou. V GNOME na Waylandu to funguje po násobcích celých čísel už tak 5 let. Fractional scaling je pořád experimentální, takže jeho zapnutí je skryté v dconfu. Jak jej zapnout, tady myslím už někdo psal.
Jestli funguje sdílení obrazovky ve Slacku, netuším. Podpora pro PipeWire, který sdílení obrazovky řeší na Waylandu, už ve WebRTC je, proto to funguje v Chrome nebo Firefoxu, ale jakou verzi WebRTC používá Electron, na kterém běží ta aplikace Slacku, to netuším.
Lubovolnej connectione mozete rucne nastavit metered=yes skrz nmcli. Dokumentacia je v nmcli(1) a nm-settings(5). Pravdepodobne budete chciet nieco taketo:
$ nmcli c modify <SSID> connection.metered yes
Ak nemate nejaky vylozene obskurny telefon, tak NetworkManager zisti, ze hotspot metered skrz DHCP.
GNOME se za poslední roky dost zlepšilo a z jeho vývoje a novinek mám radost, nicméně mi stále chybí podpora tray ikon. Jsou aplikace, které s tím, že nemají tray ikonu nepočítají. Naštěstí lze tohle řešit rozšířením shellu "KStatusNotifierItem/AppIndicator Support" od Canonicalu, nicméně podpora přímo v GNOME by byla lepší.
17. 3. 2020, 13:08 editováno autorem komentáře
> stále chybí podpora tray ikon
Nechyba. To je feature. Ti co ich nechcu ich nemaju, ti co ich chcu, mozu si doinstalovat rozsirenie na ich podporu.
> Jsou aplikace, které s tím, že nemají tray ikonu nepočítají.
To je bug v tychto aplikaciach. Dajte vediet ich autorom.
> Naštěstí lze tohle řešit rozšířením shellu "KStatusNotifierItem/AppIndicator Support" od Canonicalu, nicméně podpora přímo v GNOME by byla lepší.
Nie, nebola. Vid vyssie. Keby to bolo naopak, mali by to vsetci bez ohladu na to, ci ich trayicons otravuju alebo nie.
> Nie, nebola. Vid vyssie. Keby to bolo naopak, mali by to vsetci bez ohladu na to, ci ich trayicons otravuju alebo nie.
kludne by stacilo keby to bolo konfigurovatelne nemusel by si nic doinstalovavat...
GNOME je najhorsi pripad unix/linux mentality oddelujme vsetko do samostatnych balickov/pluginov/extensionov..., hlavne veci ako "sound input & output device chooser", "disconnect wifi", "refresh wifi connections", "appindicators".. vsetky tieto veci v inych desktopoch
davno su vstavane (mac, windows, KDE), len do gnome ich treba vzdy doinstalovavat..
V čem je to z pohledu UX jiné? Když by to bylo součástí ale jen vypnuté, tak musíte vyvolat nějaký dialog, najít příslušnou funkci a stisknout "zapnout". V současném GNOME vyvoláte dialog, najdete extension a stisknete "nainstalovat". Co se děje pod kapotou je Vám jako uživateli přece úplně jedno, v obou případech se během několika sekund daná funkce aktivuje a od té doby funguje.
18. 3. 2020, 10:27 editováno autorem komentáře
Tak dam rovno 3 priklady:
- ked clovek tie funkcionality ocakava ze su v systeme, lebo v inych, ktore predtym pouzival tam boli, tak prva vec by bola, ze by ich skusal hladat v settingoch cez vyhladavatko, co btw. v gnome aspon 3.34 tiez nefunguje, vyhladavanie iba najde tab, setting ako "airplane mode" napr. nenajde
- tym, ze aj v 3.36 treba na instalaciu extensionov pouzit extensions.gnome.org, ku ktoremu treba doinstalovat browser extension a napr. na Ubuntu aj backend program ktory sa neintuitivne vola chrome-gnome-shell (tuna je neintuitivnost z dvoch dovodov: 1. nazov implikuje pouzitie v chrome ale funguje aj vo firefoxe, 2. v nazve nie je spomenute nic o extensionoch)
- tym, ze uz sa mi viackrat v starsich gnome pri prvej instalacii stalo, ze extension som nainstaloval z extensions.gnome.org, tvaril sa nainstalovany, klikol som tam na enable, ale nic sa nestalo, zistil som, ze musim najskor celkovo povolit extensiony, co sa robi cez dalsi nastroj gnome-tweaks
Neviem ako v 3.36, pouzivam ubuntu 19.10 s 3.34, zrovna v ubuntu prave tie appindicators su predinstalovane, ale hentie 3 extensiony som musel doinstalovat.
