Na GNOME mě baví, jak to, že (odhaduji a vařím z vody) několik vývojářů ujíždí na BT sluchátkách, vede k vyvinutí rychle naklikatelných položek v nastaveních. Přitom já tohle třeba nikdy nepotřeboval a nikdy nebudu, neb BT sluchátka považuju za blbost :-). Zato by se mi jistě hodily jiné věci, které GNOME nemá (nebo třeba už má, zatím jedu na 3.38). A nemá je nejspíš proto, že je a) nikdo nenahlásil (ani já, to věděj, nechce se mi čekat 18 let :-)) a b) nikdo z GNOME týmu to narozdíl od BT sluchátek nepotřebuje.
Zrovinka quick settings pro bluetooth je nejlepší vychytávka v Gnome shellu za poslední roky. Na 43 jsem k tomu používal rozšíření a je jedině dobře, že to bude nativně. Škoda jen, že nativní řešení neumí ukazovat procenta nabití baterie bluetooth zařízení, jako to dělá rozšíření. Jinak mám bluetooth sluchátka, kdo nepoznal svobodu bez kabelů, nepchopí.
Třeba i pochopí. Akorát u běžných sluchátek není třeba řešit nabíjení nebo že po čase odejde akumulátor. Takhle třeba mám nějakých 15 let velká sluchátka k plné spokojenosti (utrpěla jen estetika) a cca 6 let často používané pecky. Když se k tomu člověk nechová jako prase, tak to vydrží skoro věčně a funguje to naprosto spolehlivě.
Mám sluchátka Sony WH-1000XM3 a nepamatuju si, že by mi došla baterie když jsem je chtěl používat. Prostě je každých pár dní večer hodím nabít a neřeším to. Jsou pohodlná, vypadají dobře a hrají velmi dobře. Nejsem netopýr, ale poznám, když to není úplně ono... Největší výhoda je potlačení okolního hluku.
Já jsem svobodu bez kabelů poznal a nějak mě neoslovila. Neznám bezdrátová sluchátka, která by měla - a klidně mě považuj za blba - charakter jako nějaká klasická drátová. Měl jsem na hlavně i věci jako Shure 840, referenční uzavřená sluchátka připojená na hi-end zařízení. Bylo to zvukově dokonalé, ale prostě až příliš. BT je zase jiné a mě to nesedí. Já prostě nevidím smysl v tom, proč se kvůli (ne)pohodlí kabelu u klávesnice omezovat v kvalitě poslechu, když už mi tedy o kvalitní poslech zrovna jde. Většinou jsem spokojen s totál-low-end bedýnami a sluchátka a ni nepoužívám. Ale když už, tak ať to sakra stojí za to. Ne přitroublej spotify přes BT sluchátka, ale starý dobrý analogově vzniklý eLPíčko přes příslušně charakterovej před+zesilovač třeba do nějakých rozumných sluchátek - s láskou vzpomínám na jakési AKG z 80. let, co jsme měli doma, vydržely snad čtvrt století, než se totálně rozpadly. Současná BT syntetika vykompjůterizovaná k dokonalosti je spíš na škodu.
Ale to jsme odbočili od mého původního komentu.
To není o nějakém ujíždění několika vývojářů na Bluetooth sluchátkách, to jen reflektuje situaci na trhu a obrovskou poptávku ze strany uživatelů. Prodeje Bluetooth sluchátek překonaly prodeje těch drátových před 7 lety! Dnes jsou ta čísla naprosto neporovnatelná. Mít dobrou podporu pro Bluetooth zařízení je dnes pro systém nezbytnost.
Já pořád občas vytáhnu AKG K550, když si chci poslech vychutnat, ale už mám dnes z 90 % na hlavě Sony WH-1000XM4, protože jsou praktičtější a kvalitou na běžné poslouchání stačí. A o běžném uživateli, který dnes poslouchá primárně na mobilech, které jack už často ani nemají, se ani nebavím. Potkat dnes někoho na ulici, komu jdou do kapsy dráty, je spíš rarita. No a i tito uživatelé si chtějí ty svoje přenosné Bluetooth pecky občas připojit k počítači.
29. 3. 2023, 11:02 editováno autorem komentáře
Já s tebou v pár věcech prostě nesouhlasím. To, že BT sluchátka se prodávají líp než drátová, je samozřejmě pravda. Totéž platí pro digitální fotoaparáty či dnes spíše smartphony oproti filmu. Ale ta osobitá nedokonalost, co dostaneš ze svitkového Fomapanu 400 v polámané Flexaretě, to pokud hodíš zvětšovákem na papír (nebo třeba jen na bílou zeď), to je prostě tisíckrát lepší. Taky to stojí tisíckrát víc času a tisíckrát víc peněz než cvak ajfounem a nelze to vysvětlit či ukázat přes internet. Přesto ale raději koukám na papírové fotky, ze kterých ještě trošku zatouchají poslední molekuly ustalovače, než na superdokonalé digi snímky na 4k OLED displeji.
Chápu, že i kvůli pohodlnosti prostě BTsluchátka vyhrála a tak logicky vyhrála i v kancelářích Red Hatu. Ale to, že to má ve výsledku vliv na jemné nuance v prioritách vývoje, je zábavné sledovat.
Neber to jako kritiku. Ač vždy jednou za čas zkusím KDE, jsem letitým spokojeným uživatelem GNOME, který by sice tu a tam na něco žehral, ale ve výsledku děláte dle mého ten nejlepší desktop pro mě. S rychlým BT klikátkem či bez něj.
Nechápu, proč jste si tak jist, že tato priorita je dána rozšířeností BT sluchátek v Red Hatu. Pokud neznáte osobně rozhodovací proces v GNOME, tak je to docela odvážné tvrzení, ne?
Třeba já snadnější připojování k BT repro/sluchátkům považuji za prioritu, páč to používám každý den a těch pár kliků méně se nastřádá do nezanedbnatelného vylepšení použitelnosti GNOME. A to s Red Hatem nemám absolutně nic společného a vývojáře GNOME jsem osobně nikdy neviděl. Toto vylepšení je i pro mě, tleskám a děkuji.
Tady ale přece nejde o to, co preferujeme my dva, ani o to, co vyhrálo v kancelářích Red Hatu. Bluetooth sluchátka dnes poráží ta drátová u běžných lidí na hlavu. To je prostě fakt, ať se nám to líbí, nebo ne. A když je něco tak rozšířené, tak je po tom, aby s tím Linux fungoval, mezi uživateli obrovská poptávka a vývojáři se tomu věnují. To nemusí mít nic společného s jejich osobními preferencemi.
BT sluchatka, imho skvela vec, jen skoro nikdo nema kvalitni BT radic s kodeky, mam na to tak dongl, co ma v sobe Xapt i ten od SONY a v OS se tvari jako sluchatka.
S BT mam ale problem, kdyz zapnu mikrofon,zmeni kodek na hedset, tedy na hdubu ala levny reprak z koupelny a v tom pak funguje furt, treba i pri hrani her ... WTF - tedy BT vypinam mikrofon.
Na konference mam wireless, tedy USB dongl co je v OS zvukovka, mam RIG a pak crosair - ktere umi jak wireless, tak naprimo USB - maji tak v sobe jak prijimac, tak USB zvukovku - kdyby dosla baterka