Vývojová vydání Ubuntu 18.04 Beta 1
Termín vydání Ubuntu 18.04 LTS se pomalu blíží a tak podle plánu přichází první beta verze. V případě zájmu je možné si vyzkoušet jak přímo Ubuntu (připomeňme: nyní s výchozím desktopem GNOME), tak Kubuntu s KDE, Xubuntu s Xfce, Ubuntu MATE, Ubuntu Budgie, Ubuntu Kylin, v případě jiných distribucí (například Lubuntu s LXDE/LXQt) je nutné sáhnout standardně po denním sestavení, které jako „oficiální beta1“ vydáno nebylo.
Stahovat můžete touto cestou: Kubuntu (poznámky) Xubuntu (poznámky), MATE (poznámky), Budgie (poznámky), Kylin (poznámky). Nutno připomenout, že Ubuntu samotné vývojová vydání nezveřejňuje, v jeho případě je potřeba se držet denních sestavení.
Streamovací služby si platí čtvrt miliardy domácností
Celkově už více než 250 miliónů domácností na této planetě si platí nějakou video streamovací službu typu Netflix, Amazon či HBO. Alespoň tolik vyplývá ze statistik Strategy Analytics, přičemž číslo má do konce roku vzrůst na 300 miliónů, do roku 2022 pak na 450 miliónů domácností.
Pokud bychom online streamovací služby považovali za trend, pak jeho vůdcem jsou USA, kde si alespoň jednu službu tohoto typu platí téměř 60 % domácností. Následuje Kanada a skandinávské země, Česká republika se svým 7% podílem je hluboko vzadu (což je ale dáno zejména omezenou dostupností služeb na českém trhu, případně uměle omezenou nabídkou titulů na službách).
Průzkum zahrnoval zákazníky služeb jako Amazon, Netflix, Hulu, iFlix, Viu a dalších, neobsahoval však kupříkladu kabelové operátory a jejích mobilní aplikace. Dále můžeme doplnit, že šéf Netflixu očekává velký růst služby v Indii, kde firma vyhlíží minimálně 100 miliónů budoucích klientů. Obecně se očekává, že trend placení internetových služeb poroste, na úkor tradičních způsobů typu TV kanálů a balíků služeb od tradičních operátorů.
Mimochodem, celkové zisky z video trhu dosáhly za loňský rok 70 miliard dolarů. Obyvatelé Severní Ameriky zaplatili za rok v průměru 270 dolarů (v přepočtu ~470 Kč měsíčně), západní Evropa zhruba 76 dolarů (~130 Kč měsíčně), střední a východní Evropa 7 dolarů (~10 Kč měsíčně). Podíl fyzických nosičů (DVD, Blu-ray, …) na trhu videa je 16 %, což oproti 76 % v roce 2010 představuje pokračující rychlý pokles.
Google představil Bristlecone, kvantový procesor se 72 qubity
Cílem laboratoře Google Quantum AI je vyvinout kvantový počítač pro řešení problémů reálného světa. K tomu je potřeba procesorů, které budou mít co nejnižší chybovost při odečítání dat či logických operacích. Nově představený Bristlecone je testovacím produktem pro vývoj příštích složitějších procesorů, na kterém se bude mimo jiné testovat právě co nejnižší míra chybovosti, škálovatelnost kvantových technologií, ale i reálné aplikace typu kvantových simulací, optimalizací či strojového učení.
Cílem ve vývoji nového procesoru bylo zachování dobrých charakteristik předchozího 9qubit procesoru. Ten vykazoval chybovost při odečítání dat 1 %, 0,1 % pak u single-qubit bran a zejména 0,6 % u bran s dvěma qubity. Nový 72qubitový procesor používá stejné schéma zapojení, řízení i odečtu dat. Tým věří, že vše bude sedět na spočítané předpoklady a Bristlecone se stane úspěšně otestovaným konceptem pro budoucí ještě větší kvantové počítače.
Krátce
- Vyšel Amarok 2.9.0 „Hibernaculum“. Mimo jiné opravuje převod do AAC (používá novější ffmpeg). Jde o poslední vydání před přechodem na Qt5 / KDE Frameworks 5.
- Fedora dostane edice pro Internet věcí (IoT). Podrobnosti shrnuje na svém blogu Peter Robinson, případně wiki této distribuce.
- KDE Plasma 5.13 přidává podporu globálních GTK menu, což ocení uživatelé GTK aplikací na desktopu KDE (například LibreOffice, GIMP, …).
- Nejnovější vydání operačního systému Android P přináší podporu grafického formátu HEIF (High Efficiency Image Format, v podstatně I-snímek s H.265 kompresí), podobně jako před časem iPhony od Applu s poslední verzí iOS. Kompletní přehled novinek Androidu P shrnuje příslušný zápisek.