Nautilus (a zdá se že i další gtk4 aplikace) u mě ignoruje veškerý pokus o to, přepnout ho do tmavého režimu a nebo na jakékoliv jiné téma než "bílý default", takže za mě v kombinaci s tree view krok zpět. Plus zcela přepracovaná nabídka uživatele vpravo nahoře
, je strašná. Já třeba přepínání zvukových zařízení vůbec nepoužíval, přepínalo se mi automaticky a správně, ale využíval jsem přepínání bluetooth, které zmizelo a dost mě to štve. Nemluvě o tom, že jsem měl starý layout menu rád. Doufám, že se najde plugin, který vzhled menu přepne zpět .
Nautilus (a zdá se že i další gtk4 aplikace) u mě ignoruje veškerý pokus o to, přepnout ho do tmavého režimu a nebo na jakékoliv jiné téma než "bílý default"
To je tím, že aplikace, která používá libadwaitu, už nepoužívá obecná GTK témata, ale jen Adwaitu v různých variantách. Pokud tedy přepnete téma pro GTK (3), tak to s ní nic neudělá. Do tmavého režimu nyní můžete přepnout v nastaveních, což udělá to, že to dá aplikacím signál, že si uživatel přeje přepnout do tmavého tématu. Aplikace pak přepne do takového tématu, které podporuje, v případě Nautilu to je tmavá Adwaita.
využíval jsem přepínání bluetooth
Jestli přepínáním Bluetooth myslíte vypínání a zapínání, tak to tam je pořád. Jestli tím myslíte přepínání mezi spárovanými zařízeními, tak to tam nebylo nikdy. Jen tam bylo tlačítko, které otevřelo nastavení bluetooth, kde jste to mohl udělat. To tam teď není a musí se to dělat cestou, která znamená o jedno kliknutí navíc.
To je tím, že aplikace, která používá libadwaitu, už nepoužívá obecná GTK témata, ale jen Adwaitu v různých variantách
Chápu to dobře, že tím padla jakákoliv podpora pro "vlastní" vzhled? Nebo se to jen přes adwaitu dělá jinak?
Jen tam bylo tlačítko, které otevřelo nastavení bluetooth, kde jste to mohl udělat.
Ano, přesně toto tlačítko jsem využíval.
To je fíčura. Proč k tomu došli, jsem psal v článku o GNOME 41 (část Libadwaita).
@Jiří Eischmann
jako chapu ze si autori GNOME muzou delat co chteji, ale tvuj popis "druhe strany" jako "kteří GNOME berou pouze jako stavebnici pro jejich finální produkt" je dost zavadejii, protoze ta druha strana jsou i "pouzi" uzivatele kterejm se proste nelibi/nevyhovuje kdyz jim nekdo podstrci "to jedine spravne reseni(zde vzhledu)" ;-)
BTW: chapu ze muzes (ci autori GNOME) rict, ze ti uzivatele to maji zadarmo tak at neremcaj, ale delaj to autori GNOME primarne pro sebe nebo pro uzivatel?
protoze ta druha strana jsou i "pouzi" uzivatele kterejm se proste nelibi/nevyhovuje kdyz jim nekdo podstrci "to jedine spravne reseni(zde vzhledu)
Chápu, že někoho naštve, že má nějaké svoje téma třetí strany a nově ho aplikace nepodporují, ale vývojáři dělají ty aplikace pro miliony uživatelů a nikdy se člověk nezavděčí všem. Je to o hledání cesty, která uspokojí pokud možno co nejvíce uživatelů a naštve co nejméně. A tady si troufám tvrdit, že většina uživatelů témata vzhledu neřeší, používají to výchozí a budou z té změny profitovat.
Stejně tak desktopové prostředí je nějaký balík přístupu a mnoha rozhodnutí, která taky žádnému uživateli nevyhovují na 100 %, je to na něm, které z nich má pro něj nejlepší poměr výhody/nevýhody. Alternativy na Linuxu jsou, ne, že ne.
jiste, ale obecne, pokud ta cesta je zrusime moznost customizace tak z tech milionu uzivatelu to bude jedno prevazne vyvojarum daneho produktu a korporacim ;-) jako v oblasti kde ty moznosti customizace byla odjakziva vlastnost/vyhoda/prednost se to vzdy da okecat stylem ze lidi jsou stejne xOvce ;-)
Na to jste přišel kde, že to bude jedno převážně vývojářům a korporacím? Já třeba nainstaloval Fedoru hodně lidem ve svém okolí, tak 10 ji pořád občas zkontroluju a všichni z nich používají výchozí téma, měnit si ho je ani nenapadlo.
To je právě omyl internetových diskutérů. Často to hodnotí podle svých preferencí, případně podle preferencí ostatních lidí, kterým stojí za to o tom diskutovat. Když má člověk přístup k většímu počtu uživatelů (a tím nemyslím jen těch "mých" 10, ale sbíráme informace různými způsoby - zákazníci, teď jsme jeli survey, kde jsme dostali 2500 odpovědí apod), tak zjistí, že majoritní preference jsou často úplně jiné. Hlas těchto uživatelů ale na Rootu nenajdete, protože ti sem diskutovat nechodí.
