> Zmizely Činnosti, které tu své místo měly od přelomové verze 3.0, tedy dlouhých 12 let. Místo nich je indikátor toho, na které ploše se nacházíte.
Skvele, na tohle mam zvlast rozsireni ktere ukazuje plochy. Muzu se obejit bez nej, slava.
koukam na screenshot
Aha tak ne. Skoda, ze byla zvolena tak debilni graficka implementace. Proc ne normalne ocislovane plochy? Autor se spravne pta, jestli ten indikator uzivatele pochopi.
> všechna rozšíření vytvořená pro předchozí verze nebudou s tou aktuální fungovat
Tymu GNOME dekuji, ze mne davaji opakovane prilezitosti trenovat stoickou odolnost vuci navalu emoci.
Možná chtějí, aby lidi nepoužívali rozšíření, a místo toho pracovali s GNOME desktopem jen tak, jak autoři zamýšleli. Podobně jako zlikvidovali témata.
Z článku:
> přináší nové vlastnosti, které ještě zlepšují flexibilitu aplikací na malých obrazovkách
Není GNOME to největší a nejobludnější rozhraní? A tohle se koukám nezměnilo, jen ta libadwaita umí zalomit sloupce. Mimochodem to je ta knihovna, kvůli které nejde udělat nativně vypadající aplikaci na Linux desktopu, natož multiplatformní.
20. 9. 2023, 09:14 editováno autorem komentáře
Máme konverzní knihovny Gtk 2/3/... <--> Qt 4/5/..., máme xdg-desktop-portal pro nativní file open/save dialog (automaticky podle daného prostředí). To všechno funguje nebo dřív fungovalo (např. Qt --> Gtk už dnes asi nikdo neřeší, ale naopak funguje v KDE hezky). Základní podoba vzhledu ani není řešená nějakým hackováním, ale jednoduše druhým tématem pro danou knihovnu (hackování bylo dřív potřeba např. pro ten file open/save dialog, ale dnes už má aplikace možnost použít univerzální příkaz). Mimochodem vlastní téma bylo v dávných dobách jedním z odlišujících znaků každé velké distribuce (stačilo nakreslit téma do pár GUI knihoven).
EDIT: Ta hlavní témata jsou nakresená i pro další GUI toolkity, např. Breeze z KDE je i pro Python Tkinter a Java Swing emuluje Gtk (na který se v KDE aplikuje téma podobné Breeze jako na obecné Gtk aplikace).
20. 9. 2023, 15:56 editováno autorem komentáře
To je pěkné, že mohla mít každá distribuce a dokonce každý uživatel vlastní téma, ale výsledkem toho byly plné bugzilly hlášení typu "Spravte si to, máte černé písmo na černém" a podobně, protože autoři aplikací těžko můžou hádat, jak se to bude chovat s libovolným tématem.
Libadwaita používají ti, kteří chtějí, aby jejich aplikace vypadala všude stejně tak, jak ji navrhli a otestovali. Pokud se vám to nelíbí, používejte aplikace, které téma měnit umí.
Njn, stav ked uzivatel musi na nete nahanat magiu a nainstalovat kopu sr... odpadu z gnome, aby v dark KDE nemal cierne pismo na ciernom podklade v gtk aplikaciach je fakt idealny.
Ako nastastie je kopa alternativ bez gtk, alebo vyvojari radsej ostavaju na gtk3. Ale napriklad inkscape zatial nicim inym nahradit neviem.
Problem je ze pod libadwaita to mimo gnome nevyzera rozhodne tak ako autor zamyslal. Ibaze by zamyslal cierne pismo na ciernom pozadi.
Takze nie ze pokial sa vam to nepaci tak pouzivajte nieco ine. Ale gnome si zobralo aplikacie napisane nad gtk za rokujemnikov a nuti uzivatelov hnusnym sposobom pouzivat wm jak od vysinuteho dizajnera.
Pokud člověk začne dělat zajímavější rozhraní a ne taková ta úplně nejobecnější, tak to, že by musel podporovat acokdyby si někdo udělat motiv na tamhlecto… Upřímně? Zbláznil bych se z toho.
A ano, souhlas, Linux nemá jeden toolkit. Linux není z desktopového hlediska nutně jedna platforma. Libadwaita je pro GNOME platformu. Aplikace vypadají nativně pro GNOME. A tam nejde jen o barvičky a tvary, ale jde i o klávesové zkratky v programech, obecný návrh navigace. I kdyby byly všelijaké motivy, toho se bude dosahovat trochu hůř.
Mimochodem, GNOME Shell má plnou podporu rozšíření. Vývojáři GNOME Shellu se o ně ale nestarají, protože mají své práce dost a chtějí to někam posunout a ne ustrnout na něčem jenom protože nějaké rozšíření vyžaduje X a Y. Gtk stále podporuje globální CSS. Nějaké to přizpůsobení barev pro Adwaitu má projekt Gradience.
