GNOME se za poslední roky dost zlepšilo a z jeho vývoje a novinek mám radost, nicméně mi stále chybí podpora tray ikon. Jsou aplikace, které s tím, že nemají tray ikonu nepočítají. Naštěstí lze tohle řešit rozšířením shellu "KStatusNotifierItem/AppIndicator Support" od Canonicalu, nicméně podpora přímo v GNOME by byla lepší.
17. 3. 2020, 13:08 editováno autorem komentáře
> stále chybí podpora tray ikon
Nechyba. To je feature. Ti co ich nechcu ich nemaju, ti co ich chcu, mozu si doinstalovat rozsirenie na ich podporu.
> Jsou aplikace, které s tím, že nemají tray ikonu nepočítají.
To je bug v tychto aplikaciach. Dajte vediet ich autorom.
> Naštěstí lze tohle řešit rozšířením shellu "KStatusNotifierItem/AppIndicator Support" od Canonicalu, nicméně podpora přímo v GNOME by byla lepší.
Nie, nebola. Vid vyssie. Keby to bolo naopak, mali by to vsetci bez ohladu na to, ci ich trayicons otravuju alebo nie.
> Nie, nebola. Vid vyssie. Keby to bolo naopak, mali by to vsetci bez ohladu na to, ci ich trayicons otravuju alebo nie.
kludne by stacilo keby to bolo konfigurovatelne nemusel by si nic doinstalovavat...
GNOME je najhorsi pripad unix/linux mentality oddelujme vsetko do samostatnych balickov/pluginov/extensionov..., hlavne veci ako "sound input & output device chooser", "disconnect wifi", "refresh wifi connections", "appindicators".. vsetky tieto veci v inych desktopoch
davno su vstavane (mac, windows, KDE), len do gnome ich treba vzdy doinstalovavat..
V čem je to z pohledu UX jiné? Když by to bylo součástí ale jen vypnuté, tak musíte vyvolat nějaký dialog, najít příslušnou funkci a stisknout "zapnout". V současném GNOME vyvoláte dialog, najdete extension a stisknete "nainstalovat". Co se děje pod kapotou je Vám jako uživateli přece úplně jedno, v obou případech se během několika sekund daná funkce aktivuje a od té doby funguje.
18. 3. 2020, 10:27 editováno autorem komentáře
Tak dam rovno 3 priklady:
- ked clovek tie funkcionality ocakava ze su v systeme, lebo v inych, ktore predtym pouzival tam boli, tak prva vec by bola, ze by ich skusal hladat v settingoch cez vyhladavatko, co btw. v gnome aspon 3.34 tiez nefunguje, vyhladavanie iba najde tab, setting ako "airplane mode" napr. nenajde
- tym, ze aj v 3.36 treba na instalaciu extensionov pouzit extensions.gnome.org, ku ktoremu treba doinstalovat browser extension a napr. na Ubuntu aj backend program ktory sa neintuitivne vola chrome-gnome-shell (tuna je neintuitivnost z dvoch dovodov: 1. nazov implikuje pouzitie v chrome ale funguje aj vo firefoxe, 2. v nazve nie je spomenute nic o extensionoch)
- tym, ze uz sa mi viackrat v starsich gnome pri prvej instalacii stalo, ze extension som nainstaloval z extensions.gnome.org, tvaril sa nainstalovany, klikol som tam na enable, ale nic sa nestalo, zistil som, ze musim najskor celkovo povolit extensiony, co sa robi cez dalsi nastroj gnome-tweaks
Neviem ako v 3.36, pouzivam ubuntu 19.10 s 3.34, zrovna v ubuntu prave tie appindicators su predinstalovane, ale hentie 3 extensiony som musel doinstalovat.
- sound device chooser = prepinanie zvuku z reproduktorov na sluchadla v status menu + ovladanie hlasitosti mikrofonu v status menu,, bez extensionu sa treba hrabat v settingoch
- wifi disconnect = moznost odpojit sa od wifi siete zo status menu (nie vypnut wifi sietovku), bez extensionu sa to robi v settingoch navyse neintuitivne kliknutim na wifi siet ku ktorej som pripojeny
- wifi refresh = tlacidlo na znovuvyhladanie sieti v select network paneli, bez extensionu sa robi neintuitivne vojdenim do settingov, resp. ked uz clovek v tych settingoch je tak neintuitivne prepnutim tabu settingov na iny a naspat.
bludit mysou? do praveho horneho rohu obrazovky dostanem mys za par milisekund ked ju uz drzim v ruke staci rychly svih spravnym smerom.. dalej tri kliknutia blizko seba vazne netrvaju dlhsie ako stlacit super, napisat sound, stlacit sipku dole, enter (lebo sound vyhlada audacity), prechytit mys a trafit s nou niekde do stredu obrazovky
a wifi disconnect a refresh tie tlacitka proste neexistuju... disconnect musi clovek rozmyslat alebo vediet, kam ma kliknut a refresh treba hackovat zatvorenim a otvorenim zoznamu sieti...
Uvědomujete si, že ta rozšíření nejsou součástí Shellu třeba proto, že na jejich udržování prostě není čas a lidi? Když se rozšíření stane součástí samotného Shellu, berou zodpovědnost za jeho údržbu vývojáři Shellu. Momentálně na něm pracují asi dva lidi na plný úvazek, třeba ty změny uzamknuté obrazovky čekaly na realizaci snad 3 roky.
nie je potom prave problem to, ze GNOME-u zufalo chybaju ludia, ktori by to vyvijali? Na to ze je to defaultne prostredie pre vacsinu desktopoveho linuxu (ubuntu, fedora, debian, redhat, centos, sles) nie je 2 ludia primalo?
nie je na case zacat skusat lepsie motivovat vyvojarov (ci uz z firiem, ktori GNOME pouzivaju, alebo open source) aby sa GNOME zacali venovat?
Z tohoto pohledu chybí zoufale lidi snad každému open-source projektu. Mezi desktopovými prostředími je na tom GNOME ještě nejlépe. Jinak každý větší open-source projekt věnuje hodně energie do lákání nových přispěvatelů, ale někdy to prostě stačí jen na kompenzaci ztrát, protože přispěvatelé taky odcházejí.