Jakoze kvuli nepodpore jpeg xl zanikne google? To musi byt dobry matros co tam mate.
Jpeg xl pro prohlizec a 99% webu neprinasi zadnou killer feature takze rozhodnuti google rozumim. Ze jsou obrazky mensi? V dobe ruznych cdn a gigabitovych pripojeni je to nezajimave. Ze to dela hezci kompresi? 99% obsahu na internetu nepotrebuje lepsi kvalitu obrazku. To ze joeg xl umi spoustu dalsich veci jako obrovske rozmery nebo vyssi barevnost je pro prohlizec nezajimave.
PEAK píše kravinu, ale to, že Jpeg XL pro prohlížeče nic moc nepřináší taky není dobrý argument.
Je to polibek smrti tomu formátu: sice by se hodil, ale když ho prohlížeč nezobrazí, tak musím na web konvertovat a to je otrava - úplně stejně, jako s HEIC od Applu. Jenže tam je aspoň jakýsi důvod, nikdo nechce platit za licenci.
Lenze on ani neprinasa lepsiu kompresiu alebo kvalitu obrazkov - to uz zabezpecil AVIF, ktory podporovany je (dokonca uz aj v Safari). Takze JPEG XL neprinasa nejake podstatne zlepsenie a jedinu kartu, ktoru by vedel dat na stol, je moznost bezstratovej rekompresie existujucich JPEG obrazkov - co je featura docasna a realne by ju vyuzilo len zlomok pouzivatelov.
Ne nemá jenom bezztrátovou komprese pro JPEG, ale má nejlepší bezztrátovou kompresi grafiky oproti PNG, WebP a AVIF. Formát je to univerzální tj. jeden vládne všem. Umí progresivní dekódování. Není náročný na výkon (jak pro encoding tak decoding). A možnost komprimovat JPEG do JPEG XL a on fly převádět zpět. To znamená velké ušetření místa, protože vám stačí uložit pouze jeden soubor JPEG XL a nemusíte vůbec ukládat JPEG a o nic nepřijdete. Žádný jiný současný formát nemá šanci JPEG nahradit.
Že jsou obrázky menší je dost zajímavé i v dnešní době a ještě dost dlouho bude. Chápu, že vám podobní čtenáři roota žijí ve zvláštním světě optických gigabitů, ale na většině míst si můžete i o stomegabitu nechat tak možná vyprávět. Což tak moc nevadí, protože většině uživatelů, které kolem sebe mám stačí dvacetimegabit. Což ale neznamená, že neocení, když se jim web bez toho, aby museli za připojení platit nebo dokonce nedejbože měnit technologii načte rychleji.
Ostatně jen pro vaší informaci, podle studií 1 sekunda načítán obsahu způsobí snížení conversion rate cca o 3 %. A chci vás vidět, jak půjdete za akcionáři a řeknete jim, že ty tři procenta z několikaset milionového nebo taky miliardového obratu jsou vlastně nezajímavá a nemusí je zajímat.
Davide, od vás bych podobný logický faul opravdu nečekal. Fakt nejde o nějaké "gejmry co si nekoupí novou RTX 4080". Tohle jsou prostě dlouhodobé studie na velkém vzorku uživatelů protože v retailu se to, světe div se, dost řeší. Ony to jsou totiž zatraceně velké peníze.
A Churchill e-shop neprovozoval ani ho nevedl.
Pravda to je. A proto to má vliv velký. Principem toho efektu se snižující se konverzí je, že člověk když jde na nějakou stránku a "nic se neděje", tak často odejde, aniž nechá stránku načíst. Ale v okamžiku, kdy mu stránka předhodí nějakou informaci, kterou může začít konzumovat, tak už je to v pohodě. Že se nějaký obrázek donačte až později nehraje až takovou roli. Proto je FCP tak důležitá metrika. A v mnoha případech obrázky neovlivňují ani LCP.
Kolikrát to tu ještě bude? Fakt nemá root jediné zajímavé téma kromě obskurního formátu pro obrázky a nářky nad tím, že nikoho ani nezačal zajímat?
