Vlákno názorů k článku GNOME 3.36: řada změn v GNOME Shellu od PQK - Co je vlastně důvod odebrání ikon z Desktopu? ......

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 19. 3. 2020 7:40

    PQK

    Co je vlastně důvod odebrání ikon z Desktopu?

    ... neudržovaný kód v Nautilusu je jen výmluva, viz shell-extension

    A odebrané appindikátory jsem taky nepochopil. Neznám OS který by nějakou obdobu neměl ...

  • 19. 3. 2020 9:59

    ja.

    > Co je vlastně důvod odebrání ikon z Desktopu?

    Ja som zase doteraz nepochopil, aký význam majú ikony na ploche. Ako ich používate, keď máte pootvárané okná? Nie je jednoduchšie nájsť súbory cez files alebo shell?

    > A odebrané appindikátory jsem taky nepochopil.

    Systray je "wart" z dôb Windows 95. Tak, ako niektorí si nedokážu predstaviť shell bez nich, iných frustruje, keď sa snažia zavrieť aplikáciu, ktorej tvorcovia boli dostatočne arogantní a myslia si, že používateľ by ju určite nechcel zavrieť (typický predstaviteľ: Skype). Ideálne, keď sa takto správa niekoľko aplikácií v kombinácií s bordelom, ktorý sa tam hodí keď nie je zjavné miesto inde (rozličné control panely) a systray napuchne na veľkosť, keď je väčší ako zvyšok panelu. Windows to "vyriešil" schovávaním systray ikôn, čo je riešenie presne v štýle narovnávak na ohýbak. Nerieši problém, iba symptóm.

    Systematickým riešením je nepovoliť systray. Aplikácie stále môžu posielať notifikácie takže o upozornenia o nových mailoch, chatoch, updatoch atď neprídete. Je možné mať aj modálne notifikácie počas behu nejakého tasku - ako to robí Rythmbox.

    Rozdiel voči systrayu je, že používateľ má všetko pod kontrolou: to, či aplikácia môže posielať nofifikácie je na ňom, nie na aplikácii. Keď ho nejaká otravuje, môže ju zakázať (v systéme, nie aplikácii, ktorá to môže robiť zložité alebo ignorovať), naopak, keď je pre neho užitočná, môže byť aj na uzamknutej obrazovke. Dôležité je, že ich aplikácie nemôžu používať namiesto hlavného okna, bežať na pozadí a odolávať úsiliu používateľa, aby sa ukončili. Keď chcú mať task na pozadí, môžu si zadefinovať servis a púšťať ten (a tu sme zase u toho, že používateľ má spúšťanie servisov pod kontrolou, to je na systéme a nie na dobrej vôli aplikácie, čo láskavo dovolí).

    > Neznám OS který by nějakou obdobu neměl ...

    Určite ste počuli o OS s názvom Android. Ten tiež nemá systray, iba persistentné notifikácie. Status indikátory (čas, wifi, bluetooth, signál, batéria) sú napevno definované systémom, aplikácie tam nedokážu pridať nič.

  • 19. 3. 2020 15:38

    PQK

    > Ako ich používate, keď máte pootvárané okná? Nie je jednoduchšie nájsť súbory cez files alebo shell?

    Na ploše mám nejpoužívanější soubory cca 30-35 a <Win-D> + <Mouse click> je cca 10 rychlejší než <Win> + 'psaní něčeho co Gnome někdy možná najde'.

    Postup "otevři Files a proklikej se k souboru který potřebuješ" je dobrý pro soubory které potřebujete 2x denně ...

    > Systematickým riešením je nepovoliť systray.

    Máte veký kus pravdy v popisu problémů systay . Kontrola daná uživateli je vždy správný přístup. Určitě scházela možnost "tuto ikonu vidět nechci" (tak jak to mají Windows) ...

    Problém je, že se s vaničkou vylilo dítě.
    Popíšu problém:
    používám Nextcoud client který běží po startu
    Když nemámm nemám systray, tak abych zjistil jestli je vše sesynchronizováno a já můžu vypnout NB, tak tu aplikaci - její GUI - musím nastartovat.
    Jinak nemám šanci to zjistiti - tady problikávající notifikace nepomůžou, zvlášť ne v GNOME kde jsou schované.
    Systray ikona mi to říká na první pohled.

    > Android. Ten tiež nemá systray, iba persistentné notifikácie.

    Ano, tam je to zajímavý hybrid.
    Ze začátku byli jen notifikace. Rychle ale zjistili, že notifikace nestačí a přidali (neprogramuji takže neznám terminologii) "aplikace v systray".
    Teď mám spouštěn přehrávač hudby a v "systray"/noti­fikacích mám přímo ovládání přehrávání.
    Runtastic mi v systray ukazuje jak si vedu.
    Stopky mi tam píšou čas a dají se z notifikací ovládat ...

    Navíc na ikoně Emailu mám čísílko s počtem nových zpráv.

    Takže za mne - v Androidu se to nejmenuje systray nebo appindikátor, ale dělá to tu samo věc.

    Notifikace - a zvlášť v GNOME - mají tendenci ukazovat co se stalo, ale ne stav. Je otázka co potřebujete víc.

    Já se s tím sžiju, s tím problém není - už jsem přežil Win3.1, MacClasic, OS/2, WIN 95,98,Me, Unix CDE, SUN OpenLook, SUN JDS, NextStep, MacOSX, Motif, LXD, KDE, Unity tak přežuju i GNOME.

