Tak pokud chceme překládat slovo po slově, tak opravdu nemám žádný nápad. Spíš bych to překládal tak, aby to znělo hezky v češtině - něco jako "Maximální výkon", "Výkon dle potřeby" a "Minimální spotřeba", atd...
Možností je hodně - lidi co umí česky líp než já by určitě měli ještě lepší nápady. Je mi to ale jedno, českou lokalizaci stejně nepoužívám :) Já už vlastně nepoužívám ani GNOME - jak to mají v KDE, taky tak debilně?
6. 10. 2021, 18:22 editováno autorem komentáře
Protože šetřit můžete třeba i životnost baterie. Pokud jste přesvědčen, že tam to energií nemá být, nahlaste to vývojářům jako chybu v původním anglickém textu, ze kterého český překlad vychází. Určitě to bude užitečnější činnost, než napadání lidí, kteří věnují překladům spoustu svého volného času.
Prave jsem upgradoval Ubuntu na 21.10 a timpadem poprve "ochutnal" Gnome 40. Proboha, drazi RedHati vyvojari, prosim prestante delat takove zmeny k horsimu! Vzdyt pokazde kdyz neco zacne uz trochu vypadat k svetu a vyladene, tak to predelate a totalne rozvrtate... Login obrazovka do ktere jste sahali prestala respektovat tap to click, ted seznam aplikaci ukazuje aplikace v male spodni casti obrazovky a v horni polovine mi ukazuje plochu ze ktere jsem prisel... Proc mi to delate? Az budete poradat UX research pred podobnymi zmenami, byli byste prosim tak hodni a brali v uvahu nazor i nekoho mimo RedHat? I z diskusi kolem UX-related bugu mam cim dal tim silnejsi pocit, ze by vam prospelo se trochu porozhlednout okolo -- with great power comes great responsibility. To co se libi RedHat zamestnancum a RedHat zakaznikum nemusi byt totez jako posouvani otevreneho ekosystemu vpred. Diky moc, snad to do pristiho releasu aspon trochu zacistite, aby se Gnome aspon trochu priblizilo ke stavu pred 40...
Tyhle změny nejsou o Red Hatu. V poslední době designové změny táhnou spíš Endless nebo Purism než Red Hat. A hlavně to nefunguje tak, že si Red Hat něco vymyslí a pak dojde a nadiktuje, že takto to bude. Můžou na tom pracovat lidi z Red Hatu, ale probíhá to v upstreamové komunitě a před tím, než to jde ven, se musí najít nějaký konsenzus s ostatními.
UX research před touto změnou probíhal poměrně intenzivní. Můžete si přečíst můj článek o GNOME 40. Tam píšu, že se to připravovalo už od roku 2017. Sbírala se zpětná vazba od různých skupin uživatelů, probíhalo komunitní testování, GNOME Foundation si zaplatila firmu na klasické testování ve skupinách. Na poměry open-source projektu ta příprava byla opravdu velká.
Mrzí mě, pokud vám něco nevyhovuje. Nicméně to není tak, že by designéři nikoho neposlouchali. V případě designu je to: 100 lidí = 100 chutí. Je nemožné vytvořit design, který bude vyhovovat všem, proto je cílem vytvořit něco, co vyhovuje většině, a zpětná vazba na GNOME 40 převážně pozitivní je.
Mimochodem, zpristupneni profilu napajeni v Gnome zpusobuje problemy stavajicim zpusobum prace s profily napajeni, viz napr. https://linrunner.de/tlp/installation/ubuntu.html -- pokud tedy nekdo pouziva napr. TLP, stejne si to bude vypinat. Je hodne zajimave si precist argumentaci v README Gnome repa k powerprofilesctl - existuji alternativy, ale nam prijde lepsi to udelat po svem. Nektere z nich maji zajimave vlastnosti, ktere my neumime, ale mozna je casem zapracujeme. Rozbijeme to ale hned, opravime to mozna casem. Achjo...
s doslovnou citaci si asi ulit, kdyz ocividne (asi jak komu) pise svuj pohled plynouci z meziradku: https://gitlab.freedesktop.org/hadess/power-profiles-daemon
A proc bych to mel delat? Taky se te neptam, jestli nahodou nejsi zamestnanec RedHatu. Tohle neni soudni proces, tohle jsou osobni a tedy silne subjektivni nazory. Tak jako je silne subjektivni nazor RedHatu vyjadreny v tomhle clanku, ze to jak meni Gnome je skvele...
Je to moje interpretace toho, co jsem si precetl na webu TLP, na webu power-profiles-daemon a v issue k odinstalovani TLP pri upgradu Ubuntu v Launchpadu odkazovane z instalacnich instrukci TLP pro Ubuntu.
Hodne to pripomina pulse audio, systemd, Wayland, Gnome on-screen keyboard, Client-side decorations (a zkripleni Geditu, Evince a Nautilu) a podobne situace, kdy diskuse vzdy konci tim: my verime tomu, ze to takhle bude lepsi a jsme jedini, kdo ma penize na podobny typ zmen, nase zmeny ledacos z existujicich reseni rozbiji ale pokud pouzijete nase reseni tak jak je, bude vam to fungovat -- pokud si budete chtit opravovat sva stavajici reseni, muzete to na sve naklady samozrejme delat, ale asi vas to nebude dlouho bavit. Pokud vam nasi zmenou zmizely vlastnosti ktere pro vas byly dulezite a my jsme vam v dobrem umyslu (typicky security) sebrali API pres ktere byste si to mohli s malym usilim dobastlit zpatky, merzi nas to, ale proste to tak je.
Je logické, že si to navzájem šlape po prstech s ostatními nástroji na optimalizaci spotřeby, když všichni nedělají nic jiného, než že přepínají ty samé volby v kernelu.
Je rozdíl mezi TLP, které si uživatel musí nainstalovat a zapnout, tudíž se u něj dá předpokládat, že ví, co dělá, a mezi něčím, co je zapnuté by default pro všechny uživatele. Řešili jsme to třeba, když jsme optimalizovali spotřebu Fedora Workstation. Ono existuje hromada dalších možností, jak tu spotřebu posunout ještě níž, ale pak člověk zjistí, že tato volba způsobuje problémy u řadičů disků této firmy, které jsou na 20 % notebooků, jiná volba, zase způsobuje problémy s wifi kartami konkrétního výrobce atd. Pokud dáte uživatelům něco by default, musíte být podstatně opatrnější a mít jistotu, že to funguje 99 % uživatelů. Když se u LTP stane, že něco nefunguje na hardwaru 20 % uživatelů, nic se neděje, ti lidi si to sami zapnuli, můžou si to zase vypnout, případně to je ten typ power userů, kteří si ty profily dokážou sami upravit.