Znovu se zeptám jako posledně, kdy nikdo neodpověděl. Kdo z vás OPRAVDU kromě nějakých fantazií na něco použil JPEG XL?
A teď si vemte, že nikdo z normálních lidí to dosud nepoužil. Proč? Protože v prohlížečích, které vůbec JPEG XL začaly podporovat, se tato podpora musí zapnout v nastavení. Tedy kromě pár kyberkovbojů.
Pokud je ten formát tak přínosný, tak ho používejte, v tom vám nikdo nebrání. Třeba se ještě časem ujme. I když dost možná ani to ne, však doteď ho podporují 2 editory, 0 webových prohlížečů, pár prohlížečů fotek, o které si mimo Linux nikdo nejspíš ani neotře boty a podpora náhledů v systému funguje jen po značné snaze. Vám by to fakt znělo lákavě?
Mě ten formát ale nijak nevadí. Osobně ho vidím jako vylepšení stávajícího formátu, které může být vítané. Třeba jako náhrada JPEGů a PNG s lepší kompresí by se mohl hodit i mě (i když většinu obrázků mi tvoří RAWy).
Jenom mi to tu přijde, jako by se tu všem svět zbořil tím, že se z jednoho prohlížeče odstraní featura, která nikdy ani nebyla by default zapnutá. Už je to 3. článek v řadě o tom, že zlý Google způsobil, že JPEG XL skončí v horoucích peklech. Fakt se tu o tom musí psát každý týden zas a znova?
Buď bude užitečný a začne se používat a třeba se pak do kódu Chromu zase vrátí. Nebo se ukáže, že to nemá využití (jako to je teď, protože s tím reálně není v čem pracovat) a zapomene se na něj.
A taky si neodpustím poznámku:
https://xkcd.com/927/
Já jako autor nevedu svatou válku za JPEG XL a nevedu ani svatou válku proti Googlu. Jen mě vadí, když někdo z moci svého monopolu zařezává otevřenou všeobecně standardizovanou věc jen proto, že se mu to zrovna nehodí do jeho podlézání akcionářům. Takže o Googlu a jeho zařezávání dobrých věcí ve prospěch vlastního monopolu budu psát i nadále. Příště to třeba nebude o JPEG XL, ale o něčem jiném.
Jinak když už jsme u toho: když "nikdo z normálních lidí to dosud nepoužil" ... mohu se zeptat na dvě věci?
1. kdo jsou to ti "normální lidé"?
2. vymažeme z historie i jiné věci, které "normální lidé nepoužívají"? Jaké další to budou?
JPEG XL Image Coding System je medzinárodný štandard ISO/IEC 18181.
AVIF je len chabý pokus napodobniť HEIF. Ktorý vznikol na základne BPG. Využítím R&D investícií do video kompresie.
Poprosím Vás o preštudovanie aspoň základných faktov.
A GOOG môže zaniknúť tak, ako kedysi AltaVista. A to bola svojho času špička DEC. Architektúra procesorov Alpha AXP predbehla dobu o 15 rokov.
Dnes má každý debilný šmýkací šmírovací prístroj vyšší výkon... niet čo dodať k zneužitiu týchto technológií dvomi korporáciami.
> JPEG XL Image Coding System je medzinárodný štandard ISO/IEC 18181.
Takže parta ludi si povedala, ze to co dokumentujeme je standard a ostatni nam budu platit za pristup k dokumentacii. A cim viac ludi nam zaplati, tym viac standard to bude.
Tento biznis model je uz v IT prekonany.
> AVIF je len chabý pokus napodobniť HEIF. Ktorý vznikol na základne BPG. Využítím R&D investícií do video kompresie.
AVIF tiez nepatri Googlu, ale AOM. Google nasiel partu, s ktorou sa im lepsie spolupracuje ako s ISO.
> Poprosím Vás o preštudovanie aspoň základných faktov.
Ked uz hovorime o zakladnych faktoch, tak napriklad ten, ze JPEG XL je zalozeny na Google Pik. Jednoducho bolo viacero konkurencnych projektov, jeden z nich bolo treba vybrat. No a nakoniec to nebol ten, co ma JPEG v nazve a parta, co mala na tom biznis je teraz nestastna.