Mně to vyhovuje. GNOME HIG je jeden z mála projektů (FOSS i komerčních) kde se někdo opravdu zamyslel nad UX a použitelností na různých zařízeních různými lidmi (věk, zdravotní stav atd). A hlavně celou tu myšlenku srozumitelně popsali, vytvořili nástroje, a je docela radost v tom dělat nějaký vývoj. Není náhoda, že pravidelně téměř všechny appky ve Sklizni jsou buď GTK4 nebo Electron.
Příklad Document Scanner: scan se spouští tlačítkem vlevo nahoře (přesněji tam, kde "začíná" stránka; v RTL jazycích je celý layout naopak a tlačítko akce je tedy vpravo nahoře). Naskenuji si všechny stránky dokumentu (tj. krmím skener papírem a mačkám to jedno modré tlačítko, myš nikam nelítá) a když mám hotovo, přejedu po řádku přirozeně k tlačítku pro uložení PDFka, a následně pokračuji kurzorem na tlačítko pro ukončení aplikace.
Případně si zobrazím grafickou tabulku klávesových zkratek, která je ve všech HIG aplikacích jednotná a na stejném místě, a ovládám celou aplikaci pouze klávesnicí, což je jedna z věcí HIGem požadovaných.
Jsem naopak velmi rád, že klasická víceúrovňová menu z běžných aplikací vymizela. Pro mladého zdravého to překážka není, ale vidět tu frustraci jinak vitálního člověka, který kvůli drobné motorické dysfunkci najede do správného podmenu až na desátý pokus, protože vyjede kurzorem ze siluety a celý strom menu zmizí? Už ne, díky.