Nemuzu si pomoct KDE mne vyhovuje vic. Vic se to podoba ovladani WIndows, je to lip konfigurovatelne, tlacitka jsou tam kde je cekam (Ok, Zrusit) ap.
UX Windows je hell. KDE sice umí být podobné, ale dá se dost přizpůsobit. GNOME na druhou stranu je promyšlený a vývojáři se tam nebáli v minulosti řezat dost hluboko a díky tomu vzniklo něco co možná není pro všechny perfektní, ale uživatelská zkušenost je konzistentní. Pokud si na GNOME člověk zvykne, tak u Windows pak jen kroutí hlavou.
No právě, GNOME je sice velmi konzistentní a celkem i vyladěné, ale zjevně pro někoho jiného. Bez asi tak 15 rozšíření by bylo fakt opruz. Druhý problém který vidím je strašné plýtvání místem. Oficiální kompaktní varianta (lib)adwaity by zlepšila využitelnost asi tak o 100%... A funkční blur u průhlednosti. Ale pořád je to aktuálně asi to nejlepší, co Linux nabízí, pokud chce člověk něco trochu moderního a hezkého.
Asi nerozumím argumentu.
fyi: Používal jsem pár rozšíření. Jedno mě schází výrazněji (je zase rozbité). Takže vlastně nikoliv, rozšíření na tom má minimální zásluhu. Evidentně jsem cílovka.
Co mi vadí, je taková ta klasika: nenažranost, rozbíjení rozhraní pro rozšíření a tak. S UI a filozofií jsem vcelku spokojen.
Souhlasím s tou klasikou, to mě také dost vadí. Ale výchozí UI je pro mě prostě effectivity killer. Na 15 palcový displej se mi buď nic nevejde, nebo je příliš malý text. Problém jsou paddingy a marginy. Na 13palcový macbook se toho vejde více a čitelně. Dá se to sice vyřešit tématem třetí strany, ale dřív nebo později v nějaké aplikaci narazíte na nedodělky typu světlý text na světlém pozadí... A lidi z GNOME se navíc celkem aktivně snaží témata zrušit úplně. Bez appindicatoru se nedá rozumně používat např. správce hesel. Proč datum a čas zabírá tolik místa a na změnu formátu je potřeba rozšíření? Proč na spouštění aplikace musím do overview, nebo jak se tomu říká. To samé Dock... Na hot corners je potřeba rozšíření... Donedávna i na výběr audio výstupu. Rozmazání pod průhledným prvkem nefunguje, když jsou zaoblené rohy. To je fakt těžké přidat/umožnit masky? A takhle bych mohl pokračovat ještě dlouho.
A tak je to s celým shellem. Základ super, ale některé věci jsou fakt otravné a některé drobnosti prostě chybí. A pak ten fakt, že API shellu je nestabilní a s každou novou verzi musí člověk čekat na update rozšíření nebo hledat náhradu...
Já si teda vždycky po upgradu GNOME upravím css soubor gnome-shell, stačí mi myslím jen na začátku souboru upravit velikost fontu a pak horní panel zabere na výšku méně místa. A to mám 24" FullHD a stejně mi ve výchozím stavu přijde, že ten panel zabírá hodně místa. Akorát se ten css soubor musí vždy extrahovat z jednoho souboru (kdo by chtěl, tak doplním podrobnosti)
Pro spuštění aplikací se vyloženě nemusí do overview, ty nejpoužívanější stačí mít v oblíbených (v tom spodním panelu/docku v overview) a pak se dají spouštět pomocí Super(Win)+číslo, takže např. v pořadí první aplikace pomocí Super+1, aniž by se muselo do overview.
No ale ten fullscreen je to, co mi na tom vadí asi nejvíc. Fakt je nutné kvůli spuštění aplikace dělat zoom out search zoom in, když stačí nabídka (třeba Arc menu) search a hotovo nebo nějaký OSD popup (třeba Search Light) search a hotovo? A nebo, když máš ruku na myši a jedná se o oblíbenou apku, zajet dolů, kliknout na (zobrazivši se) dok a hotovo?