- sound device chooser = prepinanie zvuku z reproduktorov na sluchadla v status menu + ovladanie hlasitosti mikrofonu v status menu,, bez extensionu sa treba hrabat v settingoch
- wifi disconnect = moznost odpojit sa od wifi siete zo status menu (nie vypnut wifi sietovku), bez extensionu sa to robi v settingoch navyse neintuitivne kliknutim na wifi siet ku ktorej som pripojeny
- wifi refresh = tlacidlo na znovuvyhladanie sieti v select network paneli, bez extensionu sa robi neintuitivne vojdenim do settingov, resp. ked uz clovek v tych settingoch je tak neintuitivne prepnutim tabu settingov na iny a naspat.
bludit mysou? do praveho horneho rohu obrazovky dostanem mys za par milisekund ked ju uz drzim v ruke staci rychly svih spravnym smerom.. dalej tri kliknutia blizko seba vazne netrvaju dlhsie ako stlacit super, napisat sound, stlacit sipku dole, enter (lebo sound vyhlada audacity), prechytit mys a trafit s nou niekde do stredu obrazovky
a wifi disconnect a refresh tie tlacitka proste neexistuju... disconnect musi clovek rozmyslat alebo vediet, kam ma kliknut a refresh treba hackovat zatvorenim a otvorenim zoznamu sieti...
Uvědomujete si, že ta rozšíření nejsou součástí Shellu třeba proto, že na jejich udržování prostě není čas a lidi? Když se rozšíření stane součástí samotného Shellu, berou zodpovědnost za jeho údržbu vývojáři Shellu. Momentálně na něm pracují asi dva lidi na plný úvazek, třeba ty změny uzamknuté obrazovky čekaly na realizaci snad 3 roky.
nie je potom prave problem to, ze GNOME-u zufalo chybaju ludia, ktori by to vyvijali? Na to ze je to defaultne prostredie pre vacsinu desktopoveho linuxu (ubuntu, fedora, debian, redhat, centos, sles) nie je 2 ludia primalo?
nie je na case zacat skusat lepsie motivovat vyvojarov (ci uz z firiem, ktori GNOME pouzivaju, alebo open source) aby sa GNOME zacali venovat?
Z tohoto pohledu chybí zoufale lidi snad každému open-source projektu. Mezi desktopovými prostředími je na tom GNOME ještě nejlépe. Jinak každý větší open-source projekt věnuje hodně energie do lákání nových přispěvatelů, ale někdy to prostě stačí jen na kompenzaci ztrát, protože přispěvatelé taky odcházejí.
> Co je vlastně důvod odebrání ikon z Desktopu?
Ja som zase doteraz nepochopil, aký význam majú ikony na ploche. Ako ich používate, keď máte pootvárané okná? Nie je jednoduchšie nájsť súbory cez files alebo shell?
> A odebrané appindikátory jsem taky nepochopil.
Systray je "wart" z dôb Windows 95. Tak, ako niektorí si nedokážu predstaviť shell bez nich, iných frustruje, keď sa snažia zavrieť aplikáciu, ktorej tvorcovia boli dostatočne arogantní a myslia si, že používateľ by ju určite nechcel zavrieť (typický predstaviteľ: Skype). Ideálne, keď sa takto správa niekoľko aplikácií v kombinácií s bordelom, ktorý sa tam hodí keď nie je zjavné miesto inde (rozličné control panely) a systray napuchne na veľkosť, keď je väčší ako zvyšok panelu. Windows to "vyriešil" schovávaním systray ikôn, čo je riešenie presne v štýle narovnávak na ohýbak. Nerieši problém, iba symptóm.