  • 19. 3. 2020 20:06

    k3dAR
    Stříbrný podporovatel

    v Androidu jsou tiche notifikace a normalni notifikace = systray...

    nevim jak to kdy bylo v Gnome, ale v Xfce mam pri klepnuti pravou mysi na systray v nastaveni moznost bud zobrazovat vse krome tech co vyberu v seznamu, nebo to obratit zakazat vse krome tech co vyberu v seznamu, snadneji/prive­tiveji to uz nejde ;-)

    k tomu jak se "bez prezdivky" rozepsal k systray jen strucne, je to normlani vlasnost ktere u DE povazuju za normalni, nevidim vinu v aplikaci ze to nezaridi jinak, protoze jak take jinak? aby vyzkocilo normalni okno v pripade ze se neco deje? to je blbost, nevim jak jinak nez ze to mit na liste a videt zda ta aplikace v pozadi/bez_zo­brazeneho_okna neco dela/oznamku ci mit rychlej pristup k jeji contextove nabidce...
    resp. nevim zda v GnomeShell neni neco co se nejmenuje systray ale umi zobrazovat principem to same, pak by mozna autori aplikace to mohli upravit i pro to, ale proc by to vsichni (a i treba programy co nemaji aktualne maintainera) hromadne upravovali, kdyz by v GnomeShell proste mohlo byt systray rovnou (nebo aspon na par kliknuti kdyz uz teda extensions...(ale aby se to rozsireni nemuselo neustale predalavat na nove verze GnomeShell))

  • 20. 3. 2020 16:45

    Kuba77

    Taky plochu nepoužívám, rychlou možností je rozšíření Places status indicator, který na horní panel vedle Činnosti přidá rozevírací seznam složek, záložek a připojených zařízení. Pak si stačí jen někde vytvořit složku s těmi nejčastějšími soubory a tu dát v správci souborů do záložek (nebo ve vašem případě strčit do záložek složku Plocha/Desktop), čímž se objeví v tom seznamu a ty soubory tak budou dostupné na 2 kliknutí myši :-)

  • 20. 3. 2020 21:45

    k3dAR
    Stříbrný podporovatel

    (v jinem DE) Super+D pro okamzite schovani/znovu­zobrazeni vsech oken na aktualni plose vidim porad jako mnohem rychlejsi ;-)

  • 23. 3. 2020 10:34

    Jiří Eischmann

    Nautilus mám mezi oblíbenými v dashi na 4. pozici, takže kdykoliv můžu stisknout Super+4 a mám otevřený Nautilus a můžu rovnou pracovat se soubory. Výhoda je v tom, že mám okamžitě všechny možnosti správce souborů a ten Nautilus si můžu nahradit čímkoliv jiným, co mi vyhovuje.
    Je pravda, že v dobách GNOME 2 jsem plochu taky intenzivně používal, dnes už si na ni ani nevzpomenu. IMHO nemá na rychlost a efektivitu práce se souboru nějaký pozitivní vliv, je to jen o zvyku.

  • 23. 3. 2020 15:51

    k3dAR
    Stříbrný podporovatel

    to ze muzu pres Super+D zobrazit plochu neznamena ze nemuzu bez toho pres otevrene okna zobrazit Thunar pres Super+F ;-)

  • 25. 3. 2020 0:07

    Jiří Eischmann

    Pointa? Vy jste psal, že zobrazení plochy je pořád rychlejší než spuštění správce souborů. Já jsem vám napsal výchozí klávesovou zkratku, kterou jde ten správce souborů otevřít stejně rychle. Že to jde stejně jednoduše i v KDE, je super, akorát nechápu tu pointu pro tuto diskusi.

  • 26. 3. 2020 1:59

    k3dAR
    Stříbrný podporovatel

    spatne si cetl.. ja psal ze je rychlejsi schovat okna a videt plochu, nez pres applet otevirat nejakou zalozku v spravci souboru, tys napsal o hotkey na spravce souboru, ja ze to muzu take, nic to ale logicky nemeni na tom, ze muzu v Xfce (btw: to KDE jsi odhadl spatne i pres napovedu Thunaru ;-) pres hotkey schovat okna a mit plochu(tedy existence otevrenych oken neni prekazkou pro pristup k plose(o tom se psalo vejs)), to je cela pointa ;-)

  • 20. 3. 2020 0:45

    black3r

    co sa systray tyka, tak moj jediny argument co sa UX tyka je, ze ked aplikacia bezi, tak intuitivne je, ze o tom je nejaka stopa, zaroven niekedy chcem aby aplikacia bezala, ale nechcem vidiet jej okno.. typicke pripady su prave rozne messengery (skype, slack, discord, ...), prehravace hudby (rhythmbox, spotify), apod.

    bez systray viem mat taketo aplikacie beziace bez viditelneho feedbacku ze bezia.. na androide tiez afaik ked appka bezi, tak musi mat viditelnu persistentnu notifikaciu, inak je suspendnuta, na macu zas vsetky beziace appky vidim v docku, dokonca je uplne absurdna situacia, ze obcas viem alt-tabnut do appky ktora nema ziadne okno otvorene, ale po alt-tabnuti do nej viem pristupit k jej menu v hornej liste..

    chapem ze tak ci tak vo vsetkych OS existuju sluzby, ktore vedia bezat bez toho, aby o nich clovek viditelne vedel (na windowse services, na linuxe systemd units, ...), ale tie by z UI/UX hladiska mali sluzit na uplne ine veci...

    pripad systray je hlavne o messengeroch a podobnych veciach.., nechcem aby zavadzali, ale chcem mat jednoducho viditelnu informaciu ci som prave online, resp. ci mam nove spravy

    uznavam, ze s vela aplikaciami moze systray posobit ako bordel, ked autori GNOME vyriesia jednoduchsie riesenie tohto problemu ako systray a autori aplikacii sa prisposobia, budem velmi rad, ale dovtedy by som bol rad, keby existovalo aspon nejake vstavane riesenie..