Budu se opakovat, ale Shell žádné API nemá, proto nemá smysl očekávat nějakou jeho stabilitu. Rozšíření pro Shell je patchování přímo jeho kódu a stabilitu kódu prostě zaručit nejde, pokud se má Shell dál vyvíjet.
Jinak včera jsem narazil na svůj starý screenshot z Ubuntu 8.04. Stačí se mrknout, kolik toho místa na obsah bylo ve "starém dobrém" GNOME 2. Myslím, že co se týče místa, je na tom současné GNOME opravdu lépe.
Ale např. panel na výšku zabírá nyní víc místa, v GNOME 2 (dle toho screenshotu) zabíral 26px, což bylo aspoň podle mě tak akorát. Teď když jsem v GIMPu ve screenshotu měřil výšku panelu po mé úpravě velikosti fontu v gnome-shell.css, tak jsem zjistil, že to je taky zrovna 26px, zatímco ve výchozím stavu to je asi o 6px víc, což sice možná nezní jako velký rozdíl, ale přecijenom je to znát.
Aha, tak to se omlouvám, to mi uniklo. O to podivnější mi to ale přijde. Takový kočkopes.
Co se týče toho screenshotu, ať na to koukám jak chci, tak jediné, kde přibylo místo je díky CSD. Ovládacích prvků se tam zjevně ale vešlo na stejném prostoru víc. Současné GNOME bych při tomhle rozlišení fakt používat nechtěl, Full HD při 100% škálování je IMHO cca minimální použitelné a Full HD na 15 palcích je při 100 % škálování prostě „too small“. Nejde jen o vertikální, ale i o horizontální prostor. GNOME shell má prostě IMHO sice, v porovnání s GNOME 2, kompaktní layout ale s gigantickými paddingy, což je na menších obrazovkách prostě na překážku. A krom toho si myslím, že když se s něčím chceme srovnávat, tak by to měly být současné možnosti, ně něco 15 let staré. A současná konkurence je co? Windows 11, macOS, KDE, Cinnamon, XFCE a další. Co má nejvíc vyladěné UI? IMHO mac. Co je aktuálně nejlepší na linuxu? IMHO GNOME Shell, ale ne bez rozšíření a ne s Adwaitou (leda že má člověk minimálně FHD na alespoň 20palcovém monitoru).
Co se Vám na něm nelíbí? Je tam, kde to má snad každé DE (včetně a si všech verzí Windows) s výjimkou Gnome Shell (tedy vpravo), a na rozdíl GS je hezky kompaktní – ne, 2. dub 8:45. Mě jde primárně o to, že v GS zabírá zbytečně hodně místa a nejde to změnit bez použití rozšíření :-/
Popravdě, když porovnám, jak věci fungují a vypadají, tak u GS je cítit inspirace macOS a z prostředí, co jsem zkoušel, se dá, s pomocí rozšíření, donutit aby vypadal a choval se nejpodobněji macOS právě GS. Po zkušenostech (dlouhodobých) s XFCE 4, Gnome 2, Windows 95/98/XP/2000/7/10/11, macOS (12/13) a Gnome Shell (3+) a krátkodobých (KDE 2/3/4/5) mám subjektivně pocit (z čehož v poslední době regulérně používám na různých počítačích GS 43, macOS a Windows 10), že nejvyladěnější (pokud mluvím o DE) je macOS a na rozdíl od všech ostatních potřebuji skutečně jen pár rozšíření na to, abych ho přizpůsobil tomu, co si já představuji jako ideál (který jsem si postupně vytvořil právě na základě zkušeností s reálnou prací v různých systémech).
Gnome Shell je jediné další prostředí, který se mi tomu ideálu daří přizpůsobit – ale těch rozšíření je potřeba násobně víc a častěji se projeví nějaká chyba/nedodělek/nekompatibilita/roztříštěnost. O Windows samozřejmě nemá smysl ani mluvit, tam jsem permanentně nespokojený. A pro jistotu připomínám, že zde mluvím pouze o DE/WM a GUI aplikací, ne o celém systému a aplikacích jako takových.