Systematickým riešením je nepovoliť systray. Aplikácie stále môžu posielať notifikácie takže o upozornenia o nových mailoch, chatoch, updatoch atď neprídete. Je možné mať aj modálne notifikácie počas behu nejakého tasku - ako to robí Rythmbox.
Rozdiel voči systrayu je, že používateľ má všetko pod kontrolou: to, či aplikácia môže posielať nofifikácie je na ňom, nie na aplikácii. Keď ho nejaká otravuje, môže ju zakázať (v systéme, nie aplikácii, ktorá to môže robiť zložité alebo ignorovať), naopak, keď je pre neho užitočná, môže byť aj na uzamknutej obrazovke. Dôležité je, že ich aplikácie nemôžu používať namiesto hlavného okna, bežať na pozadí a odolávať úsiliu používateľa, aby sa ukončili. Keď chcú mať task na pozadí, môžu si zadefinovať servis a púšťať ten (a tu sme zase u toho, že používateľ má spúšťanie servisov pod kontrolou, to je na systéme a nie na dobrej vôli aplikácie, čo láskavo dovolí).
> Neznám OS který by nějakou obdobu neměl ...
Určite ste počuli o OS s názvom Android. Ten tiež nemá systray, iba persistentné notifikácie. Status indikátory (čas, wifi, bluetooth, signál, batéria) sú napevno definované systémom, aplikácie tam nedokážu pridať nič.
> Ako ich používate, keď máte pootvárané okná? Nie je jednoduchšie nájsť súbory cez files alebo shell?
Na ploše mám nejpoužívanější soubory cca 30-35 a <Win-D> + <Mouse click> je cca 10 rychlejší než <Win> + 'psaní něčeho co Gnome někdy možná najde'.
Postup "otevři Files a proklikej se k souboru který potřebuješ" je dobrý pro soubory které potřebujete 2x denně ...
> Systematickým riešením je nepovoliť systray.
Máte veký kus pravdy v popisu problémů systay . Kontrola daná uživateli je vždy správný přístup. Určitě scházela možnost "tuto ikonu vidět nechci" (tak jak to mají Windows) ...
Problém je, že se s vaničkou vylilo dítě.
Popíšu problém:
používám Nextcoud client který běží po startu
Když nemámm nemám systray, tak abych zjistil jestli je vše sesynchronizováno a já můžu vypnout NB, tak tu aplikaci - její GUI - musím nastartovat.
Jinak nemám šanci to zjistiti - tady problikávající notifikace nepomůžou, zvlášť ne v GNOME kde jsou schované.
Systray ikona mi to říká na první pohled.
> Android. Ten tiež nemá systray, iba persistentné notifikácie.
Ano, tam je to zajímavý hybrid.
Ze začátku byli jen notifikace. Rychle ale zjistili, že notifikace nestačí a přidali (neprogramuji takže neznám terminologii) "aplikace v systray".
Teď mám spouštěn přehrávač hudby a v "systray"/notifikacích mám přímo ovládání přehrávání.
Runtastic mi v systray ukazuje jak si vedu.
Stopky mi tam píšou čas a dají se z notifikací ovládat ...
Navíc na ikoně Emailu mám čísílko s počtem nových zpráv.
Takže za mne - v Androidu se to nejmenuje systray nebo appindikátor, ale dělá to tu samo věc.
Notifikace - a zvlášť v GNOME - mají tendenci ukazovat co se stalo, ale ne stav. Je otázka co potřebujete víc.
Já se s tím sžiju, s tím problém není - už jsem přežil Win3.1, MacClasic, OS/2, WIN 95,98,Me, Unix CDE, SUN OpenLook, SUN JDS, NextStep, MacOSX, Motif, LXD, KDE, Unity tak přežuju i GNOME.
v Androidu jsou tiche notifikace a normalni notifikace = systray...
nevim jak to kdy bylo v Gnome, ale v Xfce mam pri klepnuti pravou mysi na systray v nastaveni moznost bud zobrazovat vse krome tech co vyberu v seznamu, nebo to obratit zakazat vse krome tech co vyberu v seznamu, snadneji/privetiveji to uz nejde ;-)
k tomu jak se "bez prezdivky" rozepsal k systray jen strucne, je to normlani vlasnost ktere u DE povazuju za normalni, nevidim vinu v aplikaci ze to nezaridi jinak, protoze jak take jinak? aby vyzkocilo normalni okno v pripade ze se neco deje? to je blbost, nevim jak jinak nez ze to mit na liste a videt zda ta aplikace v pozadi/bez_zobrazeneho_okna neco dela/oznamku ci mit rychlej pristup k jeji contextove nabidce...
