HURD mne fascinoval uz zacatkem roku 1998. Bylo to pochopitelne, protoze jsem mel dobre zkusenosti se systemem QNX. Nedavno jsem preinstaloval HURD s distribucnim systemem Debian a musim stale jen zasnout! GNU/HURD je genialni :-) Alespon co se teorie opracnich systemu a programovani tyce.
Se zminovanou rychlosti uz je to horsi (prozatim). V beznem provozu je o cca 45 - 80% pomalejsi oproti Linuxu 2.2.18 ( testovano na vlastnich prikladech pro mereni doby spusteni, prelozenym pod Hurdem). Na jedne strane to zpusobuje fakt, ze jadro je prozatim ve verzi 0.3 a na druhe pouziti mikrokernelu jako takoveho.
Jeho hlavni nedostatky vychazeji hlavne ze stale male podpory jak zarizeni, tak protokolu a technologii. Nevim vsak, jak muze tento nedostatek zlomit. Porovnam-li totiz aktivitu, se kterou se vyviji linux, tak Hurd musi jeste hodne silne zapracovat na tom, aby oslovil velkou vlnu programatoru. Kdyz prichazel Linux bylo to temer o necem jinem. Neco podobneho neexistovalo, takze jsme se vsichni vrhali do jeho vod. Hurd uz je v jine pozici. Musi ukazat, ze je schopny preziti. Doufam, ze tenhle i treba nasledujici clanek na root.cz tomu dopomuze.
Fanda GNU/Hurd
wsmith