Omlouvam se za off-topic prispevek, ale Matlab pouzivam skoro denne a musim uvest na pravou miru prohlaseni ze zacatku clanku. Grafy z Matlabu staci jednoduse exportovat do EPS a pouzit v cemkoli. Sam je takhle vkladam do clanku v LaTeXu uz dlouho.
Jinak musim uznat, ze je tohle clanek, ktery me po dlouhe dobe zaujal. Gnuplot ma urcite nainstalovany vetsina uzivatelu Linuxu, ale ne kazdy ho umi pouzivat.
No prave, vzdyt to je strasne pracne :-) V GNUplot muzes graf vytisknout na zarizeni epic, eepic a nebo jinej (nejsem si jistej ale mozna i cistej TeX) a pak primo includnout do TeX zdrojaku a vysledek je o nekolik radu mensi nez EPS :-) Pak to muzes hodit treba do LaTeXCADu nebo xfig a podobne a opet vysledne soubory jsou nesrovnatelne uspornejsi a cistejsi nez EPS.
No... nevim, jestli jsou MIMORADNE kvalitni, ale je pravdou, ze treba jako jeden z mala programu pro pocitani generuje 3D grafy s perspektivou.
Existuje verze pro Linux (a taky HPUX, Digital Unix....), ale jak pravite, neni to software z nejlacinejsich. Export grafu je standardne do EPS, vcetne pouzitych vlastnich fontu Mathematiky. Obcas se prave s fonty objevi potize, ale nic tragickeho. Jinak alespon ve verzi pro HP Unix je Mathematica podstatne stabilnejsi nez pod W, nicmene i tam ma problemy, hlavne s pameti. Takze opet to bez W. jde... nastesti ;-)
Zdravím,
gnuplot je bezva, ale co jsem ještě neprošťouchnul je to, jak protlačit kompletní češtinu do grafů. Jde zvolit jen sada, která má pár písmenek s diakritikou, ale ne všechny (a tuším jen do postscriptu).
Ví někdo jak na to (nejde mi o dodatečné úpravy výstupu - ty jsou popsány v cz.comp.linux)?
Cestinu v gnuplotu jsem zatim nikdy nepotreboval. Titulek grafu temer nikdy nepouzivam, vetsinou si ho dodelavam primo pri sazbe v LaTeXu. A kdyz nekdy potrebuji popisek, "sesmolim" ho tak, aby nepotreboval diakritiku (proto treba title sinusovka (stupidni, uznavam)).
Chci tim rict, ze o cestine v gnuplotu moc nevim (asi bych to exportnul do latexu a tam si to upravil). Proto o ni v serialu urcite psat nebudu (maximalne jako zminku, ze to urcite jde, ale nevim jak na to). Takze jestli o tom nekdo vite vic, dopiste dil o tomto tematu, jenom to uvitam, samotneho me to zajima.
cituji z jejich webu:
...
The News
Gnuplot 3.7.1 was released on Wednesday, 3rd of November 1999.
...
To si na jednu stranu zaslouží obdiv, že je jejich program tak dobrý, že funguje dva roky, aniž by na něj šáhli a něco mu přidali a že ještě dva roky se o něm píše a vychvaluje.
Na druhou stranu pochybuji, že je tak dobrý, že by nešel vylepšit a dva roky neaktualizované stránky jsou spíše špatnou vizitkou.
No ono je to spis dobra vizitka toho jak je ten program navrzen a naprogramovan. Podivejte se treba na takovej TeX. Ten je starej 20 let a od te doby bylo udelano tusim 6-7 novejch verzi a v soucasne dobe je na nalezeni chyby vypsana odmena :-) Cim lepe navrzeny a jednoduzsi program, tim je v nem mene chyb. U gnuplotu je to tim, ze dela to co ma a nemaluje okynka tam, kde to neni treba ;-) To je myslim ta nejuzasnejsi myslenka *nuxu. Spoustu jednoduzsich programku, se kterejma jdou delat i ty nejslozitejsi veci. V tech jednoduchej programcich se pak nenaseka tolik chyb a celek je potom uzasny oproti tem sofistikovanejm molochum, ktere umi spoustu veci, ale zadnou poradne a bez chyb. Ono je to s tema programama jako s lidma. Jestlipak vite kdo je to odbornik? Clovek ktery vi vsechno o nicem :-)