Snad v GNOME 44 konečně uvidíme i lepší podporu aplikací běžících na pozadí či rovnou základní podporu tray ikon (appindikátorů), viz: https://gitlab.gnome.org/Teams/Design/os-mockups/-/issues/191
Do vscode byste potřeboval opravdu hodně pluginů, abyste dosáhl toho, co umí Builder. On ostatně není nic jiného než takový integrátor již existujících nástrojů a popravdě IMO je lepší, když to někdo integruje pomocí věcí vlastních pro tu platformu, než to roubovat do obecného multiplatformního electronového IDE.
Nějaký příklad toho, co umí Builder a vscode to neumí? Ono totiž vscode je taky na ty pluginy...
Podle zprávičky mi to spíš přijde, že Builder funkce ztrácí, protože se pořád musí přepisovat...
Já jsem několik let dozadu přešel na vscode a právě ta customizace mě dostala. Pro C++, Rust, Go, různý webdev, prostě cokoliv v tom otevřu tak můžu hned pracovat a používám stejný editor, stejně nastavený, atd... a dokonce nepotřebuju ani vytvářet "projekt". Je to dokonce tak univerzální, že si můžu ve vscode automatizovat vygenerování "faktury" (jo, fakt to jde a fakt to používám).
Dřív jsem používal KDevelop, QtCreator, zkoušel nějaké další, ve Windows Visual Studio - po tom sáhnu vždycky když jsem ve Windows, ale v Linuxu jsem nenašel nic lepšího než ten vscode a důvod vůbec něco jiného teď zkusit už vlastně nemám.
Nesúhlasím... VSCode je skvelý ale, ale zrovna "GKT+ UI Components and Widgets" to neobsahuje. V Buildery mám možnosť UI "kresliť/degisnovať" pomocou Glade, zatiaľ čo vo VSCode potrebujem XML písať ručne. Má to taktiež lepší manažment dependencies pre GTK+ aplikácie a buildovanie do flatpaku. Vo VSCode musíš všetko cez terminál. Taktiež inspektor D-Bus či profiler a natívnu podporu pre Valgrind pre GTK+ aplikácie. Takže myslím že pre GTK+ aplikácie to má feature navyše v porovnaní s VSCode.
Ale pozerám v tomto článku: "Na druhou stranu Builder ztratil návrháře grafické rozhraní v podobě integrace Gladu."
Takže vlastne túto výhodu voči VSCode odstránili. V takom prípade už asi máš aj nejakú pravdu.
6. 10. 2022, 17:54 editováno autorem komentáře
Me zajima Evolution a presun polozek do titulku okna. Jsem na KDE a pouzivam i nektere GNOME aplikace, ktere ale vypadaji jakz tak stejne jako ty z KDE. Je pravda ze ta lista v sobe nic nema a mozna je to krok spravnym smerem, ale prece jen se pak kazda aplikace bude ovladat jinak. Jde to nejak vypnout?
6. 10. 2022, 21:18 editováno autorem komentáře
Asi to jde spávným směrem, ale nejsem zastáncem pravidlených vydání, když to není hotové. Mají to celé přeportovat a pak vydat jako další verzi, dříve to tak bylo zvykem takové změny jako změna GTK povyšovala hlavní verzi, takže by bylo Gnome 4.x, bylo by to přehlednější a účelnější.
No a úplně nejhorší je, že přestalo fungovat RabbitVCS v Nautilusu, takže už vlastně v Gnome zmizelo jediné GUI pro SVN, co existovalo. Nemám nic proti příkazové řádce, ale zrovna pro commity to není moc praktické a intuitivní. A s tím, jak je RabbitVCS udržován, nečekám, že ho někdo přepíše do GTK4 v příštích pěti letech.
O Matomo nebo Plausible Analytics se nepřemýšlí? Měl jsem pocit, že všichni kdož si váží soukromí svých uživatelů už před značnou dobou přešli. Aktuálně koukám, že na rootu je toho od Googlu a Demdexu zablokováno až až i samotným Firefoxem (striktní nastavení soukromí).
Škoda, že z Nautilu zmizely některá rozšíření, pro mě hlavně nautilus-image-converter se kterým šlo bezproblémově, hromadně upravovat velikost fotek. Třeba pro použití na weby...
Jinak na Debian GNU/Linux bookworm/sid mi přišla aktualizace z GNOME 42.4 na GNOME 43.0 před pár dny. Kromě změněné nabídky Rychlá nastavení v Shellu vpravo nahoře jsem "prozatím" nezaznamenal rozdíl oproti verzi 42... Ovšem původní nabídka byla přehlednější. Doufám, že brzy přibude na extensions.gnome.org návrat k původní a hlavně přehledné verzi.