Jenže někteří Linuxáci došli k závěru že jejich všem možným cílům všichni budou lézt na ruku a každý požadavek s poklonou splní. A někteří by raději nic neměnili. Jasně, změna nemusí každému vyhovovat. Mě se změny s každou verzí GNOME líbí a přijdou mi lepší než co bylo předtím. Někdo zase si myslí že to starší je lepší. To je věc názoru. Ale oni mají svůj cíl, a člověku se to buď líbí nebo ne, zase, nemohou jít na ruku každému.
Pokud se vám nelíbí styl GNOME, KDE je tu pro vás. Nastavit se tam dá snad úplně všechno, přizpůsobení maximální. Co jsem viděl, lidé GNOME aplikace na KDE zase tolik nepoužívají jelikož KDE má své, ve stylu KDE. Zase odlišná platforma. GNOME se nesnaží ostatní prostředí zlikvidovat, jen je z technologického hlediska nejvyzrálejší. Dokonce spolupracují s jinými projekty na návrzích společných API.
A opravdu je to aby aplikace měla takový a takový motiv, nebo (zmíněno v jiném vlákně) aby šlo nastavit jednolitou barvu na pozadí tak strašně velký problém že kvůli tomu je nutné udělat protesty na Václaváku? Osobně mi jde o přehledné, vybavené a stabilní prostředí které prostě funguje, což na Linuxu splňuje GNOME docela dobře.
Tak jasne ze priemerny uzivatel je spokojny, ked nemusi nic nastavovat. Dalej su uzivatelia ktory maju potrebu si prostredie koli vyssej efektivite prace prisposobit. A tym jednoducho predstava niekoho, kto cieli na priemer nevyhovuje. Ten skvely uzivatelsky zazitok je ale len iluzia, kedze ten priemer spokojny s direktivnym prostredim na ktory cielia aktualne radsej pouzije widle alebo jablko, kedze gnome vyzera tak ako vyzera.
Nemusia nikomu liezt na ruku, stacilo by upozornit ze sa to chystaju rozbit tak, ze mimo gnome bez magie bude aplikacia pouzivajuca gtk nepouzitelna... teda nie ze ze by s tou magiou bol uzivatelsky zazitok z gnome nejake terno. Ale zase keby na to upozornili, tak autori aplikacii sa zamyslia ci vobec pouzivat gtk... Proste chovat sa ferovo k uzivatelom nutne neznamena ist uzivatelom na ruku. Neohovoriac o tom, ze ak by im na ruku isli, tak by usetrili cas za zbytocnu propagandu o tom jaky je gnome uzivatelsky zazitok a znasali by tym padom aj menej trolenia. Potom by im ostal cas aj na to aby to gnome dali do pouzitelneho stavu.
Z popisu projektu libadwaita:
Adwaita. Building blocks for modern GNOME applications. License. Libadwaita is licensed under the LGPL-2.1+. Building. We use the Meson (and thereby Ninja) ...
Ta knihovna je primárně určená k tomu, aby aplikace mohly snadno plni GNOME HIG, takže ta multiplatformnost, "nativnost" opravdu není cíl té aplikace.
Prostě to "nejobludnější" rozhraní nepoužívejte.
20. 9. 2023, 10:28 editováno autorem komentáře
Tím nejobludnějším jsem myslel, jak je roztahané. Bylo to v kontextu toho, že se ve zprávičce chlubili, že podporují i malé displeje (ale jde jen o přeskládání).
EDIT:
> aby aplikace mohly snadno plni GNOME HIG, takže ta multiplatformnost, "nativnost" opravdu není cíl té aplikace
Ano, cílem GNOME je zničit ostatní desktopy na Linuxu.
20. 9. 2023, 10:35 editováno autorem komentáře
X11 tu bude do té doby, dokud Wayland nebude mít aspoň půlku jeho funkcionality. Jinak Chrome a Firefox umí vypnout header bar (bude mít nativní window title) a mají pro zapnutý header bar témata emulující běžná prostředí (např. ikonky minimalizovat/maximalizovat/zavřít z Ubuntu, vanilla GNOME a KDE).
Divné je že máš vlastne 3 identifikátory (dostupné z plochy)....
- jeden v ľavom hornom menu
- keď prepínaš workspace tak v strede dole na chvíľu sa zobrazí identifikátor tiež
- dole v pravo, ak máš Windows list aktívny, tak zobrazuje čtvorčeky, označený aktívny.
+ 1 ďalší dostupný z "prehľadu aplikácií":
- v strede hore široký pás nad ikonkami aplikácií v menu aplikácií
trocha moc identifikátorov pre stejnú vec.