Diky za clanek. Ja teda GNOME taky nepouzivam [naposledy jsem ho pouzival v RH linux 8.0 (nemyslim RHEL) tak pred 20lety, to byl ve verzi pod 1.0]. V te dobe mne to pripadlo jako dobrej napad vzhledem k tehdejsim problemum s licenci na Qt a KDE. Pak se ty problemy ale vyresily a ja jsem na KDE presel. Od te doby nedam na KDE a Qt dopustit. Plne mne vyhovuje a pripadne me, ze vypada lip a jde tam toho nastavit vic (co potrebuju). Mam taky pocit ze to je i lepsi volba pro lidi co prichazi z MS Windows. GNOME samozrejme uslo velkej kus cesty a vznikly nad tim aplikace jako Evolution ad., ktere i v KDE pouzivam, jsou pod tim knihovny a infrastruktura, ktera je rozhodne prinos. Na druhou stranu mne prijde tristeni sil do vlastniho grafickeho rozhrani OS jako zbytecne tristeni sil...
ad tristeni sil - nic takoveho neexistuje, protoze vyvojari necehoX by tezko presli na necoY kdyz je to naprosto odlisne od jejich predstav, takze fakticky jde o nasobeni sil a to i tim ze vychytavka v necoY se muze prevzit do necoX kde by treba jinak (bez existence necoY) vubec nikdy nevznikla...
pokud budu tento fakt ignorantsky ignorovat, tak ano:
narizuju vyvojarum ostatnich desktopu aby presli na vyvoj Xfce ktere pouizvam a netristej sily zbytecnejma jinejma desktopama ;-)
[zni to dementne? ano :-)]
Nic jako tříštění sil neexistuje - to je nesmysl. V Open Source jsou dva typy programátorů - programátoři na full time, a lidi, kteří to mají jako hobby. Programátoři na full time dělají to, za co je firmy platí, a ty rozhodně nechtějí mít stejný produkt, jako má někdo jiný. Takže máte diverzifikaci čistě z komerčních důvodů.
Lidé, co píší OS jako svoje hobby, tak typicky chtějí dělat na produktu, který se jim líbí, s kterým se ztotožňují - vyhovuje jim interní architektura, nástroje, filozofie, - a to je jádro pudla. Nemůžete se zavděčit všem - nemůžete mít úplný průnik. Nikdo dobrovolně nebude přispívat do projektu, který mu nevyhovuje. Čím máte větší projekt, tím hůře se hledají kompromisy. U komerčních projektů je někdo, kdo řekne, bude to takhle, a zaměstnanci sklapnou paty, a je to tak. U open source projektů to takhle nefunguje. Musíte hledat kompromis a to jak na úrovni ovládání, designu produktu, tak na úrovni technologie, architektury.
KDE je založené na QT a to, co lze a nelze, to je dané možnostmi QT. QT je platforma pro psaní přenositelných multiplatformních aplikací. Gnome používá GTK, která je primárně Unixová, které má pod svojí kontrolou - je to jinak postavená knihovna s jiným designem, a nad ní se postaví jiné aplikace.
K žádnému tříštění sil nedochází. Ti lidé, kteří spolu nespolupracují dnes, by spolu nespolupracovali ani v jiném světě, kde by třeba Gnome nevzniklo.
U open source projektů to takhle nefunguje. Musíte hledat kompromis a to jak na úrovni ovládání, designu produktu, tak na úrovni technologie, architektury.
Zkušenost je ale taková, že to bude vždy tak jaké přesvědčení má ten vývojář bez ohledu jak velká je množina jiných názorů pokud byť na jedné osobě není vývojář závislý. ;-)
Problémy s licencí Qt jsou vyřešeny? Vždyť je to dnes horší, než to bylo za Trolltechu.
http://techrights.org/2021/01/05/qt-licensing-changes/
https://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=Qt-5.15-LTS-Commercial-Phase
No vidíš, a někdo by za tříštění sil mohl zase považovat třeba práci na KDE, když by daní vývojáři mohli radši vylepšovat GNOME. To nedává moc smysl, když oba projekty jsou postaveny na úplně jiných základech, že?
O tříštění sil se dá mluvit pouze v případech, kdy několik skupin odděleně vyvíjí prakticky totéž. Popřípadě se o tom dá mluvit, pokud vyvíjí několik projektů s hodně velkým společným základem, přičemž by bylo možné se na onom základě sjednotit a rozdíly implementovat jen coby doplňky/rozšíření/možnosti nastavení.
Ač mám taky KDE/QT velice rád, tak musím říct, že bez GNOME by to bylo horší. Ono je dobré mít konkurenci, zvláště když ta konkurence umí být i partner, takže můžete sdílet dobré věci a co považujete za nedobré, to si uděláte po svým...
Takže díky za GNOME, ačkoliv mi nesedlo už od počátků. KDE používám od verze 1.X a jsem velice spokojený (jen KDE 2.X mi přislo takové graficky neuspokojující). Na druhou stranu, já jsem nenáročný uživatel a pokud budu moci nastavit vzhled podle svých potřeb a bude fungovat krunner a konsole, tak více nepotřebuji (z desktopu jako takového, samozřejmě aplikace samotné používám). Například „nabídku start“ mám na panelu jen kvůli manželce, já ji opravdu nepotřebuji.
Jinak, GNOME Shell považuji už od počátku trochu za krok stranou, ale na druhou stranu, jdou si vlastní cestou a uživatelé jsou spokojení. Přidání funkcionality dle článku mi přijde jako dobře ucelená a promyšlená. Takže prosím, jak je libo... Co se mi naopak velice nelíbí je file open dialog z GNOME - to je neintuitivní hrůza z mého pohledu. Ještě že v systému lze nastavit použití KDE dialogu.
"Ještě že v systému lze nastavit použití KDE dialogu"
Jak? Detaily? Mam pocit ze snad kazdy program pouziva jiny open file dialog, a mam hruzu z toho ze nevim jestli kliknout 2x nebo jendou (protoze KDE jsem si nastavil vsude na jedno kliknuti, dvouklik je cesta do pekla pro karpalni tunel).
Nejhorsi open dialog maji javovske programy.
Ani Ti už nevím, jak jsem to nastavil, ale je pravda, že nativní java aplikace a a myslím, že i nativní QT (ne-součást KDE) si drží svůj dialog. Těch ale používám tak málo, že mi ani nepřišly na mysl.
Ale určitě se podívej na rozšíření pro KDE související s GTK. Bude to nejspíš tam. Potom se to dá ještě nastavit nějakou proměnnou, kterou šoupneš do .bashrc...