resp. nevim zda v GnomeShell neni neco co se nejmenuje systray ale umi zobrazovat principem to same, pak by mozna autori aplikace to mohli upravit i pro to, ale proc by to vsichni (a i treba programy co nemaji aktualne maintainera) hromadne upravovali, kdyz by v GnomeShell proste mohlo byt systray rovnou (nebo aspon na par kliknuti kdyz uz teda extensions...(ale aby se to rozsireni nemuselo neustale predalavat na nove verze GnomeShell))
Taky plochu nepoužívám, rychlou možností je rozšíření Places status indicator, který na horní panel vedle Činnosti přidá rozevírací seznam složek, záložek a připojených zařízení. Pak si stačí jen někde vytvořit složku s těmi nejčastějšími soubory a tu dát v správci souborů do záložek (nebo ve vašem případě strčit do záložek složku Plocha/Desktop), čímž se objeví v tom seznamu a ty soubory tak budou dostupné na 2 kliknutí myši :-)
Nautilus mám mezi oblíbenými v dashi na 4. pozici, takže kdykoliv můžu stisknout Super+4 a mám otevřený Nautilus a můžu rovnou pracovat se soubory. Výhoda je v tom, že mám okamžitě všechny možnosti správce souborů a ten Nautilus si můžu nahradit čímkoliv jiným, co mi vyhovuje.
Je pravda, že v dobách GNOME 2 jsem plochu taky intenzivně používal, dnes už si na ni ani nevzpomenu. IMHO nemá na rychlost a efektivitu práce se souboru nějaký pozitivní vliv, je to jen o zvyku.
spatne si cetl.. ja psal ze je rychlejsi schovat okna a videt plochu, nez pres applet otevirat nejakou zalozku v spravci souboru, tys napsal o hotkey na spravce souboru, ja ze to muzu take, nic to ale logicky nemeni na tom, ze muzu v Xfce (btw: to KDE jsi odhadl spatne i pres napovedu Thunaru ;-) pres hotkey schovat okna a mit plochu(tedy existence otevrenych oken neni prekazkou pro pristup k plose(o tom se psalo vejs)), to je cela pointa ;-)
co sa systray tyka, tak moj jediny argument co sa UX tyka je, ze ked aplikacia bezi, tak intuitivne je, ze o tom je nejaka stopa, zaroven niekedy chcem aby aplikacia bezala, ale nechcem vidiet jej okno.. typicke pripady su prave rozne messengery (skype, slack, discord, ...), prehravace hudby (rhythmbox, spotify), apod.
bez systray viem mat taketo aplikacie beziace bez viditelneho feedbacku ze bezia.. na androide tiez afaik ked appka bezi, tak musi mat viditelnu persistentnu notifikaciu, inak je suspendnuta, na macu zas vsetky beziace appky vidim v docku, dokonca je uplne absurdna situacia, ze obcas viem alt-tabnut do appky ktora nema ziadne okno otvorene, ale po alt-tabnuti do nej viem pristupit k jej menu v hornej liste..
chapem ze tak ci tak vo vsetkych OS existuju sluzby, ktore vedia bezat bez toho, aby o nich clovek viditelne vedel (na windowse services, na linuxe systemd units, ...), ale tie by z UI/UX hladiska mali sluzit na uplne ine veci...
pripad systray je hlavne o messengeroch a podobnych veciach.., nechcem aby zavadzali, ale chcem mat jednoducho viditelnu informaciu ci som prave online, resp. ci mam nove spravy
uznavam, ze s vela aplikaciami moze systray posobit ako bordel, ked autori GNOME vyriesia jednoduchsie riesenie tohto problemu ako systray a autori aplikacii sa prisposobia, budem velmi rad, ale dovtedy by som bol rad, keby existovalo aspon nejake vstavane riesenie..