To je celkem jedno.
Google Talk byl normální XMPP server, takže nebyl problém mít klienta na desktopu, WP nebo iOS. U Hangouts ovšem konec, takže spousta lidí stejně musela jít jinam.
WP je dnes bezpředmětný, iOS a desktop ale ne. Takže lidi končí u FB messengeru (na fejsu je přece každý, ne?) nebo u Telegramu - obojí má aplikace pro výše uvedené (Mesenger pro Linux neoficiální?).
Je to škoda, protože Google mohl dotáhnout audio a video přes XMPP do použitelného stavu a dnes by uživatelé nebyli roztříštění mezi Messenger, Telegram, iMessage/FaceTime ...
Ad prospěšnost sociálních sítí: jakožto fanatický odpůrce Facebooku... jasně, že sociální sítě mají své nesporné výhody, sám jsem svého času používal Lide.cz (než jej facebookovali) a DeviantArt (když jsem měl na to čas) a jakožto člověk, který preferuje osobní komunikaci, jsem v obou našel svou užitečnou hodnotu. Problém není v sociální síti jako typu služby, ale jednak v tom, když se sluha stane pánem (stalo se mi s DA) nebo když se sluha stane agentem sbírajícím a přeprodávajícím všechny možné a nemožné osobní informace a začne dělat psychologické experimenty na lidech.
Takže mne trošičku udivuje ten lehce překvapený tón v sekci článku, která se prospěšnosti věnuje. Mobily jsou taky prospěšně... když člověk do nich nehledí od rána do večera. Nůž je taky prospěšný... když jím krájím chleba a ne lidi.